Jump to content



FX-8350. Βοηθεια για Overclocking


Ioanna

Recommended Posts

Και κάτι γενικότερο: Ένας oced επεξεργαστής δεν είναι ποτέ τυπικά σταθερός ακόμα κι αν δουλεύει απρόσκοπτα σε μια δεδομένη συχνότητα και τάση για 3 χρόνια πχ. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα δείξει αστάθεια. Απλά στο o/c, όπως είναι και λογικό, τίθενται κάποια standard κριτήρια τόσο από την κοινότητα όσο και από τις γενικές απαιτήσεις που αν πληρούνται θεωρείται ότι ο επεξεργαστής είναι σταθερός. Αυτά έχουν να κάνουν τόσο με μετροπρογράμματα (το prime μια χαρά συμπεριλαμβάνεται σ αυτά) όσο και από άλλα κριτήρια όπως η χρονική διάρκεια κτλ κτλ.

Εχμμμ.... εχεις δικιο βεβαια, αλλα σε πολυ γενικες γραμμες...

η λιγοτερο γενικευμενη αληθεια ειναι πως ενα τσιπακι (ενα τρανζιστορ, ενας πυκνωτης ....μια....λυχνια... ενα οτιδηποτε τεσπα που βγαινει απο ενα μηχανημα) εχει τη δικη του ταυτοτητα, οποτε η εταιρια παραγωγης προκειμενου να καλυψει τον απαυτο της απεναντι στους πελατες της (και το κυρος της) σου δινει καποια spects τα οποια ειναι 120% ασφαλη και εξασφαλιζουν απολυτα σταθερη λειτουργεια (σε δειγματολειπτικο ελεγχο παντα στην καθε παρτιδα).

Απο κει και περα αν εχεις τις γνωσεις και την ορεξη μπορεις να δεις μεχρι που μπορει να φτασει ενα εξαρτημα ως "ατομικη οντοτητα" κι οχι ως "υποσυνολο μιας παρτιδας".

Σε μεμονωμενο εξαρτημα (πχ ενα τρανζιστορ) αυτο ειναι πανευκολο (γινεται και ως ασκηση) αφου εχεις να κανεις με ενα μεμονωμενο εξαρτημα που λειτουργει ως ενισχυτης οποτε ακομα και προχειρα με δυο πηγες και ενα παλμογραφο διπλης δεσμης μπορεις να βγαλεις τις καμπυλες του, τα "ατομικα" του χαρακτηριστικα κτλ.

Απο κει και περα ενας επεξεργαστης εχει περιπου ενα δισεκατομμυριο τρανζιστορς, οποτε η πολυπλοκοτητα του εξαρτηματος δε μπορει να εγγυηθει οτι αυτο που κανεις ειναι απαραιτητα σταθερο, ομως παντα εχουμε δεδομενο το 20% που αφηνει ως ασφαλιστικη δικλειδα ο κατασκευαστης (το οποιο ανετα μπορουμε να υπερβουμε) κι απο κει και περα οντως οπως ειπες μπορει να υπαρχει μια ασταθεια που μπορει να μη φανει και ποτε, η μπορει και να ειναι σταθεροτατο, αναλογα το πως "ανακατευτηκε η σουπα" κατα την κατασκευη του...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά αυτές οι μνήμες υπάρχουν με αυτές θα κάνουμε δουλειά άλλωστε αυτό είναι το νόημα στο overclock, η αλήθεια είναι πως ο controller με 4 dimm ζορίζετε και δεν δίνει τα αποτελέσματα που θέλουμε σε oc αλλά δεν πειράζει. Λοιπόν πάμε! το λίγο overvolt που κάνει η μητρική σου είναι ΟΚ σε λογικά πλαίσια και απαραίτητο για την σταθερότητα του συστήματος σε βαριές εφαρμογές. Το πρόβλημα σου είναι οι θερμοκρασίες, οι 65 βαθμοί είναι το όριο για την καλή λειτουργία των FX, οπότε για να πας παραπάνω θες καλύτερη ψύξη, κάτι που δεν σου χρειάζεται για μένα. Το ότι δεν σου τελειώνει το Prime95 είναι γιατί θέλει παραπάνω ρεύμα και ανάλογα ψύξη. Αλλά για την ώρα θα ξεζουμίσουμε ότι υπάρχει με σωστό και ασφαλές τρόπο πάντα. Θα σου γράψω κάποιες ασφαλείς ρυθμίσεις με τα δεδομένα του συστήματος σου και αφού δουλέψουν όλα σωστά με αυτές τις ρυθμίσεις θα πάμε μετά για fine tuning. Για αρχή πάμε να σετάρουμε σωστά το Oc σου περίπου στα 4500+Mhz (220x20,5)

Βάλε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο bios σου.

Αi tweaker:

AI overclock tuner manual, cpu ratio x20,5 amd turbo core disable, turbo core ratio disable, cpu bus frequency 220, memory frequency 1466, cpu nb frequency 2200, ht link 2400, spread spectrum έχει 2 επιλογές disable και τα 2, power saving mode disable.

Timmings auto για αρχή.

Power control digi plus:

cpu load line calibration ultra high , northbrigde load line high, cpu current capacity 130%, cpu power phase control optimize.

Cpu and northbridge voltage manual mode , cpu manual voltage 1.35v, dram voltage 1.6v.

Τρέξε μερικά benchmarks δοκίμασε και 3dmark 11 cpu score να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Ενταξει, ξεκιναμε λοιπον απο την αρχη με τις δικες σου προτασεις!

