Jump to content



FX-8350. Βοηθεια για Overclocking


Ioanna

Recommended Posts

Είναι πάνω κάτω τα ίδια ....ένα απλό παραδειγμα να καταλάβεις, θα πάρω διαφορετικές μνήμες πχ DDR3 2000MHZ cl9 και DDR3 1600ΜΗΖ cl6. Η συχνότητα εκφράζεται σε Hertz, που σημαίνει "κύκλοι ανά δευτερόλεπτο". Έτσι, η DDR3 2000 θα κάνει 2000 κύκλους ενώ η DDR3 1600 θα κάνει 1600 κύκλους. Για την cas latency έχουμε πάλι κύκλους, αλλά απόκρισης αυτή την φορά. Έτσι μια CAS9 RAM θα λάβει 9 κύκλους για να ανταποκρίνεται και η CAS6, 6 κύκλους.Τώρα η DDR3 2000 CAS9 θα κάνει 9/2000 του δευτερολέπου, η οποία είναι ίση με 0,0045 δευτερόλεπτα, για να απαντήσει, ενώ η DDR3 1600 CAS 6 θα κάνει 6/1600, η οποία είναι ίση με 0,0038 δευτερόλεπτα, για να ανταποκριθεί . Άρα η 1600αρα είναι γρηγορότερη. Κάνεις ωραίες ερωτήσεις πάντως :D Για την άλλη ερώτηση τρέξε memtest και ρίξε και άλλο timmings πχ 8-8-7-24 με 1.55v ή τα καλύτερα timmings που μπορείς να πάρεις με 1.6v.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

νομιζω το MAXmemm ειναι απο τα καλυτερα προγραμματα για να δεις τι κανεις με τις μνημες σου, κι εχει και το πλεονεκτημα πως μετα απο το κλασικο reboot σου στρεσσαρει τις μνημες ωστε αν παρεπιπτοντως και εχεις κακη σταθεροτητα αλλα ανοιξαν τα windows κανονικα να σου πεταξει μπλε οθονη (αν κανεις μικροχειρουργικες επεμβασεις συμβαινει συχνα να μην εισαι 100% stable αλλα ολα να τρεχουν "σωστα" οποτε να μην το γνωριζεις)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Σε αυτο το θεμα, ισως το παρατηρησατε και εσεις, ενω δοθηκαν πολλα νουμερα και τιμες, γνωση δοθηκε λιγη... Φταιω κι εγω βεβαια με τις ερωτησεις μου... Με ενδιεφερε πρωτιστως να δω κανενα μεγαλο νουμερο απο το να μαθω.

Anyway, ο λογος που ρωτησα για τις μνημες ειναι οτι επεσε στα χερια μου ενα .pdf με τιτλο AMD_FX_Performance_Tuning_Guide, απο το 2011. Δεν ξερω αν ειναι outdated ή αν γραφει παλαβομαρες, αλλα μια ματια που του εριξα - διοτι με εχουν φαει οι δοκιμες! - ειδα οτι γραφει μια συμβουλη ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ: ξεμπερδεψε πρωτα με τις μνημες σου = βρες τα ορια τους και ΜΕΤΑ ξεκινα με το O/C ! Θα το διαβασω επισταμενα βεβαια, αλλα γι' αυτο ρωτησα.

@SkaL-

Ευχαριστω για την διευκρινηση και την εξηγηση!! Θα δοκιμασω και την προταση σου. :)

Και άλλες ερωτησεις εχω κανει!

Ειδες το Λακη που με πεταξε απο το μηδεν στα 4.8 διαμεσω FSB?? Ρωταω λοιπον: ειναι τελικα το FSB O/C το καλυτερο δυνατο overclocking που μπορει να υπαρξει? Και οι άλλοι χρησιμοποιουν multiplier απλα και μονο επειδη ειναι easy?

