Jump to content



3ΤΒ δίσκοι για αποθήκη (RAID)


Recommended Posts

Μιας και από χώρο έχουμε ξεμείνει εδώ και καιρό, ψάχνομαι για αγορά δίσκων. Μιας και οι 3ΤΒ ειναι value-for-money αυτή την περίοδο, σκέφτομαι να πάρω 2x 3TΒ και να στήσω raid1, και στο μέλλον, παίρνω άλλον έναν και το γυρίζω σε raid5. Θα στήσω soft-raid από linux, για να μην έχω εξαρτήσεις από controller/μητρική. Η ερώτησή μου είναι απλή:

Τι δίσκους να πάρω? Οι WD Green είναι πιο φτηνοί από όλους. Επιδόσεις δεν με νοιάζουν, θέλω απλά μια καλή και αξιόπιστη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Οι Green είναι καλή λύση για αποθήκευση. Είναι οικονομικοί, καίνε λίγο, δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες (που παίζει ρόλο αν τους έχεις κολλητά) και έχουν και 2 χρόνια εγγύηση όπως και όλοι οι δίσκοι από τα 85-110€. Η λογική που έχω εγώ στο σκληρούς (δεν ξέρω αν συμφωνούν άλλοι) είναι όσο περισσότερα χρόνια εγγύηση με το μικρότερο κόστος. Αν είναι να επιλέξω μεταξύ WD και Seagate, πάω σε WD λόγω άριστης εμπειρίας (ακόμα έχω 250άρη 8ετίας που τρέχει μια χαρά).

Αν ανέβαινες σε κόστος θα μπορούσες να δείς τον WD AV-GP 3TB που έχει από τα χαμηλότερα failure rates και 3 χρόνια εγγύηση. Στα ίδια περίπου και ο Seagate SV35. Αλλά δεν ξέρω αν θα άξιζε 25€ παραπάνω για το στήσιμο που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν μας αναφέρεις το πόσο critical είναι τα data που θα αποθηκεύονται.

Νομίζω είναι σημαντικό, καθώς από εκεί θα κριθεί το κόστος των δίσκων που θα πρέπει να βάλεις. Γενικότερα αν δεν είναι για data που "μπορείς να ξαναβρείς" εγώ δεν θα πρότεινα δίσκους home grade. Θα μου πεις ανεβαίνει πολύ το κόστος.. εκεί ακριβώς μπαίνει το θέμα του πόσο critical είναι τα δεδομένα.

Παλιότερα, είχα αγοράσει καποιους WD400 raid edition οι οποίοι ήταν αρκετά ακριβότεροι από τους απλούς 400ρηδες. Αλλά εκεί που άλλοι τα παρατούσαν...αυτοί συνέχιζαν :)

Link to comment
Share on other sites

WD Black.-

Εχω 5 τεμαχια των 2ΤΒ στημενα σε raid 5 σε ενα Τhecus. Ανα 3μηνο τους βγαζω κ τους τσεκαρω. 100% σε ολα.

Γρήγοροι και αξιόπιστοι, όλοι το γνωρίζουν αυτό. Όταν είχαν 20 ευρώ παραπάνω, έλεγες τα δίνω. Τώρα όμως έχουν σχεδόν 2πλάσια τιμή. Προτιμώ να πάρα παραπάνω δίσκους για μεγαλύτερη ασφάλεια, παρά να τα σκάσω για δίσκους που υποτίθεται είναι λίγο καλύτεροι.

Απλά οι Green δεν σκάνε και απο ποιότητα

Τι εννοείς?

Βασικα δεν μας αναφέρεις το πόσο critical είναι τα data που θα αποθηκεύονται.

Νομίζω είναι σημαντικό, καθώς από εκεί θα κριθεί το κόστος των δίσκων που θα πρέπει να βάλεις. Γενικότερα αν δεν είναι για data που "μπορείς να ξαναβρείς" εγώ δεν θα πρότεινα δίσκους home grade. Θα μου πεις ανεβαίνει πολύ το κόστος.. εκεί ακριβώς μπαίνει το θέμα του πόσο critical είναι τα δεδομένα.

Δεν θα έχω και τα μυστικά του κράτους μέσα. Αλλά θα έχω πράγμα που δεν θέλω να χάσω, όπως φωτογραφίες, δουλειά κλπ. Για αυτό κάνω και raid. Γενικά, είμαι από τους λίγους ανθρώπους που δεν του έχει σκάσει ποτέ δίσκος. Και θέλω να αποφύγω να νιώσω αυτό το συναίσθημα :)

Red.
Προσοχή: Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν μπορεί να προετοιμαστεί με το GPT σύστημα κατάτμησης

LOL? Γιατί δεν παίρνει GPT? Το MBR δεν έχει όριο στα 2.2?

