Jump to content



Ebay - Προβλημα με πακετο


Recommended Posts

Η ουσία του ποστ μου είναι η καθαυτή σημασία του ειδοποιητηρίου.

Παίρνω 2-3 δεματάκια το 15θήμερο και ξέρω τι ισχύει με τις ημερομηνίες. Εφτασα στον προϊστάμενο γιατί πήγα την σωστή ημερομηνία...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Βρε αδερφέ οι 62 λίρες βεβαίως και δεν είναι μικρό ποσό.

Αλλά πως φτάσαμε σε αυτό το ποσό για ένα καπάκι Nexus4 και από Κίνα??

Στο λινκ που μου έστειλες η τιμή του στην Αγγλία είναι 9,99 λίρες και 3,99 τα μεταφορικά για Ελλάδα. Σύνολο 14 λίρες.17,36 ευρώ.Λογικό ακούγετε.Για να το πάρεις όμως από Κίνα πάει να πει ότι το βρήκες φθηνότερο. Οι 10 λίρες που λες στο ποστ 17 φαίνονται επίσης λογικό ποσό για φθηνότερα, και προτίμηση για αγορά από Κίνα.

Πως ένα προϊόν από U.K. με συνολικό κόστος 14 λίρες,έφτασε από Κίνα τις 62 ??

Με όλο το σεβασμό απέναντί σου και σεβασμό σε αυτό που περνάς,αλλά κάτι δεν κολάει,Η κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αδερφέ οι 62 λίρες βεβαίως και δεν είναι μικρό ποσό.

Αλλά πως φτάσαμε σε αυτό το ποσό για ένα καπάκι Nexus4 και από Κίνα??

Στο λινκ που μου έστειλες η τιμή του στην Αγγλία είναι 9,99 λίρες και 3,99 τα μεταφορικά για Ελλάδα. Σύνολο 14 λίρες.17,36 ευρώ.Λογικό ακούγετε.Για να το πάρεις όμως από Κίνα πάει να πει ότι το βρήκες φθηνότερο. Οι 10 λίρες που λες στο ποστ 17 φαίνονται επίσης λογικό ποσό για φθηνότερα, και προτίμηση για αγορά από Κίνα.

Πως ένα προϊόν από U.K. με συνολικό κόστος 14 λίρες,έφτασε από Κίνα τις 62 ??

Με όλο το σεβασμό απέναντί σου και σεβασμό σε αυτό που περνάς,αλλά κάτι δεν κολάει,Η κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Aν δεις καλα τα λινκ θα δεις οτι το τζαμι ειναι αυτο με τις 10 λιρες το οποιο αν δοκιμασεις να το αλλαξεις υπαρχει μεγαλυ πιθανοτητα να κανεις και αλλη ζημια αν δεις τα λινκ στο εδιτ θα καταλαβεις αλλα οπως ειπα οι τιμες εχουν πεσει σε σχεση με 1 μηνα πριν που τα πηρα διαβασε το αλλο το ποστ και θα καταλαβεις πιστευω

(συνολο ειναι με τις τοτε τιμες 24.49 το μαυρο καλυμα , 27.99 το ασπρο +9.99 το express με swiss post )

τοτε το πιο φτηνο απο ευρω σε μαυρο επαιζε στα 30-32 λιρες το ασπρο σε 35+ χωρις να θυμαμε τα μεταφορικα καλο θα ηταν να εκανες τον κοπο να διαβαζεις τα μυνηματα και να μην χρειαζετε να γραφω τα ιδια και τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις καλα τα λινκ θα δεις οτι το τζαμι ειναι αυτο με τις 10 λιρες το οποιο αν δοκιμασεις να το αλλαξεις υπαρχει μεγαλυ πιθανοτητα να κανεις και αλλη ζημια αν δεις τα λινκ στο εδιτ θα καταλαβεις αλλα οπως ειπα οι τιμες εχουν πεσει σε σχεση με 1 μηνα πριν που τα πηρα διαβασε το αλλο το ποστ και θα καταλαβεις πιστευω

τοτε το πιο φτηνο απο ευρω σε μαυρο επαιζε στα 30-32 λιρες το ασπρο σε 35+ χωρις να θυμαμε τα μεταφορικα καλο θα ηταν να εκανες τον κοπο να διαβαζεις τα μυνηματα και να μην χρειαζετε να γραφω τα ιδια και τα ιδια

Διάβασα πολύ καλά το τι έγραψες.