Αφου εκανα Load Optimized Defaults και Reboot, μπηκα στο BIOS και ρυθμισα οπως φαινεται στα παρακατω screenshots:

- AI-Tweaker1

- AI-Tweaker2

- AI-Tweaker3

- DIGI+

- Power Settings

Ανεβαζω για πρωτη φορα screenshots απο το BIOS ωστε να ξερουμε ακριβως για τι μιλαμε.

Μετα ετρεξα τα παρακατω test με θερμοκρασια δωματιου 29C. Δεν παρουσιασε κανενα προβλημα, τα ετρεξε ολα κανονικα.

- Multi Threaded PI Ultimate

- CINEBENCH_R15 CPU test

- OCCT 15 λεπτα

- Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα

Το 3DMark κατεβαινει τωρα.

Εχω μια απορια: γιατι αφου ορισα Dram Voltage = 1.6V, το CPU-Z δειχνει 1.5? (εβαλα 1.6, πατησα Enter και ανεβοκατεβηκα και με το βελακι πανω-κατω)

Επισης, απο το CPU-Z χρειαζονται ολα αυτα τα tabs που ποσταρω?

Περιμενω το feedback σας καθως και τις επομενες προτασεις σας :)

Ευχαριστω! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Στο occt δεν τρέχεις avx. Ενεργοποίησε και το avx για να έχεις την πραγματική εικόνα. Εναλλακτικά τρέξε το intel burn test (κάνει για όλους τους επεξεργαστές) στο very high. Έκδοση 2.54 ή νεότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ξεκιναμε λοιπον απο την αρχη με τις δικες σου προτασεις!

Αφου εκανα Load Optimized Defaults και Reboot, μπηκα στο BIOS και ρυθμισα οπως φαινεται στα παρακατω screenshots:

- AI-Tweaker1

- AI-Tweaker2

- AI-Tweaker3

- DIGI+

- Power Settings

Ανεβαζω για πρωτη φορα screenshots απο το BIOS ωστε να ξερουμε ακριβως για τι μιλαμε.

Μετα ετρεξα τα παρακατω test με θερμοκρασια δωματιου 29C. Δεν παρουσιασε κανενα προβλημα, τα ετρεξε ολα κανονικα.

- Multi Threaded PI Ultimate

- CINEBENCH_R15 CPU test

- OCCT 15 λεπτα

- Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα

Το 3DMark κατεβαινει τωρα.

Εχω μια απορια: γιατι αφου ορισα Dram Voltage = 1.6V, το CPU-Z δειχνει 1.5? (εβαλα 1.6, πατησα Enter και ανεβοκατεβηκα και με το βελακι πανω-κατω)

Επισης, απο το CPU-Z χρειαζονται ολα αυτα τα tabs που ποσταρω?

Περιμενω το feedback σας καθως και τις επομενες προτασεις σας :)

Ευχαριστω! :)

Ok άψογα, τα αποτελέσματα είναι καλά ο 8350 αποδίδει μια χαρά και είναι δυνατός. Αν θες πήγαινε τώρα και άλλαξε τα timings στις μνήμες, δοκίμασε 9-10-9-28. Θα σου έλεγα να αφήσεις τα timings όπως είναι και να δοκίμαζες τον επόμενο διαιρέτη ώστε οι μνήμες σου να πάνε στα 1766 αλλά νομίζω πως δεν θα πάνε… και το pc σου δεν θα μπουτάρει και ίσως χρειαστεί clear cmos, οπότε καλύτερη να πάρεις καλύτερη απόδοση από σφιχτά timings.

Link to comment
Share on other sites

Ok άψογα, τα αποτελέσματα είναι καλά ο 8350 αποδίδει μια χαρά και είναι δυνατός. Αν θες πήγαινε τώρα και άλλαξε τα timings στις μνήμες, δοκίμασε 9-10-9-28. Θα σου έλεγα να αφήσεις τα timings όπως είναι και να δοκίμαζες τον επόμενο διαιρέτη ώστε οι μνήμες σου να πάνε στα 1766 αλλά νομίζω πως δεν θα πάνε… και το pc σου δεν θα μπουτάρει και ίσως χρειαστεί clear cmos, οπότε καλύτερη να πάρεις καλύτερη απόδοση από σφιχτά timings.

Θα πρεπει να μου πεις που ακριβως στο BIOS να παω και τι ακριβως πρεπει να αλλαξω. Δεν ξερω να το κανω μονη μου.

Τελικα, εκανα μια προσπαθεια. Screenshot_1 , Screenshot_2

Ειναι ενταξει?

Επισης, το 3DMark που κατεβασα εχει τεστ μονο για καρτες γραφικων :(

Ετρεξα ενα, ετσι για πλακα.

Παντως ΑΝ οι μνημες ειναι τοσο προβλημα δεν ειναι αναγκη ουτε να τις "σπασουμε" ουτε να τις διαλυσουμε ουτε να τις καψουμε. Σε εχω ρωτησει και εσενα και σε ξαναρωτω: συστησε μου ενα ζευγαρι μνημες, 2 χ 8 GB ή και 1 χ 16 GB αν συμφερει-αξιζει.

Μολις ορισω τα timings των μνημων οπως θα μου υποδειξεις, μετα τι θα κανουμε? Στα 4,5 θα μεινουμε?

Ευχαριστω πολυ

Update: ετρεξα και ενα "σωστο" OCCT.

