Jump to content



FX-8350. Βοηθεια για Overclocking


Ioanna

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. :)

Εχω το συστημα της υπογραφης μου και θα ηθελα την βοηθεια σας για να υπερχρονισω τον επεξεργαστη μου. Καταλαβαινω οτι τωρα το καλοκαιρι, με την αεροψυξη μου, δεν εχω να περιμενω πολλα... Θα ηθελα ομως να προσπαθησω. Ελπιζω στην βοηθεια σας! :)

Να πω τι εχω κανει εγω μεχρι τωρα, ασχολουμενη για πρωτη φορα στη ζωη μου.

- Ακολουθησα τον οδηγο που εχει εδω. Συγκεκριμενα, τα Recommended Settings up to 5.0Ghz. Με αυτο τον οδηγο καταφερα να φτασω ως τα 4,5Ghz με stock voltage και εως τα 4,6Ghz με σταδιακη αυξηση του CPU manual voltage. Στα 4,6 εχω υψηλες θερμοκρασιες. Εχω βεβαια θερμοκρασια δωματιου απο 28 - 30 C.

Και τωρα το κουφο που μου συμβαινει: ενω το PC περναει το 10-λεπτο Small FFTs prime95 test, μολις του κανω ενα Blend test, μετα απο 2-3 λεπτα, μου βγαζει Illegal Sumout, και ενας ή 2 πυρηνες σταματουν να λειτουργουν.

Μπορω να κανω κατι για αυτο?

Γενικα, εσεις τι εχετε να προτεινετε?

Εχω screenshots και μπορω να παραθεσω. Προς το παρων ομως σας δειχνω δυο screenshots απο τις μνημες μου και ρωτω: ειναι για τα μπαζα οι μνημες μου? mem_1 , mem_2

Να ειστε καλα, ελπιζω να εχω καποιο feedaback :)

Α, να γραψω και το Fan Setup μου, μιας και δεν φαινεται:

- Ψυκτρα : αυτη που φαινεται στην υπογραφη

- Εμπρος ανεμιστηρες (Intake) : 3 x Noctua NF-S12A. Οι δυο ειναι FLX, ο άλλος ειναι PWM

- Πισω (exhaust): Noctua NF-A14 Industrial PPC-2000 PWM

- Επανω (πισω μερια, επανω απο την ψυκτρα) (exhaust): Cosrair 140mm

- Μεσα στο κουτι, πισω απο την μητρικη εχω βαλει εναν Noctua NF-P12 και φυσαει επανω στο backplate

- Στην ψυκτρα των VRM εχω τον stock ανεμιστηρακο της ψυκτρας του 8350.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γεια σου Ιωαννα..!

σε πρωτη αναγνωση, πιστευω οτι οι μνημες δεν ειναι κακες, αλλα σε "φρεναρουν".

αν βλεπω σωστα, εχεις μνημες Kingston 4x4GB στα 1333ΜΗΖ... σωστα? αν κανω λαθος, διορθωσε με..!!

οι FX εχουν controller DDR3-1866mhz (προφανως μεχρι.. εκει). και αφετερου εχεις βαλει 4 sticks μνημης, πραγμα που επιβαρυνει τον memory controller του επεξεργαστη..!!

για το "κουφο"..., δεν ξερω τι να σου πω...!!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION]

Ευχαριστω για την άμεση απαντηση!!

Σωστος για τις μνημες (που εχω τωρα)! Ειναι απο το προηγουμενο μηχανημα.

Ειμαστε λιγο off topic αλλα μιας και το ανεφερες: ποιες μνημες, 16GB, θα μου συστηνες? Δεν υπαρχουν πολλα λεφτα τωρα αλλα...ΙΣΩΣ γινει κατι...

Επισης! Θα συστηνες 2 x 8, αντι για 4 x 4?

Και ποιες? Λαβε υποψιν την ψυκτρα!

Ευχαριστω! :)

Για το κουφο: το voltage των μνημων(?) το εχω αφησει στο auto. Μπορω βεβαια να παραθεσω screenshots απο το BIOS με ολες τις ρυθμισεις, αν θελετε. :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαστε καθολου offtopic, καθως ΟΛΑ τα υποσυστηματα παιζουν ρολο στο OC..!!

