Jump to content



AMD FX - Eπιστροφή το 2016


Recommended Posts

εδω νομιζω πως μαλλον πρεπει να βγαλουν cpu οπου να μην χρειαζετε ο κοσμος να τους κανει overclock για να ποιασει ταχυτητες οπου οι intel εχουν απο stock . και για αυτο οπως λες φταει η αρχιτεκτονικη τους , αργησαν να το παρουν πρεφα φαινεται , αλλα καλιο αργα παρα ποτε γιατι μονο χασουρα υπαρχει στην υποθεση αυτη .

Δυστυχως η amd πονταρε στους αριθμους

και οπως εχω ξαναπει καπου .... αμα δεν χωραει , απλα μεγαλωσε το die μαγκα μου ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χρειάζεται ένας 125W 6c/6t με ίδιο perf/core πες με έναν 3GHz Haswell κάτω από 2 κατοστάρικα. Να υπάρχει και κάνα μοντέρνο chipset sata3/usb3 και 32lanes pcie.

Αυτό αν μπορούσαν να το κάνουν, θα το έκαναν πάνω στην υπάρχουσα πλατφόρμα. Εφόσον θα επανασχεδιάσουν τα πάντα από την αρχή, 2 κατοστάρικα δύσκολα θα δούμε. Πάντα τα έξοδα του R & D, ειδικά στην amd που έχει μείνει τραγικά πίσω, περνάνε στην τελική τιμή του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν μπορούσαν να το κάνουν, θα το έκαναν πάνω στην υπάρχουσα πλατφόρμα. Εφόσον θα επανασχεδιάσουν τα πάντα από την αρχή, 2 κατοστάρικα δύσκολα θα δούμε. Πάντα τα έξοδα του R & D, ειδικά στην amd που έχει μείνει τραγικά πίσω, περνάνε στην τελική τιμή του προϊόντος.

Ναι αλλά αν παίξει με ένα πραγματικά ανταγωνιστικο προϊόν δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα να πληρώσει παρόμοια τιμή με το Intel.

Και κακά τα ψέματα αν έχει ένα πραγματικά ανταγωνιστικο τσιπάκι δεν θα παίξει παρακάτω σε τιμές, το έχουμε ξαναδεί το έργο...

Η όλη φάση είναι ότι ξεκινά να φτιάξει κάτι καλό για να ανταγωνιστεί την Intel σε 2 χρόνια... Η Intel σε 2 χρόνια τι θα μπορεί να φτιάξει για να αντιμετωπισει μια πραγματική απειλή; ή ακόμα και σήμερα, τι θα μπορούσε να βγάλει στην αγορα αν ένιωθε πίεση στο high end κομμάτι...

Είναι πολύ μεγάλο το άλμα που θα χρειαστεί να κάνει για να μην βρεθεί από κάτω με το καλημέρα.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επιδη η ιντελ δεν βγαζει φοβερα τσιπακια σε σχεση με την προηγουμενη σειρα , δεν νομιζω πως σημαινει οτι δεν μπορουν να βγαλουν κατι overkill . Απλα η ιντελ κοιταει λιγο την αγορα χωρις να κανει καταχρησεις , και απλα βελτιωνει αυτο που εχει . Εχουν δει πως πανω απο 4 πυρηνες σπανια εχουν αποτελεσμα , οποτε κρατανε τα επιπεδα εκει , βελτιωνοντας καταναλωσεις και χωρις να τους νοιαζουν τα αρωματακαι των Ghz . Ενδεχομενος μετο που σφιξουν τα πραματα , να δουμε τους 8 πυρινες να γινονται το mainstream μοντελο τους

Link to comment
Share on other sites

AMD FX Series Making a Comeback Within Two Years - APU 14 Conference Reveals Future Roadmaps

Regarding the new architecture itself, AMD did confirm it that they are actually developing a new architecture that will be built from the ground up unlike Excavator, Steamroller and Piledriver which were derivatives of the Bulldozer architecture. AMD’s top chip architect confirmed this during the AMD Core Innovation press seminar and revealed that in addition to K12 which is their latest x86 ARM core architecture, the company would also develop a new high-performance architecture that will be geared towards FX line of processors and next gen servers in 2016.

