Jump to content



Αγορά υπολογιστή για δικηγορικό γραφείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.. Θέλω να αγοράσω έναν υπολογιστή για δικηγορικό γραφείο όπου θα γίνονται τα απολύτως απαραίτητα, όπως χρήση word, excel, ανάγνωση e-mail και πλοήγηση στο ίντερνετ. Τι hardware μου προτείνετε έτσι ώστε να έχω ένα αξιοπρεπές σύστημα χωρίς να δώσω μια περιουσία; Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, καλύτερα όχι μου φαίνεται έτοιμο από Πλαίσιο μόνο και μόνο για τα τροφοδοτικά που βάζουν. Έχω καεί και ξέρω...

Δες κάτι τέτοιο για το κουτί με 300€. Σε καλύπτει πλήρως. Για οθόνη δες μια 22άρα με 100-110€ και είσαι εντάξει.

post-31462-1416078521,6111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κανένα έτοιμο Dell ή HP με επέκταση εγγύησης κλπ να είσαι σίγουρος. Και αν πάθει κάτι θα σκιστουν να στο φτιάξουν. Όταν είναι για δουλειά πάνε στα σίγουρα.

Αν φτιάξεις μόνος σου και χαλάσει πχ η κάρτα γραφικών, θα καταλήξεις στο να ανοίξεις θέμα ότι το κακό πλαίσιο την έστειλε στην αντιπροσωπία και έχεις μείνει 25 μέρες χωρίς υπολογιστή στη δουλειά.

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

+1 με τον fanisterlrooy. Η Dell επίσης πρέπει να έχει και κάποια με 5 χρόνια εγγύηση. Ίσως να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όσο για το λειτουργικό, μίλα με το κατάστημα αγοράς, λογικά θα μπορούν να στο δώσουν και με Windows (πληρώνοντας την άδεια εξτρά φυσικά, κάπου στα 100 ευρώ περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.. Θέλω να αγοράσω έναν υπολογιστή για δικηγορικό γραφείο όπου θα γίνονται τα απολύτως απαραίτητα, όπως χρήση word, excel, ανάγνωση e-mail και πλοήγηση στο ίντερνετ. Τι hardware μου προτείνετε έτσι ώστε να έχω ένα αξιοπρεπές σύστημα χωρίς να δώσω μια περιουσία; Ευχαριστώ :)

LENOVO ESSENTIAL B5400 59-405468 15.6'' INTEL CORE I5-4200M 4GB 500GB+8GB SSHD NVIDIA 720M FREE DOS -

LOGITECH M310 WIRELESS MOUSE SILVER -

MICROSOFT WINDOWS 8.1 32-BIT GREEK DSP -

και ασύρματο εκτυπωτή.

Για τη δουλειά που το θέλεις, δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος για να μην πάρεις laptop.-

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κανένα έτοιμο Dell ή HP με επέκταση εγγύησης κλπ να είσαι σίγουρος. Και αν πάθει κάτι θα σκιστουν να στο φτιάξουν. Όταν είναι για δουλειά πάνε στα σίγουρα.

Αν φτιάξεις μόνος σου και χαλάσει πχ η κάρτα γραφικών, θα καταλήξεις στο να ανοίξεις θέμα ότι το κακό πλαίσιο την έστειλε στην αντιπροσωπία και έχεις μείνει 25 μέρες χωρίς υπολογιστή στη δουλειά.

Sent from my Migato GT-N7105

Συμφωνω 100000000000% !!!

Γιατι οταν/αν προκυψει προβλημα, νομιζω θα ειναι προτιμοτερο να εχεις μια εταιρια με κυρος απεναντι σου και οχι ενα καταστημα λιανικης. Μην ξεχναμε οτι χρονος ειναι χρημα και ενα γραφειο δεν μπορει να μεινει διχως η/υ για μεγαο διαστημα!

Επισης οι Dell & HP εχουν καλα πακετα εγγυησης απο next day μεχρι και same day service.

Link to comment
Share on other sites

Same day δεν καλυπτεται μονο σε αθηνα-θεσ/νικη?

Γενικα δεν ειναι κακη ιδεα αυτο που λετε παντως.Αλλα....

Εδω τα βαζετε χερι ξεζουμιζετε και το τελευταιο mhz που μπορειτε να παρετε και δεν παθαινουν κατι το ιδιαιτερο..τι μπορει να παθει ενας απλα plug'n'play επεξεργαστης που τα εχει ολα πανω του?(vga,imc και λιμιτ τις μνημες σε 1333/1600.)Συν οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος για oc ...και προφανως στην αγορα που θα κινηθει δεν θα μπορει κιολας.

Το μονο που θελει απο τη μητρικη ειναι το lan αντε και η καρτα ηχου και το πιο σημαντικο το socket για να κουμπωσει ο επεξεργαστης.

