Jump to content



FX-8350. Βοηθεια για Overclocking


Ioanna

Recommended Posts

Μείνε στο prime blend, άσε το custom προς το παρόν.

Το AIDA είναι για πολύ βασικές καταστάσεις...προσωπικά δεν το θεωρώ stability test...άντε για κανα laptop ή κανα πολύ παλιό σύστημα.

Όπου κάνεις fail δεν είναι ανάγκη να αλλάζεις πολλά πράγματα μετά γιατί δεν θα βρείς εύκολα τι φταίει....

Για αρχή προσπάθησε να βρείς μια συχνότητα σταθερή... Aν αποτύχεις εκεί που σου είπα, κατέβασε μισό multi κάτω και τέσταρε πάλι....αν περάσεις βρήκες το κατάλληλο voltage για μια συχνότητα...μετά πας να βελτιστοποιήσεις τα άλλα ρεύματά σου...κατεβάζεις μέχρι να χάσεις τη σταθερότητα...

Μετά από αυτό έχεις ένα σημείο σταθερό. Ξεκινάς να ανεβάζεις multi 0.5x τη φορά ανεβάζοντας διαισθητικά και το CPU Voltage...κατά τον ίδιο τρόπο πάλι...fail --> +1κλικ voltage κλπ...

Ενδέχεται σε ένα σημείο να χτυπήσεις wall....δηλαδή το σημείο όπου με παραπάνω ρεύμα δεν θα ανεβαίνει πιο πολύ λόγω θερμοκρασιών....οπότε ξέρεις και το όριο του από αυτή τη στιγμή...

Ενταξει!

Ευχαριστω πολυ!!

Εβαλα τα ανεμιστηρια στο φουλ και παω!

Αρχικα ομως, θα τρεχω Blend μονον για δυο ωρες. Δηλαδη, μετα απο τις δυο ωρες θα θεωρω τις παρουσες ρυθμισεις, stable! Και θα συνεχιζω! Δεν μπορω να περιμενω 6 ωρες καθε φορα! Στο τελος θα δοκιμασω και ενα μεγαλο, εξαωρο ή και οκταωρο test.

Να εισαι καλα :)

UPDATE!

Ετρεξα Blend για 2 ωρες και το περασε μια χαρα :)Να οι θερμοκρασιες μου - θερμοκρασια δωματιου 30C.

Δυστυχως, εκανα το λαθος και σταματησα πρωτα το Prime και μετα πηρα screenshots οποτε φαινονται μονο οι max-temps. Κατα τη διαρκεια ολου του τεστ παντως, ηταν κατω απο 60C (το core) και γυρω στους 63-64C το socket.

Οι ρυθμισεις στο BIOS δοθηκαν παραπανω, δεν τις ξαναγραφω, αλλα ας γραψω την ψυξη μου:

Front fans (intake) : 2 x Noctua NF-S12A FLX + Noctua NF-S12A PWM

Rear fan (exhaust): Noctua NF-A14 PWM

Backplate fan : Noctua NF-P12

VRM fan: AMD stock cooler fan

Τα παραπανω ελεγχονται απο εναν Aquaero LT5

CPU cooler: Corsair H110 με 2 X Noctua NF-A14 Industrial PPC - 2000 PWM - ελεγχεται απο την μητρικη.

Μετα απο μια ωρα ηρεμιας θα δοκιμασω το επομενο test. Μηπως ομως ειναι καλυτερα, [MENTION=5217]felix[/MENTION], να ανεβασω το multi οπως ειμαι τωρα, αντι να κατεβασω το cpu voltage? Δηλαδη, ποια ειναι η συντομοτερη διαδρομη (= τα λιγοτερα stress tests) για το επιθυμητο αποτελεσμα?

Το δικο μου επιθυμητο αποτελεσμα, ο στοχος μου, ειναι να βρω το MAX-stable O/C για την εποχη. :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελειώνοντας το blend μπορείς να σημειώνεις και το μήκος του FFT που σταμάτησες, ώστε να ξέρουμε ποιους έτρεξε ? Είναι δεδομένη η σειρά, δες το συνημμένο.

Oκ, έστω ότι θές να συντομεύσεις τα τρεξίματα. Ανέβαζε multi τότε και βάζε CPU Voltage όσο νομίζεις ότι χρειάζεται για κάθε στεπ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει αυτό.

Στις θερμοκρασίες είσαι στο όριο θα έλεγα....Γενικά, θα πρέπει να κρατήσεις κάτω από 70 για να είσαι εντάξει.

Prime95 List of Blend FFTs.txt

Έγινε επεξεργασία από felix
Προσθήκη λίστας Prime FFT's
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ένα cpu κάνει καλό skaling στην ταχύτητα του , δέν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πετύχει και τον αμέσως επόμενο στόχο.

Δηλαδή από 4,9Ghz stable μπορεί και να μήν φτάσεις ποτέ τα 5,0Ghz stable.

Επίσης να ξέρεις ότι στο "εύκολο" εύρος του overclocking ενός cpu , τα βήματα αύξησης του voltage του , είναι σχετικά μικρά και λογαριθμικά.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις σε ένα σημείο ταχύτητας , όπου για να μεταβείς στο αμέσως επόμενο βήμα , θα χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη αύξηση στα volt του επεξεργαστή.

Δηλαδή , άν υποθετικά για κάθε 100Mhz (ξεκινώντας από τα 4,0Ghz) ήθελες 0,010 volt επιπλέον μέχρι τα 4,9ghz ... ξαφνικά μπορεί να χρειαστείς +0,030 volt για τα επόμενα 100Mhz , ώστε να φτάσεις στα 5,0Ghz.

Εμπειρικά και από στατιστικά στοιχεία (όπως σου έγραψε και ο skal) θα χρειαστείς τουλάχιστον 1,53volt ώστε να μπορείς (πιθανόν) να τρέξεις εκεί ένα Cinebench R15 , το οποίο προσδίδει στο σύστημα ένα βαθμό σταθερότητας της τάξης του 90%.

Για 100% stability στα 5,0Ghz (άν μπορεί το cpu σου) το πιθανότερο είναι να χρειαστείς τάση μεγαλύτερη του 1,53volt.

Επίσης.