αν θες να υπερχρονισεις πιο "ανετα" τον επεξεργαστη σου,θεωρω καλυτερα να πας σε 2χ8, για να εχεις 2 στικακια μνημης και να μην επιβαρυνεις τον Memory Controller πολυ.

η δικη μου προταση ειναι αυτες https://www.skroutz.gr/s/4857414/AMD-R9-Gamer-Series-16GB-DDR3-2133MHz-AG316G2130U2K.html

ωστε αφενος, θα μπορεις να παιξεις με χαμηλοτερα V στα 1866ΜΗΖ, και αφετερου εχουν "αερα" στις συχνοτητες, αφου μπορουν να παιξουν μεχρι 2133ΜΗΖ..!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα σοβαρα .... μαλλον εχεις ξεφυγει

εσυ διατεθειμενη να σκασεις 80-10-150 ευρο , για να παρεις νεες μνημες - ενω εχεις ηδη καποιες που δουλευουν - μονο και μονο για να κανεις "overclock" ? αυτα τα λεφτα της "επενδυσης" δυστυχος δεν θα τα δεις ποτε .....

δεχομαι μυνηματα για ΒΕΤ ποσες σελιδες/ποστς θα φτασει αυτο το θεμα :p

Link to comment
Share on other sites

τωρα σοβαρα .... μαλλον εχεις ξεφυγει

εσυ διατεθειμενη να σκασεις 80-10-150 ευρο , για να παρεις νεες μνημες - ενω εχεις ηδη καποιες που δουλευουν - μονο και μονο για να κανεις "overclock" ? αυτα τα λεφτα της "επενδυσης" δυστυχος δεν θα τα δεις ποτε .....

δεχομαι μυνηματα για ΒΕΤ ποσες σελιδες/ποστς θα φτασει αυτο το θεμα :p

περα του οτι, εχεις ενα δικιο σε αυτα που εννοεις, δεν μπορεις να πεις σε κανεναν τι θα κανει με το συστημα του..!!

αν θελει να το εχει στοκ, αν θελει να το υπερχρονισει ή να το υποχρονισει, ειναι δικο του/της θεμα..!!

εξαλλου δεν θα δωσει 100-150 απο την τσεπη της, αν θελησει να αλλαξει μνημες..! θα πουλησει τις υπαρχουσες και θα βαλει τη διαφορα...!!!

τωρα για το αν αξιζει η ολη μαλλουρα, για 300-400-500mhz, δυστυχως δεν αποφασιζω εγω, αλλα...αλλη..!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχετε και οι δυο δικιο! :)

Εγω μια ερωτηση εκανα. Μια απλη ερωτηση. Βασικα, μνημες ειχα σκοπο να αλλαξω, το σκεφτομουνα εδω και λιγο καιρο... Μετα ομως απο την αγορα καποιων ανεμιστηρων οπως επισης και του fan controller, αγορα για την οποια δεν μετανιωνω καθολου, οι μνημες εμειναν πισω. Σχετικα δε, με αυτες που προταθηκαν, καλες φαινονται αλλα...πρωτη φορα τις ακουω! Δεν ξερω αν ειναι και συμβατες με τη μητρικη. Τελος παντων, εγω μια ερωτηση εκανα. Δεν σημαινει οτι θα αγορασω αυριο το πρωι.

Ας συνεχισουμε πανω στο θεμα overclocking, παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις αυτες που προτεινα?

ειναι της AMD...!! εβγαλε καποια σετακια μνημων, τα οποια υποτιθεται, ταιριαζουν καλυτερα στις AMD πλατφορμες..!!!

παντως.., αν δεν βιαζεσαι να αλλαξεις μνημες, εχε το νου σου στις προσφορες, μπορει να σκασει καμια προσφορα, οπως ειχαν βγει οι HyperX beast στα 55€..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION]

εχεις δικιο , απλα μου κανει ενυποση , δεν βγαζει αρκετα fps και θελει OC ? :p

ΠΑΝΤΟΣΣΣΣΣ

και οι μνημες οι 1333 ειναι οκευ , αν και ειναι CL11 ... ποσα χρονια .....

αλλα και παλι , ακομα και να τις αλλαξεις , δεν μπορω να σκεφτω τι θα αλλαξει στα ματια σου .

και το κυριοτερο προβλημα ειναι πως εχει 16gb .... να ειχε μονο 8 να πω ντααααξ .

