Jump to content



Πρόβλημα σε ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ κ μερικές μέρες, σε άκυρες στιγμές, τα windows μου αλλάζουν την ώρα και την ημερομηνία, όπως φαίνεται στη φωτογραφία που παρέθεσα. Το συγχρονίζω με το ίντερνετ και φτιάχνει για λίγο, αλλά ξανά χαλάει. Τι μπορεί να φταίει? Ο υπολογιστής είναι ολοκαίνουργιος, μόλις 2-3 εβδομάδες τον έχω. Windows 7 64bit

post-31199-1416078432,1128_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα. Εδώ κ μερικές μέρες, σε άκυρες στιγμές, τα windows μου αλλάζουν την ώρα και την ημερομηνία, όπως φαίνεται στη φωτογραφία που παρέθεσα. Το συγχρονίζω με το ίντερνετ και φτιάχνει για λίγο, αλλά ξανά χαλάει. Τι μπορεί να φταίει? Ο υπολογιστής είναι ολοκαίνουργιος, μόλις 2-3 εβδομάδες τον έχω. Windows 7 64bit

Καλημέρα,

Το 1/1/1900 δείχνει αυτομάτος σε "πρόβλημα" στο BIOS. Επανέρχεται στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις. Αυτό σχεδόν πάντα οφείλεται στην μπαταρία του. Είτε δεν "πατάει" καλά, είτε χρειάζεται αλλαγή.

Επειδή αναφέρεις οτι έχεις τον υπολογιστή 2-3 εβδομάδες, είναι πολύ σπάνιο (αν και όχι απίθανο) να πρέπει να αλλάξεις την μπαταρία (κρατάνε χρόνια.. )

Θα σου πρότεινα να δεις πρώτα αν είναι καλά τοποθετημένη η μπαταρία στην μητρικη, αν είναι, δοκίμασε με άλλη μπαταρία, αν το πρόβλημα συνεχίσει, εγώ θα έστελνα την μητρική για service.

PS: λογικά αν μπεις στο bios θα σου έχει ημερομηνία στο 1900

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα από εχθές το βράδυ. Έκανα αναβάθμιση το Σάββατο. Την Κυριακή ο υπολογιστής πήγαινε μια χαρά. Να πω ότι δεν χρειάστηκε να κάνω format. Εχθές το απόγευμα έκανα updates στο bios και σε διάφορα πράγματα περί μητρικής και επεξεργαστή. Είχα κάποια προβλήματα και αυτό που έχω ακόμη είναι ότι δεν μπορώ να βάλω τους intel usb 3 drivers γιατί μετά δεν δουλεύει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.

Και στο κερασάκι στην τούρτα εχθές το βράδυ όπου έπαιζα, crashαρει το game,και μετά παρατήρησα το πρόβλημα με την ημερομηνία. Το παρατήρησα το ίδιο πρόβλημα να εμφανίζεται όταν βλέπω video στο internet μερικές φορές.

Δεν είμαι σίγουρος τι φταίει ακόμα. Αλλά υποψιάζομαι ότι για να δούλευε μια χαρά την Κυριακή και να χάλασε μετά τα updates, λογικά δεν θα φταίνε αυτά;

Ένα άλλο πράγμα που έκανα εχθές είναι ότι έβαλα την ram σε XMP (από 1333 σε 1600 όπου είναι και η αναγραφόμενη ταχύτητα της μνήμης). Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να φταίει αυτό, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να υποπτευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες bios update από τα win? Eαν ναι ξαναβάζεις την καινούρια έκδόση απ'ευθείας από το bios setup.

Ναι από τα Windows το έβαλα. Δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται η διαδικασία κατευθείαν στο bios αλλά προς έβγαλα το easytune (το οποίο φαίνεται να έκανε overclock χωρίς να με ρωτήσει) και θα κάνω reset τα default settings στο bios. Το πιο σπαστικό σε αυτό το πρόβλημα είναι ότι συμβαίνει φαινομενικά τυχαία οπότε δεν ξέρεις και αν λύθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Bios update μόνο από το bios !!! Aν η μητρική σου είναι καινούρια (σχετικά) περνάς το bios αρχείο σε στικάκι , μπαίνεις bios setup και κάνεις από το utility το update σου ανάλογα τη μητρική που έχεις π.χ. αν δε κάνω λάθος της gigabyte λεγεται easyflash ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν βοήθησε το reset στα settings.