@Nick74

Ποση ωρα πρεπει να τρεξουν τα "μνημο-προγραμματα" αυτα ωστε να αποδειχθει το memory stability? Και βασικα, εγω κανω το εξης: οριζω καποιες τιμες στις μνημες και μετα το τρεχω? Ετσι δηλαδη γινεται?

Ευχαριστω παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Ποση ωρα πρεπει να τρεξουν τα "μνημο-προγραμματα" αυτα ωστε να αποδειχθει το memory stability? Και βασικα, εγω κανω το εξης: οριζω καποιες τιμες στις μνημες και μετα το τρεχω? Ετσι δηλαδη γινεται?

Ευχαριστω παιδια :)

εχμμμ η λογικη του MAXmemm δεν μοιαζει με τη λογικη του prime και των stress προγραμματων, απλα δινει αμεσα αποτελεσματα με νουμερα τα οποια θα δεις να αλλαζουν προς το καλυτερο η προς το χειροτερο αναλογα με τα νουμερακια που θα αλλαζεις στο προφιλ των μνημων σου.

Αναλογα βεβαια ποσο βαθια θες να φτασεις, πολλες φορες θα περιμενεις υψηλοτερο bench σε transfer ή σε latency και θα βλεπεις χαμηλοτερο ή ακομα πιο κουλο, θα ορκιζεσαι πως θα παρεις latency και θα παιρνεις transfer και το αντιθετο(ειναι μεσα στο παιχνιδι της διορθωσης σφαλματων) μεχρι να βρεις το max που μπορουν να αποδωσουν οι μνημες σου.

Αυτο που θα δεις ομως απο το MAXmemm ειναι πως για να σου βγαλει τα νουμερα φτανει στον κορο τις μνημες και ετσι αν εχεις κακο stability θα σου πεταξει μπλε οθονη.

Απο κει και περα οταν δεις οτι ολα ειναι καλα, τρεχεις αν θες κι ενα πολυωρο stress με καποιο bench tool της λογικης prime, 3dmark κτλ...

Τωρα το φιλοσοφικο ερωτημα που πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου ειναι : Για ποιο λογο να μπεις στη διαδικασια ξεζουμισματος της ram?

Ουσιατικα δεν υπαρχει κανενα απολυτως κερδος σε real world (εκτος ισως σε πολυ συγκεκριμενες εφαρμογες που και παλι αν δεν ειναι καθημερινοτητα δε σε πολυνοιαζει)...

Απο την αλλη ειναι προκληση γιατι αφ ενος εχει μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας απο το oc μιας cpu, και ειναι πολυ πιο εκλεπτυσμενο (αν φτασεις σε μικροχειρουργικες επεμβασεις oc της ram, το oc της cpu μοιαζει απλοικα πρωτογονο)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

εχμμμ η λογικη του MAXmemm δεν μοιαζει με τη λογικη του prime και των stress προγραμματων, απλα δινει αμεσα αποτελεσματα με νουμερα τα οποια θα δεις να αλλαζουν προς το καλυτερο η προς το χειροτερο αναλογα με τα νουμερακια που θα αλλαζεις στο προφιλ των μνημων σου.

Αναλογα βεβαια ποσο βαθια θες να φτασεις, πολλες φορες θα περιμενεις υψηλοτερο bench σε transfer ή σε latency και θα βλεπεις χαμηλοτερο ή ακομα πιο κουλο, θα ορκιζεσαι πως θα παρεις latency και θα παιρνεις transfer και το αντιθετο(ειναι μεσα στο παιχνιδι της διορθωσης σφαλματων) μεχρι να βρεις το max που μπορουν να αποδωσουν οι μνημες σου.

Αυτο που θα δεις ομως απο το MAXmemm ειναι πως για να σου βγαλει τα νουμερα φτανει στον κορο τις μνημες και ετσι αν εχεις κακο stability θα σου πεταξει μπλε οθονη.

Απο κει και περα οταν δεις οτι ολα ειναι καλα, τρεχεις κι ενα πολυωρο stress με καποιο bench tool της λογικης prime, 3dmark κτλ...