Αν θέλεις τη μέγιστη αξιοπιστία, πας εδώ:

HDD :: Toshiba 3TB DT01ACA300 SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

Αφού διαβάσεις εδώ:

http://www.thelab.gr/eidiseis/backblaze-pio-aksiopistoi-oi-skliroi-diskoi-tis-131552.html

Την έχω διαβάσει την έρευνα. Οι hitachi είναι δυσεύρετοι όμως. Με τους toshiba τι παίζει?

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

Αλλά θα έχω πράγμα που δεν θέλω να χάσω, όπως φωτογραφίες, δουλειά κλπ. Για αυτό κάνω και raid. Γενικά, είμαι από τους λίγους ανθρώπους που δεν του έχει σκάσει ποτέ δίσκος. Και θέλω να αποφύγω να νιώσω αυτό το συναίσθημα :)

Ακριβώς το αντίθετο από εμένα... πάντα τα "έσκαγα" για δίσκους καθώς το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να χάσω τα δεδομένα (πχ τα raw).

:)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο από εμένα... πάντα τα "έσκαγα" για δίσκους καθώς το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να χάσω τα δεδομένα (πχ τα raw).

:)

Δεν του εχει σκασει (χαλασει) δισκος, οχι δεν τα εχει σκασει (πληρωσει).

Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι δεν μου κολλάει στο σχόλιο του eshop αναφορικά με τους RED..

Προσοχή: Ο συγκεκριμένος δίσκος δεν μπορεί να προετοιμαστεί με το GPT σύστημα κατάτμησης
Link to comment
Share on other sites

Χμμ κάτι δεν μου κολλάει στο σχόλιο του eshop αναφορικά με τους RED..

Μάλλον έχουν μείνει λίγο πίσω στο eshop. Ειδικά ο 3GB δεν μπορεί παρά να είναι GPT.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/290550-32-format-drive γίνεται αναλυτική συζήτηση για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες εψαχνα και εγω για δισκο και σκεφτομουν για enterprise class πχ seagate constellation

https://www.skroutz.gr/c/88/esoterikoi-sklhroi-diskoi.html?from=most-popular&keyphrase=seagate+constellation

Αν σκεφτεις οτι ειναι προορισμενοι για datacenters ισως αξιζει η διαφορα στη τιμη + μεγαλυτερη εγγυηση

Δεν θα έχω και τα μυστικά του κράτους μέσα. Αλλά θα έχω πράγμα που δεν θέλω να χάσω, όπως φωτογραφίες, δουλειά κλπ. Για αυτό κάνω και raid. Γενικά, είμαι από τους λίγους ανθρώπους που δεν του έχει σκάσει ποτέ δίσκος. Και θέλω να αποφύγω να νιώσω αυτό το συναίσθημα :)

Το raid απο μονο του δεν ειναι (καλό) backup

Δες λυσεις τυπου backblaze,crashplan κλπ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

LOL? Γιατί δεν παίρνει GPT? Το MBR δεν έχει όριο στα 2.2?

Εχω και 3ρη και 4ρη

ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ γινεται

Εχω και green και red, πλεον θα παιρνω μονο red, εχουν και ένα χρονο παραπανω εγγυηση περιπου στα ιδια λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι αν εχω δει να χαλάνε 20 δίσκοι 3,5" τον τελευταίο χρόνο, οι 10 τουλάχιστον είναι Green.

Τυχαιο; Δε νομίζω

πωλουνται και σημαντικα περισσοτεροι Green γι'αυτο διαπιστωνεις κ μεγαλυτερο failure rate

σε γενικες γραμμες απο θεμα αξιοπιστιας οι Green ειναι καλυτεροι απο πολλους ST barracuda

που ειτε σκανε ολοκληρωτικα ειτε χαροπαλευουν με bad sectors

που ουτε η ιδια η seagate δικαιολογει rma απο ενα αριθμο και κατω

εαν σκεφτεσαι τους φτηνους Toshiba 3ΤΒ κοιτα κι εδω πριν αποφασισεις. (πολλα περιστατικα DOA)

προσωπικα για πιο strict budget θα κοιτουσα WD RED

για πιο ψηλο κοστος θα κοιτουσα WD black

κι αν πας για υπερβαση κοιτας για ST Constellation ή WD RE/SE

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.