Jump to content



Δημιουργία αθόρυβου κουτιού


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους και όλες.

Μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι και η θερμοκρασία θα πάρει την ανηφόρα λέω φέτος μετά από πολλά χρόνια να στήσω το κουτί και να έχει φυσιολογικές θερμοκρασίες αλλά να γίνει και πιο ήσυχο. Δεν θέλω να πάω σε υδρόψυξη μιας και το φοβάμαι λίγο το θέμα με τα υγρά αλλά δεν παίζει και οικονομικό μπάτζετ για προς τα εκεί.

Οπότε πάμε σε αυστηρά αερόψυξη και προτιμώ να κοιτάξω κάτι value for money χωρίς αυτό να σημαίνει πως άμα αξίζει κάτι δεν θα δώσω παραπάνω. Λίγες πληροφορίες για το σύστημα μου:

Κουτί: https://www.google.gr/search?source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=enODU7nPNqb40gWXm4GgCQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1760&bih=874&q=ChieftecFull%20ATX%20BA-01

Επεξεργαστής : AMD Athlon 64 X2 6000+

Ψύκτρα επεξεργαστή: Thermalright 120 https://www.google.gr/search?source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=enODU7nPNqb40gWXm4GgCQ&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1760&bih=874&q=ChieftecFull%20ATX%20BA-01#q=thermalright+120&spell=1&tbm=isch

Μητρική: Asus M2R32-MVP

Με βάση το κουτί και την ψύκτρα που έχω πού και ποιους ανεμιστήρες να βάλω? Δεν με απασχολεί αν είναι οι πιο άσχημοι ανεμιστήρες που υπάρχουν, θέλω απλά να κρυώνουν επαρκώς το σύστημα μου και να είναι όσο γίνεται πιο αθόρυβοι.

Αυτήν την στιγμή με ανοιχτά τα πλαινά οι θερμοκρασίες είναι οι εξής:

Core0 Temp:62

Core1 Temp:58

CPU Temp:54

Motherboard Temp: 46

Οι σκληροί δίσκοι είναι 2 στους 50 βαθμούς, 2 στους 37 βαθμούς και ένας στους 44 βαθμους.

Οτιδήποτε άλλο θέλετε ρωτήστε με. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω πως οι θερμοκρασίες σου είναι λίγο υψηλές. Φαντάζομαι πως έχεις εναν ανεμιστήρα στην ψύκτρα και οι 2 δύο πρώτοι σκληροί δεν τους φυσάει ανεμιστήρας , σωστά? γιατί με τέτοιες θερμοκρασίες δεν θα μπορούσε να ηταν διαφορετικά.

Άρα αρχικά θα πρέπει να εστιάσεις στις δύο αυτές αλλαγές :

1η) Αλλαγή στην ψύκτρα με έναν πιο δυνατό ανεμιστήρα ή προσθήκη δεύτερου με ίδιο με αυτόν που έχεις ή αλλαγή σε δύο νέους με τις ίδιες προδιαγραφές,αυτό ως συνέπεια θα έχει την μείωση της θερμοκρασίας και κατ΄επέκταση των στροφών του ανεμιστήρα εξασφαλίζοντας έτσι μικρότερα επίπεδα θορύβου.

2η) Επειγόντως προσθήκη ανεμιστήρα στους δύο σκληρούς δίσκους που βαράνε 50ρια μέχρι στιγμής, διότι σε λίγο καιρό θα βλέπεις και 55C +, θερμοκρασίες πολύ επικίνδυνες για την υγεία των σκληρών δίσκων.

Στην συνέχεια θα πρέπει να κάνεις ενα καλύτερο airflow για τις θερμοκρασίες όλου του συστήματος. Ανεμιστήρες υπάρχουν πολύ και για όλες τις τσέπες, μπορείς να κάνεις μια μικρή αναζήτησει στο net είτε και εδώ στο forum θα βρείς αρκετές επιλογές. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτές τις μάρκες (Corsair, Scythe Typhoon , Enermax, BeQuit, NB Noiseblocker...)Επίσης δες και τους καινούργιου της Aerocool σειρά Dead Silence με πολύ καλό airflow, air pressure και χαμηλά επίπεδα θορύβου. Οι μάρκες είναι ενδεικτικές χωρίς να θέλω να σε προσανατολίσω σε συγκεκριμένες ... κάποιες απ' αυτές έχουν απαγορευμένες τιμές για τους πιο πολλόυς από εμάς αλλά έχουν εγγύηση καλής λειτουργίας. Ξεκίνα εσύ κι εδώ είμαστε πάλι.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί δεν παίρνει μπροστά ανεμιστήρες. Ο μόνος τρόπος να γίνει ψύξη των δίσκων είναι να μπουν 92mm ανεμιστήρες στο δεξί πλαϊνό που έχει χώρο για 3.