Οταν προτιμάμε και κάνουμε multiplier overclocking , δέν χρειάζεται να ανεβάζουμε κάθε φορά και το NB voltage , γιατί δέν υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Το μόνο που πετυχαίνουμε με αυτή την κίνηση , είναι να προσθέτουμε άσκοπη θερμοκρασία.

Κράτα σαν βάση σου το 24 ή 24,5 multi , γύρνα τις μνήμες σου στα 1333 που είναι το default τους ... και πειραματίσου από εκεί και πάνω με μικρά βήματα fsb , για τα 5Ghz.

Θα χρειαστείς από 204 έως 208 fsb (αναλόγως το multi) χωρίς να ζορίζεις τα υπόλοιπα υποσυστήματα.

.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι ένα cpu κάνει καλό skaling στην ταχύτητα του , δέν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πετύχει και τον αμέσως επόμενο στόχο.

Δηλαδή από 4,9Ghz stable μπορεί και να μήν φτάσεις ποτέ τα 5,0Ghz stable.

Επίσης να ξέρεις ότι στο "εύκολο" εύρος του overclocking ενός cpu , τα βήματα αύξησης του voltage του , είναι σχετικά μικρά και λογαριθμικά.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις σε ένα σημείο ταχύτητας , όπου για να μεταβείς στο αμέσως επόμενο βήμα , θα χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη αύξηση στα volt του επεξεργαστή.

Δηλαδή , άν υποθετικά για κάθε 100Mhz (ξεκινώντας από τα 4,0Ghz) ήθελες 0,010 volt επιπλέον μέχρι τα 4,9ghz ... ξαφνικά μπορεί να χρειαστείς +0,030 volt για τα επόμενα 100Mhz , ώστε να φτάσεις στα 5,0Ghz.

Εμπειρικά και από στατιστικά στοιχεία (όπως σου έγραψε και ο skal) θα χρειαστείς τουλάχιστον 1,53volt ώστε να μπορείς (πιθανόν) να τρέξεις εκεί ένα Cinebench R15 , το οποίο προσδίδει στο σύστημα ένα βαθμό σταθερότητας της τάξης του 90%.

Για 100% stability στα 5,0Ghz (άν μπορεί το cpu σου) το πιθανότερο είναι να χρειαστείς τάση μεγαλύτερη του 1,53volt.

Επίσης.

Οταν προτιμάμε και κάνουμε multiplier overclocking , δέν χρειάζεται να ανεβάζουμε κάθε φορά και το NB voltage , γιατί δέν υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Το μόνο που πετυχαίνουμε με αυτή την κίνηση , είναι να προσθέτουμε άσκοπη θερμοκρασία.

Πολύ εποκοδομητικό πόστ και περιγράφει ακριβώς την κατάσταση με το πώς μπορεί να συμπεριφέρεται ένα Cpu...:clap:

Να σημειώσω ότι για 100% stable FX στα 5.0Ghz μπορεί να χρειαστεί αρκετά παραπάνω και από 1.53V, έτσι ώστε να καθίσταται ασύμφορη και οριακή η χρήση του....200mhz παραπάνω δεν έσωσαν κανέναν...

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, [MENTION=5217]felix[/MENTION] , [MENTION=259]TASOS[/MENTION], [MENTION=89]SkaL-[/MENTION] , γεια σας :)

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις και ολες τις πληροφοριες!

ΝΟΜΙΖΩ ότι ΙΣΩΣ βρηκα το max-stable O/C μου για την εποχη και τις θερμοκρασιες της, με το λιγοτερο δυνατο ρευμα! ΠΙΘΑΝΟΝ λοιπον να είναι τα 4.8Ghz με 1.468750V CPU voltage, και όλα τα υπολοιπα voltages στο auto.

Ai Tweaker_1

Ai Tweaker_2

Λεω “πιθανον και ισως” διοτι από χθες το βραδυ εχει πεσει μια χοντρη ζεστη στην ατμοσφαιρα και οι 30C μου φαινονται παραπανω. Εκανα ένα Blend χθες το βραδυ αλλα το σταματησα μετα από μιαμιση ωρα διοτι επρεπε να κοιμηθω. Σημερα το πρωι, μια ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ζεστη μερα, μου πεταξε ένα ILLEGAL SUMOUT μετα από μια ωρα, αλλα εχει πραγματικα ΠΟΛΥ ζεστη σημερα! Ετρεξα όμως καποια benchmarks:

(θερμοκρασια δωματιου 30C -- feels like 35!!!)

OCCT 4.4.0 15 λεπτα,

Multi Threaded PI _ 1

Multi Threaded PI _ 2

CINEBENCH_R15 CPU-GPU

Στο GPU benchmark ειχα βγαλει αρχικα 99,6 αλλα το ετρεξα μια-δυο φορες ακομη και τελικα πηρα αυτή τη βαθμολογια.

Αυτά λοιπον είναι τα νεα, και το profile αποθηκευτηκε ως 4.8_testing και θα το τελειωσω όταν οι θερμοκρασιες πεσουν ενα-δυο βαθμους. ΙΣΩΣ να θελει μια τιμη παραπανω στο VCore. Και όταν περασει το Blend θα ξερω το stability point μου, δηλαδη τα 4.8 με Χ voltage.

Τωρα φυσικα ειμαι με optimized defaults.

Σχετικα με τα βηματα που ακολουθησα μεχρι τα 4.8 … εδώ γελατε…

Ο οδηγος που εγω η ιδια εδωσα από το πρωτο κιολας post τα γραφει ΟΛΑ! Παραδεχομαι λοιπον την βλακεια μου και αναλαμβανω την ευθυνη!... Ο ανθρωπος εκει το λεει ΚΑΘΑΡΑ:

- ξεκινας με Small FFTs μεχρι εκει που σε παιρνει ή που επιθυμεις!

- όταν φτασεις εκει ΤΟΤΕ δοκιμαζεις stability ειτε με Custom ειτε με Blend

- Και μετα, If your system fails the (blend or custom) Prime test, then increase the CPU Manual Voltage by one point and re-test. Or, if it passes, then enjoy your faster running CPU.