για μενα , κανε αλλαγη ραμ οταν αλλαξεις ξανα υπολογιστη σε ddr4

Link to comment
Share on other sites

Δώσε cpuz από το oc σου, αν μπορείς 2 ss να δούμε και τις μνήμες που τρέχουν. Πάντως το stress test που δοκιμάζεις είναι πολύ βαρύ και ποτέ δεν θα βρεθεί σε τέτοιες συνθήκες η cpu σου και κατά πάσα πιθανότητα το error είναι από τον controller και όχι από τις μνήμες . Πριν γράψετε όλοι οτι χιάζετε το prime για την σταθερότητα δεν συμφωνώ 100% μια που έχουμε δει στο παρελθόν είτε από intel είτε από την amd πλατφόρμες να μην είναι σταθερές ούτε στοκ. Δοκίμασε cinebench, pi η ακόμα και multithread pi και θα είσαι OK. Προσωπικά τρέχω prime95 για λίγο και μόνο από περιέργεια. Πόσο ρεύμα θες για τα 4.6 ? και τι θερμοκρασίες έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, ξεκινησαμε να μιλαμε για το θεμα! :) :)

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Φιλε, σημερα δεν προλαβα να τρεξω γιατι εχουμε κοσμο στο σπιτι. Να ομως δυο test απο χθες:

- Prime95, Small FFTs - 10 minutes, 4,5Ghz, stock voltage, room temp = 28 C

- Prime95, Small FFTs - 10 minutes, 4,6Ghz, room temp = 28 C

Με τα παραπανω τεστ ειχα χαρει διοτι τα περασε! Μου εφυγε η χαρα οταν τρεχοντας Blend test "κρασαραν" ενα-δυο πυρηνες μετα απο κανα πενταλεπτο.... :(

ΑΝ προλαβω θα τρεξω και σημερα, αλλιως first thing in the morning! Θελεις screenshot και απο CPU-Z? ΟΚ! Εχω το ASUS CPU-Z!

Ποια tab θελεις? Το CPU tab , το Memory tab και το SPD tab?

Να εισαι καλα!!

EDIT: ετρεξα δυο νεα τεστ! Ελπιζω να ειναι αυτα τα σωστα screenshots απο το CPU-Z :

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα - Θερμοκρασια δωματιου 29C - 4.5Ghz - stock voltage

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα - Θερμοκρασια δωματιου 29C - 4.6Ghz

Τα περασε χωρις προβλημα!! :)

Blend test δεν τρεχω γιατι φοβαμαι μη μου χαλασει το ονειρο! :p :P

Ετρεξα ομως ενα OCCT ver. 4.4.0 - CPU:LINPACK για 15 λεπτα, στα 4.6, και δεν εβγαλε κανενα error.

Πως σας φαινονται λοιπον αυτα τα αποτελεσματα? Δωστε feedback!!

Επισης [MENTION=89]SkaL-[/MENTION] μηπως μπορεις να μου δωσεις οδηγιες πως να τρεξω το multithreaded pi ?

Εγω παντως τον εχω τωρα στα 4.6 με ολα τα power saving features Enabled. Να δουμε τι θα γινει...

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, ξεκινησαμε να μιλαμε για το θεμα! :) :)

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Φιλε, σημερα δεν προλαβα να τρεξω γιατι εχουμε κοσμο στο σπιτι. Να ομως δυο test απο χθες:

- Prime95, Small FFTs - 10 minutes, 4,5Ghz, stock voltage, room temp = 28 C

- Prime95, Small FFTs - 10 minutes, 4,6Ghz, room temp = 28 C

Με τα παραπανω τεστ ειχα χαρει διοτι τα περασε! Μου εφυγε η χαρα οταν τρεχοντας Blend test "κρασαραν" ενα-δυο πυρηνες μετα απο κανα πενταλεπτο.... :(

ΑΝ προλαβω θα τρεξω και σημερα, αλλιως first thing in the morning! Θελεις screenshot και απο CPU-Z? ΟΚ! Εχω το ASUS CPU-Z!

Ποια tab θελεις? Το CPU tab , το Memory tab και το SPD tab?

Να εισαι καλα!!