Σαν φθηνοτερη δυνατη λυση ενα μικρο itx κουτακι με τροφοδοτικο..(element Q αν οχι καποιο αλλο) ,amd 5150 ,μια αντιστοιχη μητρικη και μια ram 4gb.

Aν δεν εκανα λαθος καπου στα 180€ βγαινει ολο αυτο και με εναν ssd evo/m550/m500/mx100 στη χωρητικοτητα που θελει και ετοιμος.(σαν ελαχιστο δλδ ~250€)

Software μενει και οθονη μαζι με τα περιφερειακα αν δε τα εχει απο προηγουμενο pcaki.

Απο κει και περα αν θελει κατι πιο δυνατο χωρις να μπορω να βρω το λογο για τη δουλεια που θελει παει σε καποιο intel (σ1150) με αντιστοιχη μητρικη(σ1150 ,οχι απαραιτητα itx..αλλα θα πρεπει να αλλαξει και κουτακι και να παει σε καποιο μικρο κατα -δικη μου- προτιμηση matx πχ coolermaster n200) και καποιο φθηνο καλο τροφοδοτικο 300-350watt.(πχ ή καποιο χφχ 450αρι..αλλα δεν θα χρειαστει ποτε κατι παραπανω απο 100watt ουτως η αλλως.Aπο 20 εως βαρια 70@full load (με ιντελ) watt θα χρειαστει.

υ.γ

Εδω δουλευουν ακομα p4 kai duronia μετα απο 15 χρονια..με xp βεβαια σε αντιστοιχα γραφεια)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,αν ενα επιμέρους εξάρτημα παθει κατι θα περιμένεις το κάθε πλαισιο ποτε θα δεησει να ελέγξει ,να δωσει ,αναφορά ,να στείλει γραμμα ,να περιμένει απάντηση αντιπροσωπειας δυο βδομαδες κτλ κτλ; αν δεν έχετε θέμα χρόνου στη δουλεια που λες ,η υπάρχει κι άλλο pc που μπορει να βγάλει τη δουλειά κανε αυτο που λες.

Ενα pc σε κομμάτια ειναι σίγουρα πιο οικονομικό ,αλλα πρεπει εσυ να τρέχεις για τυχον βλάβη με οτι αυτό συνεπάγεται στη χώρα μας.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν επιμερους εξαρτηματα.Το πιο ευπαθη ειναι οι μνημες της καρτας γραφικων πλεον..που δεν εχει discrete.Τα cpu ελεγχονται απο αρκετα "μερη" (θερμοκρασια-watt-φορτιο) oποτε αν δεν τυχει να στραβωσεις pinaki την ωρα που το στηνεις το κοβω κομματακι δυσκολο να μπορει να βγαλει ζημια τρεχοντας word και browsing.

Δινεις το κατι παραπανω σε μνημες (2-3€) και παιρνεις 2133-2400 απλα και μονο για να τις εχεις 1600 με σουπερ fail safe περιθωρια.

Αν δε σου κατσει doa ..δυσκολα θα τρεξεις ποτε ξανα.

Μονο για να βγαλεις κανενα ιο και αν ...(αν οντως τρεχει μονο τα της δουλειας και δε κατεβαζει οτι βρει στο νετ)

Link to comment
Share on other sites

Same day δεν καλυπτεται μονο σε αθηνα-θεσ/νικη?

Γενικα δεν ειναι κακη ιδεα αυτο που λετε παντως.Αλλα....

Εδω τα βαζετε χερι ξεζουμιζετε και το τελευταιο mhz που μπορειτε να παρετε και δεν παθαινουν κατι το ιδιαιτερο..τι μπορει να παθει ενας απλα plug'n'play επεξεργαστης που τα εχει ολα πανω του?(vga,imc και λιμιτ τις μνημες σε 1333/1600.)Συν οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος για oc ...και προφανως στην αγορα που θα κινηθει δεν θα μπορει κιολας.

Το μονο που θελει απο τη μητρικη ειναι το lan αντε και η καρτα ηχου και το πιο σημαντικο το socket για να κουμπωσει ο επεξεργαστης.

Σαν φθηνοτερη δυνατη λυση ενα μικρο itx κουτακι με τροφοδοτικο..(element Q αν οχι καποιο αλλο) ,amd 5150 ,μια αντιστοιχη μητρικη και μια ram 4gb.

Aν δεν εκανα λαθος καπου στα 180€ βγαινει ολο αυτο και με εναν ssd evo/m550/m500/mx100 στη χωρητικοτητα που θελει και ετοιμος.(σαν ελαχιστο δλδ ~250€)

Software μενει και οθονη μαζι με τα περιφερειακα αν δε τα εχει απο προηγουμενο pcaki.