Αν πάρουμε λοιπόν σαν δεδομένο την ακριβότερη τιμή που λες τις 32 λίρες και τα δωρεάν μεταφορικά από Κίνα,πως προκύπτουν οι 62 λίρες??Αν βάλουμε και μεταφορικά από Κίνα,ήταν άλλες 30 λίρες τα μεταφορικά??Να βάλουμε και το 35+10 μεταφορικά?Μέχρι τις 62 πως φτάνουμε? Δηλαδή θες να πεις ότι παραάγγηλες ένα καπάκι με κόστος 77 ευρώ?? Τότε πάω πάσο!!

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολύ καλά το τι έγραψες.

Αν πάρουμε λοιπόν σαν δεδομένο την ακριβότερη τιμή που λες τις 32 λίρες και τα δωρεάν μεταφορικά από Κίνα,πως προκύπτουν οι 62 λίρες??Αν βάλουμε και μεταφορικά από Κίνα,ήταν άλλες 30 λίρες τα μεταφορικά?? Δηλαδή θες να πεις ότι παραάγγηλες ένα καπάκι με κόστος 77 ευρώ?? Τότε πάω πάσο!!

(συνολο ειναι με τις τοτε τιμες 24.49 το μαυρο καλυμα , 27.99 το ασπρο +9.99 το express με swiss post )

Kανε την προσθεση και ελπιζω να το καταλαβεις αυτη την φορα

Link to comment
Share on other sites

Kανε την προσθεση και ελπιζω να το καταλαβεις αυτη την φορα

Στο αρχικό ποστ λες πεντακάθαρα ότι "αγόρασα καπάκι"

Το καπάκι σημαίνει ένα και όχι δυο.

Πιο κάτω απλώς αναφέρεις τιμές για το μαύρο και το άσπρο.

Πουθενά δεν λες αγόρασα 2 καπάκια ώστε να βγαίνουν 62 λίρες.

Τελικά αγόρασες ένα ή δύο ?

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό ποστ λες πεντακάθαρα ότι "αγόρασα καπάκι"

Το καπάκι σημαίνει ένα και όχι δυο.

Πιο κάτω απλώς αναφέρεις τιμές για το μαύρο και το άσπρο.

Πουθενά δεν λες αγόρασα 2 καπάκια ώστε να βγαίνουν 62 λίρες.

Τελικά αγόρασες ένα ή δύο ?

1 μαυρο 1 ασπρο αν εκανες τον κοπο να μετρησεις θα δεις πως βγηκαν οι 62 λιρες

Βασικα ειτε 1 ειτε 5 ειτε 100 αν επερνα θα ειχε διαφορα? το θεμα εινα το ιδιο πληρωσα κατι 62 λιρες που επρεπε να ειναι σπιτι μου αλλα δεν ειναι

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ποσο ρε φιλε .Γιατι το αμφισβητεις και για ποιο λογο . Η ουσια του θεματος ειναι που πηγε το δεμα και πως αποζημειωνεται ο αγοραστης. Τι φοβασαι μη βαλει μεσα τα ελτα

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν βρεις άκρη, με μία καταγγελία στους γνωστούς φορείς + την Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων αργά ή γρήγορα θα βρεις άκρη. Bonus ότι ο ταχυδρόμος θα σε φοβάται και δεν θα σου ξανακάνει (εάν την έκανε αυτός) μακακία. Minus ότι πιθανώς θα σου έρχεται ειδοποιητήριο για τα πάντα.

Σε εμάς ορισμένοι ταχυδρόμοι επειδή βαριούνται να κουβαλάνε δεματάκια, αφήνουν ειδοποιητήριο με χθεσινή ημερομηνία. Εγώ επειδή έχω πέσει σε γνωστό, όποτε έχω δεματάκι που δεν χωράει κάτω από την πόρτα χτυπάει κουδούνι και το αφήνει από μεσα ώστε να μην χαθεί :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν βρεις άκρη, με μία καταγγελία στους γνωστούς φορείς + την Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων αργά ή γρήγορα θα βρεις άκρη. Bonus ότι ο ταχυδρόμος θα σε φοβάται και δεν θα σου ξανακάνει (εάν την έκανε αυτός) μακακία. Minus ότι πιθανώς θα σου έρχεται ειδοποιητήριο για τα πάντα.

Σε εμάς ορισμένοι ταχυδρόμοι επειδή βαριούνται να κουβαλάνε δεματάκια, αφήνουν ειδοποιητήριο με χθεσινή ημερομηνία. Εγώ επειδή έχω πέσει σε γνωστό, όποτε έχω δεματάκι που δεν χωράει κάτω από την πόρτα χτυπάει κουδούνι και το αφήνει από μεσα ώστε να μην χαθεί :)

Προτιμω να τα περνω ολα απο το ταχυδρομειο απο το να χανοντε

Link to comment
Share on other sites

Η παρακολουθεις το tracking Και παιρνεις στο Local ταχ. και τους λες μια μερα πριν...περναω να το παρω ...μην το κανετε διανομη

Το tracking number στα ελτα φανηκε την προηγουμενη πεμπτη δηλαδη 10+ μερες απο υποτιθεται παραδοθηκε το δεμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αλλα δεν ειναι ολα τα δεματα με tracking .