Επισης:

Εχω μια απορια: γιατι αφου ορισα Dram Voltage = 1.6V, το CPU-Z δειχνει 1.5? (εβαλα 1.6, πατησα Enter και ανεβοκατεβηκα και με το βελακι πανω-κατω)

Απο το CPU-Z χρειαζονται ολα αυτα τα tabs που ποσταρω?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μου πεις που ακριβως στο BIOS να παω και τι ακριβως πρεπει να αλλαξω. Δεν ξερω να το κανω μονη μου.

Τελικα, εκανα μια προσπαθεια. Screenshot_1 , Screenshot_2

Ειναι ενταξει?

Επισης, το 3DMark που κατεβασα εχει τεστ μονο για καρτες γραφικων :(

Ετρεξα ενα, ετσι για πλακα.

Παντως ΑΝ οι μνημες ειναι τοσο προβλημα δεν ειναι αναγκη ουτε να τις "σπασουμε" ουτε να τις διαλυσουμε ουτε να τις καψουμε. Σε εχω ρωτησει και εσενα και σε ξαναρωτω: συστησε μου ενα ζευγαρι μνημες, 2 χ 8 GB ή και 1 χ 16 GB αν συμφερει-αξιζει.

Μολις ορισω τα timings των μνημων οπως θα μου υποδειξεις, μετα τι θα κανουμε? Στα 4,5 θα μεινουμε?

Ευχαριστω πολυ

Update: ετρεξα και ενα "σωστο" OCCT.

Επισης:

Εχω μια απορια: γιατι αφου ορισα Dram Voltage = 1.6V, το CPU-Z δειχνει 1.5? (εβαλα 1.6, πατησα Enter και ανεβοκατεβηκα και με το βελακι πανω-κατω)

Απο το CPU-Z χρειαζονται ολα αυτα τα tabs που ποσταρω?

Μια χαρά τα έκανες όλα όπως έπρεπε ! Και στο 3dmark όλα ΟΚ, το cpu score σου είναι OK. Oι μνήμες σου δεν είναι πρόβλημα η συχνότητα που τρέχουν ~1500mhz δεν σε κόβει από πολλά, δεν αξίζει για 2-3% παραπάνω επιδόσεις να αλλάξεις μνήμες για να χτυπήσεις παραπάνω συχνότητα αφού σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις την διαφορά. Και με αυτές τις μνήμες πάλι έχεις κέρδος. Τώρα για αυτό που έγραψες να αγοράσεις 1χ16 δεν αξίζει γιατί θα χάσεις το dual channel. Τώρα αν δεν σου φτάνουν τα 4.5Ghz δώσε λίγο παραπάνω cpu bus frequency, βάλε 225 και θα πας στα 4612Μhz αλλά κάπου εδώ να ξέρεις ίσως σου αρχίσουν και οι αστάθειες. Πάντως με αυτή την μικρή αλλαγή θα ανέβουν τα πάντα συχνότητα μνήμης, ΗΤ και NB και συνολικά το performance. Αυτά είναι τα όρια της ψύξης σου για το καλοκαίρι δεν χρειάζεται να το ζορίσεις παραπάνω, πιστεύω πως θα χαρείς το pc σου.

Seafalco :D εσύ δεν χρειάζεσαι κάποιο μάθημα εσύ είσαι για να διδάσκεις :p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα έκανες όλα όπως έπρεπε ! Και στο 3dmark όλα ΟΚ, το cpu score σου είναι OK. Oι μνήμες σου δεν είναι πρόβλημα η συχνότητα που τρέχουν ~1500mhz δεν σε κόβει από πολλά, δεν αξίζει για 2-3% παραπάνω επιδόσεις να αλλάξεις μνήμες για να χτυπήσεις παραπάνω συχνότητα αφού σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις την διαφορά. Και με αυτές τις μνήμες πάλι έχεις κέρδος. Τώρα για αυτό που έγραψες να αγοράσεις 1χ16 δεν αξίζει γιατί θα χάσεις το dual channel. Τώρα αν δεν σου φτάνουν τα 4.5Ghz δώσε λίγο παραπάνω cpu bus frequency, βάλε 225 και θα πας στα 4612Μhz αλλά κάπου εδώ να ξέρεις ίσως σου αρχίσουν και οι αστάθειες. Πάντως με αυτή την μικρή αλλαγή θα ανέβουν τα πάντα συχνότητα μνήμης, ΗΤ και NB και συνολικά το performance. Αυτά είναι τα όρια της ψύξης σου για το καλοκαίρι δεν χρειάζεται να το ζορίσεις παραπάνω, πιστεύω πως θα χαρείς το pc σου.

Seafalco :D εσύ δεν χρειάζεσαι κάποιο μάθημα εσύ είσαι για να διδάσκεις :p

Εθεσα το FSB λιγο παραπανω και εκανα 2 τεστ. Τα περασε και τα 2 χωρις προβλημα αλλα βεβαια...ψηθηκε λιγο:

- OCCT 15 λεπτα

- Prime95 - Small FFTs ~ 6 λεπτα

Το Prime το σταματησα εγω επειδη δεν ηθελα να τον ψησω άλλο!

- CINEBENCH_R15 CPU test

Τα παραπανω τεστ εγιναν με ολα τα power saving features: Enabled.

Τελικα απ' οτι φαινεται αυτο το τελευταιο 4.6 ειναι και το οριο του συστηματος μου για αυτες τις θερμοκρασιες των 30C. Τοσο ειχε και σημερα κατα τη διαρκεια των τεστ.