Το θέμα είναι πως σήμερα το πρωί καθάρισα από σκόνη τον υπολογιστή, αραίωσα την τοποθέτηση των δίσκων, έβαλα σε λειτουργία τον πίσω κάτω 12άρη ανεμιστήρα και μπορώ να πω πως είδα μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα

CPU: 32 από 54

Core0: 38 από 62

Core1: 28 από 58

Motherboard: 40 από 46

HHD1: 40 από 50

HHD2: 42 από 50

HHD3: 36 από 44

HHD4: 32 από 37

HHD5: 34 από 37

Ορίστε μερικές φωτογραφίες από το πώς ήταν το κουτί μου.

TJrMz7b.jpg

Και εδώ έχει τον χώρο για τους ανεμιστήρες για τους δίσκους.

zsnDQGt.jpg

Έχω παραγγείλει τον ανεμιστήρα Noctua NF-F12 για την ψύκτρα καθώς και μια πάστα της Noctua. Μόλις έρθουν και τα τοποθετήσω θα ενημερώσω για τις αλλαγές.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο όσο αφορά για αθόρυβη ψύξη?

Link to comment
Share on other sites

1) Στους δίσκους μπορείς να βάλεις 2*12cm από τη μέσα πλευρά, να ρουφάνε αέρα από τους δίσκυς να και τον ρίχνουν στη μητρική.

2) Μπορείς να επενδύσεις εσωτερικά όλο το κουτί με ηχομονωτικό υλικό. Θα αφήσεις ανοίγματα μόνο στα σημεία εισόδου και εξόδου του αέρα. Προτείνω να κλείσεις τα πλαινά ανοίγματα στους δίσκους και να πέρνουν αέρα μόνο από μπροστα.

3) Αν ξεκουμπώνει η πλαστική πρόσοψη κοίτα μήπως βάλεις κάποιο φίλτρο μπροστά.

4) Ελπίζω να συμάζεψες τα καλώδια.

5) Ένας ανεμιστήρας τέρμα πάνω θα βοηθούσε λίγο ακόμα τη γενική κατάσταση αλλιώς κλέισε τη τρύπα να μην μπάινε αέρας από εκεί.

Αθόρυβους ανεμιστήρες δε γνωρίζω να προτείνω. Ξέρουν οι υπόλοιποι. Η γενική ιδέα πάντως είναι ηχομόνωση και "καθαρή/ανεμπόδιστη" ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πάτα το ένα καθαρισματάκι μην τραβήξει ο καινουργιο ανεμιστήρας σκόνη. Κάτι αλλο που πρόσεξα είναι το τροφοδοτικό σου, δεν θα σε ενδιέφερε να το τοποθετούσες ανάποδα για να μην τραβάει ζεστό αέρα από κάτω από το σύστημα ή αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει, μια σκέψη είναι απλά επειδη εχεις άπλετο χώρο και ειδικά στο πάνω τμημα του case. Η επιλογή που έκανες στον fan ηταν πολύ καλή αφου δεν σε πειράζει ή εμφάνισή του απ' οτι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί δεν παίρνει μπροστά ανεμιστήρες. Ο μόνος τρόπος να γίνει ψύξη των δίσκων είναι να μπουν 92mm ανεμιστήρες στο δεξί πλαϊνό που έχει χώρο για 3.

Το θέμα είναι πως σήμερα το πρωί καθάρισα από σκόνη τον υπολογιστή, αραίωσα την τοποθέτηση των δίσκων, έβαλα σε λειτουργία τον πίσω κάτω 12άρη ανεμιστήρα και μπορώ να πω πως είδα μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα

CPU: 32 από 54

Core0: 38 από 62

Core1: 28 από 58

Motherboard: 40 από 46

HHD1: 40 από 50

HHD2: 42 από 50

HHD3: 36 από 44

HHD4: 32 από 37

HHD5: 34 από 37

Ορίστε μερικές φωτογραφίες από το πώς ήταν το κουτί μου.