Details remain a mystery, but we detailed how AMD will be ditching their existing modular architecture and go for the Simultaneous Multi Threading (SMT) design. SMT or Simultaneous Multi Threading is a technology whose roots trace back to IBM in the 1970s. However most prominently it is the technology that Intel has employed for a decade, i.e. the force behind Hyper-Threading. AMD also revealed a technology of its own to rival Intel’s SMT and unlike its rival it was Modular in Nature. This technology was homebrewed by AMD and was called the CMT or Clustered Multi Threading. However even at the time that CMT was revealed, critics pointed it out as an unfeasible idea.

AMD plans new architecture for 2016

Chinese tech site Expreview.com claims that Jim Keller, one of the AMD's main chip designers is hatching out a new architecture for 2016. This would be separate from the K12/Skybridge x86/ARM hybrid core we already know about.

Keller worked with AMD's Dirk Meyer on the DEC Alpha 64-bit RISC processor, then came to AMD to work on what would be the K7 architecture, more commonly known as the Athlon. He was also involved in the development of the Hyper Transport interface and 64-bit x86 specs, which appeared in the K8 design.

According to Expreview he is working on a new microarchitecture to overcome some of the shortcomings in AMD's Bulldozer. Bulldozer adopted clustered multi-thread (CMT) designs used in the Alpha 21264 microprocessor.

The processor runs one or more dual-core modules that communicate via HyperTransport if there is more than one module (two for quad-core, etc). Each module has two integer cores but one floating point unit, which is shared. Allthis makes Bulldozer less efficient than Intel's chips, which have the FPU in every core.

The word on the street is that Keller will dump the CMT design in favour of a design with simultaneous multi-threading which is what Intel does. AMD for a long time eschewed hyperthreading in favour of upping the number of cores.

Expreview points out that the Athlon FX and Opteron line don't have a roadmap beyond 2015, and Keller's project is set for a late 2015 introduction and ship in 2016.

Intel Will Paper Launch Devil's Canyon on 2nd June - Retail Availability Planned For Late September, Desktop Broadwell Pushed To Q2 2015

Intel also seems to have pushed the launch of their next generation Broadwell K-Series and Broadwell processors for their desktop platform to Q2 2015 from Q1 2015

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος , η amd σκεφτεται τα κρυα βραδυα του χειμωνα , και λεει "μην βαλετε σομπα , εγω ειμαι εδω " :p