Στο BIOS, εκτος απο το FSB, εβαλα και το DRAM Current Capability στο 130% και το PCIe Bus Frequency το εβαλα manually στα 100.

Ερωτησεις:

1) Το CPU VDDA Voltage ειναι στο Auto. Να το βαλω σε καποια συγκεκριμενη τιμη?

2) ΓΙΑΤΙ το CPU-Z (αλλά και το Speccy) μου δειχνει ακομα το Dram voltage στα 1.5V ενω εγω το ορισα στα 1.6?

3) Υπαρχει καποια άλλη αλλαγη που εχετε να προτεινετε?

Φαινεται λοιπον οτι τελειωσα με το O/C για τωρα. Θα ξαναπροσπαθησω οταν η θερμοκρασια περιβαλλοντος μειωθει κατα 10C. Το συστημα μου παντως, μετα τις αλλαγες στα timings των μνημων αλλα και ολα τα υπολοιπα, εχει πολυ καλυτερη αποκρισιμοτητα! Τα προγραμματα και οι εφαρμογες ανοιγουν ταχυτερα! Δεν ειναι της φαντασιας μου, πραγματικα συμβαινει! Πραγμα που μου δειχνει οτι οι μνημες μου ηταν αργες, τουλαχιστον πριν τα νεα timings.

Ευχαριστω λοιπον παρα πολυ τον Γιωργο ([MENTION=89]SkaL-[/MENTION]) για την συμπαρασταση του! :)

Δωστε μια απαντηση στα παραπανω ερωτηματα μου, δωστε καποια νεα συμβουλη αν θελετε και...τα ξαναλεμε οταν θα κρυωνουμε! :)

Να ειστε καλα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο έχω να ζήτησω, ένα ss του cpuz από τις μνήμες όπως τρέχουν τώρα. Λοιπόν όσο για την ερώτηση σου το cpuz δεν δείχνει σε real time το ρεύμα στις μνήμες αλλά μόνο το spd των μνήμων δηλαδή τι μπορούν να κάνουν(συχνότητα-timings) και με πόσο ρεύμα από το factory.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο έχω να ζήτησω, ένα ss του cpuz από τις μνήμες όπως τρέχουν τώρα. Λοιπόν όσο για την ερώτηση σου το cpuz δεν δείχνει σε real time το ρεύμα στις μνήμες αλλά μόνο το spd των μνήμων δηλαδή τι μπορούν να κάνουν(συχνότητα-timings) και με πόσο ρεύμα από το factory.

Βεβαιως!!

Οριστε ενα screenshot!

Ολα ενταξει ή πρεπει να αλλαξω κατι?

Επισης, μηπως ξερεις ΑΝ φαινεται το Dram Voltage στο HWiNFO64? Ποια ενδειξη ειναι?

Παντως, ΑΝ δεν βαριεσαι, θα ηταν υπεροχο αν εγραφες 5-πραγματα για τη φιλοσοφια Ο/C σου! Να μαθαιναμε και κατι και εμεις! Διοτι εγω σε κανα τριμηνο εδω θα ειμαι παλι να ρωταω :p

Παντως, νομιζω οτι το δικο σου συστημα υπαρχει και στον οδηγο που διαβαζω, εκει που λεει FSB & MISC Overclocking Section. Δικιο εχω?

Για το άλλο που λεει: FSB + Turbo - The Best of Both Worlds τι γνωμη εχεις?

ΑΝ γουσταρεις παντως πες :) Πολλοι θα μαθουν!

Να εισαι καλα! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως!!

Οριστε ενα screenshot!

Ολα ενταξει ή πρεπει να αλλαξω κατι?

Επισης, μηπως ξερεις ΑΝ φαινεται το Dram Voltage στο HWiNFO64? Ποια ενδειξη ειναι?

Παντως, ΑΝ δεν βαριεσαι, θα ηταν υπεροχο αν εγραφες 5-πραγματα για τη φιλοσοφια Ο/C σου! Να μαθαιναμε και κατι και εμεις! Διοτι εγω σε κανα τριμηνο εδω θα ειμαι παλι να ρωταω :p

Παντως, νομιζω οτι το δικο σου συστημα υπαρχει και στον οδηγο που διαβαζω, εκει που λεει FSB & MISC Overclocking Section. Δικιο εχω?

Για το άλλο που λεει: FSB + Turbo - The Best of Both Worlds τι γνωμη εχεις?

ΑΝ γουσταρεις παντως πες :) Πολλοι θα μαθουν!

Να εισαι καλα! :)