Τωρα το φιλοσοφικο ερωτημα που πρεπει να απαντησεις στον εαυτο σου ειναι : Για ποιο λογο να μπεις στη διαδικασια ξεζουμισματος της ram?

Ουσιατικα δεν υπαρχει κανενα απολυτως κερδος σε real world (εκτος ισως σε πολυ συγκεκριμενες εφαρμογες που και παλι αν δεν ειναι καθημερινοτητα δε σε πολυνοιαζει)...

Απο την αλλη ειναι προκληση γιατι αφ ενος εχει μεγαλυτερο βαθμο δυσκολιας απο το oc μιας cpu, και ειναι πολυ πιο εκλεπτυσμενο (αν φτασεις σε μικροχειρουργικες επεμβασεις oc της ram, το oc της cpu μοιαζει απλοικα πρωτογονο)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! :)

Κατ' αρχην τα βασικα: οταν λες Maxmem εννοεις αυτο εδω: System Downloads : MaxMem /// AnalogX

Τωρα...

Αυτα τα memory-stability utilities εγω τα θελω επειδη θελω να (μου) αποδειξω την σταθεροτητα στις μνημες μου, στα διαφορα settings που τους δινω. Για παραδειγμα, αυτη τη στιγμη ειμαι με τις μνημες στα 1417MHz, 8-8-8-24 @1.5V. Ειναι stable? Περασε διωρο Prime95 Custom ram 75% ! Ειναι stable??

Παραπανω ο @SkaL- προτεινει 8-8-7-24. Πως θα ελεγξω αν ειναι stable?

Αυτο ρωταω εγω :)

Ή τουλαχιστον, αυτο με ενδιαφερει τωρα-αμμεσα :)

Απο 'κει και περα, καθε νεα γνωση καλοδεχουμενη! :) Πες αν το προγραμμα που λες το κατεβαζω απο το παραπανω link και πολυ ευχαριστως να το δοκιμασω :)

Ευχαριστω πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

αν θες απλα να βεβαιωθεις πως εισαι stable, ηδη το εχεις κανει. Το MAXmemm δε θα σου δωσει μεγαλυτερη σιγουρια απο τις δυο ωρες prime που ετρεξες.

Αυτο που μπορει να σε βοηθησει να κανεις ειναι να ξεζουμισεις τις μνημες σου, αλλα και παλι οπως ειπα δεν υπαρχει καποιος πραγματικος λογος να το κανεις (εκτος αν τα zip-αρισματα 500gb αρχειων ειναι καθημερινη σου ασχολια:laughing:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Α, ενταξει, καταλαβα.

Εγω ρωτησα για αυτα τα utilities με το σκεπτικο οτι ισως υπαρχει καποιο προγραμμα που να στρεσσαρει αποκλειστικα την μνημη και να αποκαλυπτει ασταθειες, χωρις να χρειαζεται να στρεσσαρεται και η CPU, οπως με το Prime. Παντως, θα δοκιμασω λιγο και το memtest που ειπε ο SkaL-

Ευχαριστω και για το σωστο link! Θα το δω σιγουρα!

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Γιωργο, εβαλα το 8-8-7-24 και ετρεξα ενα AIDA64 Cache & Memory benchmark. Εμ, δεν εχω και άλλο τροπο να το ελεγξω. Ειχα λοιπον Latency = 62.1ns ενω με το 8-8-8-24 ειχα 62. Μη γελας! Χειροτερο βγηκε! :p Τι άλλο να βαλω? Βασικα, το 7 στο CAS latency πως θα το πιασω με τις μνημες μου? Μεχρι εκει ειναι programmable (λεει το manual) αλλα δεν εχω καταφερει να το πιασω με τιποτα. (εκτος ισως και αν εμπαιναν στα 1333)... Συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Α, ενταξει, καταλαβα.