Λοιπόν είναι η ώρα να κάνω πάλι τον δικηγόρο της AMD, οι FX cpu είναι ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΚΡΥΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ INTEL i7. Oι υψηλές θερμοκρασίες στους fx είναι ένας μύθος μια παραφιλολογία που ξεκίνησε πριν 3 χρόνια όταν τα oced bulldozer πάνω από τα 4.6ghz ήθελαν καλά coolers ή νερό για να κρατηθούν. Τα fx chipakia παίζουν με μέγιστες θερμοκρασίες 65 βαθμούς (ότι πάνω από 68c είναι crash) σε πολύ βαριές εφαρμογές με τα 8 cores να παίζουν στο 100% όταν ακόμα και οι sandy παίζουν σε αντίστοιχες συνθήκες +20 βαθμούς, δεν χρειάζεται να μιλήσω για τους haswell εκεί η Ιntel εχει πραγματικά σοβαρό πρόβλημα. Αν τώρα μιλήσουμε για καταστάσεις gaming τα fx chipakia παίζουν στο 50-60% με θερμοκρασίες 40-45 βαθμούς οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τους Intel πχ στον 2600k μου βλέπω με wc 65c στο dayz, cod ghosts κτλ, Έτυχε να πάρω και από έναν συμφορουμητη έναν 8140 με TDP 95w!!! τις θερμοκρασίες του τις ζηλεύει ακόμα και haswell i3 :p τώρα στο θέμα των επιδόσεων έχω πει πάρα πολλές φορές πως τα καλοστημένα Fx πάνε πάρα πολύ καλά αλλά πάρα πολύ καλά ακόμα και σε GAMING και όλα αυτά δεν τα λέω τυχαία έκανα ένα πέρασμα από το hwbot SkaL- @ HWBOT και benchara για 4 μήνες τα παρακάτω:8120,8140,8320, phenom 965, 2600Κ και 4770Κ, με νερό και αέρα και έβγαλα τα συμπεράσματα μου και σας τα μεταφέρω. Αυτό που θα πώ και θα ενοχλήσει πάλι είναι πως ο 8320 βλέπει στα μάτια κάθε i5 σε καταστάσεις oced μη πω ακόμα και τον 2600Κ. Φυσικά τα τωρινά fx μπορούν να ανταπεξέλθουν άλλα 2 χρόνια πάρτε παράδειγμα τους q6600 που κρατάνε ακόμα και σήμερα γιατί έχουν 4 threads τα 6 και τα 8 των fx έχουν άνετα μια 3ετία ακόμα.

Δείτε κάτι εντυπωσιακό που που ποτέ δεν το περίμενα (ξέρω είναι offtopic αλλά η κουβέντα εκεί πάει πάλι :D ) prime με 8320 στα 5,03Ghz και με 2600Κ στα 5,14Ghz

http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1145003.jpg

http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1150803.jpg

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου σκαλ, αυτα που εχω δει/ακουσει/διαβασει επαληθευονται με τα λεγομενα σου!!

και αυτα τα μεταφερεις βαση της εμπειριας και του hardware που εχεις στα χερια σου και οχι βαση των οσων θα διαβαζα εγω η οποιοσδηποτε αλλος στο ιντερνετ οπου θα σχηματιζαμε μια αποψη στο περιπου για την συμπεριφορα της καθε πλατφορμας..

οι fx ισως να υστερουν σε επιδοσεις και καταναλωση συγκρινομενοι με τους haswell(κατα την δικια μου αποψη ειναι μεγα λαθος που τους συγκρινουν με αυτους, διοτι αυτοι ηρθαν πολυ μετα απο τους vishera), τους ivybridge και λιγοτερο με τους sandybridge, αλλα εχουν το θετικο οτι δεν χρειαζονται εξτρα αφτερμαρκετ ψυξη εξαρχης για να διατηρησουν νορμαλ θερμοκρασιες και οτι υπαρχουν καλες μητρικες με 90 €(που αν συνδυαστουν με εναν 8320 ο οποιος εχει μονο 150€ θα ειναι οτι καλυτερο) που εχουν ολα τα απαραιτητα και μπορουν να προσφερουν και ενα γενναιοδωρο υπερχρονισμο οταν χρειαστει χωρις πολλα προβληματα...best VFM για εμενα!!

επισης να συμπληρωσω, πως αν και οι fx υστερουν στο θεμα της καταναλωσης, αυτο δεν ειναι απαραιτητα καθοριστικος παραγοντας για να τους απορριψουμε.οταν ειναι σε κατασταση idle καταναλωνουν περιπου τα ιδια με τους intel(εξαλου μην ξεχναμε ποσες ωρες την ημερα στρεσαρουμε τον επεξεργαστη και ποσες ωρες "καθετε" κανοντας απλες εργασιες) και παρα μονο σε full load καινε πολυ παραπανω και μενουν πισω οταν συγκρινονται με τους αντιστοιχους της ιντελ..