Πριν παρω τη θυριδα , τα ζητουσα ολα με tracking (που ηταν αρκετα Ευρω εξτρα ανα πακετο/δεμα) , ειδικα απο τοτε που πηρα χαμπαρι οτι καποιος στην πολυκατοικια εβαζε χερι σε ξενα δεματακια/φακελακια . Τα 50 Ευρω το χρονο που δινω , ειναι λιγοτερα απο το να ζητουσα ολα τα δεματα συστημενα & με tracking . Κανω 2 φορες την εβδομαδα βολτα στο ταχυδρομειο , ανοιγω το ντουλαπακι μου και παραλαμβανω οτι ειναι . Εαν δεν κανετε συχνη και τακτικη χρηση ebay/aliexpress,αγγελιες απο εξωτερικο κλπ , δεν ξερω εαν σας συμφερει .

Εδω και 4 χρονια εχει χαθει μονο μια αποστολη (απο εναν κινεζο που το επαιζε κινεζος για το εαν εστειλε το δεμα , οποτε παιζεται το εαν χαθηκε) . :hehe:

Η παρακολουθεις το tracking Και παιρνεις στο Local ταχ. και τους λες μια μερα πριν...περναω να το παρω ...μην το κανετε διανομη
Μα αυτο δεν ειναι θεμα του διανομεα/ταχυδρομου της περιοχης ? Το ταχυδρομειο δεν ξερει τι περιμενεις , πριν το παραλαβει στα χερια του .

Με τον διανομεα πρεπει να συνενοηθεις για κατι τετοιο . Και ο διανομεας βρισκεται μονο κατα τις 7-8 το πρωι στο κεντρο διανομης (πριν ξεκινησει τη βαρδια του) .Εκει βλεπει τι υπαρχει για την περιοχη που καλυπτει . Οτι ειναι μικρο το παιρνει μαζι του, ενω οτι ειναι μεγαλο το στελνει στο ταχυδρομειο (καταστημα της περιοχης σου) για να το παραλαβεις απο εκει.

Έγινε επεξεργασία από Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά πρέπει να πω οτι ο φίλος θα πρέπει να μας στείλει φώτο με το λογαριασμό του στο ebay να δουμε οτι όντως παρήγγειλε κάτι, κατάσταση λογαριασμού να δούμε οτι όντως πλήρωσε και μια υπευθυνη δήλωση οτι οντως δεν παρέλαβε. Και μετά ίσως βοηθήσουμε/ μοιραστούμε εμπειρίες.

ΥΓ. Αυτό για εκείνους που θέλαν αποδεικτικά στοιχεία για τις ταλαιπωρίες με πλαίσιο/εσοπ κλπ. Πρέπει να έχουμε consistency, right??

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής από τις διανομές και μου ζήτησε να του πάω την απόδειξη από το paypal η οτιδήποτε άλλο έχω ώστε να προχωρήσουν σε αποζημίωση καθως το πακετο αγνοείτε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειχα παραγγειλει απο Αμαζον Αγγλιας κατι πραγματα να πανε Ναξο στη μανα μου.

Σταλθηκαν με dhl post (γερμανικο ταχυδρομειο) με tracking number. Το tracking number βγαζει οτι εχουν παραδοθει, ενω δεν τα εχει παρει η μανα μου.

Στελνω στο amazon και μου λενε αμεσως θα στειλουμε αλλο, παρ ολο που δεν ειναι δικο τους λαθος και λεει το tracking οτι τα εχω παρει.

Τους λεω μιληστε με τον κουριερ να δουμε ποιος εχει υπογραψει μηπως μπορεσω και βρω το πακετο, και αν δεν, στειλτε αλλο. Μου λενε θα σου πουμε εντος 48 ωρων.

Σημερα καθομαι και ψαχνω μια μια τις κουριες που εχει στη Ναξο με το τρακινγ, και το εμφανιζει στο πορτα-πορτα οτι εχει παραδοθει σε καποιον ασχετο με ξενο ονομα Thomas κατι.

Τελικα τους παιρνει η μανα μου τηλεφωνο και αφου τους κατσαδιασε γιατι το πακετο κοστιζε £100, της λενε εχει γινει λαθος και το πακετο σας ειναι εδω σε μας.

Οτι να ναι!

Ευτυχως που ειχα να κανω με amazon και ημουν καλυμενος.

Τους ενημερωσα οτι βρεθηκε και δεν χρειαζεται να στελνουν αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.