Εγω ρωτησα για αυτα τα utilities με το σκεπτικο οτι ισως υπαρχει καποιο προγραμμα που να στρεσσαρει αποκλειστικα την μνημη και να αποκαλυπτει ασταθειες, χωρις να χρειαζεται να στρεσσαρεται και η CPU,

θα υπαρχει, αλλα χμμμ... μαλλον οι ασταθειες της μνημης αποκαλυπτονται πολυ πιο ευκολα και γρηγορα απο οτι αλλων υποσυστηματων, κι αυτο γιατι αν δε μπορει να ανταπεξελθει στο να φορτωσει κατι "μεγαλο" απλα θα πεταξει μια ωραιοτατη μπλε οθονη.

Η αποσταση μεταξυ σφαλματος bootαρισματος και μπλε οθονης ειναι συνηθως ενα νουμερακι, οποτε αν δοκιμαζεις σιγα σιγα μια-μια παραμετρο και δεν πας να φτιαξεις με τη μια ενα δικο σου profile δεν τιθεται και τοσο ζητημα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ετρεξα και ενα MaxxMEM2, το οποιο τελικα ειναι...benchmark tool?

Anyway, μου εβγαλε διαφορετικα απο το Aida!

screenshot

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION]

Σε παρακαλω, επειδη το ξερεις το προγραμμα, μου σχολιαζεις λιγο τα νουμερα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Σε αυτο το θεμα, ισως το παρατηρησατε και εσεις, ενω δοθηκαν πολλα νουμερα και τιμες, γνωση δοθηκε λιγη... Φταιω κι εγω βεβαια με τις ερωτησεις μου... Με ενδιεφερε πρωτιστως να δω κανενα μεγαλο νουμερο απο το να μαθω.

Anyway, ο λογος που ρωτησα για τις μνημες ειναι οτι επεσε στα χερια μου ενα .pdf με τιτλο AMD_FX_Performance_Tuning_Guide, απο το 2011. Δεν ξερω αν ειναι outdated ή αν γραφει παλαβομαρες, αλλα μια ματια που του εριξα - διοτι με εχουν φαει οι δοκιμες! - ειδα οτι γραφει μια συμβουλη ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ: ξεμπερδεψε πρωτα με τις μνημες σου = βρες τα ορια τους και ΜΕΤΑ ξεκινα με το O/C ! Θα το διαβασω επισταμενα βεβαια, αλλα γι' αυτο ρωτησα.

@SkaL-

Ευχαριστω για την διευκρινηση και την εξηγηση!! Θα δοκιμασω και την προταση σου. :)

Και άλλες ερωτησεις εχω κανει!

Ειδες το Λακη που με πεταξε απο το μηδεν στα 4.8 διαμεσω FSB?? Ρωταω λοιπον: ειναι τελικα το FSB O/C το καλυτερο δυνατο overclocking που μπορει να υπαρξει? Και οι άλλοι χρησιμοποιουν multiplier απλα και μονο επειδη ειναι easy?

@Nick74

Ποση ωρα πρεπει να τρεξουν τα "μνημο-προγραμματα" αυτα ωστε να αποδειχθει το memory stability? Και βασικα, εγω κανω το εξης: οριζω καποιες τιμες στις μνημες και μετα το τρεχω? Ετσι δηλαδη γινεται?

Ευχαριστω παιδια :)

Εντάξει είναι ευκολότερο να ανεβάσεις μόνο μούλτι αλλά αν θες να τα πάρεις όλα θα βρεις τον συνδυασμό που να σου δίνει το μεγαλύτερο σε χρονισμούς cpu speed, memory clock, fsb- NB και ΗΤ με αυτή την σειρά.

Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Α, και κατι άλλο που το αφησα ασχολιαστο: θα μου πεταξει μια ωραια μπλε οθονη, ειπες?! Α, οχι, αυτο δεν μου αρεσει :(

Παντως, νομιζω οτι αν υπαρχει κατι πραγματικα στραβο με τα memory timings η μητρικη δεν θα με αφησει καθολου να μπουταρω! Οπως εχει συμβει μεχρι τωρα. Μικρο το κακο, θελει απλα κλεισιμο το κουμπι του τροφοδοτικου, και μετα σε βαζει στο BIOS να το ξαναφτιαξεις. Πολιτισμενα πραγματα! Οχι μπλε οθονες...