Έγινε επεξεργασία από dragontech
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι η ώρα να κάνω πάλι τον δικηγόρο της AMD, οι FX cpu είναι ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΚΡΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ INTEL i7. Oι υψηλές θερμοκρασίες στους fx είναι ένας μύθος μια παραφιλολογία που ξεκίνησε πριν 3 χρόνια όταν τα oced bulldozer πάνω από τα 4.6ghz ήθελαν καλά coolers ή νερό για να κρατηθούν. Τα fx chipakia παίζουν με μέγιστες θερμοκρασίες 65 βαθμούς (ότι πάνω από 68c είναι crash) σε πολύ βαριές εφαρμογές με τα 8 cores να παίζουν στο 100% όταν ακόμα και οι sandy παίζουν σε αντίστοιχες συνθήκες +20 βαθμούς, δεν χρειάζεται να μιλήσω για τους haswell εκεί η Ιntel εχει πραγματικά σοβαρό πρόβλημα. Αν τώρα μιλήσουμε για καταστάσεις gaming τα fx chipakia παίζουν στο 50-60% με θερμοκρασίες 40-45 βαθμούς οπότε δεν υπάρχει σύγκριση με τους Intel πχ στον 2600k μου βλέπω με wc 65c στο dayz, cod ghosts κτλ, Έτυχε να πάρω και από έναν συμφορουμητη έναν 8140 με TDP 95w!!! τις θερμοκρασίες του τις ζηλεύει ακόμα και haswell i3 :p τώρα στο θέμα των επιδόσεων έχω πει πάρα πολλές φορές πως τα καλοστημένα Fx πάνε πάρα πολύ καλά αλλά πάρα πολύ καλά ακόμα και σε GAMING και όλα αυτά δεν τα λέω τυχαία έκανα ένα πέρασμα από το hwbot SkaL- @ HWBOT και benchara για 4 μήνες τα παρακάτω:8120,8140,8320, phenom 965, 2600Κ και 4770Κ, με νερό και αέρα και έβγαλα τα συμπεράσματα μου και σας τα μεταφέρω. Αυτό που θα πώ και θα ενοχλήσει πάλι είναι πως ο 8320 βλέπει στα μάτια κάθε i5 σε καταστάσεις oced μη πω ακόμα και τον 2600Κ. Φυσικά τα τωρινά fx μπορούν να ανταπεξέλθουν άλλα 2 χρόνια πάρτε παράδειγμα τους q6600 που κρατάνε ακόμα και σήμερα γιατί έχουν 4 threads τα 6 και τα 8 των fx έχουν άνετα μια 3ετία ακόμα.

Δείτε κάτι εντυπωσιακό που που ποτέ δεν το περίμενα (ξέρω είναι offtopic αλλά η κουβέντα εκεί πάει πάλι :D ) prime με 8320 στα 5,03Ghz και με 2600Κ στα 5,14Ghz

http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1145003.jpg

http://img.hwbot.org/u54372/image_id_1150803.jpg

Βάστα βάστα. Ψιλοδιαφωνώ σε αυτό. Έχω έναν 8320 και έναν i5 2500k για καθημερινή χρήση, οπότε ξέρω και γω τι παίζει.

Δεν έχει σημασία τι θερμοκρασίες αναφέρουν - είναι χαζομάρες. Το θέμα είναι το ΔΤ. Αυτή τη στιγμή ο 8320 είναι στα ~4,4 (20x~220 νομίζω) 1.36V σε sabertooth και παίζει σε full load ~50C σε ψιλοζεστό δωμάτιο. Αυτό όμως δε θεωρείται δροσερό, γιατί όπως είπες και συ, στους 60κάτι πάπα.

Ο ι5/2500k 1.25V σε Gigabyte για σφαλιάρες, σε full load πάει max και αυτός στους 50C. Όμως έχει περιθώριο μέχρι 80C.