TJrMz7b.jpg

Και εδώ έχει τον χώρο για τους ανεμιστήρες για τους δίσκους.

zsnDQGt.jpg

Έχω παραγγείλει τον ανεμιστήρα Noctua NF-F12 για την ψύκτρα καθώς και μια πάστα της Noctua. Μόλις έρθουν και τα τοποθετήσω θα ενημερώσω για τις αλλαγές.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο όσο αφορά για αθόρυβη ψύξη?

Τον κεντρικό ανεμιστήρα που έχεις για την έξοδο ζεστού αέρα,στο κουτί σου ,κανε το ανάποδο να εισάγει,εξωτερικό αέρα ,οπότε αλαζεις ροή και της ψηκρτας,αλλά μπορείς να προσθέσεις και εξτρά ανεμιστήρα στην ψηκτρα ,για την έξοδο ζεστού αέρα βάζεις 12αρη πανω απο το τροφοδοτικό.

Άμα θες ησυχία στους ανεμιστήρες να τους ρυθμίζεις στις 600-700 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και για τις παρατηρήσεις σας. Χθες πραγματοποίησα ένα γενικό καθαρισμό του υπολογιστή. Ξηλώθηκαν και καθαρίστηκαν τα πάντα, μπήκε καινούρια πάστα στον επεξεργαστή και περάστηκε ο νέος ανεμιστήρας.

fSorLhC.jpg

5XJc54q.jpg

Επίσης σκέφτηκα να συνδέσω τους σκληρούς από την άλλη μεριά ώστε να γλιτώσω καλώδια πάνω από την μητρική.

kyDNPqx.jpg

Και ενώ το αποτέλεσμα ήταν αρκετά πιο αισθητικό, σήμερα το πρωί διαπίστωσα πως δεν θα χωράει ο ανεμιστήρας να βιδωθεί. Τελικά θα αναγκαστώ να τους συνδέσω όπως ήταν και παλιά. Μάζεψα τα καλώδια όσο μπορούσα με tire ups και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό:

ytW2WLN.jpg

Κάτι ακόμα που άλλαξα ήταν η θέση του τροφοδοτικού, για την ακρίβεια το έβαλα ανάποδα για να μην φυσάει τον ζεστό αέρα του τροφοδοτικού πάνω στην μητρική. Έχω την εντύπωση όμως πως εισάγει αέρα. Είναι οκ αυτό?

Πλέον οι θερμοκρασίες που επικρατούν είναι:

CPU 28 βαθμούς από 54

Motherboard 37 βαθμούς από 46

Core0 32 βαθμούς από 62

Core1 22 βαθμούς από 58

Από βδομάδα θα έρθει ο ανεμιστήρας δίσκων καθώς και ένας πιο ήσυχος για πίσω εξαγωγή και θα τους ρυθμίσω στις στροφές που θα μου είναι οκ στα αυτιά αλλά και παράλληλα θα δροσίζουν τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω πως οι θερμοκρασίες που απέκτησε το σύστημα τα λέει όλα!!!:clap:

Τώρα χωρίς να θέλω να σε βάλω σε περαιτέρω έξοδα ... :whistle2:, ένα βαψιματάκι σε χρώματος μαύρο θα του πήγαινε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου πέρασε από το μυαλό σήμερα το απόγευμα καθώς κοιτούσα πατέντες για τοποθέτηση δίσκων έτσι ώστε να μειωθεί στο ελάχιστον το βουητό τους και η πιθανότητα συντονισμού με το υπόλοιπο κουτί.

Μου άρεσε αυτήν εδώ η τοποθέτηση Hard Drive Silencing: Sandwiches & Suspensions | silentpcreview.com

Σκέφτηκα μιας και έχω μεγάλο κουτί να κρεμάσω τους δίσκους από το πάνω μέρος του κουτιού τον έναν πίσω από τον άλλον. Μπροστά στις 5.25" υποδοχές να βάλω έναν 14αρη ανεμιστήρα να φυσάει και πίσω έναν 12άρη η πάλι 14αρη να βγάζει τον αέρα. Η ερώτησή μου είναι θα ψύχονται αποτελεσματικά αν είναι ο ένας πίσω από τον άλλον?

