Jump to content



Ebay - Προβλημα με πακετο


Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στην περιπτωση σου το πολυ που θα πληρωνες μεταφορικα ειναι 3.99 αν το επερνες απο Αγγλια.

Σε αυτην την τιμη δεν μπορεις να το παρεις συστημενο ωστε να μην χαθει.

Αν θες συστημενη αποστολη θα πληρωνες και παραπανω εξοδα και θα εκανε και παραπανω μερες να το παρεις.

Στο ενα ομως που εστειλες και οπως λες οτι ειναι απο κινα τα μεταφορικα ειναι δωρεαν.

Αρα καταλυγουμε στο οτι με δωρεαν μεταφορικα δεν γινετε συστημενο.

Δευτερον αν δεν ηταν σε φακελο και με αυτον τον τροπο αποστολης απο Χονκ κονγκ θα πληρωνες τελωνειο

Screenshot by Lightshot

Ξανα λεω πριν 1 μηνα και κατι παραπανω ειχε και 2η επιλογη για αποστολη μεσω swiss post στα 9.99 (συνολο ειναι με τις τοτε τιμες 24.49 το μαυρο καλυμα , 27.99 το ασπρο +9.99 το express με swiss post )

Apo ΗΚ εχω παρει πολυ μεγαλυτερο δεμα χωρις να πληρωσω το παραμικρο (4 ζευγαρια τρομπες φρενου-συμπλεκτη μηχανης μαζι με μανετες και σωληνακια υψηλης πιεσεως) και γενικοτερα το τελωνειο στη χωρα μας ειναι πως θα κατσει στο καθενα (δες πχ τα tablet-smartphone εχει τυχει να παρω 5 απο εξωτερικο στα 3 δεν περασαν τα 2 περασαν τελωνειο)

Αν δεις παρακατω εχει επιλογη για express post στο οποιο ο πωλητης πλεον εχει αφερεσει το swiss post τα 9.99 που πληρωσα εγω

Και τελος τα συστημενα οτι εχω στειλει εγω η μου στειλαν ερχοντε συνηθως πιο γρηγορα απο το απλο πακετο/γραμμα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24247]venex58[/MENTION] εχεις λάθος. Συστημένο σημαίνει tracking number και παράδοση με υπογραφή παραλήπτη. Δωρεάν μεταφορικά σημαίνει ότι δεν πληρώνεις εσύ μεταφορικά. Ο κινέζος και ο κάθε κινέζος (που τα πληρώνει ή συνήθως τα περιλαμβάνει στην τιμή) μπορεί να το στείλει όπως θέλει (απλό ή συστημένο). Το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει, δεν έχει σχέση με το εάν ήταν ή όχι συστημένο.

Πρόσφατο παράδειγμα που μου στείλανε πληκτρολόγιο με δωρεαν μεταφορικά και συστημενο.

Στην περίπτωση του φίλου, ο κινέζος είναι απολύτως εντάξει. Το έστειλε και υπάρχει αποδεικτικό ότι το παρέλαβε ο παραλήπτης. Ο φίλος θα πρέπει να μιλήσει με τα ΕΛΤΑ της περιοχής του. (ή να ψάξει στην οικοδομή μήπως το παρέλαβε άλλος για αυτόν).

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ζητησεις αποζημίωση 30 ευρω(απο ελτα) αν θυμαμαι καλα με παρόμοια περίπτωση δικη μου. (αν οχι παραπανω) .

40 ευρω παραγγελία συστημένο απο αγγλια και έκανε φτερά...:mad:

Link to comment
Share on other sites

@venex58 εχεις λάθος. Συστημένο σημαίνει tracking number και παράδοση με υπογραφή παραλήπτη. Δωρεάν μεταφορικά σημαίνει ότι δεν πληρώνεις εσύ μεταφορικά. Ο κινέζος και ο κάθε κινέζος (που τα πληρώνει ή συνήθως τα περιλαμβάνει στην τιμή) μπορεί να το στείλει όπως θέλει (απλό ή συστημένο). Το πόσες μέρες θα κάνει να έρθει, δεν έχει σχέση με το εάν ήταν ή όχι συστημένο.

Πρόσφατο παράδειγμα που μου στείλανε πληκτρολόγιο με δωρεαν μεταφορικά και συστημενο.