Αυτό το τελευταιο συνεβαινε σε μενα και ΔΕΝ ειχα παρει χαμπαρι ότι επρεπε να μπω μεσα και να ανεβασω το CPU manual voltage! Απλα αναρωτιόμουνα –και ρωταγα και εσας- πως είναι δυνατον να περναει Small FFTs και να αποτυγχανει στο Blend…

Τελος παντων, στα 4.8 εφτασα βασει των παραπανω οδηγιων! Να τα βηματα μου:

Τα screenshots δειχνουν την κατασταση του υπολογιστη μετα από 10 λεπτα Small FFTs κάθε φορα.

Σε όλα, θερμοκρασια = 30C

-SmallFFTs-StockVoltage

-SmallFFTs-4.6

-SmallFFTs-4.7

-SmallFFTs-4.8

Στα 4.8 σταματησα διοτι αυτος ηταν ο στοχος μου! Θυμομουν ότι τα 4.9 ανεβαζαν πολύ τη θερμοκρασια αυτή την εποχη. Αν παρατηρήσετε επαιξα και λιγο με VDDA και CPU/NB voltages ΧΩΡΙΣ να ξερω τι κανουν αυτά και ΠΩΣ επηρεαζουν! Μονο 2-3 κουβεντες που εχει ο οδηγος διαβασα. Τελικα, κατεληξα στα 4.8 με τις δυο αυτές παραμετρους στο auto.

Μολις λοιπον κατεληξα ξεκινησαν τα blend stess tests. Φυσικα αποτυγχανε και εγω απλα εμπαινα στο BIOS και «+» στο cpu manual voltage. Μεχρι που κατεληξα στο παραπανω semi-checked O/C profile. :)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

* Πως σας φαινονται όλα αυτά?

* Μετα από ολες τις παραπανω πληροφοριες πως κρινετε τελικα την CPU μου? Κακο, κανονικο, καλο, ή πολύ καλο κομματι?

* Ποιες είναι οι min και max τιμες των CPU VDDA και CPU/NB Voltage για το συστημα μου? Το BIOS δινει min/max αλλα εμενα μου φαινονται εξωπραγματικα τα νουμερα…

* Ποια είναι η σχεση που συνδεει CPU voltage - CPU/NB Voltage - CPU VDDA? Τι συστηνετε για O/C από 4.8 – 5.0? Μεχρι τωρα εχω καταλαβει ότι το CPU/NB Voltage καλυτερα να το κραταμε οσο χαμηλοτερο γινεται, σωστα?

Παιδια, σας ευχαριστω ΠΟΛΥ για την συμμετοχη! Εγω τωρα θα πατησω το PAUSE οσον αφορα το overclocking και θα ασχοληθω με άλλα θεματα. Μια «δροσερη» μερα, συντομα, θα επιβεβαιωσω το 4.8-stability και αυτό ηταν για τωρα. ΙΣΩΣ κοιταξω και το 4.9 – ετοιμο το εχω στο BIOS. Τα υπολοιπα θα τα πουμε όταν πια κρυωσει για τα καλα!

Λυστε μου τις παραπανω αποριες, καντε τα σχολια σας! Διαβαζουν και θα διαβασουν κι άλλοι!

Να ειστε καλα :)

PS: Α, και κατι τελευταιο. Επειδη εχω ποσταρει πολλα screenshots του HWiNFO64 στα οποια το VIN4 το ονομαζω Dram voltage, να ξερετε ότι αυτό είναι λαθος! Η ενδειξη αυτή ΔΕΝ είναι dram voltage! Αυτό φαινεται στο AIDA64 (DIMM)!

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα! :) :)

Επιβεβαιωσα επιτελους το 4.8 stability!! :)

Επιτευχθηκε με Vcore = 1,475V και CPU/NB & VDDA στο auto! Επιβεβαιωθηκε με δεκαωρο Blend test! Εκανα και καποιες προσπαθειες με vcore = 1,468750 και ανεβασμα του VDDA κατα μια τιμη μεχρι τα 2,55V, αλλα αποτυγχανε μετα απο περιπου 30 λεπτα. Τελικα ομως με αυτα στο Auto, περασε! :)

Αποτελεσματα:

- Prime95 - Blend test - 10 hours - room temp = 29,5C - 4,8Ghz

Επειδη δεν ξερω τι screenshot να παρω απο το Prime, πηρα ενα με τον ενα πυρηνα "maximized", αμεσως μολις σταματησα το stress test :

Prime95 - Blend - Worker 1

Αυτα λοιπον! :)

Χαιρομαι πολυ που επιτελους το επιβεβαιωσα! :)

Ακολουθουν τα 4.9 , οταν θα πεσει λιγο η θερμοκρασια!

Να ειστε καλα! :)

[MENTION=5217]felix[/MENTION]:

Σε εχω πρηξει και sorry, αλλα απαντησε μου παρακαλω σε μια ερωτηση:

-- Τωρα που επιβεβαιωσα stability μπορω να θεωρησω οτι οι παραπανω τιμες ειναι οι minimum stable που χρειαζομαι για τα 4.8? Βρηκα, δηλαδη, αυτο το σημειο που μου ελεγες να ψαξω? Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ioanna,

ευχάριστα νέα, για πρωί....

Μετά από 10Hr Blend, ναι έχεις βρεί το ένα σημείο για να πατήσεις και να βρείς και τα υπόλοιπα, σε περίπτωση που θές αργότερα, πάντα με γνώμονα αυτό που σχολίασε ο TASOS στο ποστ του πιο πάνω...

Για μελλοντική χρήση, όταν κάνεις screenshot του blend να φαίνονται το main και όλα τα worker windows, καθώς και δίπλα κάποιο monitoring tool που να δείχνει τα ρεύματα και το HWinfo για τις θερμοκρασίες.

Αυτό όχι για να επικυρώσεις το αποτέλεσμά σου στους υπόλοιπους, όσο για το να έχεις στο μέλλον ένα reference για το τί είχες κάνει και πώς, σε περίπτωση που χαθούν τα profiles σου ή που δεν τα σημειώνεις κάπου αλλού.

Ενδέχεται με μεγαλύτερες θερμοκρασίες να χρειάζεσαι ένα τσικ παραπάνω, ή να @@@ το σύμπαν, αλλά τώρα είσαι επισήμως stable...