@SkaL-

Ενταξει , καταλαβα :)

Λοιπον, φαινεται να λειτουργουν τα προσφατα timings που μου προτεινες. Με 1.5V τα εχω. Να βαλω καποια άλλη τιμη?

Τελος, ποιο να εμπιστευτω? το AIDA που δινει 62 κατι ns ή το MaxxMEM2 που δινει 57,9?

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλα τα νούμερα την ώρα που τρέχεις benchmarks και τρέχουν και άλλες εφαρμογές πίσω και άλλα τα θεωρητικά. Λογικά είναι σωστά τα νούμερα και από τα 2 προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλα τα νούμερα την ώρα που τρέχεις benchmarks και τρέχουν και άλλες εφαρμογές πίσω και άλλα τα θεωρητικά. Λογικά είναι σωστά τα νούμερα και από τα 2 προγράμματα.

Α, καλα, ενταξει.

Παντως εγω δεν τρεχω τιποτα απο πισω, ή μαλλον τρεχουν και στις 2 περιπτωσεις τα ιδια πραγματα. Εκτος κι αν εννοεις το AIDA που μενει βεβαια ανοικτο για να τρεξει το bench του.

Λοιπον, αυτο ηταν με τις μνημες? Δεν μπορω να χαμηλωσω κατι άλλο?

Παντως, αυτα που ελεγε παραπανω ο [MENTION=30805]Nick74[/MENTION], να σου bench-αρει ή να σου ελεγχει τις μνημες, μετα απο reboot, εγω δεν το βρηκα πουθενα! Πως γινεται αυτο?!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ετρεξα και ενα MaxxMEM2, το οποιο τελικα ειναι...benchmark tool?

Anyway, μου εβγαλε διαφορετικα απο το Aida!

screenshot

@Nick74

Σε παρακαλω, επειδη το ξερεις το προγραμμα, μου σχολιαζεις λιγο τα νουμερα?

ευχαριστω

τα νουμερα που βλεπω σε σχεση με οσα εχω δει σε διαφορες ddr3 δεν ειναι και το οτι καλυτερο, αλλα ολα παντα εξαρτωνται απο τις ram

προσωπικα το score μου ειναι 22+ και latency καπου 46, και ακομα και τωρα που εχω σε 4 slots εντελως διαφορετικα dimακια (ηθελα μνημη σημερα γιατι το μεσημερι εκανα αυτο που ειπα πιο πανω... 4 x 500gb zip :laughing: κι επιστρατευσα οτι ειχα και δεν ειχα) χωρις φυσικα να εχω κανει καποιο optimization (οκ, εκανα κατι χοντροειδεστατο που ηξερα πως θα παιξει, καμια ιδιεταιρα προσεγμενη μικρορυθμιση) μου βγαζει 20.22 με 57.1

απο κει και περα δεν ξερω ποσο μεγαλες διαφορες εχουν και οι controllers ενος fx και ενος haswell, και ποσο μπορει να επηρρεαζουν και τα υπολοιπα υποσυστηματα, αλλα οσο διαφορα και να παιζει στα υπολοιπα δε δικαιολογουν νομιζω τετοιο χασμα...

δεν ξερω, αλλα νομιζω πως μαλλον εχεις χειροτερεψει λιγακι τις μνημες σου

Παντως, αυτα που ελεγε παραπανω ο @Nick74 , να σου bench-αρει ή να σου ελεγχει τις μνημες, μετα απο reboot, εγω δεν το βρηκα πουθενα! Πως γινεται αυτο?!

με το που φτιαξεις οτι φτιαξεις στο bios/uify και με το που boot-αρει το μηχανημα το τρεχεις χωρις να εχεις φορτωσει διαφορα. Αυτο εννωουσα...