EDIT: ετρεξα δυο νεα τεστ! Ελπιζω να ειναι αυτα τα σωστα screenshots απο το CPU-Z :

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα - Θερμοκρασια δωματιου 29C - 4.5Ghz - stock voltage

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα - Θερμοκρασια δωματιου 29C - 4.6Ghz

Τα περασε χωρις προβλημα!! :)

Blend test δεν τρεχω γιατι φοβαμαι μη μου χαλασει το ονειρο! :p :P

Ετρεξα ομως ενα OCCT ver. 4.4.0 - CPU:LINPACK για 15 λεπτα, στα 4.6, και δεν εβγαλε κανενα error.

Πως σας φαινονται λοιπον αυτα τα αποτελεσματα? Δωστε feedback!!

Επισης [MENTION=89]SkaL-[/MENTION] μηπως μπορεις να μου δωσεις οδηγιες πως να τρεξω το multithreaded pi ?

Εγω παντως τον εχω τωρα στα 4.6 με ολα τα power saving features Enabled. Να δουμε τι θα γινει...

Λοιπόν για αρχή ας βρούμε σε τι συχνότητα είσαι σταθερή με λίγο παραπάνω vcore, μια που έχεις περιθώριο να δώσεις λίγο ακόμα ρεύμα. Mετα θα ανεβάσεις το fsb και θα χαμηλώσουμε λίγο το multi γιατί θα σου δώσει συνολικά σε επιδόσεις και θα ψάξουμε να βρούμε τι κάνουν οι μνήμες σου. Και οι μνήμες έχουν περιθώριο να ανέβουν και να βελτιώσεις τα timμings. Σίγουρα οι μνήμες σου θα παίξουν στα 1500+ Mhz με καλύτερα timmings χωρίς να πάρεις νέες, άλλωστε αυτό είναι το νόημα στο overclock να κερδίζεις δωρεάν παραπάνω επιδώσεις χωρίς να σπαταλάς χρήματα.

Από εδώ θα πάρεις το multi threaded pi https://www.dropbox.com/s/zqgja04a9i4ihyh/Multi%20Threaded%20PI%20Ultimate.zip απλα τρέχεις το .exe και ορίζεις αν θες πόσους υπολογισμούς του Pi να κάνει. Αλλά καλό είναι να τρέχεις και άλλα τεστ που γράψαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για αρχή ας βρούμε σε τι συχνότητα είσαι σταθερή με λίγο παραπάνω vcore, μια που έχεις περιθώριο να δώσεις λίγο ακόμα ρεύμα. Mετα θα ανεβάσεις το fsb και θα χαμηλώσουμε λίγο το multi γιατί θα σου δώσει συνολικά σε επιδόσεις και θα ψάξουμε να βρούμε τι κάνουν οι μνήμες σου. Και οι μνήμες έχουν περιθώριο να ανέβουν και να βελτιώσεις τα timμings. Σίγουρα οι μνήμες σου θα παίξουν στα 1500+ Mhz με καλύτερα timmings χωρίς να πάρεις νέες, άλλωστε αυτό είναι το νόημα στο overclock να κερδίζεις δωρεάν παραπάνω επιδώσεις χωρίς να σπαταλάς χρήματα.

Από εδώ θα πάρεις το multi threaded pi https://www.dropbox.com/s/zqgja04a9i4ihyh/Multi%20Threaded%20PI%20Ultimate.zip απλα τρέχεις το .exe και ορίζεις αν θες πόσους υπολογισμούς του Pi να κάνει. Αλλά καλό είναι να τρέχεις και άλλα τεστ που γράψαμε παραπάνω.

Ενταξει, ευχαριστω πολυ, το κατεβασα!

Βασικα, εγω μετα απο ενα google search βασει αυτων που προτεινες, βρηκα και κατεβασα ενα που λεγεται y-cruncher v0.6.5.9442, lol... Το ετρεξα αλλα δεν ηξερα τι να διαλεξω, διαλεξα ενα τεστ στην τυχη και μου εβγαλε error... Μιλαω παντα για τα 4.6GHz που εχω αυτη τη στιγμη το μηχανημα.

Το δικο σου τεστ θα το τρεξω αυριο διοτι τωρα ειναι λιγο αργα.

Τελικα το ετρεξα! Συντομο ηταν! Οποτε? Πως ειναι τα αποτελεσματα?

Αν θες, κανε σε παρακαλω και ενα σχολιο και για τις θερμοκρασιες!