Ελπίζω στους νέους να μην έχουν τέτοιες χαζομάρες - η ιστορία με τις 2 θερμοκρασίες συνεχώς με μπερδεύει. Και οι sensoρες να μη δείχνουν σωστές temps <30 κάτι C πάλι χαζομάρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

οντως ισχυει οτι οι amd ειχαν παντα πιο χαμηλα το οριο της ασφαλης θερμοκρασιας απο τους ιντελ, αλλα αυτο δεν σημαινει πως με την στοκ ψυξη ειχαν ποτε προβλημα οπως συμβαινει τωρα με τους haswell(που ορισμενοι χτυπανε 90αρια για πλακα και σε καποιες περιπτωσεις σβηνουν λογω θερμοκρασιας) η με τους nehalem που οταν ειχαν βγει φοραγαν ενα cooler της πλακας.

η amd ειχε αντιμετωπισει προβλημα με θερμοκρασιες μονο στους πρωτους athlon και αυτο επειδη εκτος του οτι ζεσταινονταν πολυ, δεν ειχαν και καποια δικλειδα ασφαλειας οταν ο επεξεργαστης ξεπερνουσε το ασφαλες οριο λειτουργιας, με αποτελεσμα οταν το cooler αντιμετωπιζε προβλημα(λογω μη επαρκης ψυξης η χαλασμενου ανεμιστηρα κλπ) να καιγεται και ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10892]dragontech[/MENTION] o 965 που φοραω και τον τρεχω στα 3,9mhz με 1,454v σβηνει στουσ 100 βαθμουσ κελσιου.. ποτε δεν ειχα θεμα με στοκ ψυκτρεσ τισ amd τοσο με τον athlon x2 4200 kαι με τον 5600 αν θυμαμε καλα, αρκει να μην ανεβασεισ τουσ χρονισμουσ .. το προβλημα ειναι με το θορυβο ιδικα το καλοκαιρι απο το ανεμιστηρακι τησ ψυκτρασ..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10892]dragontech[/MENTION] o 965 που φοραω και τον τρεχω στα 3,9mhz με 1,454v σβηνει στουσ 100 βαθμουσ κελσιου.. ποτε δεν ειχα θεμα με στοκ ψυκτρεσ τισ amd τοσο με τον athlon x2 4200 kαι με τον 5600 αν θυμαμε καλα, αρκει να μην ανεβασεισ τουσ χρονισμουσ .. το προβλημα ειναι με το θορυβο ιδικα το καλοκαιρι απο το ανεμιστηρακι τησ ψυκτρασ..

και εγω με τον Athlon 64 X2 4800+ που οταν τον ειχα υπερχρονισει(με την στοκ ψυκτρα) και του ειχα δωσει πολυ παραπανω βολτς απ'οτι επρεπε, μου ειχε ανεβασει 75-80 βαθμους(οταν η μεγιστη προτεινομενη ηταν μεταξυ 55°C - 68°C) και δουλευε σταθερα χωρις προβληματα. ΑΛΛΑ, ο κατασκευαστης οριζει την μεγιστη θερμοκρασια για τον εξης απλο λογο: οσο περισσοτερο ανεβαζει θερμοκρασια ενας επεξεργαστης(περα απο τα ασφαλη μεγιστα ορια) τοσο μεγαλυτερο και ταχυτερο degration εχει με το περας του χρονου, με οτι συνεπαγεται αυτο.

οποτε, οσο καλυτερη ψυξη εχει ενας επεξαργαστης τοσο πιο πολυ παρατεινετε ο χρονος ζωης του.

προσωπικα, εχω στην κατοχη μου επεξεργαστη(τον celeron d 330)ο οποιος δουλευε επι δυο χρονια με σπασμενο μπρακετ και ειχε τα 100αρια για πλακα....οταν ξεπερνουσε τους 90 βαθμους εκανε αυτοματα throtling(οχι ακριβως, απλα σε καποιους κυκλους ρολογιου η δικλειδα ασφαλειας τον καθιστουσε ανενεργο) για να προστατευτει. ο επεξεργαστης αυτος μεχρι και το 2007 οπου και τον απεσυρα δουλευε μια χαρα μετα απο τοσο ψησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα... βλέπω με την έλλειψη ανταγωνισμού και την αθρόα παροχή "ιπποδύναμης" από την ιντέλα με τις νεες γενειές iX, να μην αλλάζω τον 4770κ και ποτέ λεμε... :suicide:

Γυρίσαμε στην εποχή των pentium mmx ρεεεε, που απο τα 133 εως τα 233μηζ, έπαιρνες +10% απόδοση με +40% χρήματα... ΕΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ!