Αν δεν εχεις σταθεροτητα δε θα περασει το τεστ και θα δεις μπλε οθονη. Δεν εχεις καποιο tool στην επιφανεια να βλεπεις τη χρηση μνημης?

Οταν πατας bench θα δεις οτι τερματιζει οση μνημη και να χεις, και σου φορτωνει και τους πυρηνες του cpu

@Nick74

Α, και κατι άλλο που το αφησα ασχολιαστο: θα μου πεταξει μια ωραια μπλε οθονη, ειπες?! Α, οχι, αυτο δεν μου αρεσει :(

Παντως, νομιζω οτι αν υπαρχει κατι πραγματικα στραβο με τα memory timings η μητρικη δεν θα με αφησει καθολου να μπουταρω! Οπως εχει συμβει μεχρι τωρα. Μικρο το κακο, θελει απλα κλεισιμο το κουμπι του τροφοδοτικου, και μετα σε βαζει στο BIOS να το ξαναφτιαξεις. Πολιτισμενα πραγματα! Οχι μπλε οθονες...

κοιτα, αλλο να παιζεις με νουμερα οπως η cl που κατεβαζεις πχ απο 9 στο 8 και δε boot-αρει καν, κι αλλο οταν προχωρας σε πιο μικροχειρουργικες επεμβασεις οπως καμια Τ-ras κτλ οπου θα boot-αρει αλλα θα φτασει σε καποιο σημειο να ειναι ασταθες.

Η μπλε οθονη δεν ειναι παντα κατι για να τρομαζουμε, ειδικα οταν κανουμε oc, αλλα εργαλειο που μας δειχνει τα χαλια μας.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Α, τωρα σε καταλαβα! Εγω νομιζα οτι το MaxxMEM2 ειναι κατι σαν το memtest που με το που μπουταρεις σου ελεγχει τη μνημη! Καλο ειναι για benching αλλα εγω εχω το Prime95, οπου αν αποτυχει η μνημη, με το Custom 75% ram, σου βγαζει error χωρις μπλε οθονες.

Σχετικα με την μνημη μου δεν νομιζω να εχω κανει κατι λαθος. Ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιων εδω. Δεν εκανα κατι μονη μου. Απλα...τοσο τραβανε, απ' οτι φαινεται. Δεν τραβανε παραπανω. Το πληρες μοντελο τους, αν σου λεει κατι, ειναι KINGSTON Value Ram (KVR1333D3N9/4G). Ειχα αγορασει αρχικα 8GB το...2011 νομιζω, και μετα αγορασα άλλα 8 το 2012...οταν απο τον 955 περασα στον 8350... καπως ετσι.

Εσυ ποιες μνημες θα μου προτεινες για το συστημα μου? 2 χ 8

?

θα ανοιξω νεο θεμα, αν τελικα αγορασω, απλα ρωταω να εχω μια ιδεα..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@Nick74

Α, τωρα σε καταλαβα! Εγω νομιζα οτι το MaxxMEM2 ειναι κατι σαν το memtest που με το που μπουταρεις σου ελεγχει τη μνημη! Καλο ειναι για benching αλλα εγω εχω το Prime95, οπου αν αποτυχει η μνημη, με το Custom 75% ram, σου βγαζει error χωρις μπλε οθονες.

Σχετικα με την μνημη μου δεν νομιζω να εχω κανει κατι λαθος. Ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιων εδω. Δεν εκανα κατι μονη μου. Απλα...τοσο τραβανε, απ' οτι φαινεται. Δεν τραβανε παραπανω. Το πληρες μοντελο τους, αν σου λεει κατι, ειναι KINGSTON Value Ram (KVR1333D3N9/4G). Ειχα αγορασει αρχικα 8GB το...2011 νομιζω, και μετα αγορασα άλλα 8 το 2012...οταν απο τον 955 περασα στον 8350... καπως ετσι.

Εσυ ποιες μνημες θα μου προτεινες για το συστημα μου? 2 χ 8

?