Ευχαριστω και καλο βραδυ. :)

Τα λεμε αυριο.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26/06/2014

Καλημερα :)

Συμπληρωνω στο ιδιο μυνημα για να μην φαω παρατηρηση.

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Ετρεξα σημερα το Multi Threaded PI Ultimate. Να τα αποτελεσματα. Δεν ξερω να το χειριζομαι αυτο το μετρο-προγραμμα. Δεν ξερω αν τα αποτελεσματα ειναι καλα. Παρακαλω δωστε οδηγιες και καποιο feedback. Εχει αναφερθει ενα μετρο-προγραμμα ακομη, το cinebench. Θα το κατεβασω και θα ποσταρω αποτελεσματα λιγο αργοτερα.

Να ειστε καλα :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αυξήσεις την διάρκεια του τεστ μετακινώντας την μπάρα, πάντως έχεις πολύ καλά αποτελέσματα σε oc με λίγο ρεύμα, πρέπει να έχεις καλό κομμάτι λογικά με 1.45-1.47v θα έχεις τα 5Ghz για κάθε μέρα αλλά είναι καλοκαίρι και πραγματικά δεν το χρειάζεσαι. Για μένα ανέβα λίγο ακόμα σε volt δώσε 1.39 και κάνε δόκιμες στα 4700Mhz.

Edit: όταν τρέχεις τα τεστ το vcore σου πόσο είναι πρέπει να μεγαλώνει λίγο αλλά πόσο ?

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Καλημερα, ευχαριστω για το feedback και για τα καλα νεα!! :)

Λοιπον, ετρεξα και δυο CINEBENCH_R15 τεστ:

- CPU test

- OpenGL test

(sorry για το layout)

Σε παρακαλω, επειδη δεν ξερω, ερμηνευσε τα αποτελεσματα! Πως τα βλεπεις? Ειναι καλα?

Το Multi Threaded PI Ultimate, που μου εδωσες, το ετρεξα στο max και οριστε τα αποτελεσματα :)

Σημερα, καποια στιγμη επειδη ειμαι και λιγο busy, θα δοκιμασω και τα 4,7. Ομως εχει καυσωνα και αυτη τη στιγμη εχω θερμοκρασια δωματιου 29,2 Celsius! :(

Εμενα και τα 4.6 μου αρκουν μια χαρα για τωρα, και μολις πεσουν οι θερμοκρασιες παω και για παραπανω.

- Αυτο με την αυξηση της τιμης του Vcore δεν ξερω απο που μπορω να το δω! Απο που το βλεπω?

Να τελειωσω λεγοντας οτι ΑΝ μου περασει και τα Prime95 tests στα 4.6 με τετοιες θερμοκρασιες και αεροψυξη εγω ειμαι SUPER ευχαριστημενη (για τωρα!)!! :)

Τελος, προτεινε μου και εσυ σε παρακαλω καποιες μνημες, να χωρανε κατω απο την ψυκτρα, ειτε 2x8GB, ειτε και.....1 x 16GB (!) , ΑΝ υπαρχει και αξιζει!!

Ευχαριστω πολυ! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Άσε το prime95 κατά την ταπεινή μου γνώμη για την ώρα, δεν σε νοιάζει έγραψα και παραπάνω να το αφήσεις αλλά αν θες να το τρέχεις τρέξε το! Πάντως θα σου πω γιατί δεν το χωνεύω γιατί έχει κάνει degrade σε πολλές cpu ειδικά σε oc με μεγάλα vcore και οι απαιτήσεις του είναι εκτός real world. Για μένα πρέπει να σενιάρουμε το oc σου γιατί θυμίζει Oc από review :p από αυτά μάλιστα που έβγαζαν κακούς τους FX. Πρέπει να ανεβάσεις ΝΒ clock και ΗΤ. Για αρχή πρέπει να ρίξεις το multi και να ανεβάσεις λίγο fsb πχ βάλε 210 ή 215 για να ανέβουν και οι μνήμες σου, τρέξε cinebench και δώσε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το prime95 κατά την ταπεινή μου γνώμη για την ώρα, δεν σε νοιάζει έγραψα και παραπάνω να το αφήσεις αλλά αν θες να το τρέχεις τρέξε το! Πάντως θα σου πω γιατί δεν το χωνεύω γιατί έχει κάνει degrade σε πολλές cpu ειδικά σε oc με μεγάλα vcore και οι απαιτήσεις του είναι εκτός real world. Για μένα πρέπει να σενιάρουμε το oc σου γιατί θυμίζει Oc από review :p από αυτά μάλιστα που έβγαζαν κακούς τους FX. Πρέπει να ανεβάσεις ΝΒ clock και ΗΤ. Για αρχή πρέπει να ρίξεις το multi και να ανεβάσεις λίγο fsb πχ βάλε 210 ή 215 για να ανέβουν και οι μνήμες σου, τρέξε cinebench και δώσε αποτελέσματα.