Αν μπορείς γράψε και τις τιμές που δίνονται στο Bios για CPU/NB και CPU VDDA για το stable σου, σε περίπτωση που είναι διαφορετικές από το προηγούμενο screenshot.

Το επόμενο ισως ( χειμερινό θα έλεγα καλύτερα ) στάδιο, είναι να ανεβάσεις τις μνήμες σου στο προηγούμενο OC που είχες κάνει ( 1600 CL8 ) και το CPU/NB frequency ( αν φτάσεις 2600+ είσαι παραπάνω από ok) ...

Και 5.0Ghz να μην φτάνει το κομμάτι σου, αν βελτιστοποιήσες και αυτά , θα έχεις το max της απόδοσής του, πιστεύω...

To μόνο που μπορώ να πώ από εδώ και πέρα, είναι καλοδούλευτο...

P.S. To blend το είχες ρυθμίσει με 5λεπτο ανα τέστ,οπότε όπως φαίνεται ολοκλήρωσες μια φορά τα τέστ και εκανες και 23 ακόμη από τον δεύτερο κύκλο (82 σύνολο και έκανες 105). Τι μνήμη είχες βάλει θυμάσαι ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! :)

1) Ειχα παρει και ενα - δυο screenshots με ολους τους workers να φαινονται, απλα θεωρησα καλυτερο (λογω απειριας) να βαλω τον Worker 1 "maximized" ωστε να φαινονται οσα περισσοτερα γινεται. Να ομως άλλο ενα screenshot:

Prime95 - Blend test - ALL workers

Αυτο εννοεις? Ετσι πρεπει να το κανω την επομενη φορα?

2) Δυστυχως, δεν ειχα βαλει το CPU-Z να τρεχει αλλα πηρα ενα screenshot τωρα, οπου εχω αφησει τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις στο BIOS! Κανει αυτο? (screenshot)

Την επομενη φορα παντως θα το εχω να τρεχει ταυτοχρονα!

3) Οι ρυθμισεις μου στο BIOS φαινονται εδω. Ουσιαστικα, μονον το CPU Manual voltage αλλαξα, σε σχεση με πριν, και το εθεσα στην τιμη: 1,475000V. Οπως βλεπουμε απο το HWiNFO64 το VCore κατα τη διαρκεια του test πηρε τιμες απο 1,47600 - 1,50000 V. Τα υπολοιπα, δηλ. το CPU/NB και το VDDA τα αφησα στο auto, και πηραν τις εξης τιμες κατα τη διαρκεια του test, οπως φαινεται στο HWiNFO:

CPU/NB : 1,16250V

VDDA : 2.520V

4) Το Blend test το ετρεξα στο default setting, δηλαδη οπως το δινει το Prime. Σωστα δεν εκανα? Πρεπει να το ρυθμισω διαφορετικα? Παντως, εκτος κι αν σε εχω παρανοησει, νομιζω οτι μονο στο custom σου επιτρεπει να ορισεις μεγεθος μνημης... Δεν ξερω.

5) Ο επομενος μου στοχος ειναι τα 4.9 stable. Οι μνημες μετα... Επισης, ΝΟΜΙΖΩ: οποιος θελει καλη μνημη καλυτερα να παει να αγορασει καλη μνημη. Το λεω για να το ακουω πρωτιστως εγω! ;)

Αλλα ενταξει! Αργοτερα...καποια στιγμη...στα 4.9...θα κοιταξω και το O/C των τωρινων μνημων μου...

Τελος, εγω αγαπητε Γιωργο δεν τα ποσταρω ολα αυτα για να επιβεβαιωσω κατι σε καποιον. Ο μοναδικος και εξαιρετικα σημαντικος λογος που τα ποσταρω και τα γραφω ολα αυτα ειναι οτι θελω να παρω feedback, να μου λυθουν οι αποριες, να μαθω "5 πραγματα", και να βρω τα ορια του μηχανηματος μου, ΚΑΙ την "αξια" του CPU μου! Πες μου, σε παρακαλω, για τι κομματι προκεται, τελικα? ΑΝ φυσικα εχει διαφανει αυτο εως τωρα..

*Υπαρχει και ενας άλλος λογος που τα γραφω ολα αυτα: για τον επομενο "ασχετο" -σαν και μενα- με FX-8350 και ενδεχομενως παρομοια μητρικη- να εχει εναν μπουσουλα! Ενα μετρο συγκρισης. Να μην ξεκινησει απο το μηδεν, οπως εγω...

Προσβλεπω λοιπον με ανυπομονησια στην απαντηση σου!

Ευχαριστω :)

UPDATE:

Λοιπον, εχω νεα! Ετρεξα διωρο Blend στα 4.8-stable με CPU VDDA = 2,2V ! Ειναι η χαμηλοτερη τιμη που δεχεται η μητρικη μου.

Διαβασα λιγο καποια αρχικα σχολια απο τον οδηγο που ειπαμε και το προσπαθησα! Και, τουλαχιστον για δυο ωρες, πετυχε!! Αποτελεσματα:

-- Prime95 - Blend test - 2 hours - Room temp = 30C - VDDA 2.2V - 1 sec before stopping the test

-- Prime95 - Blend test - 2 hours - Room temp = 30C - VDDA 2.2V - few seconds after stopping the test

Στα σχολια του οδηγου ισχυριζονται οτι το χαμηλοτερο VDDA χαμηλωνει λιγο και τις θερμοκρασιες. Εγω προσωπικα δεν ειδα καποια διαφορα οταν ετρεξα απο ενα Small FFTs, πριν το Blend, ενα με stock VDDA και ενα με τιμη 2,2V. Ιδιες θερμοκρασιες ειχα και στα δυο. Ομως, απο τη στιγμη που (εδειξε να) το δεχεται στα 2.2V το αφηνω ετσι! Λιγοτερο = καλυτερο σε αυτη την περιπτωση, πιστευω! :)

Επισης, οι μνημες τεθηκαν στο 9-9-9-24 και 1.5V που ειναι και το default τους! (βρηκα τα specs τους)

Καποια πιο δροσερη στιγμη θα δοκιμαστει και με το "κανονικο" Prime Custom test - 75% Ram, και μετα θα γινει το νεο μου σταθερο σημειο. :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Τελος, εγω αγαπητε Γιωργο δεν τα ποσταρω ολα αυτα για να επιβεβαιωσω κατι σε καποιον. Ο μοναδικος και εξαιρετικα σημαντικος λογος που τα ποσταρω και τα γραφω ολα αυτα ειναι οτι θελω να παρω feedback, να μου λυθουν οι αποριες, να μαθω "5 πραγματα", και να βρω τα ορια του μηχανηματος μου, ΚΑΙ την "αξια" του CPU μου! Πες μου, σε παρακαλω, για τι κομματι προκεται, τελικα? ΑΝ φυσικα εχει διαφανει αυτο εως τωρα..