Στο HWiNFO64 δεν γνωρίζω αν μπορείς να δεις το vram αλλά στο cpuid hwmonitor μπορείς μια χαρά. Τώρα η δικιά μου φιλοσοφία δεν έχει τόσο ενδιαφέρον μάλλον :), σίγουρα δεν ενδιαφέρει τα περισσότερα παιδιά τι θα γράψω τώρα.. εγώ είμαι της παλιάς σχολής και με ενδιαφέρει να ξεζουμίσω το hardware που έχω στα χέρια μου όποιο και αν είναι αυτό είτε high end, είτε low end, όσο είναι δυνατόν να βγάλω την μέγιστη απόδοση προς όφελος της τσέπης μου αλλά και για την ικανοποίηση της δημιουργίας, ότι κάτι έφτιαξες σωστά, το μόνταρες το έψυξες και είχες κάποια αποτελέσματα. Με ενδιαφέρει περισσότερο το 24/7 oc και όχι το extreme oc με LN2 κτλ. Το extreme oc το θεωρώ ανούσιο, αξίζει μόνο σαν hobby-άθλημα. Υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ άτομα που κάνουν καλή δουλειά όπως ο ultraex και ο venex και πολλοί άλλοι βέβαια δεν μπορώ να γράψω όλα τα ονόματα αλλά σίγουρα το oc δεν είναι όπως παλιά. Τυχαίνει να είμαι από τους παλιότερους εδώ μέσα σε αυτό το κομμάτι, θυμάμαι ακόμα και τώρα το oc που έκαναν οι admins του thelab στο παρελθόν όταν ασχολούνταν τώρα βλέπω έχουν μείνει με ψοφίμια pc ή ακόμα και τον hipro5 τον καλύτερο Έλληνα ocer που μας ρωτούσε σε άλλο φόρουμ πριν 15-16 χρόνια πώς να κάνει oc όπως εσύ τώρα και μετά τα μ@μησε όλα!!! παρακολουθώ σιωπηλά τις εξελίξεις αλλά σίγουρα δεν είναι όπως ήταν. Νομίζω είπα πολλά πάντως να τελειώνω με αυτό το oc είναι καλό και γενικά ότι παραπάνω μπορείς να πάρεις τζάμπα δεν είναι κακό αρκεί να το ψάξεις λίγο :) Πάω στο άλλο που είπες δεν είχα διαβάσει τους οδηγούς για οc που έχεις ποστάρει τώρα τους είδα, γενικά τα ψάχνω μόνος μου και κάνω δοκιμές για το τι είναι το καλύτερο. Υπάρχουν πάρα πολλοί συνδυασμοί hardware και δεν κάθονται το ίδιο σε όλους πχ μπορεί να έχεις ίδια cpu+mobo με αυτόν στον οδηγό για oc αλλά εσένα οι μνήμες να μην παίρνουν τους ίδιους διαιρέτες, να δεις πως με άλλο fsb και με τις μνήμες εκεί που σου πάνε καλά μπορείς να βγάλεις μεγάλο ΗΤ και να έχεις από εκεί κάποιο κέρδος, γενικά μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς ανάλογα με το τι έχεις στα χέρια σου. Άλλα κάποια πράγματα είναι δεδομένα σε κάθε πλατφόρμα πχ οι Phenom ήθελαν μεγάλο nb frequency για να σου αποδώσουν τα μέγιστα σε 3d ή τα FX χτυπάνε σχετικά εύκολα 3000ΗΤ και άλλα αντίστοιχα σε intel.

Για το FSB + Turbo - The Best of Both Worlds είναι οκ καλό σαν σκέψη για οικονομία σε κατανάλωση χωρίς να χάνεις σε επιδόσεις αλλά όπως έγραψα παραπάνω είμαι της παλιάς σχολής θέλω solid oc και όχι να ανεβοκατεβαίνουν τα ρολόγια όποτε θέλουν, να έχει η cpu σε όλο το φάσμα των εργασιών την μέγιστη δύναμη, η κατανάλωση σε idle είναι τόσο μικρή του να τρέχει η cpu overclocked συνέχεια εμένα δεν με ενδιαφέρει.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Update:

Παιδια, ενα περιεργο πραγμα μου συμβαινει, ετσι στα ξαφνικα: οτι ρυθμισεις και αν κανω στα Power Saving Features μου κραταει το CPU Frequency στο max! Αυτο συμβαινει σε ολα τα O/C profiles που εχω δημιουργησει, του τελευταιου συμπεριλαμβανομενου. Το πρωι δουλευε κανονικα, εριχνε τη συχνοτητα. Τωρα την κραταει στο max! Μηπως ξερετε τι πρεπει να κανω? Clear CMOS?

Το βρηκα:

Εχει να κανει με το Processor Power Management, στα Power Options των Windows 7. Εγω εχω παντα το High Performance profile, διοτι εχω κανει sleep-shortcut το πληκτρο F11, και οποτε σηκωνομαι απο το γραφειο το PC κοιμαται.

Οταν λοιπον στο BIOS ορισουμε Cool n' Quiet : Always Enabled, στο High Performance power plan/ Advanced Settings/ Processor power management εχουμε, μεταξυ άλλων, την επιλογη Minimum processor state! Αυτη by default βρισκεται στο 100%. Αν την χαμηλωσουμε τοτε κατεβαινει και η συχνοτητα, μεχρι καποια ορισμενα MHz βεβαια! Εγω πχ. που την εχω τωρα στο 1% τον βλεπω σταθερα στα 1545MHz. Στο Balanced plan κατεβαινει αυτοματα. Τελος, οι παραπανω επιλογες εμφανιζονται (στο High Performance prof.) ΜΟΝΟ οταν το C n' Q ειναι Always Enabled. Ειδαλως, δεν εμφανιζονται. Εγω βεβαια δεν ειχα πειραξει απολυτως τιποτα εκει οποτε...μαλλον καποιο απο τα μετρο-προγραμματα εκανε την κουτσουκελα του!...