Λοιπον...

Καταρχην, καταλαβα τι εννοεις με το "λιγο παραπανω Vcore, ποσο ειναι?".

Ετρεξα λοιπον άλλο ενα Prime95 - Small FFTs -10 λεπτα και φυσικα το περασε! Το CPU 0 temp ανεβηκε στους 64,6C ενω το CPU temp (socket) ανεβηκε στους 66C. Βασικα, απο μια θερμοκρασια και επανω αυτα εξισωνονται. Το Core Voltage λοιπον ανεβηκε στα 1.356V, σε αυτο το test. Τωρα που ειμαι "idle" εχω Core voltage = 1.332V, ολα αυτα στα 4.6. Αυτα, σχετικα με την ερωτηση σου.

Το Prime95 θα το αφησω. Ειναι ομως ΠΟΛΥ περιεργο πως στην ευχη περναει το 10-λεπτο Small FFTs και αποτυγχανει στο Blend test, στο Large FFTs ακομα και στο Custom με 75% χρηση Ram... ΓΙΑΤΙ συμβαινει αυτο? ΠΩΣ ειναι δυνατον να περναει το ενα τεστ και να αποτυγχανει στα άλλα?! Οταν λεω αποτυγχανει εννοω οτι μετα απο 2-3 λεπτα ενας πυρηνας (worker) βγαζει Illegal Sumout error. Ισως με αυξηση ενα step του Core Voltage να μην αποτυγχανει. Ολα τα σημερινα τεστ εγιναν με τα power saving features στο BIOS: Enabled.

Τελος, φιλε [MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το

Πρέπει να ανεβάσεις ΝΒ clock και ΗΤ. Για αρχή πρέπει να ρίξεις το multi και να ανεβάσεις λίγο fsb πχ βάλε 210 ή 215 για να ανέβουν και οι μνήμες σου, τρέξε cinebench και δώσε αποτελέσματα.

Εγω πρωτη φορα στη ζωη μου το κανω αυτο, βασει του οδηγου που εδωσα στο πρωτο μυνημα. Οποτε, αν ο μαστορας απο κει εχει "κακες οδηγιες" , OC απο review και τα λοιπα, οπως τα λες....ε, τι να σου πω?! Εγω αυτες τις οδηγιες ακολουθω! Αν θες ομως δωσε μου σε παρακαλω συγκεκριμενες οδηγιες, που ακριβως να παω στο BIOS και τι ακριβως να αλλάξω. Διαφορετικα, δεν μπορω να το κανω διοτι δεν ξερω.

Ευχαριστω πολυ :)

ps: τι θα πει "έχει κάνει degrade σε πολλές cpu"? Τι εννοεις με αυτη την εκφραση? Degrade? What is that?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

ps: τι θα πει "έχει κάνει degrade σε πολλές cpu"? Τι εννοεις με αυτη την εκφραση? Degrade? What is that?

Θα πει ότι τα ηλεκτρόνια αρχίζουν να την κοπανάνε από τη θέση που θα έπρεπε να βρίσκονται (e-emigration) και ο επεξεργαστής έχει πάρει ήδη την κατιούσα και την πορεία για την ανακύκλωση. Αυτή δεν είναι απαραίτητο να είναι σύντομη αλλά είναι ανεπίστρεπτη. Μάλιστα το degrade είναι ανεξάρτητο από τις θερμοκρασίες. Μπορεί να συμβεί και σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός. Το "δίνω όσο ρεύμα πάει αν οι θερμοκρασίες είναι οκ" πέρα απο μπακάλικο είναι και θεωρητικά λάθος. Και κάτι γενικότερο: Ένας oced επεξεργαστής δεν είναι ποτέ τυπικά σταθερός ακόμα κι αν δουλεύει απρόσκοπτα σε μια δεδομένη συχνότητα και τάση για 3 χρόνια πχ. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα δείξει αστάθεια. Απλά στο o/c, όπως είναι και λογικό, τίθενται κάποια standard κριτήρια τόσο από την κοινότητα όσο και από τις γενικές απαιτήσεις που αν πληρούνται θεωρείται ότι ο επεξεργαστής είναι σταθερός. Αυτά έχουν να κάνουν τόσο με μετροπρογράμματα (το prime μια χαρά συμπεριλαμβάνεται σ αυτά) όσο και από άλλα κριτήρια όπως η χρονική διάρκεια κτλ κτλ.