*Υπαρχει και ενας άλλος λογος που τα γραφω ολα αυτα: για τον επομενο "ασχετο" -σαν και μενα- με FX-8350 και ενδεχομενως παρομοια μητρικη- να εχει εναν μπουσουλα! Ενα μετρο συγκρισης. Να μην ξεκινησει απο το μηδεν, οπως εγω...

Προσβλεπω λοιπον με ανυπομονησια στην απαντηση σου!

Ευχαριστω :)

Προφανώς, δεν είπα ότι κάνεις κάτι τέτοιο...αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου λιγότερο βιαστικά θα καταλάβεις και τον τόνο και το νόημα του κειμένου...

Σίγουρα όλα τα ποστ εδώ θα είναι χρήσιμα για κάποιον που θέλει να συμβουλευτεί για το OC του FX του..

Τώρα όσο για το τί κομμάτι έχεις, ειλικρινά δεν ξέρω, δεδομένου ότι τα τέστ που έκανες σε μεγαλύτερες συχνότητες δεν είχαν θετικό αποτέλεσμα σταθερότητας. Παλιότεροι επεξεργαστές ήταν πιο ομαλοί στην απόδοσή τους και μπορούσες να προβλέψεις από το fail στο Cinebench ή το Prime Small τί παίζει...οι Bulldozer για κάποιο λόγο φαίνεται να περνάνε και να ολοκληρώνουν τα τεστ αυτά χωρίς όμως να δίνουν ενδείξεις ότι είναι ασταθείς...

Οι Τhuban για παράδειγμα αν ήταν κοντά στη σταθετότητα μπορεί να έβγαζαν CB, αν όχι, σήμαινε ότι θα κάνουν fail σε αρκετά άλλα τεστ...

Σήμερα που είναι λίγο πιο "φθινοπωρινός" ο καιρός, θα μπορούσες να δοκιμάσεις στα 4.9 με 1.5+ ίσως...ίσως και με 1-2 κλίκ παραπάνω...σταδιακά βέβαια..

UPDATE:

Λοιπον, εχω νεα! Ετρεξα διωρο Blend στα 4.8-stable με CPU VDDA = 2,2V ! Ειναι η χαμηλοτερη τιμη που δεχεται η μητρικη μου.

Διαβασα λιγο καποια αρχικα σχολια απο τον οδηγο που ειπαμε και το προσπαθησα! Και, τουλαχιστον για δυο ωρες, πετυχε!! Αποτελεσματα:

-- Prime95 - Blend test - 2 hours - Room temp = 30C - VDDA 2.2V - 1 sec before stopping the test

-- Prime95 - Blend test - 2 hours - Room temp = 30C - VDDA 2.2V - few seconds after stopping the test

Στα σχολια του οδηγου ισχυριζονται οτι το χαμηλοτερο VDDA χαμηλωνει λιγο και τις θερμοκρασιες. Εγω προσωπικα δεν ειδα καποια διαφορα οταν ετρεξα απο ενα Small FFTs, πριν το Blend, ενα με stock VDDA και ενα με τιμη 2,2V. Ιδιες θερμοκρασιες ειχα και στα δυο. Ομως, απο τη στιγμη που (εδειξε να) το δεχεται στα 2.2V το αφηνω ετσι! Λιγοτερο = καλυτερο σε αυτη την περιπτωση, πιστευω! :)

Επισης, οι μνημες τεθηκαν στο 9-9-9-24 και 1.5V που ειναι και το default τους! (βρηκα τα specs τους)

Καποια πιο δροσερη στιγμη θα δοκιμαστει και με το "κανονικο" Prime Custom test - 75% Ram, και μετα θα γινει το νεο μου σταθερο σημειο. :)

Ο οδηγός είναι ένας από τους άπειρους που υπάρχουν στο νετ....μπορεί να ισχύει από 0 έως και 100%, μέχρι αποδείξεως του εναντίου...μην μένεις δεμένη σε αυτόν αποκλειστικά....το καλύτερο που κάνεις είναι η παρατήρηση και οι δοκιμές σου...

Επειδή είναι ενεργοβόρα ζωάκια οι Bulldozer θα έλεγα να αφήσεις το VDDA στο auto, ή να βάλεις καρφωτή την τιμή στα 2.51 που δίνει το auto....Το VDDA είναι η τάση τροφοδοσίας του VRM, αν δίνεις όσο πρέπει σε αυτό, θα μπορεί να δώσει και αυτό με τη σειρά του στον επεξεργαστή σου...άστο ώς είχε καλύτερα...

Δραστικές αλλαγές στη θερμοκρασία θα δείς όπως είπαν και οι προλαλήσαντες από τα CPU & CPU/NB Voltage...αυτά καθορίζουν το max temp του επεξεργαστή σου...αφού με το default CPU/NB είσαι μια χαρά κράτα το έτσι...

Μεγαλύτερη τιμή θα χρειαζόσουνα ανεβάζοντας το CPU/NB Frequency και αν είχες πιο ψηλά και σφιχτά τις μνήμες σου....το μόνο ζόρι που προκαλείς τώρα είναι τα 4 κανάλια που χρησιμοποιείς, αλλά και πάλι μιλάμε για μηδαμινό σε σχέση με CPU/NB στα 2600-2700 και μνήμες στα 2000-2200MHz...εκεί θα έδινες και το ανάλογο CPU/NB Voltage...