Ομως λυθηκε και αυτο οποτε ολα καλα! :)

Φιλε [MENTION=89]SkaL-[/MENTION] σε διαβασα με ενδιαφερον! Θα σου απαντησω αργοτερα! Πες μου ομως τωρα πως ειναι τα screenshot των μνημων που μου ζητησες? Ειναι ολα ΟΚ? :) Τα ζητησες! Τα εβαλα! ΟΛΑ καλα? :)

Επισης να ενημερωσω για κατι :p

Εκανα κατι ψιλο-τρελλα στο BIOS... Το αποτελεσμα ηταν οτι δεν μπουταρε. Μετα απο 5 λεπτα που το αφησα κλειστο ξεκινησε με το μυνημα "Overclock failed. Enter BIOS to correct the problem" ή καπως ετσι! Μπηκα λοιπον, πατησα F5 (load optimized defaults) και ΟΛΑ ΚΑΛΑ!! Τα Windows μου ζητησαν Start-up repair, το ετρεξα ετσι για πλακα, φυσικα δεν καταφερε να κανει τιποτα, και το PC -μετα το shut down- ξεκινησε κανονικα.

:)

Αυτα τα γραφω διοτι ΠΟΛΥ την εκτιμησα τη μητρικαρα μου μετα απο αυτο!

Κανεις μια ΛαΛακια?! Μπακα κοπελα μου να το διορθωσεις! :)

Επισης, εγω αυτη την περιοδο το PC το εχω σε "testing mode" = δεν εχω τιποτα να χασω! Αλλωστε, μολις τελειωσουν ολα αυτα και εγκατασταθει και ο fan controller, θα γινει fresh/clean install των Windows 7, και απο τοτε και περα θα μπει το μηχανημα στην κανονικη/καθημερινη χρηση του.

Τελος, το παραπανω δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το οτι μου κραταει παντα το max freq. διοτι αυτο παρουσιαστηκε ωρες πριν.

:)

Α! Να κανω και μια κληση στον [MENTION=24247]venex58[/MENTION] και στον [MENTION=3216]ultraex2005[/MENTION] μηπως και....................δωσουν τα φωτα τους! :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

@ALL

Μετα απο την διαβεβαιωση σου οτι οι μνημες ειναι ΟΚ (με τα timings: 9-10-9-28), και μετα απο την συζητηση μας, ορισα και το Ras to CAS Delay στο 9. Τo PC φαινεται να λειτουργει κανονικα. Βεβαια ουτε μιση μερα δεν το εχω ετσι.

Ετρεξα και μερικα test. Να τα αποτελεσματα με timings : 9-9-9-28

Aida64 Cache & Memory Benchmark

CINEBENCH_R15 CPU test

OCCT 15 λεπτα

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα

Ολα τα παραπανω με θερμοκρασια δωματιου 29C. (βεβαια σημερα τα Air Condition σε ολο το υπολοιπο σπιτι δουλευουν).

Πως τα βλεπετε? Ολα καλα?

Ευχαριστω :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Μια παράκληση :

Όταν ποστάρεις screenshot από το HWiNFO, κατέβαζε τοπαράθυρο να φαίνονται οι τιμές από το ASUS EC και κάτω, οι συχνότητες και το usage δεν είναι τόσο μεγάλου ενδιαφέροντος, ενώ οι θερμοκρασίες και τα voltage κυρίως είναι.

Για 1.344V που καταφέρνει να περάσει τελικώς και 4.6 θεωρώ ότι θα έπρεπε να είσαι ευχαριστημένη έως τώρα.

Θα δηλώσω την ένστασή μου σχετικά με το αν ή όχι το Prime χρειάζεται. Ένα μηχάνημα πρέπει να μπορεί να δουλεύει για ώρες στο 100%, χωρίς μπλε οθόνες ή σκαλώματα, και να φτάνει στη διεκπεραίωση της εργασίας που του βάλαμε να κάνει. Το blend είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς και όχι το small fft's ή large fft's σκέτα, το blend έιναι συνδυασμός όλων και για να τρέξει έναν πλήρη κύκλο μπορεί να χρειάζεταικαι 7-8 ώρες...

Το νόημα όλων αυτών είναι το να στρεσάρεις με τον πληρέστερο συνδυασμό τα περισσότερα σενάρια λειτουργίας. Οπότε για κάθε μήκος FFT τα διάφορα κομμάτια της υπολογιστικής αλυσίδας ζορίζονται και διαφορετικά...

Τα 10 λεπτά δεν είναι τίποτε αν μιλάς για σταθερότητα...

Επίσης, degrade κάνουν οι θερμοκρασίες ( κακή ψύξη) και οι κακές επιλογές σε τάσεις, καθώς και ο συνδυασμός τους. Δεν είναι το πρόγραμμα υπεύθυνο....Αν κάποιος αποφάσισε να δώσει πέρα από τα όρια ασφαλούς λειτουργίας (επίσημα και ανεπίσημα), χωρίς να θέσει υπό εξέταση αν πληρεί τις προυποθέσεις επαρκούς ψύξης τότε λογικό είναι να έχουμε σε κάποιο πιο "αδύναμο" κατασκευαστικά κομμάτι degrade...

Όλα αυτά που έχετε πεί παραπάνω είναι άριστα και μέσα σε λίγες μόνο μέρες και έμαθες πράγματα και κατάφερες να κάνεις ένα σχετικά καλό overclock.

Αν το κάνεις και 100% σταθερό θα είσαι αρχόντισσα....

Το Vcore ενδέχεται να είναι λίγο για τη συχνότητα, ξαναλέω....θα πρέπει με 4x4GB να δώσεις και λίγο juice παραπάνω στο CPU-NB, χωρίς υπερβολές όμως...