Στην περίπτωση του φίλου, ο κινέζος είναι απολύτως εντάξει. Το έστειλε και υπάρχει αποδεικτικό ότι το παρέλαβε ο παραλήπτης. Ο φίλος θα πρέπει να μιλήσει με τα ΕΛΤΑ της περιοχής του. (ή να ψάξει στην οικοδομή μήπως το παρέλαβε άλλος για αυτόν).

Eγώ μπορεί να κάνω λάθος,αλλά έχω κάνει και πάνω απο 100 παραλαβές τον τελευταίο χρόνο από Κίνα.

Όλες αυτές ήταν πράγματα αξίας κάτω του ευρώ.Μόνο η μια ήταν 3.50

Και ρωτάω σε παραγγελία γραφίδας κινητού αξίας 0,39 του ευρώ,πόσα ήταν τα έξοδα αποστολής από Κίνα,ενσωματωμένα μέσα στα στα 0,39 ευρω??!!Ο κιτρινος φάκελος που ήταν μέσα στοίχιζε περισσότερο από το προϊόν.Που να φτάσουμε σε έξοδα αποστολής.

Σε άλλη παραγγελία 12 διαφορετικών προϊόντων αξίας όλα κάτω του ευρώ όχι μόνο δεν ήρθαν όλα μαζί,αλλά το κάθε ένα ξεχωριστή συσκευασία και κάθε μια δυο μέρες είχα και από μια δυο παραλαβές.Σύνολο περίπου 7 ευρώ για τις 12 ξεχωριστές αποστολές. Τα έξοδα αποστολής πόσα ήταν για όλα αυτά??

Και όλα αυτά βέβαια πεταμένα στην πόρτα μου από έξω,γιατί δεν χώραγαν κάτω από την πόρτα.Όποιος τα έβλεπε τα έπερνε αν ήθελε.Τι λες όλα αυτά τα πέταγε ο ταχυδρόμος έτσι τυχαία και ότι γίνει??

Και τέλος όλες αυτές οι παραγγελίες είχαν όλες tracking number.

Αύριο που θα πάει στα ΕΛΤΑ ελπίζω να μας πει την απάντηση τους.Εγώ την ξέρω γιατί την πήρα όταν ρώτησα γιατί τα πετάνε έξω από την πόρτα,και δεν χτυπάει έστω το κουδούνι,να κατέβει κάποιος.

Η απάντησή τους ήταν μην ξαναψωνίσεις από Κίνα με δωρεάν έξοδα αποστολής.Αυτές οι αποστολές είναι σαν ένας απλός φάκελος με γράμμα μέσα.Αν χαθεί μετά την παράδωση του ταχυδρόμου χάθηκε.Δεν φέρουν καμία ευθύνη.

Κι εγώ έχω χάσει δυο παραλαβές.Προφανώς κάποιος πιτσιρικάς το είδε του γυάλισε και είπε να δει τι έχει μέσα.Όμως μπροστά στο κέρδος που είχα από όλα αυτά,δεν έτρεχε και τίποτα.

Η μοναδική περίπτωση που υπάρχει να μην χάσει τα χρήματα του είναι να το αναφέρει στους Κινέζους μήπως και του στείλουν άλλο.

Αυτά από μένα και καλά ξεμπερδέματα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει tracking number, σημαίνει αυτόματα ότι είναι και συστημένο; Στα ΕΛΤΑ δεν ξέρω, αλλά στο chinapost σίγουρα έχει tracking χωρίς signed.

Ηθικό δίδαγμα... Δεν επιλέγουμε αποστολή με tracking. Αν δεν είχε, και στο είχαν κλέψει, πολύ απλά κάνεις dispute, ο αποστολέας δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Οι αδικίες του resolution center για τους πωλητές :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ' αρχάς να ξέρεις ότι στην Κίνα αυτές οι αποστολές επιδοτούνται κατά κάποιο ποσοστό από το κράτος για να αυξηθούν οι εξαγωγές. ;)

Από εκεί και περα, σε κάποια προϊόντα τα μεταφορικά τα ενσωματώνουν στην τιμή του προϊόντος. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις όταν κοιτάς για κάτι στο Ebay (ας πούμε ακουστικά): κάποιος θα τα έχει $5 με δωρεάν μεταφορικά, ενώ άλλος $3 + $2 μεταφορικά. Καμμιά φορά και ο ίδιος έχει το προϊόν δύο φορές μια με δωρεάν και μια με μεταφορικά. Οπότε η τελική τιμή βγαίνει ίδια.