Αρε ΑΜΔ... ελπίζω να εξίζει η αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Βάστα βάστα. Ψιλοδιαφωνώ σε αυτό. Έχω έναν 8320 και έναν i5 2500k για καθημερινή χρήση, οπότε ξέρω και γω τι παίζει.

Δεν έχει σημασία τι θερμοκρασίες αναφέρουν - είναι χαζομάρες. Το θέμα είναι το ΔΤ. Αυτή τη στιγμή ο 8320 είναι στα ~4,4 (20x~220 νομίζω) 1.36V σε sabertooth και παίζει σε full load ~50C σε ψιλοζεστό δωμάτιο. Αυτό όμως δε θεωρείται δροσερό, γιατί όπως είπες και συ, στους 60κάτι πάπα.

Ο ι5/2500k 1.25V σε Gigabyte για σφαλιάρες, σε full load πάει max και αυτός στους 50C. Όμως έχει περιθώριο μέχρι 80C.

Ελπίζω στους νέους να μην έχουν τέτοιες χαζομάρες - η ιστορία με τις 2 θερμοκρασίες συνεχώς με μπερδεύει. Και οι sensoρες να μη δείχνουν σωστές temps <30 κάτι C πάλι χαζομάρα είναι.

O 2500k είναι κρύος γενικά, το ΗΤ αλλάζει τα δεδομένα, λογικά να υποθέσω πως είσαι με 1.25 και γύρω στα 4200-4300 ? για αυτό τόσο δροσερός. Είχα και εγώ εναν 2500Κ μια διετία ίσως η καλύτερη αγορά που έκανα ποτε σε cpu.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω cyrix

δεν ξερω τι ειναι

κανω search

βλεπω τι ειναι

μα καλα τι πιπινι ειμαι !!!!!

:baby::baby::baby:

:hehe:

Στο θέμα μας: Καπάκι λοιπόν Intel Devil’s Canyon Delayed To Late September 2014

Να γουστάρουμε.... άρχισαν τα όργανα. Τώρα που δεν υπάρχει και λόγος γιατί να βιαστουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο - μπραβο, forza AMD!! Αντε και κατα το 2016 που θα γερναει και ο δικος μου να σε ξανατιμησω!!

... οι FX cpu είναι ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΚΡΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ INTEL i7...

Ο δικος μου FX, ω τρισμεγιστε SkaL, ειναι ΙΧΘΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

:baby::baby::baby:

:hehe:

Στο θέμα μας: Καπάκι λοιπόν Intel Devil’s Canyon Delayed To Late September 2014

Να γουστάρουμε.... άρχισαν τα όργανα. Τώρα που δεν υπάρχει και λόγος γιατί να βιαστουμε?

και μεθαυριο να τα βγαζαν , για Χ% βελτιωση ταχυτητας δεν θα χαν καν νοημα

καλος η κακος , η σημερινες καθημερινες εφαρμογες δεν προκειτε να ποιασουν πανω απο 2 πυρηνες .

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι το hardware εχει ξεφυγει σημαντικα απο το software με αποτελεσμα να κανουν Milking χωρις λογο .

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο - μπραβο, forza AMD!! Αντε και κατα το 2016 που θα γερναει και ο δικος μου να σε ξανατιμησω!!

Ο δικος μου FX, ω τρισμεγιστε SkaL, ειναι ΙΧΘΥΣ!

ωχχ καλά που το είδες, ντροπή :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.