Μέχρι στιγμής πάντως θεωρώ ότι έχεις φτάσει μια χαρά και με δική σου προσπάθεια στο επιθυμητό σημείο...αν βοηθήσουν οι θερμοκρασίες ή αν έχεις περαιτέρω χρόνο για ασχολία μπορεί να φτάσεις στο max...μπορεί να είσαι αρκετά κοντά, μπορεί όμως και να έχεις και μεγαλύτερο περιθώριο..

Αυτά για την ώρα....:flower:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες. Θα μελετησω το μυνημα σου αυριο.

Τωρα ηρθα να γραψω για τις δεκα (10) αποτυχημενες προσπαθειες μου να πιασω το 4.9 - stable!

Ολες οι προσπαθειες εγιναν με το Prime95 Custom stress test - Ram 75%. Dram = 1333 -- 9-9-9-24 @1.5V.

1) Vcore = 1.475V, CPU/NB auto, VDDA = 2.2V. FAILED after 10'

2) Vcore = 1.475V, CPU/NB auto, VDDA = 2.52V (default). FAILED after 16'

3) Vcore = 1.4875V, CPU/NB auto, VDDA = 2.52V. FAILED after 10' - Blend stress FAILED after 20'

4) Vcore = 1.493750V, CPU/NB auto, VDDA = 2.52V. FAILED after 21'

5) Vcore = 1.5V, CPU/NB auto, VDDA = 2.52V. FAILED after 10'

6) Vcore = 1.50625V, CPU/NB auto, VDDA = 2.52V. FAILED after 15'

7) Vcore = 1.5V, CPU/NB = 1.168750, VDDA = 2.51250V. FAILED after 20'

8) Vcore = 1.5V, CPU/NB = 1.175, VDDA = 2.52V. FAILED after 15'

9) Vcore = 1.51250V, CPU/NB = auto, VDDA = auto. FAILED after 30'

10) Vcore = 1.5V, CPU/NB = 1.25, VDDA = auto. FAILED after 20'

Απο θερμοκρασιες γυρω στους 70C (core) και 75-79C (socket). Θερμοκρασια χωρου 30C.

Τι χρειαζεται να κανω?

Γνωμη μου: ΑΥΤΟ --> (Vcore = 1.51250V + 1 ή 2 τιμες παραπανω , CPU/NB = auto, VDDA = auto)

Ευχαριστω.

UPDATE

Απο το πρωι σημερα προσπαθω και με το FSB, τα 4.9 κυνηγαω! Εως τωρα αποτυγχανω. Δεν βοηθαει και η θερμοκρασια... (29,7C)

Settings:

Ξεκινησα απο το 4.8 - stable που εδωσα παραπανω. Μετα:

- CPU Bus frequency = 205

- CPU/NB frequency = 2460 MHz

- HT Link speed = 2460 MHz

- Dram settings: 1300κατι ανεβηκε, 9-9-9-24 @1.5V

- VDDA = 2.5V

- CPU/NB manual voltage = auto.

- PCIe = 100 MHz

Στα παραπανω, που μενουν ιδια, ξεκινησα απο Vcore = 1.475V και ανεβαζω ρευμα κατα μια τιμη. Αποτυγχανε σε λιγοτερο απο 10 λεπτα. Αυτη τη στιγμη θα ελεγξω το 1.5V.

Τρεχω παντα Prime95, custom, 75% ram.

Αν καποιος μπορει να σχολιασει/να βοηθησει παρακαλω πολυ ας πει κατι...

Δηλαδη, μονο το Vcore μου μενει να ανεβαζω μεχρι να πετυχω stability? Ή μπορω να κανω και κατι άλλο?

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Θες παραπάνω ρεύμα για τα 4.9 και ίσως με λίγο παραπάνω ρεύμα να μην τα βγάζει πέρα το cooler σου. Αλλά και τα 4.8 δεν είναι άσχημα για 24/7 τώρα και τον χειμώνα θα πας ~5.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ανέβασες και τη συχνότητα του CPU/NB έβαλες και το ζόρι του IMC στο παιχνιδι, περισσότερο από πριν. Ρίχτου μια τιμή κάτω.

Από τις αριθμημένες δοκιμές που έκανες, η πιο μεγάλης διάρκειας ήταν η 9, και όλα δείχνουν ότι χρειάζεσαι ρεύμα πάνω από 1.5 αλλά και το ότι σε κόβουν οι θερμοκρασίες...

Εϊναι μεγάλα τα ποσά θερμότητας που καλείται η H100 να διαχειριστεί....όπως λέει και ο SkaL- είναι ίσως στα όριά της η Corsair...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Οι αποτυχιες συνεχιζονται.

Παραιτουμαι της προσπαθειας FSB overclocking και γυρναω πισω στο απλο Multiplier O/C. Ο λογος ειναι οτι ΔΕΝ εχω καταλαβει ακομη τι ακριβως πρεπει να κανω για το FSB o/c... Εφτασα το CPU Bus frequency στα 205 αλλα δεν καταλαβαινω πως πρεπει να ορισω μετα τα CPU/NB και HT Link speed frequencies! Ο τυπος στον οδηγο, στο τμημα FSB & MISC Overclocking Section. λεει:

FSB Overclocking Recommended Ranges

FSB - 230 to 300**

**290 - 300+ may or may not work on your Motherboard

VDDA Voltage - 2.5 vto 2.65v - increasing this voltage will improve system performance when increasing the FSB

HTT/CPUNB Speeds - Linking these speeds when FSB Overclocking has shown performance increases. The suggested range is 2400-2500Mhz for both. (If possible, linking the DRAM speed in this range will also increase performance)

PCIe - Manually set to 100Mhz

Other than that, the settings for NB,HT Link, CPU, DRAM, will all be the same as when Multiplier Overclocking.

Ρε μαστορα... ΤΙ εννοεις με το HTT/CPUNB Speeds?! ΠΟΥ ειναι αυτα στο BIOS?! Απο κατω λεει πχ. οτι το ΗΤ Link το αφηνουμε το ιδιο! 'Αλλο ειναι το HT link speed και άλλο το HTT speed?!

ΑΝ θελετε διευκρινηστε μου το.

Εγω το αφηνω και επιστρεφω στον multiplier. Και ΝΑΙ, μαλλον παραπανω ρευμα θελει :(

Μολις τελειωσω αυτο το μυνημα θα δοκιμασω με Χ24.5 και Vcore = 1.518750 :(

Σεταρισμενο ειναι ηδη και δειχνει αυτη τη στιγμη το CPU-Z 1.524 ...