Καλό για δοκιμές σταθερότητας είναι και το LinX, η έκδοση 0.6.4 τρέχει απροβλημάτιστα σε AMD, απλώς ρυθμίζεις τη μνήμη που θα χρησιμοποιηθεί, θα σου πρότεινα να βάλεις τη μισή από αυτή που έχεις για αρχή...έτσι τεστάρεις τα πάντα, CPU, IMC, RAM και ξέρεις τι γίνεται...το καλό είναι ότι αν είναι να σκάσει από ρυθμίσεις θα σκάσει νωρίς...

Γράψε και μία αναλυτικά τα ρεύματά σου και τις ρυθμίσεις του Digi+ (LLC, phase, current κλπ)

Aυτά από μένα και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

Καλως τον, και ευχαριστω παρα πολυ για την συμμετοχη! Δυστυχως σε αυτο το θεμα εχω προβλημα response και feedback :( Anyway.

Το HWiNFO φροντιζω παντα να το εχω ετσι ωστε να δειχνει τα πιο ενδιαφεροντα, or at least I think so...

Να ενα screenshot του τι δειχνει απο το σημειο εκεινο και κατω: οπως βλεπεις ακολουθουν οι ανεμιστηρες και η καρτα γραφικων. Γι' αυτο το κοβω σε εκεινο το σημειο, διοτι τα παρακατω θεωρω οτι δεν ενδιαφερουν. Εχω βεβαια και καποιες Hidden Values:

Core #1 - #7 VID

Temp7, Temp8 : arbitrary values

Chassis Intrusion

[s.M.A.R.T.] των 2 SSDs μου

Network readings

ΑΝ καποιες απο τις παραπανω hidden values ενδιαφερουν και ειναι σημαντικες να τις ξανα-αποκαλυψω! :)

Εγω ενεργω παντα βασει των οδηγιων που μου δινονται Οταν οι οδηγιες ειναι ελλιπεις, οπως σε αυτο το θεμα, οτι μπορω κανω!

Στο μυνημα #22 εχω ποσταρει καποια screenshots απο το BIOS. Νομιζω περιεχουν ολες τις ρυθμισεις που εκανα, εκτος απο ενα-δυο συμπληρωματικες που περιγραφονται σε επομενο μυνημα. ΑΝ θελεις κατι παραπανω, πολυ ευχαριστως, πες μου που ακριβως να παω να βγαλω screenshot και θα το εχεις σε λιγα λεπτα! :)

Το Prime95 - Small FFTs το τρεχω για 10 λεπτα επειδη το λεει ο οδηγος O/C που εδωσα ηδη απο το #1 post. Εκει λεει επισης αυτο που λες και συ: οτι ΑΦΟΤΟΥ βρεις το σταθερο O/C σου, αστο σε Custom (75% Ram) για 12 εως και...24 ωρες! Γιατι δεν το εκανα ακομη? Διοτι δεν θελω να ζορισω τον επεξεργαστη με αυτες τις ζεστες (καυσωνας). Επισης, το Prime - Large FFTs δεν το εχω τρεξει ποτε με O/C, αυτο το ετρεχα οταν ηθελα να δω την αποδοση του Fan setup μου, σε stock συχνοτητα.

Θα δοκιμασω και το linx :)

Το Vcore ενδέχεται να είναι λίγο για τη συχνότητα, ξαναλέω....θα πρέπει με 4x4GB να δώσεις και λίγο juice παραπάνω στο CPU-NB, χωρίς υπερβολές όμως...

Ευχαριστω πολυ! Δωσε μου ομως συγκεκριμενα νουμερα και συγκεκριμενες ονομασιες = που ακριβως πρεπει να παω στο BIOS και ακριβως τι νουμερα πρεπει να βαλω. Μαλλον, για να εκφραστω καλυτερα: που ακριβως πρεπει να παω ωστε να βαλω ενα κλικ παραπανω τις τιμες.

Ετσι ειναι. Δυο μερες ασχολουμαι, οχι παραπανω.

Να εισαι καλα! :)

edit: κατεβασα το linx και εριξα μια ματια (και μονο) στο readme του. ΜΗΠΩΣ ειναι παρομοιο με το OCCT 4.4.0 που τρεχω και εγω και εχω βαλει αρκετα screenshots? Εγω παντως θα το τρεξω.

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει, που δεν γράφει το HWinFo άλλα voltages...Το VIN4 μάλλον είναι Ram Voltage, αν το σιγουρέψεις μπορείς και να το κάνεις rename.

Για τη συχνότητά σου και το 4x4 στις μνήμες, για σταθερότητα 100% θα έδινα από 1.38-1.4 στο CPU Voltage και θα έδινα ~1.2-1.22 στο CPU-NB, σε αυτή την καρτέλα.

Για σιγουρια και αν αποτύγχανα σε LιnX full Ram θα έδινα λίγο (0.02) και στα NB Voltage και ΝΒ-HT Voltage.

Κατα τα άλλα, δεν είναι και ο κατάλληλος καιρός για ψαξίματα, αλλά αφού έχεις Α/C τότε παίζεις με κάποια ασφάλεια...

Ξεκινάς από τα μικρά νούμερα τάσεων και αν δεν ικανοποιήσεις τη σταθερότητα, τότε ανεβάζεις. Επίσης καλό θα είναι να κρατάς σημειώσεις με τις αλλαγές που κάνεις και τι αποτελεσμα έχεις. Screenshots με ρυθμίσεις/θεμροκρασίες/stress-test/timings είναι πάντα χρήσιμα για να ξέρεις κατόπιν τι δούλεψε/δεν-δούλεψε και να πορευτείς αναλόγως...

