Jump to content



3ΤΒ δίσκοι για αποθήκη (RAID)


Recommended Posts

Δεν κάνω το λάθος να πάρω seagate. Έχουν χάσει και ότι τελευταίες ευκαιρίες τους είχα δώσει (σε pc γνωστών). Η αλήθεια είναι ότι παραλίγο να με πάρει στο λαιμό του ο αλήτης ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] (:hehe:) μιας και χτες ήμουν στο τσακ να παραγγείλω τους Toshiba, αλλά είπα να ψαχτώ λίγο ακόμη.

Τελικά τι παίζει με τους Toshiba? Δεν γίνεται να είναι rebranded hitachi kai ταυτόχρονα να πάει το DOA σύννεφο...

Οι workstation σειρές είναι αστεία ακριβές, σε φάση που συμφέρει να πάρεις x2 απλούς δίσκους και να βάλεις μεγαλύτερη προστασία στο raid σου. Οι red είναι αξιόπιστοι, ή επειδή είναι σχετικά καινούρια σειρά, δεν έχουν προλάβει να σκάσουν αρκετοί?

Πάντως όσο το ψάχνω, τόσο πιο πολύ βλέπω ότι δεν υπάρχει μια overall λύση. Πού πήγαν οι εποχές που έπαιρνες ένα AAKS και ησύχαζες απ όλες τις απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Πού πήγαν οι εποχές που έπαιρνες ένα AAKS και ησύχαζες απ όλες τις απόψεις?

πηρα 4 πριν χρονια και μεχρι τις προαλλες τους 2 τους ειχα στη ντουλαπα γιαυτο το λογο :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι παίζει με τους Toshiba? Δεν γίνεται να είναι rebranded hitachi kai ταυτόχρονα να πάει το DOA σύννεφο...

Από ότι βλέπω πάντως, μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο έχουν θέμα. Δε βρήκα γενικότερο θέμα για άλλους.

Εγώ πάντως έχω 4 των 2GB σε raid εδώ και 3 χρόνια και δεν έχουν κάνει κιχ. Προφανώς και δεν είμαι στατιστικό δείγμα έτσι, απλά το αναφέρω γιατί πήρα 4 και όχι 1 και ήταν όλοι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδάκια καλησπέρα,

για να μην ανοίγω καινούργιο thread έχω αρκετούς WD green κ κάνα δυο Samsung,

μερικοί είναι μέσα στον obsidian κ 5-6 κατοικοεδρεύουν εναλάξ σε 2 τέτοια κουτιά εκτος..

5l63_xlarge.jpg

τα ανεμηστηράκια τα χουν παίξει κ γενικώς η λειτουργία τους δεν είναι κ τόσο απροβλημάτιστη, ζεσταινονται πολύ κ τα συναφή.

Ψάχομαι να πάρω εναν ακομα WD red κ να τους βάλω σε κατι τετοιο

PER.811662.jpg

1357291959_0.png

υπάρχει καμία ιδιοκατασκευή ή γενικότερα ποια θηκη θα προτείνατε ?

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

για να μην ανοιγω νεο θεμα.Θελω να ρωτησω αρχικα 1. αν μπορω να κανω Raid 0 με διαφορετικης μαρκας δισκους ιδιας χωρητικοτητας (απο οτι εψαξα γινεται απλα θελω να ειμαι σιγουρος) και 2 αν αλλαξω αργοτερα το λειτουργικο απο το Win 8.1 σε Win 10 και χρειαστει να περασω παλι λειτουργικο θα χασω ολα τα δεδομενα απο τους δισκους ή δεν θα εχω προβλημα (παλι raid 0 θα παιξουν).