Τώρα, όταν κάτι πάει συστημένο έχει barcode της μορφής RRxxxxxxxxGR, έχει tracking και (από όσο ξέρω και πρέπει να ισχύει) απαιτείται υπογραφή από τον παραλήπτη. Σε όλες τις δικιές μου περιπτώσεις έτσι έγινε (για την τελευταία με το πληκτρολόγιο θα ρωτήσω τον αδερφό μου γιατί έλειπα).

Για αυτό που σου είπαν τα ΕΛΤΑ τώρα, είναι λίγο @@. Είναι θέμα ταχυδρόμου: ο δικός μου χτυπάει το κουδούνι και τα αφήνει μέσα στην οικοδομή, κάποιες φορές τα έχω βρει και έξω, αλλά ήταν 1-2. Και μου έχουν έρθει και φάκελοι με αριθμό αποστολής. Πάντως αυτό που σου είπαν από τα ΕΛΤΑ σου, δεν είναι σοβαρή απάντηση..., μάλλον ο ταχυδρόμος σας θέλει λίγο κράξιμο.

Edit: http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_1481.html

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
Link to comment
Share on other sites

Ηθικό δίδαγμα... Δεν επιλέγουμε αποστολή με tracking. Αν δεν είχε, και στο είχαν κλέψει, πολύ απλά κάνεις dispute, ο αποστολέας δε μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Οι αδικίες του resolution center για τους πωλητές :p

Δευτερο άτομο που βλέπω εδω μεσα να προτείνει κατι ανάλογο.

Απλα δε μπορώ να εκφράσω κοσμίως ποσο κακη νοοτροπία ειναι αυτή.

Δεν το περίμενα οτι είμαστε τέτοιοι.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο άτομο που βλέπω εδω μεσα να προτείνει κατι ανάλογο.

Απλα δε μπορώ να εκφράσω κοσμίως ποσο κακη νοοτροπία ειναι αυτή.

Δεν το περίμενα οτι είμαστε τέτοιοι.

sent from mobile

Τώρα μιλάς σε ένα άτομο που έχει ειδοποιήσει μήνες μετά πωλητές στο ebay, ότι τελικά ήρθε το δέμα για να τους πληρώσω, άσχετα αν είχα πάρει refund και είχε κλείσει το θέμα.

Για ποια νοοτροπία μιλάς;

Αυτό που γράφω είναι εντελώς άσχετο. Δεν σου ήρθε το δέμα, κάνεις dispute, παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Τώρα, αν στο έκλεψαν, αν δεν το έστειλε ποτέ ο πωλητής, αν χάθηκε στο δρόμο, δε σε απασχολεί και δε φταις.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο έκλεψαν ,σίγουρα δε φταιει ο πωλητής ,και να του πετάς το μπαλάκι ,δεν το βρίσκω αποδεκτό ,απεναντίας.

Αυτή τη νοοτροπία.

sent from mobile

...αν στο έκλεψαν, αν δεν το έστειλε ποτέ ο πωλητής, αν χάθηκε στο δρόμο...

Συγγνώμη που δεν ξέρω τι απέγινε το δέμα μου παρήγγειλα...

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω

Ο άνθρωπος λεει ξεκάθαρα οτι είχε tracking number ,εχεις διαβάσει κατι απο το θέμα;

sent from mobile

Μα μίλαγα γενικά για περιπτώσεις χωρίς tracking, αν διάβασες ποτέ το αρχικό μήνυμά μου :p Στη προκειμένη, προφανέστατα δεν ανοίγεις καν dispute στο ebay και πας να τα βρεις με τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεμε χρυσέ μου άνθρωπε τοση ωρα ,και εσυ είπες να ανοίξει dispute ,να εκμεταλλευτεί το συστημα που χαντακώνει τους πωλητές!

Anyway ,η χώρα μας ειναι σε αρκετές λίστες ,κοφτε αυτα τα πραγματα η μην τα ξαναπροτείνετε δημοσιως.

ΜΗΝ εκμεταλλεύεστε το συστημα που χαντακώνει τους πωλητές ,εκτος αν ειναι πραγματική ανάγκη.

Over and out με το κήρυγμα .