θα ανοιξω νεο θεμα, αν τελικα αγορασω, απλα ρωταω να εχω μια ιδεα..

Ευχαριστω.

κοιτα, αλλο πραγμα το memtest, αλλο το prime κι αλλο το maxxmem.

Το τελευταιο ειναι "απαραιτητο" μονο αν θες συγκεκριμενα να κανεις oc στη ram σου (λιγο περισσοτερο απ το να αλλαξεις απλα μια συχνοτητα η λιγο cl) ωστε να ξερεις που βρισκεσαι και ποιο θα ειναι το επομενο βημα.

Σχετικα με αγορα ραμ παντως, προσωπικα ειναι το τελευταιο κομματι που θα ελεγα σε καποιον να αλλαξει αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, γιατι απλουστατα στα συνηθισμενα συστηματα ελαχιστα πραγματα γινονται σοβαρα εκει μεσα, και οσο χαλια και να ναι ειναι ετσι κι αλλιως αρκετα γρηγορες σε σχεση με τους δισκους (και τους ssd φυσικα).

Στη συνηθισμενη καθημερινη χρηση, αλλα και στο 99% των games οι διαφορες που θα δεις θα ειναι μηδαμηνες.

Τωρα αν θες να την αλλαξεις απλα για ψυχολογικους λογους, αλλα και για να μπορεσεις να κλοκαρεις καλυτερα μια και μπηκες με σοβαρο σκοπο σε αυτο το παιχνιδι, ΑΝ παρεις καποια αλλη φροντισε να μπορει να ανεβει λιγακι ψηλοτερα ωστε να μπορεσεις να εκμεταλευτεις πληρως τη μεταβολη του fsb, αλλα και παλι δεν ειναι απαραιτητο, και απο μια αποψη δινει μεγαλυτερη ικανοποιηση να παρεις κατι οχι και τοσο καλο και να το φτασεις σε υψηλοτερα επιπεδα. (τη στιγμη κι ολας που δε σου κοβει φανερα σχεδον καθολου επιδοσεις παρα μονο νουμερα)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αλλο πραγμα το memtest, αλλο το prime κι αλλο το maxxmem.

Το τελευταιο ειναι "απαραιτητο" μονο αν θες συγκεκριμενα να κανεις oc στη ram σου (λιγο περισσοτερο απ το να αλλαξεις απλα μια συχνοτητα η λιγο cl) ωστε να ξερεις που βρισκεσαι και ποιο θα ειναι το επομενο βημα.

Σχετικα με αγορα ραμ παντως, προσωπικα ειναι το τελευταιο κομματι που θα ελεγα σε καποιον να αλλαξει αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, γιατι απλουστατα στα συνηθισμενα συστηματα ελαχιστα πραγματα γινονται σοβαρα εκει μεσα, και οσο χαλια και να ναι ειναι ετσι κι αλλιως αρκετα γρηγορες σε σχεση με τους δισκους (και τους ssd φυσικα).

Στη συνηθισμενη καθημερινη χρηση, αλλα και στο 99% των games οι διαφορες που θα δεις θα ειναι μηδαμηνες.

Τωρα αν θες να την αλλαξεις απλα για ψυχολογικους λογους, αλλα και για να μπορεσεις να κλοκαρεις καλυτερα μια και μπηκες με σοβαρο σκοπο σε αυτο το παιχνιδι, ΑΝ παρεις καποια αλλη φροντισε να μπορει να ανεβει λιγακι ψηλοτερα ωστε να μπορεσεις να εκμεταλευτεις πληρως τη μεταβολη του fsb, αλλα και παλι δεν ειναι απαραιτητο, και απο μια αποψη δινει μεγαλυτερη ικανοποιηση να παρεις κατι οχι και τοσο καλο και να το φτασεις σε υψηλοτερα επιπεδα. (τη στιγμη κι ολας που δε σου κοβει φανερα σχεδον καθολου επιδοσεις παρα μονο νουμερα)

Καλημερα :)

Σε καταλαβαινω.