Ουτε καν δεν θελω να σκεφτομαι ποσο θα θελει για τα 5... :(

Το κεφαλι μου εχει γινει καζανι.

Καποια λαθη που εγιναν:

1) CPU/NB manual voltage, το ειχα σαν την κοτα στο auto, γαμω το κερατο μου!, και μου αρεσε κιολας~! Μα, αυτο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΡΦΩΤΟ (απο 1.25 - 1.3V) αλλιως η μητρικη το στελνει στο 1,4V και τις θερμοκρασιες στην κολαση! :(

2) To HWiNFO64, αυτο το αγαπημενο προγραμματακι, μου φαινεται οτι ειναι για τα μπαζο-μπαζα του νταμαριου, τελικα! Νομιζω οτι ΔΕΝ απεικονιζει ΟΥΤΕ το CPU/NB...! Στο AIDA64 πηρα χαμπαρι οτι το ανεβαζε στα 1,4!! Το HWiNFO εδειχνε 1,162κατι :(

Γιάυτο δεν το πηρα χαμπαρι! Επισης, το AIDA64 δεχνει και τα CPU/NB & HT link speed freq, ενω το άλλο?!.

Anyway.

Παω να δοκιμασω.

Vcore = 1.518750

CPU/NB = 1.25

VDDA = 2.5

Συννεφιασε λιγο εδω...ελπιζω να τα καταφερω.

Ουτε βιδες δεν μπορω να βρω! :(

Εχω 4 ανεμιστηρες και περιμενουν και δεν εχω βιδες!!!

Sorry για τον τονο μου.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το CPU/NB, το HWiNFO δείχνει το CPU/NB VID δηλαδή την τιμή που έχει δώσει η AMD για τα default του επεξεργαστή. Αντίστοιχη τιμή υπάρχει και για το CPU Voltage και κάπου θα φαίνεται και αυτή ( δεν θυμάμαι στο ΗWINFO σου τι δείχνει )

'Οσο για την τιμή που παίρνει στο Auto, θα σου δείξω εδώ το δικό σου screenshot :

Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Δίπλα στις ρυθμίσεις έχει και την τρέχουσα τιμή της κάθε παραμέτρου...στο CPU/NB έχεις Αuto και η τρέχουσα ρύθμιση που δείχνει είναι το 1.162V, οπότε το 1.4V που δείχνει το AIDA χρειάζεται μια επαλήθευση πριν πάθεις εγκεφαλικό...

Bάλε το TurboV της ASUS και πάλι μόνο για να δείς τί τιμή διαβάζει στο Auto, ή και το ΑOD της AMD πάλι για επαλήθευση, όχι για να ρυθμίσεις...

Εναλλακτικά, (δεν θυμάμαι αν λειτουργεί με τους FX) δοκίμασε το K10Stat, αποκλειστικά και μόνο για να δείς τι τιμή διαβάζει και αυτό.

Επίσης, δοκίμασε πάλι με την ανώτερη τιμή CPU Voltage που έχεις δώσει έως τώρα,αφαιρώντας όμως τα 2 από τα 4 στικάκια μνήμης, με τρόπο που να είσαι Dual Channel παλι ( συμβουλέψου το manual για το πώς πάνε τα κανάλια μνήμης στη μητρική σου και αφαίρεσε τα 2 βάσει αυτού). Έτσι για να αποκλείσεις και το θέμα ζορίσματος από τα 4 στικάκια....

Βλέποντας και κάνοντας....κράτα λεπτομερείς σημειώσεις....και βάλε και το A/C στο φουλ στους 23-24°C όσο τρέχεις για να δείς αν σε κρατάνε πίσω οι θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ έχω τον 8320 και από τες αμέτρητες δοκιμές που έχω κάνει κατάλαβα ότι από την στιγμή που οι πυρήνες θα ακουμπήσουν 68 βαθμούς χάνεις αυτόματα και την σταθερότητα σου.

Όταν ξεπερνάς τους 68 βαθμούς ρίξε τα volts του επεξεργαστή ένα κλικ μέχρι να μην ξεπερνάς τους βαθμούς που σου είπα. Αν πάλι δεν είσαι σταθερή σημαίνει ότι έφτασες τα όρια της ψύξης σου.

Αν θες να κάνεις OC με το BUS τότε βάζεις απευθείας 266MHz και ρίχνεις το multi του CPU - NB - HT και της μνήμης σου. Βάλε μια υπολογιστική μηχανή δίπλα σου και άρχισε τα μαθηματικά... :smoke:

Κάτι τελευταίο. Για να μπορέσουμε να σου πούμε αν έχεις "καλό" cpu θα πρέπει να τον δουλέψεις με μνήμες στα 1866++. Μπορεί τώρα να είσαι σταθερή στα 4,8 αλλά με μνήμες στα 1866++ μπορεί να παλεύεις για σταθερότητα στα 4,6.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, γεια σας και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! :)

Τελικα, το περασε!! :) :) Καταϊδρωμενος και καψωμενος αλλα το περασε!! :)

Οι ρυθμισεις στο BIOS:

ΑΙ Tweaker 1

ΑΙ Tweaker 2

DRAM

Τα αποτελεσματα: δυο ωρες Prime95 - Custom stress test - 75% Ram, θερμοκρασια δωματιου = 30C

-- one second before terminating the test

-- few seconds afterwards (επειδη ειχα ξεχασει να ανοιξω CPU-Z)

Θα σχολιασω τα μυνηματα σας και θα κανω και καποιες ερωτησεις λιγο αργοτερα. Αλλα τωρα, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που το περασε!! Ξερω οτι δεν ειναι 8-ωρο ή 12-ωρο αλλα δειχνει οτι ειμαι σε καλο δρομο! Σαν το σκυλι δουλευε! Αν τον αφηνα, ενα εξαωρο ετσι θα δουλευε! (πιστευω).

Μια ερωτηση σημαντικη εχω για τωρα: λενε και λετε οτι το MAX safe voltage ειναι το 1.55V. Εννοειτε οτι μπορω να ορισω στο Vcore MAX = 1.55? Διοτι, αυτο ανεβαινει κι άλλο στα tests! Οποτε, το 1.55V τι ειναι? Η max τιμη που μπορει να παρει ή η max τιμη που μπορω εγω να βαλω στο BIOS?