Θα το δοκιμάσω το βράδυ αυτό με το στικάκι. Πάντως δεν ξέρω και αν όντως ήταν το bios update η τα άλλα updates που φταίνε... Θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα ( http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ksafniki-allagi-oras-and-im-nias-135231.html )και εγώ με gigabyte b85-hd3, σε random στιγμές γίνεται. Έχω δοκιμάσει bios update και από win και από bios(τώρα είμαι με το f6 της gigabyte) αλλά τα ίδια . Σήμερα αγόρασα καινούρια μπαταρία και περιμένω να δω αν το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα ( http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ksafniki-allagi-oras-and-im-nias-135231.html )και εγώ με gigabyte b85-hd3, σε random στιγμές γίνεται. Έχω δοκιμάσει bios update και από win και από bios(τώρα είμαι με το f6 της gigabyte) αλλά τα ίδια . Σήμερα αγόρασα καινούρια μπαταρία και περιμένω να δω αν το ξανακάνει.

Για να καταλάβω, είναι η δεύτερη φορά που αλλάζεις μπαταρία; Ωχ μην μου λέτε τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ,για να καταλάβεις είναι η τρίτη φορά (με καινούρια) και εδώ και 2 μέρες δεν έχει αλλάξει η ώρα ακόμα. Στο τεστάρισμα είμαι όμως . Θα ξανά ενημερώσω !

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα ( http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ksafniki-allagi-oras-and-im-nias-135231.html )και εγώ με gigabyte b85-hd3, σε random στιγμές γίνεται. Έχω δοκιμάσει bios update και από win και από bios(τώρα είμαι με το f6 της gigabyte) αλλά τα ίδια . Σήμερα αγόρασα καινούρια μπαταρία και περιμένω να δω αν το ξανακάνει.

Εγώ έχω h87-hd3. F6 Update από windows και bios. Χθες έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις των bios. Μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα ( http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/ksafniki-allagi-oras-and-im-nias-135231.html )και εγώ με gigabyte b85-hd3, σε random στιγμές γίνεται. Έχω δοκιμάσει bios update και από win και από bios(τώρα είμαι με το f6 της gigabyte) αλλά τα ίδια . Σήμερα αγόρασα καινούρια μπαταρία και περιμένω να δω αν το ξανακάνει.
οι μπαταριες απο οτι ξερω για λαπτοπ ειναι πανακριβες κ ολα αυτα για να βλεπεις την ωρα? να δω τι αλλο θα διαβασω ακομα ειναι ετσι αγορασε κ κανενα ρολοι χειρος πιο πολυ σε συμφαιρει
Link to comment
Share on other sites

οι μπαταριες απο οτι ξερω για λαπτοπ ειναι πανακριβες κ ολα αυτα για να βλεπεις την ωρα? να δω τι αλλο θα διαβασω ακομα ειναι ετσι αγορασε κ κανενα ρολοι χειρος πιο πολυ σε συμφαιρει

Στην μπαταρία του BIOS αναφέροντε και όχι στην μπαταρία του Laptop :)

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση...οτι μέσα σε λίγες μέρες βλέπω αρκετά περιστατικά παρόμοια για ένα πρόβλημα που θα έπρεπε να εμφανίζεται σε κάθε pc μια φορά την 5ετία και αν.. είτε ο vendor έχει κάνει βλακεία (bios update), είτε κάτι άλλο δεν μου κάθετε καλά....

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου κάνει εντύπωση και αναρωτιέμαι αν τελικά το πρόβλημα δεν είναι οι μπαταρίες κλπ αλλά είναι θέμα software.

Να πω ότι τελικά εχθές έκανα switch στο backup bios της μητρικής όπου είναι το αρχικό /εργοστασιακό bios. Το πρόβλημα δεν επιλύθηκε. Άρα μάλλον είτε είναι θέμα καθαρά hardware και για κάποιον παράξενο λόγο άρχισε ξαφνικά να εμφανίζεται σε διαφορά άτομα, αργά η γρήγορα, είτε είναι κάποιο πρόβλημα σε drivers (ελπίζω να είναι αυτό!).

Αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση όμως είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω κάτι σε ξένα site, τουλάχιστον μέσω google. Έχει βρει κανείς άλλος τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lord_mystery

οι μπαταριες απο οτι ξερω για λαπτοπ ειναι πανακριβες κ ολα αυτα για να βλεπεις την ωρα? να δω τι αλλο θα διαβασω ακομα ειναι ετσι αγορασε κ κανενα ρολοι χειρος πιο πολυ σε συμφαιρει
δεν αναφερόμαστε στις μπαταρίες των φορητών (στο κάτω κάτω αν πρόσεξες καλά κάνεις από όσους έχουν αυτό το πρόβλημα δεν έχει φορητό αλλά στις cmos μπαταρίες) και όταν χαλάει η ώρα του bios χαλάει και η ώρα των windows με αποτέλεσμα να κρασάρουν προγράμματα/παιχνίδια και να τρώμε πόρτα όταν ανοίγουμε τους browsers. Οπότε θα ήταν συνετότερο πριν ειρωνευτείς να διάβαζες καλύτερα τα λεγόμενα μας.
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση...οτι μέσα σε λίγες μέρες βλέπω αρκετά περιστατικά παρόμοια για ένα πρόβλημα που θα έπρεπε να εμφανίζεται σε κάθε pc μια φορά την 5ετία και αν.. είτε ο vendor έχει κάνει βλακεία (bios update), είτε κάτι άλλο δεν μου κάθετε καλά....

