Jump to content



Κομμένο καλώδιο ακουστικών που ΔΕΝ επισκευάζεται ;;!!


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Ξέρει κανεις γιατι ειναι τοσο δύσκολο να επισκευαστει;

Παλια σε αντιστοιχη περιπτωση ( με φτηνα ακουστικα) θυμάμαι οτι απλά ένωνα τα συρματακια απο τα 3 ή 4 εσωτερικά καλωδια και μια χαρα.

Τώρα που μου ξαναετυχε το ιδιο ( το έκοψε ο σκύλος μου ) με τα ακριβά Sennheiser δεν διορθώνεται οσο και αν προσπαθώ. Το θεωρώ τελείως κουφό.

Μήπως τα ακριβα ακουστικά εχουν καποιο ειδος μόνωσης που αποτρέπει τη χειροποίητη επισκευή τους με τη γνωστή πατέντα ενώνω τα κομμένα συρματάκια;

Link to comment
Share on other sites

Πώς τα έχεις ενώσει ακριβώς ?

Γενικά αν κρίνω από τα 2-3 που έχω πετσοκόψει, έχουν σε κάθε συρματάκι και μερικές ίνες διηλεκτρικού, που τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση έκαναν λίγο χαμό στις κολλήσεις και ήθελε προσοχή...

Αν έχεις και καμια φωτό ακόμα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

βασικά δε χρησιμοποίησα συγκόλληση με ηλεκτρικο κολλητήρι.

απλη πλεξη των συρματων και μετα μονοτικη ταινία.

ίνες διηλεκτρικού είναι μαλλον αυτες οι υφασματινες κλωστουλες που εχουν μεσα ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γιαυτό δεν κάνουν επαφή... δε νομίζω πως γίνεται να τις πλέξεις απλά, ή αν το κάνεις απλά πρέπει να γίνει προσεκτικά και ίσως να μην πιάσει...

Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω, μπορεί να απαντήσει και κάποιος άλλος για σιγουριά...

Link to comment
Share on other sites

Οι ίνες καίγονται με αναπτήρα (λίγο, μην το ξεγυμνώσεις όλο το καλώδιο...):jump1:

Τις έκαψα. Οχι το καλώδιο δεν το ξεγύμνωσα. Κάποιος φίλος μου πε ξεχνατο, θέλει αλλαγή όλο από τη βάση.

Αλλα θα πειραματιστώ λίγο ακόμα. Απλα απο το πολυ κοψε κοψε θα μινει 10 ποντους καλωδιο στο τέλος :fie:

Link to comment
Share on other sites

Μισό, οι ίνες είναι μόνωση. Προφανώς συνδέεις ξεχωριστά τις ίνες κάθε χρώματος, έτσι? Αν έχουν μπερδευτεί ... κόψε πιο πάνω και ξαναξεκίνα:big_boss:

δε νομιζω οτι γινεται να πλέξεις τις ινες. ειναι απο κατι σα νάιλον και δεν "καθοντε στη πλέξη" .Θεωρώ οτι αυτες στο σημειο τις ένωσης πρπει να τις αφαιρεσω, πλέκοντας/συγκολλώντας μονο τα συρματακια απο τα καλώδια.

Αλλωστε δε μιλαμε για μια πλεξη ινων. καθε ενα απο τα 4 εσωτερικα καλωδια που βρισκονται μεσα στο κεντρικο εχει τις δικες του νάιλον( ; ) ίνες.

Έγινε επεξεργασία από remaz
Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια ακουστικών είναι συνήθως μονωμένα με enamel.

Σε αυτή την περίπτωση δεν θα κάνεις δουλειά απλά τυλίγοντας τα μεταξύ τους.

Θέλει κολλητήρι και σωστή τεχνική.

Έχει guides σε διάφορα sites & youtube όπως π.χ. το παρακάτω ( δεν το είδα ούτε διάβασα αν γράφει κάτι, από ένα απλό search για enamel soldering βγήκε )

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mjjryf2aqaY]How to solder enameled copper wire - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Τι ίνες εννοείς; τα ΜΗ1 έχουν "λινά" καλώδια. Και γιατί να μην αλλάξεις το καλώδιο με κάποιο ποιοτικότερο; ποια ακουστικά έχεις;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια ακουστικών είναι συνήθως μονωμένα με enamel.

Σε αυτή την περίπτωση δεν θα κάνεις δουλειά απλά τυλίγοντας τα μεταξύ τους.

Θέλει κολλητήρι και σωστή τεχνική.

Έχει guides σε διάφορα sites & youtube όπως π.χ. το παρακάτω ( δεν το είδα ούτε διάβασα αν γράφει κάτι, από ένα απλό search για enamel soldering βγήκε )

παρακολούθησα καποια αντιστοιχα αλλα δεν ηξερα τον όρο enamel soldering. Άπλα "repairing cut headphone cord" googlαρα

Link to comment
Share on other sites

Τι ίνες εννοείς; τα ΜΗ1 έχουν "λινά" καλώδια. Και γιατί να μην αλλάξεις το καλώδιο με κάποιο ποιοτικότερο; ποια ακουστικά έχεις;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Tα HD 515. Παντως το καλωδιο τους ηταν αρκετα ποιοτικό. Ε τώρα δε μπορούσε να τα βάλει και με τα δοντια του σκύλου βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έλυσα. :victory:

Τελικά το κολλητήρι έκανε τη δουλειά.

Η απλή πλέξη των συρμάτων ( για λογούς που δε μπορώ να καταλάβω) δε διόρθωνε το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.