Αργοτερα, θα ρωτησω και καποια άλλα, ωστε να τα ξεκαθαρισω μια και καλη!

Ευχαριστω πολυ!!! :)

PS: ΦΥΣΙΚΑ, οποιοδηποτε σχολιο θελετε να κανετε το αποδεχομαι πληρως και μαλιστα το επιζητω κιολας!! Παρακαλω πολυ σχολιαστε το αποτελεσμα!! Για να ξερω κι εγω τι μου γινεται!!

Σχετικα με τα σχολια σας:

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Επανεγκατεστησα το HWiNFO64 απο την αρχη. Δεν αφησα προτερα υπολλειματα του στο PC. No hidden values! Το CPU/NB δεν το βρηκα πουθενα, οπως επισης δεν βρηκα ουτε DIMM voltage - το οποιο το εχουμε ξαναπει. Αντιθετα, εχει πεντε αυθαιρετες ("τρελες") ενδειξεις: Temp7, Temp8, Voltage1, Voltage2, Voltage3, οι οποιες δεν βγαζουν νοημα. Το AIDA64 δειχνει και DIMM voltage αλλα και CPU/NB in real time. Αλλαξα για πλακα το CPU/NB manual voltage στο BIOS, και στο HWiNFO δεν φανηκε πουθενα η αλλαγη, ενω στο AIDA φανηκε αμεσως. Παρομοιως βεβαια και με το DIMM voltage οπου αυτη τη στιγμη το εχω στο 1,6V - 1600Mhz. Οι τιμες αυτες, στο AIDA, ειναι in-real-time, διοτι μεταβαλλονται συνεχως. Στο AOD της AMD, φαινεται μονο το standard 1,1625 κλπ, στην καρτελα Clock/Voltage, ως NB VID. Εκει κοιταω, για το CPU/NB, ή καπου αλλού?

Σχετικα με το TurboV Evo της ASUS, συμβαινει το εξης: στην κεντρικη οθονη του, ναι, απεικονιζεται το CPU/NB voltage αλλα δεν αλλαζει ποτε τιμη! Παραμενει παντοτε το ιδιο. Δεν ξερω αν αυτο συμβαινει επειδη η μητρικη το αφηνει το ιδιο, στο Auto, ή επειδη το TurboV Evo διαβαζει απλα την αρχικη τιμη και οχι τις διακυμανσεις in-real-time. Παντως, ουτε το CPU Voltage στο TurboV EVO ΑΛΛΑΖΕΙ ποτε!! Παραδειγμα, για 4.8GHz εχω ορισει στο BIOS Vcore = 1.475V. Αυτο μου δειχνει το TurboV EVO ΣΥΝΕΧΕΙΑ κατα τη διαρκεια Blend test. Ενω το AIDA64 δειχνει real-time τιμη Vcore, δηλαδη απο 1.488 - 1.500V, στην συγκεκριμενη περιπτωση. Η διακυμανση αυτη φαινεται μονο στο Sensor Recorder της AI Suite αλλα ειναι τοσο "χαλια" που δεν αξιζει.

Συμπερασμα: αφου το TurboV EVO δεν αντιλαμβανεται τις διακυμανσεις του VCore, πιθανοτατα δεν αντιλαμβανεται ουτε τις διακυμανσεις CPU/NB voltage, ουτε καμια άλλη. Αρα το AIDA εχει δικιο.

Εθεσα το CPU/NB στο Auto, στο BIOS, και ετρεξα λιγο blend. H τιμη στο AOD, TurboV EVO αλλα και στο AIDA64 δεν αλλαζει!... Τι σημαινει αυτο?! Οτι μπορει να τα καταφερει στα 4.9 με 1,162V cpu/NB?!?! Ή θα αποτυχει μετα απο λιγα λεπτα? Λιγο το αφησα.

Anyway, my point is this: πιστευω οτι το AIDA64 Extreme (τελευταια εκδοση) που διαθετω διαβαζει πληρεστερα και σωστοτερα απο οτι το HWiNFO64. Αυτο ειναι σημαντικο για μενα, διοτι τωρα που στηνω τα Overview pages της Aquasuite, ενδιαφερομαι να εχω ενα προγραμμα που να διαβαζει σωστα. Συνεργαζονται και τα δυο μαζι της αλλα αμα κανω δουλεια μονο με ενα, γιατι οχι? Οπως με βλεπω θα καταληξω στο AIDA. Το HWiNFO64 ομως, ειναι παρ' ολα αυτα ανεκτιμητο για εναν απλο λογο: οτι στα διαφορα stress tests ειναι το μονο (που εχω) το οποιο δεν κολλαει ποτε και παντοτε συνεχιζει να απεικονιζει και να πληροφορει! Και γι' αυτο το λογο θα μεινει. :)

[MENTION=12049]LAKIS[/MENTION]

Φιλε, ευχαριστω για την συμμετοχη σου! :) ΑΝ ομως θελεις να σε κατανοησω μιλα μου με ορολογια BIOS. Ειλικρινα, δεν καταλαβα τι θελεις να πεις για το FSB o/c...

[MENTION=10073]MAKHS LIMENIKOS[/MENTION]

Να 'σαι καλα! :) Απαντησε αν θες στο στοιχειωδες: 1,55V max Vcore που θετω εγω στο BIOS ή 1,55 να ειναι η max τιμη που θα παρει ever?

Παιδια, σας τα επρηξα! :p Sorries... Ρωταω ομως και ξαναρωταω καποια πραγματα, αλλα απαντηση δεν παιρνω. Δεν πειραζει :) Να ειστε καλα! :) Εγω, με το 4.9 πραγματικα-πραγματικα τελειωσα για το καλοκαιρι!! Μενει μονο η επιβεβαιωση σταθεροτητας των 4.8 και 4.9 = 10+ ωρες custom - 75% Ram! Ηρθαν μαλλον και οι βιδουλες οποτε αυτα θα τα προσπαθησω με τεσσερις ανεμιστηρες! :) Για παραπανω κατα Δεκεμβριο μερια :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.