ΥΓ. Το να αλλάξεις μνήμες για οποιοδήποτε λόγο πέρα από τον προφανή -να χαλάσουν- θα συνιστούσε κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο από τα πολλά λάθη που έχουν γίνει ήδη στο στήσιμο αυτού του μηχανήματος σε σχέση με τα λεφτά που δαπανήθηκαν πάντα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Γεια και παλι :)

Αν και δεν πηρα σαφεις οδηγιες εκανα καποιες προσπαθειες μονη μου, στα 4.7 :

- CINEBENCH_R15 CPU test

- OCCT 15 λεπτα

- Multi Threaded PI Ultimate

Το τι εκανα στο BIOS μπορω να το δειξω με screenshots αν δεν φαινεται απο τα παραπανω.

Ετρεξα και λιγο Small FFTs (Prime95). Μετα απο ενα λεπτο ξεκινησαν τα errors. Να θυμισω οτι στα 4.6 το Small FFTs - 10 λεπτα, το ολοκληρωνε χωρις errors. Τα errors, ολως περιεργως? , εμφανιζονταν στα υπολοιπα Prime tests.

Ξερω και καταλαβαινω οτι ΔΕΝ ειναι 100% σωστο αυτο που εχω κανει. Με την ανυπαρκτη "πειρα" μου εφτασα μεχρι εδω. Αν δεν απατωμαι γραφω στο thelab.gr και ΟΧΙ στο in.gr! Μηπως λοιπον μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Any feedback, please?

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτές οι μνήμες υπάρχουν με αυτές θα κάνουμε δουλειά άλλωστε αυτό είναι το νόημα στο overclock, η αλήθεια είναι πως ο controller με 4 dimm ζορίζετε και δεν δίνει τα αποτελέσματα που θέλουμε σε oc αλλά δεν πειράζει. Λοιπόν πάμε! το λίγο overvolt που κάνει η μητρική σου είναι ΟΚ σε λογικά πλαίσια και απαραίτητο για την σταθερότητα του συστήματος σε βαριές εφαρμογές. Το πρόβλημα σου είναι οι θερμοκρασίες, οι 65 βαθμοί είναι το όριο για την καλή λειτουργία των FX, οπότε για να πας παραπάνω θες καλύτερη ψύξη, κάτι που δεν σου χρειάζεται για μένα. Το ότι δεν σου τελειώνει το Prime95 είναι γιατί θέλει παραπάνω ρεύμα και ανάλογα ψύξη. Αλλά για την ώρα θα ξεζουμίσουμε ότι υπάρχει με σωστό και ασφαλές τρόπο πάντα. Θα σου γράψω κάποιες ασφαλείς ρυθμίσεις με τα δεδομένα του συστήματος σου και αφού δουλέψουν όλα σωστά με αυτές τις ρυθμίσεις θα πάμε μετά για fine tuning. Για αρχή πάμε να σετάρουμε σωστά το Oc σου περίπου στα 4500+Mhz (220x20,5)

Βάλε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο bios σου.

Αi tweaker:

AI overclock tuner manual, cpu ratio x20,5 amd turbo core disable, turbo core ratio disable, cpu bus frequency 220, memory frequency 1466, cpu nb frequency 2200, ht link 2400, spread spectrum έχει 2 επιλογές disable και τα 2, power saving mode disable.

Timmings auto για αρχή.

Power control digi plus:

cpu load line calibration ultra high , northbrigde load line high, cpu current capacity 130%, cpu power phase control optimize.

Cpu and northbridge voltage manual mode , cpu manual voltage 1.35v, dram voltage 1.6v.

Τρέξε μερικά benchmarks δοκίμασε και 3dmark 11 cpu score να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.