Jump to content



FX-8350. Βοηθεια για Overclocking


Ioanna

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όλα πολλαπλασιάζονται με το FSB που ορίζεις εσύ. Στο auto είναι το 200. Στις ρυθμίσεις που σου είπα είναι το 266 και στην πιο πάνω φώτο είναι το 340.

Yeap! Βλακωδης ερωτησις...

Και δε μου λες, οταν θα μπουν οι καινουργιες μνημες επανω θα καταρευσει το Συμπαν, ε?

Δηλαδη, το 4.8 FSB stable profile μου να το ξεχασω, ε?

Αϊντε παλι απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια, γεια χαρα και παλι απο αυτο το θεμα! :)

Οι θερμοκρασιες μου επιτρεπουν να συνεχισω το κυνηγι του O/C, και συγκεκριμενα ενος "μεσου" - καθημερινης χρησης profile. Εκει, γυρω στα 4.5GHz.

Στα πλαισια αυτα, σκεφτηκα λοιπον να δοκιμασω το "FSB + Turbo - The Best of Both Worlds", που αναφερεται σε αυτον τον οδηγο. Σε άλλο post θα εξηγησω το σκεπτικο μου.

Ορισα τις ρυθμισεις, εκατσαν καλα και ετρεξα ενα Prime95, custom ~85% ram. Καλα τα πηγαινε αλλα μετα απο 4 ωρες απετυχε, με ILLEGAL SUMOUT error.

Η ερωτηση μου: οταν τρεχω το prime για να τεσταρω stability, στο συγκεκριμενο profile, πρεπει να απενεργοποιησω τα power features στο BIOS?

Στο spoiler στο link του οδηγου, φαινονται πως ειναι ρυθμισμενα:

Cool n Quiet = Always Enabled

C1E = Enabled

SVM , CORE 6 STATE, HPC = Disabled

APM Master mode = Auto

Οταν τρεχω prime στο συγκεκριμενο setup, τα παραπανω τα αφηνω οπως ειναι ή τα απενεργοποιω? Στα άλλα O/C φυσικα απενεργοποιουνται. Πρεπει και σε αυτο?

Τελος, αν ΔΕΝ φταιει αυτο, μηπως ξερετε τι μπορει να θελει?

Ευχαριστω. :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι, ο Flank3r στο review της CHFV-Z τόνιζε το ότι το APM δημιουργεί θέματα στην σταθερότητα και το O/C, Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις, σε περίπτωση που θέλεις οπωσδήποτε να τεστάρεις με power saving features ανοικτά.

Γενικά ελάχιστοι άνθρωποι έχω δεί να αφήνουν ανοικτά τα power saving features σε Ο/C mode και όταν γίνεται αυτό, ρυθμίζουν τα ρεύματα σε offset mode.

Μιλάω πάντα για AMD πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Ευχαριστω παααρα πολυ για την αμεση απαντηση!!

Συμβαινουν τα εξης:

1) Τωρα που απενεργοποιησα το APM, η συχνοτητα κολλησε σταθερα στα 4.5GHz. Ενω πριν ανεβαινε εως τα ~4.8, με το turbo core !

2) Παρομοια και οταν απενεργοποιησα το C1E, οπως και το Cool n Quiet.

Η συχνοτητα βεβαια πεφτει στο 1.6 απο τα Power Options των Windows - C 'n' Q enabled - αλλα....το turbo core φαινεται να μην λειτουργει. Δεν ανεβαινει στα 4,79κατι, οπως πριν..

Να ξαναπω: το ξερω και εγω οτι ολα αυτα τα fetures απενεργοποιουνται στο "κανονικο" O/C. Εγω ψαχνω τωρα να τεσταρω stability σε αυτο το FSB + Turbo O/C. Πως θα καταφερω λοιπον να δοκιμασω σταθεροτητα σε αυτο?

Και δυο λογια για τον λογο που το επελεξα: εχοντας ως συχνοτητα βασης τα 4.5GHz, σε φτανει με το Turbo core ισαμε τα 4.8 περιπου, οταν και οποτε το χρειαζεται! Εμενα αυτο μου φαινεται ιδανικο! Και τελος παντων ιδανικοτερο απο το να βρεις πχ. 4.8 stable, (εγω το 'χω!), και μετα απλα να κανονιζει το Cool n Quiet.

Στην τελικη, θελω να δοκιμασω και αυτη τη μεθοδο :)

Για την ευκολια μας παραθετω στο spoiler οτι γραφει ο οδηγος για την συγκεκριμενη μεθοδο, χωρις ομως τα screenshots.

FSB + Turbo - The Best of Both Worlds

Would you like to have great Multithreaded Performance as well as a lot better Single Core Performance?

Do you also like to save on hydro?

Well then this might interest you.

With Turbo Enabled, increasing the FSB also increases the Turbo Frequency

With Offset Voltage Mode you can fully utilize C'n'C and APM Mode

I recommend to keep the offset voltages to Auto with the "+" using Ultra LLC on the CPU and Auto LLC on the CPU/NB.

If you are going for an extreme difference between stock frequency and Turbo frequency, then you should increase the CPU Offset Voltage to Compensate

Example: 4.6Ghz with a Turbo of 5.6Ghz you might need an offset of +0.15v

The higher you raise the FSB, the higher the Auto CPU and CPU/NB voltage will be set.

As you can see from my pictures, for my system the best FSB speed was 233. This allowed me to run my ram near my spec of 1866Mhz and also allows me to stay within my thermal limits when Turbo engages.

The actual turbo listed is not what it will go to. The Turbo listed is the highest level of Turbo - on an FX8350 that would be 4.2Ghz, so a Multiplier of 21. The normal turbo that will run all 8 cores is 4.1Ghz so a Multiplier of 20.5, which will let me run 4.776Ghz with a 233FSB.

Under a heavy load, the CPU will cycle between my set CPU Ratio and the Turbo Speed to run cooler. Or it will just stay at the set CPU Ratio - which is ~4.5Ghz

So using this method I will have a 17% increase in Single Threaded Performance and a 12.5% increase in Multithreaded Performance.

With the power saving features I idle at 68W. (Full System)

At full load 280W which is the same as a Manual 4.5Ghz Overclock.

Γενικά ελάχιστοι άνθρωποι έχω δεί να αφήνουν ανοικτά τα power saving features σε Ο/C mode και όταν γίνεται αυτό, ρυθμίζουν τα ρεύματα σε offset mode.

Γιωργο, επειδη βλεπω οτι δεν υπαρχουν απαντησεις, να εβαζα μηπως ενα κλικ παραπανω στο CPU Offset voltage? Τωρα ειναι στο Auto, οπως ισως ειδες απο τα screenshots του οδηγου. Παει το μυαλο μου σε ελλειψη ρευματος επειδη πηρα ILLEGAL SUMOUT error. ΑΝ τελικα συμφωνεις, ποσο να βαλω?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.