Edit

Αν παρερμήνευσα κατι απο τα λεγόμενα του snake και εχω λαθος ζητώ συγνώμη.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

ακόμη μια φορά θέλουμε να δείξουμε πόσο ποιο έξυπνοι είμαστε , η δουλειά έγινε τοπικά σκήσ'στους! Οταν θα εξαιρούμαστε σαν χώρα απο αποστολές (βλεπε ιταλούς ) τότε θα λέμε τι καλά που τους ξεγελάγαμε

απο το ebay οτι έρχεται με traking είναι και συστημένο , αν δεν σε βρει και δεν είναι γκασμάς ξαναέρχετε την επόμενη αλλιώς σου αφήνει χαρτακι να πας ταχυδρομείο , αυτο γίνετε και οταν το δέμα είναι μεγάλο ή βαρύ (αφήνει χαρτί )

κανονικά μέχρι 2κιλά σε φάκελο (δεν θυμάμαι διαστάσεις ) πρέπει να στ οφερει αλλα οι περισσότεροι δεν τα κουβαλάνε

εκτύπωσε το λογαριασμό του paypal , tracking nvmber και κανε σαματά

δικαίωμα να παραλάβει είχες εσύ και ίσως κάποιος συγγενής αν ο ταχυδρόμος δεν είναι ψείρας

και ειδικά οταν δίνεις διεύθυνση απο μονοκατοικίες ή μαγαζιά

αν τώρα δεν έχει κανα παράξενο συγγενή δεν χάθηκε έτσι απλά το δέμα σου

μπορε'ινα μην έχω κάνει 100 αγορές απο τους κινέζους αλλα ο ταχυδρόμος μου είναι γνωστός , πάντα έρχονται σε μαγαζί και έχω ενημερωθεί

Εχε μια πισινή πάντως γιατί τα ΕΛΤΑ είναι ολίγον κουκουρούκου εγκυκλοπαιδικά

το Ελληνικό tracking μπορεί να βγάλει οτι παραδόθηκε στον πελάτη και να σου έρθει την επόμενη,

μέρα , αυτό γιατί πολλές φορές ο υπάλληλος που το περνάει στην διανομή ξεπετάει αβέρτα

την χαρτούρα , Μεγα λάθος αλλα σπάνια μπορεί να γίνει

μην τους αφήσεις ,

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το ταχυδρομειο , βασικα πηγα αρχικα στο καταστημα που παραλαμβανω συνηθως και μετα με στειλαν στις διανομες εκει μου φωναξαν το ταχυδρομο που εκανε τη παραδοση και αυτος λεει οτι απλα το αφησε στα γραμματοκιβωτια επειδη ηταν μικρο δεματακι , κρατησαν ολα τα στοιχεια μου ως και να με βαλουν να υπογραψω σε κενη σελιδα μου ειπαν(δεν το δεχτηκα με την καμια βεβαια να σας πω την αληθεια) και ειπαν τριτη θα με παρουν τηλεφωνο για να μου πουνε τι εγινε (σε μια λιστα που επρεπε να υπογραψω κανονικα στο ταχυδρομο ηταν κενο διπλα απο το ονομα μου

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μπορεί να κάνω λάθος,αλλά έχω κάνει και πάνω απο 100 παραλαβές τον τελευταίο χρόνο από Κίνα.

Όλες αυτές ήταν πράγματα αξίας κάτω του ευρώ.Μόνο η μια ήταν 3.50

Και ρωτάω σε παραγγελία γραφίδας κινητού αξίας 0,39 του ευρώ,πόσα ήταν τα έξοδα αποστολής από Κίνα,ενσωματωμένα μέσα στα στα 0,39 ευρω??!!Ο κιτρινος φάκελος που ήταν μέσα στοίχιζε περισσότερο από το προϊόν.Που να φτάσουμε σε έξοδα αποστολής.

Σε άλλη παραγγελία 12 διαφορετικών προϊόντων αξίας όλα κάτω του ευρώ όχι μόνο δεν ήρθαν όλα μαζί,αλλά το κάθε ένα ξεχωριστή συσκευασία και κάθε μια δυο μέρες είχα και από μια δυο παραλαβές.Σύνολο περίπου 7 ευρώ για τις 12 ξεχωριστές αποστολές. Τα έξοδα αποστολής πόσα ήταν για όλα αυτά??