Και για τις "μικρομετρικες" ρυθμισεις των μνημων μου ειχε μιλησει λιγο και ο @felix σε αυτο το θεμα. Να ψαξεις χρηστες με παρομοιες μνημες ωστε να δεις ρυθμισεις και μετα απειρες ωρες διαβασματος και δοκιμων, ειχε πει... Δυστυχως, αυτη την περιοδο δεν διαθετω τοσο πολυ χρονο. Και πρεπει σιγα-σιγα να μπει και το PC στο δρομο του. Δηλαδη, να αποθηκευσω δυο-τρια "σταθερα" O/C profiles και μετα clean install των Windows και κανονικη χρηση. Δυστυχως, κακη περιοδο διαλεξα για να τα δοκιμασω ολα αυτα, λογω θερμοκρασιων δεν μπορω να παω μακρια, αλλά δεν πειραζει, μπορω να βαλω τις βασεις τωρα.

Στην παραπανω κριτικη σου για τις μνημες μου ελπιζω να ελαβες υποψιν οτι by default ειναι στα 1333, ετσι? Εννοεις λοιπον οτι συγκρινομενη με άλλες 1333-αρες παρουσιαζει αυτες τις χαοτικες διαφορες?

Δεν ξερω αν οι μνημες μου -συγκρινομενες με ισαξιες τους- ειναι μαπα. Αυτο που ξερω και με ΚΑΘΕ ειλικρινεια μπορω να καταθεσω ειναι οτι με ολα αυτα το συστημα μου εχει γινει αστραπιαιο! Ειλικρινεστατα μιλαω! Αστραπιαιο! Σε αποκρισιμοτητα! Στην καθημερινη χρηση αυτο ειναι ολοφανερο, και πολυ ευχαριστο βεβαια! :)

Home computer εχω εγω, ουτε για δουλειες ουτε για τιποτε άλλο χρησιμοποιειται, ενω απο παιχνιδια δεν παιζω παρα πολυ σπανια...

Και ενα bench πρωι-πρωι

http://i57.tinypic.com/nvxnpv.png

Καλυτερο απο εκεινο του μυνηματος #92 :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μην δίνεις τόση σημασία στο OC μέσο του FSB... Δεν ξέρω στους ιντελ τι συμβαίνει αλλά στους AMD όσο θες ανέβασε το FSB, διαφορά δεν θα δεις. Το μόνο που παίζει ρόλο είναι η συχνότητα του CPU - NB - HT - RAM.

Αν θες να πειραματιστείς ακόμα περισσότερο μπορώ να σου πω ρυθμίσεις για να φτάσεις FSB 340+. Αλλά πίστεψε με... Διαφορά δεν θα δεις και θα αυξήσεις τες αστάθειες του συστήματος σου.

Ορίστε και μια φωτογραφία από μερικές δοκιμές που έκανα χτες.

otdda8.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12049]LAKIS[/MENTION], καλως τον!

Εμενα με βολεψε το δικο σου 4.8-FSB, διοτι απεδειξα stability με κατι ψιλα λιγοτερο VCore, που μετραει στα ματια μου. Βεβαια, ισως το πετυχα λογω αναιμικων μνημων, γι' αυτο ριξε σε παρακαλω μια ματια σε αυτο το θεμα μου, διοτι ετοιμαζομαι να αγορασω μνημες και δεν θελω να κανω καποιο τραγικο λαθος...

Tο O/C θα τα ξαναπιασω απο την αρχη οταν ψυχρανει. Θελω να κανω ενα συνδυασμο Multi + FSB για τα 4.9 και 5.0, αν τα πιασει, οπως επισης θελω και να δοκιμασω O/C με το turbo enabled.

Εδω θα ειμαστε και μακαρι να ειμαστε καλα να τα λεμε. :)

PS: μια βλακωδη ερωτηση: ολα πολλαπλασιαζονται Χ 200? Αλλαζει αυτο?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.