 

Να τονισω οτι δεν θα ειναι μεσα στο raid το λειτουργικο (θα παιξει το λειτουργικο σε ssd ενω raid θα κανω 2 δισκους 3tb) και η μητρικη θα ειναι η Gigabyte Z97 Gaming 5.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θεμα.Θελω να ρωτησω αρχικα 1. αν μπορω να κανω Raid 0 με διαφορετικης μαρκας δισκους ιδιας χωρητικοτητας (απο οτι εψαξα γινεται απλα θελω να ειμαι σιγουρος) και 2 αν αλλαξω αργοτερα το λειτουργικο απο το Win 8.1 σε Win 10 και χρειαστει να περασω παλι λειτουργικο θα χασω ολα τα δεδομενα απο τους δισκους ή δεν θα εχω προβλημα (παλι raid 0 θα παιξουν).

Να τονισω οτι δεν θα ειναι μεσα στο raid το λειτουργικο (θα παιξει το λειτουργικο σε ssd ενω raid θα κανω 2 δισκους 3tb) και η μητρικη θα ειναι η Gigabyte Z97 Gaming 5.

ευχαριστω

1. θα παιξει 100%

2. το raid θα ειναι software raid, μεσα απο τα windows? η θα υπαρχει controler?

Link to comment
Share on other sites

1. θα παιξει 100%

2. το raid θα ειναι software raid, μεσα απο τα windows? η θα υπαρχει controler?

 

δεν εχω κανει ποτε αλλα νομιζω εχει η μητρικη μεσα εχει controller και θα το κανω απο εκει εκτος αν ειναι κατι που πρεπει να ξερω ...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανει ποτε αλλα νομιζω εχει η μητρικη μεσα εχει controller και θα το κανω απο εκει εκτος αν ειναι κατι που πρεπει να ξερω ...

Αρα hardware raid.

εχε το νου σου, δε ξερω αν ισχυει, αμα χαλασει η μητρικη, παπαλα τα δεδομενα!

ας απαντησει καλυτερα καποιος περισσοτερο ενημερος απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να κάνεις Raid0 ? και σε δίσκους που θα έχουν data. Το ξερεις αμα σπάσει το raid0 μπάι μπάι ντάτα ε?

Εγώ Raid0 δεν θα έκανα ούτε για επιδόσεις. Δεν αξίζει το ρίσκο.

Το raid0 πέθανε με την έλευση των SSD και έμεινε για τα benchmarks μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά single ssd και 2 σε raid 0 ειναι τεράστια. δεν μιλάω για σκετα νούμερα, αλλα σε καθημερινη χρηση.

Επίσης οι Controller των μητρικών λέγονται και pseudo Controller μιας και ειναι software. τρωνε πορους απο την cpu.

Αν κάποιος θέλει να αλλαξει μητρική, απλα πρέπει να προσέξει η καινούργια να έχει ιδιο chipset, η ιδιας εταιρίας με πιο καινούργιο version.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά single ssd και 2 σε raid 0 ειναι τεράστια. δεν μιλάω για σκετα νούμερα, αλλα σε καθημερινη χρηση.

Επίσης οι Controller των μητρικών λέγονται και pseudo Controller μιας και ειναι software. τρωνε πορους απο την cpu.

Αν κάποιος θέλει να αλλαξει μητρική, απλα πρέπει να προσέξει η καινούργια να έχει ιδιο chipset, η ιδιας εταιρίας με πιο καινούργιο version.

Σε καθημερινή χρήση οπως? Video editing,encoding κτλπ δεν θεωρούντε καθημερινή χρήση. 

Δεν μπορώ να καταλαβω γιατι να χρειάζεσαι 1GB/sec και να το ρισκάρεις και σε motherboard controller raid0.

Ίσως και εμένα η ανάγκες μου να είναι διαφορετικές.Απόψεις είναι αυτες, εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το κανω μεσω mobo .Ας παιξουμε λιγο να δουμε τι θα δουμε .Τωρα καποια αρχεια που με ενδιαφερουν θα τα εχω και αλλου και σιγουρα δεν ξεπερνανε το 1tb.Αν χασω ταινιες ,παιχνιδια κτλ δεν καιγομαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.