Το μέρος που λέω είναι πάνω από το τροφοδοτικό.

TJrMz7b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το τροφοδοτικό. Λογικά ρουφάει αέρα από τον ανεμιστήρα και βγάζει από πίσω. Αν ρουφάει από πίσω και τον βγάζει από την πλευρά του ανεμιστήρα κάτι δε πάει καλά. Άνοιξε το και άλλαξε τη φορά του ανεμιστήρα. Μην ξεχάσεις να τον κουμπώσεις καλά (την έχω πατήσει και έκλεινε το σύστημα από υπερθερμανση του τροφοδοτικού).

Αν βάλεις και ένα 12άρη από πάνω του, τότε δε θα χρειαστείς 14αρη στις 5,25 για τους σκληρούς δίσκους. Η ροή από το τροφοδοτικό και τον 12αρη θα είναι αρεκτή. Αλλά κλείσε το κενό ανάμεσα στο πάνω και κάτω μέρος (πράσινη γραμμή) ώστε να έχεις μια ροή κάτω στη μητρική και μια πάνω (κόκκινα βέλη).

Αν αφήσεις τους σκληρούς εκεί που είναι δες αν μπορείς να βάλεις 2 * 12αριδες στο σημείο με μπλε.

Επίσης μπορείς να βγάλεις εντελώς το cage των δίσκων, να περάσεις από πάνω προς τα κάτω λάστιχα και να δέσεις τους δίκους εκεί μαζί με ανεμιστήρες.

tjrmz7b-11968.jpg

Έχω κάνει το παρακάτω με τις λάμες να πατάνε σε σφουγγαράκια κουζίνας (1 ευρώ τα 6 στο Βασιλόπουλο :rofl: )

12.jpg

Έγινε επεξεργασία από aposporis
Link to comment
Share on other sites

Τους δίσκους θέλω να τους βάλω πάνω από το τροφοδοτικό εκεί που έχεις το κόκκινο βέλος. Δεν θα βάλω όλο το cage θα κρέμονται ένας ένας από την οροφή ώστε να μην ακουμπάνε πουθενά.

Σκέφτηκα και εγώ να κλείσω το κενό εκεί που είναι το πράσινο βέλος. Απλά ξέχασα να το αναφέρω.

Το τροφοδοτικό έχει ένα ανεμιστήρα και βγάζει αέρα.Τώρα τον έχω να βγάζει προς τα πάνω για να μην το στέλνει στην μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι ανεμιστήρες των τροφοδοτικών ρουφάνε το αέρα !! και ο ζεστός βγαίνει από πίσω, να ξέρεις ο ζεστός αέρας εγκλωβίζεται στο κουτί σου !! διότι είναι ελαφρύς και πάει στο ψηλότερο σημείο!!

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία πίεσης είναι το παν για την ψύξη. Μόνο έτσι δεν λιμνάζει αέρας κάπου. Το κουτί σου είναι περισσότερο φτιαγμένο για αρνητική πίεση.

Οπότε:

1. Διαλέγεις δύο δυνατούς ανεμιστήρες για το κάτω και το πάνω τμήμα. Για να περιορίσεις το θόρυβο μπορείς με λαστιχάκια να αυξήσεις την απόσταση από το πλέγμα τους, ή να το αφαιρέσεις τελείως όπως έκανες με τον κάτω. Οι coolermaster sickleflow είναι αθόρυβοι για τη δύναμη που προσφέρουν. Σε συγκριτικά είχαν το καλύτερο airflow/noise ratio.

2. Αφήνεις ακάλυπτο το κενό ώστε να παίρνει και ο πάνω ανεμιστήρας ένα μέρος της θερμότητας από το κυρίως τμήμα.

3. Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού θα κοιτάει κάτω.

4. Αγοράζεις(ή φτιάχνεις δικά σου) φίλτρα για την υποδοχή αέρα πίσω από τους σκληρούς, γιατί από εκεί θα μπαίνει ο αέρας.

5. Κλείνεις τη ροή αέρα από τα drive bays προς τον πάνω ανεμιστήρα για να τον αναγκάσεις να τραβάει από κάτω που υπάρχει η θερμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.