Και όλα αυτά βέβαια πεταμένα στην πόρτα μου από έξω,γιατί δεν χώραγαν κάτω από την πόρτα.Όποιος τα έβλεπε τα έπερνε αν ήθελε.Τι λες όλα αυτά τα πέταγε ο ταχυδρόμος έτσι τυχαία και ότι γίνει??

Και τέλος όλες αυτές οι παραγγελίες είχαν όλες tracking number.

Αύριο που θα πάει στα ΕΛΤΑ ελπίζω να μας πει την απάντηση τους.Εγώ την ξέρω γιατί την πήρα όταν ρώτησα γιατί τα πετάνε έξω από την πόρτα,και δεν χτυπάει έστω το κουδούνι,να κατέβει κάποιος.

Η απάντησή τους ήταν μην ξαναψωνίσεις από Κίνα με δωρεάν έξοδα αποστολής.Αυτές οι αποστολές είναι σαν ένας απλός φάκελος με γράμμα μέσα.Αν χαθεί μετά την παράδωση του ταχυδρόμου χάθηκε.Δεν φέρουν καμία ευθύνη.

Κι εγώ έχω χάσει δυο παραλαβές.Προφανώς κάποιος πιτσιρικάς το είδε του γυάλισε και είπε να δει τι έχει μέσα.Όμως μπροστά στο κέρδος που είχα από όλα αυτά,δεν έτρεχε και τίποτα.

Η μοναδική περίπτωση που υπάρχει να μην χάσει τα χρήματα του είναι να το αναφέρει στους Κινέζους μήπως και του στείλουν άλλο.

Αυτά από μένα και καλά ξεμπερδέματα.

Δεν μιλησα ποτε για πακετο γραμμα η οτι αλλο αξιας 1 ευρω το συνολικο κοστος ηταν ~62 λιρες δεν ειναι μικρο ποσο για να το αγνοησω, και εγω μεσα στο τελευταιο τριμηνο εχω αγορασει οτι μπορεις να φανταστεις απο κινα/ΗΚ απο card reader και flashakia εως ολοκληρα κουστουμια μηχανης (Fairing) πρωτη φορα ειχα τετοιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα κάποια στιγμή το γνωστό ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ για να παραλάβω κάτι. Πήγα, και η υπάλληλος μου είπε ότι το ειδοποιητήριο ήρθε εκ παραδρομής και θα έπρεπε να πάω και την επομένη ή όταν θα μου ξαναρχόταν ειδοποιητήριο.

Πήγα στον προϊστάμενο, ο οποίος μου είπε πως τζάμπα μπαίνουν σε τέτοιες περιπέτειες και ότι φταίνε οι διανομείς, οι οποίοι θάπρεπε τα μικρά (ή και λίγο μεγαλύτερα) δεματάκια να τα παραδίδουν σαν τα υπόλοιπα γράμματα, αλλά για να μη τα κουβαλάνε, στέλνουν ειδοποιητήρια. Το ειδοποιητήριο λοιπόν δεν είναι απόδειξη συστημένου...

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα κάποια στιγμή το γνωστό ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ για να παραλάβω κάτι. Πήγα, και η υπάλληλος μου είπε ότι το ειδοποιητήριο ήρθε εκ παραδρομής και θα έπρεπε να πάω και την επομένη ή όταν θα μου ξαναρχόταν ειδοποιητήριο.

Πήγα στον προϊστάμενο, ο οποίος μου είπε πως τζάμπα μπαίνουν σε τέτοιες περιπέτειες και ότι φταίνε οι διανομείς, οι οποίοι θάπρεπε τα μικρά (ή και λίγο μεγαλύτερα) δεματάκια να τα παραδίδουν σαν τα υπόλοιπα γράμματα, αλλά για να μη τα κουβαλάνε, στέλνουν ειδοποιητήρια. Το ειδοποιητήριο λοιπόν δεν είναι απόδειξη συστημένου...

Αρχικα αν δεις πανω τα ειδοποιητηρια θα δεις οτι ολα λενε παραδοση την επομενη εργασιμη 10:00-14:00 και τις επομενες 7:00-14:00

Εγω τουλαχιστον στη περιοχη μου οτι ειναι με tracking number ποτε μα ποτε δεν ετυχε να το παρατησουν στην οικοδομη η να το παραδωσουν χωρις καποιος να υπογραψει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.