Και μένα μου έκανε εντύπωση και πιστεύω πως η Gygabyte φταίει σε αυτό. Θα δείξει ...

Να πω ότι τελικά εχθές έκανα switch στο backup bios της μητρικής όπου είναι το αρχικό /εργοστασιακό bios. Το πρόβλημα δεν επιλύθηκε. Άρα μάλλον είτε είναι θέμα καθαρά hardware και για κάποιον παράξενο λόγο άρχισε ξαφνικά να εμφανίζεται σε διαφορά άτομα, αργά η γρήγορα, είτε είναι κάποιο πρόβλημα σε drivers (ελπίζω να είναι αυτό!).

Αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση όμως είναι ότι δυσκολεύομαι να βρω κάτι σε ξένα site, τουλάχιστον μέσω google. Έχει βρει κανείς άλλος τίποτα;

Εγώ ακόμα το εργοστασιακό δεν το έχω βάλει αλλά το επόμενο βήμα πριν φύγει για RMA θα είναι αυτό. Προς το παρών πάντως με την δεύτερη καινούρια μπαταρία που έβαλα δεν το έχει εμφανίσει.

Έγινε επεξεργασία από Dj_Seps
Link to comment
Share on other sites

και εγω με το ιδιο προβλημα εδω και καποιες μερες με GA-Z87-HD3 Win 8,1 Pro χ64

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα με τη μπαταρια Αν υπηρχε διακοπη λογο μπαταριας θα χανοντουσαν και οι manual ρυθμισεις στη bios Εμενα τουλαχιστον δεν χανονται...

Τι συνδεση έχετε ? Εγω ΟΤΕ (για να αποκλεισουμε προβλημα με συγρονισμου ρουτερ με σερβερ)

Έγινε επεξεργασία από stamka
Link to comment
Share on other sites

και εγω με το ιδιο προβλημα εδω και καποιες μερες με GA-Z87-HD3 Win 8,1 Pro χ64

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα με τη μπαταρια Αν υπηρχε διακοπη λογο μπαταριας θα χανοντουσαν και οι manual ρυθμισεις στη bios Εμενα τουλαχιστον δεν χανονται...

Τι συνδεση έχετε ? Εγω ΟΤΕ (για να αποκλεισουμε προβλημα με συγρονισμου ρουτερ με σερβερ)

Προχθές έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στα bios και σήμερα πάλι τα ίδια με την ωρα.

Εγω έχω cyta. Μητρική h87-hd3. Προφανώς είναι θέμα μητρικής γιατι όσα ατομα έχω δει με το ίδιο πρόβλημα, έχουν ζ87 η η87.

Τι προτείνετε? Να παω για rma?

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι απο ο σερβερ...

Αν ειναι θα παμε αρκετοι για RMA αλλα μοιαζει με bug και εμφανίστηκε προσφατα σε ολους...

Έχεις εγκαταστήσει το Intel Extreme Tuning Utility και αν ναι πια εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε σ'αρκετούς στα δυο θέματα που έχουν ανοίξει στο forum με το ίδιο πρόβλημα,

ερώτηση, πριν το εμφανίσει έχετε εγκαταστήσει ενημερώσεις των windows τελευταία(5-6 μέρες πριν)?

Επίσης έχει προσπαθήσει κάποιος από σας να κάνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού, να δει αν λυθεί?

Το πρόβλημα βλέπω ότι εμφανίστηκε περίπου 5 μέρες πριν (μετά από κάποια αλλαγή στο λειτουργικό έτσι όπως το βλέπω).

Τόσα άτομα να έχετε το ίδιο πρόβλημα μου φαίνεται περίεργο να φταίει το hardware(λέω τώρα εγώ), από την στιγμή που έχετε

δοκιμάσει όλοι άλλη μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει win update (οποτε βγει) και το Intel Extreme Tuning Utility οχι απο gigabyte αλλα απο intel

Aκριβος ποτε ξεκινισε δε ξερω αφου μετα απο 4 λεπτα συγχρονιζει αυτοματα οποτε μπορε να μην το προσεξεις Εγω το προσεξα γιατι εκεινη τι στιγμη δε σ αφηνει να μπεις και το ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.