Απο κει και περα αν θελει κατι πιο δυνατο χωρις να μπορω να βρω το λογο για τη δουλεια που θελει παει σε καποιο intel (σ1150) με αντιστοιχη μητρικη(σ1150 ,οχι απαραιτητα itx..αλλα θα πρεπει να αλλαξει και κουτακι και να παει σε καποιο μικρο κατα -δικη μου- προτιμηση matx πχ coolermaster n200) και καποιο φθηνο καλο τροφοδοτικο 300-350watt.(πχ ή καποιο χφχ 450αρι..αλλα δεν θα χρειαστει ποτε κατι παραπανω απο 100watt ουτως η αλλως.Aπο 20 εως βαρια 70@full load (με ιντελ) watt θα χρειαστει.

υ.γ

Εδω δουλευουν ακομα p4 kai duronia μετα απο 15 χρονια..με xp βεβαια σε αντιστοιχα γραφεια)

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Το σύστημα που πρότεινα το είδες;

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπετε απο την πλευρα του gamer ή/και tech enthusiast. Σωστα ο επαγγελματιας χ@στηκε για το παραπανω Mhz. Το θεμα ειναι να μην χασει 2-3-4-5-20 μερες σε troubleshooting/RMA !

Εκτος αν υπαρχει καποιος καβατζα υπολογιστης, οποτε ναι, εκει πηγαινε παρε το φτηνοτερο της αγορας και κανε την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

To καλό με τα έτοιμα είναι η εγγύηση, όπως είπες, αλλά το κακό είναι ότι συνήθως βάζουνε ό,τι νά' ναι στα δευτερεύοντα κομμάτια. Άνοιξαν ένα dell εξαετίας προ καιρού κάποιοι γνωστοί για να δούμε τί παίρνει από αναβάθμιση. Τροφοδοτικό και μνήμες του κιλού, πέρα από το κουτάκι που ήταν τενεκές της φέτας.

Θα συμφωνήσω και με τον @NTG ότι το ρίσκο σε pc φτιαγμένα κομμάτι-κομμάτι αν το στήσιμο γίνει εξάρχής από το κατάστημα και δεν "σκάσει" κάτι κατά την παράδοση είναι πολύ μικρό. Δεν είναι και μηχανήματα που καταπονούνται για να δώσει κάτι η μητρική ή το τροφοδοτικό. Στο ρελαντί δουλεύουν την περισσότερη ώρα. Και να πώ και κάτι ακόμα γιατί το αντιμετώπισα. Είναι καλύτερο στην περίπτωση ενός επαγγελματία να γίνεται προσεκτική επιλογή του κουτιού, γιατί ένας επαγγελματίας (το γνωρίζουμε όλοι μας αυτό από τα γραφεία μας, όσοι έχουμε υπολογιστή) δεν ανοίγει ποτέ (μα ποτέ) ένα κουτί για να το καθαρίσει. Για αυτό πρότεινα το Ν200, γιατί έχει 2 ανεμιστήρες από την μαμά και φίλτρο στην εισαγωγή και θα εξασφάλιζε ένας στοιχειώδες airflow. Όλα αυτά με 37€.

Link to comment
Share on other sites

gamer δεν ημουν ουτε οταν επαιζα παιχνιδια..ποσο μαλλον τωρα.

Tech entusiast..ενδεχεται...αλλα νομιζω εχω δει αρκετα απο δικηγορους.

Απλα εχω στησει pcακια με ολες τις λογικες.Ολα δουλευουν χωρις προβλημα και ολα αντεπεξερχονται ακομα κα σημερα για net/office.

Και με μηχανικους δισκους παρακαλω.Ουτε καν αυτοι δεν εχουν αρχισει να γρατζουνανε.

[MENTION=31462]pnick[/MENTION]

Ναι το ειδα..αλλα εχω μια εμμονη στα πιο καινουρια οταν το budget το επιτρεπει.

Aκομα και ζ97 παιρνεις με 90€...που και αυτη αχρειαστη ειναι ..αλλα γιατι οχι αν διαθετει γενικα λεφτα.Ομοιως στον επεξεργαστη.(o 4150 εχει 100€ πχ..

Κουτι τροφοδοτικο "ακριβα" για τη δουλεια που θελει..και ψυκτρα παντελως αχρηστη για τη χρηση που θα κανει.Θελει λιγο "τροπο" ωστε να κανει(ς) τη μαμα αθορυβη με μια μικρη επιβαρυνση στις θερμοκρασιες.:p

Να ξαναπω οτι στα 800mhz θα περναει την ωρα του ο επεξεργαστης.

εδιτ

λολ ..σορυ λαθος συνθεση ειδα..Ναι και αυτη μια χαρα στα λεφτα που που βγαινει αν και θα εβαζα ssd : )

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

λολ ..σορυ λαθος συνθεση ειδα..Ναι και αυτη μια χαρα στα λεφτα που που βγαινει αν και θα εβαζα ssd : )

Ssd θα έβαζα, αλλά δεν ξέρω τί χώρο για αποθήκευση χρειάζεται και τί αρχεία διαχειρίζεται.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.