Καλό θα ήταν να ξεζουμίσεις και το θέμα αυτό...έχει αρκετές πληροφορίες ρυθμίσεων και οι μητρικές είναι παρεμφερείς, οπότε θα έχεις μια εικόνα για το τί εύρος έχει κάθε παράμετρος σε αντίστοιχα Overclock...

Επίσης πολύ χρήσιμα είναι τα συγκεντρωωτικά θέματα όπως αυτό (στο sheet 1 έχει τα περισσότερα ), και ο οδηγός ώστε να δείς τό φρούτο είναι ο 8320/8350

Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς να πάρεις μια εικόνα για το πού φτάνει ο 8350 min/max και με τί ρεύματα και ρυθμίσεις...είναι χρήσιμα θέματα και διαβάζοντάς τα εξαντληιτκά θα βρείς απίθανες ποσότητες πληροφορίας...

To LinX είναι ένα GUI για το Linpack της Ιntel...ένα καλό stress test αποδεδειγμένα.

Αν θες να βρείς ακριβείς ρυθμίσεις για τα timings των μνημών σου θα πρέπει να δείς τι IC's φοράνε ( αν δεν έχουν ψύκτρες ) και να ψάξεις να βρείς νούμερα από άλλους που έχουν ρυθμίσει αντίστοιχα IC's . Μπορεί να φοράς Samsung, Hynix, PSC, μπορεί και να μην έχουν τίποτε από αυτά πάνω και να έχουν label της Kingston, οπότε εκεί το ψάχνεις μόνη σου...

Πάντως το ότι στο SPD δεν έχει ασύμμετρα timings ( δηλαδή τύπου 8-9-8-25, 9-10-9-28 κλπ) θα μπορούσε να σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις και εσύ ασυμμετρα timings και να ακολουθήσεις τη λογική του SPD, +1-2 κλικ για ασφάλεια αρχικά ( αναλόγως της συχνότητας) και μετά αν θές τις ρυθμίζεις πιο σφιχτά.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

@ALL

Μετα απο την διαβεβαιωση σου οτι οι μνημες ειναι ΟΚ (με τα timings: 9-10-9-28), και μετα απο την συζητηση μας, ορισα και το Ras to CAS Delay στο 9. Τo PC φαινεται να λειτουργει κανονικα. Βεβαια ουτε μιση μερα δεν το εχω ετσι.

Ετρεξα και μερικα test. Να τα αποτελεσματα με timings : 9-9-9-28

Aida64 Cache & Memory Benchmark

CINEBENCH_R15 CPU test

OCCT 15 λεπτα

Prime95 - Small FFTs - 10 λεπτα

Ολα τα παραπανω με θερμοκρασια δωματιου 29C. (βεβαια σημερα τα Air Condition σε ολο το υπολοιπο σπιτι δουλευουν).

Πως τα βλεπετε? Ολα καλα?

Ευχαριστω :)

Όλα καλά είναι με τον ίδιο τρόπο μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και 8-9-8 τα timings, για τις μνήμες μπορείς να δοκιμάσεις το memtest ή αν θες κάτι γρηγορότερο και μέσα από τα windows το memtest του AIDA64. Το setup σου είναι οκ και θεωρώ πως τέλειωσες με το oc για την ώρα :) Αν θες παραπάνω μικρές ρυθμίσεις για σταθερότητα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά και οι συμβουλές του felix από πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Ενταξει Γιωργο, να 'σαι καλα, ευχαριστω για ολα, γεια σου - γεια σου!

ΑΝ δεν βαριεσαι ξεκαθαρισε μου: με το ιδιο Dram Voltage να δοκιμασω το 8-9-8 που προτεινεις?

ΑΝ παλι βαριεσαι, no worries, θα τη βρουμε την ακρη.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

@ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

Ετρεξα το Linx.

Πρωτα, μερικα screenshots απο το BIOS ωστε να φανουν οι ακριβεις ρυθμισεις:

Main (easy)

Main (advanced)

AI Tweaker 1

AI Tweaker 2

AI Tweaker 3

DIGI+ Power Control

Dram Timing Control

Power Saving settings

Τις παραπανω ρυθμισεις τις ποσταρω επειδη θα ειναι οι σταθερες μου απο 'δω και περα, αλλα και επειδη μπορει να βοηθησουν καποιον άλλο φιλο. :)

Με αυτες λοιπον, και θερμοκρασια δωματιου 27.5C, ετρεξα το Linx.

Νομιζω οτι ολα πηγαν καλα :)

Φιλε [MENTION=5217]felix[/MENTION]!

Ευχαριστω για ολους τους οδηγους! Τον ενα τον εχω ηδη διαβασει, τον οδηγο O/C (και οχι τα εκατονταδες σχολια). Ωραιοι οδηγοι! Ακομα ωραιοτερο ομως το να μοιραζεσαι και να μαθαινεις μιλωντας με ανθρωπους στη μητρικη σου γλωσσα! Οπως στα forums! ;)

Αν θες να βρείς ακριβείς ρυθμίσεις για τα timings των μνημών σου θα πρέπει να δείς τι IC's φοράνε ( αν δεν έχουν ψύκτρες ) και να ψάξεις να βρείς νούμερα από άλλους που έχουν ρυθμίσει αντίστοιχα IC's . Μπορεί να φοράς Samsung, Hynix, PSC, μπορεί και να μην έχουν τίποτε από αυτά πάνω και να έχουν label της Kingston, οπότε εκεί το ψάχνεις μόνη σου...

Πάντως το ότι στο SPD δεν έχει ασύμμετρα timings ( δηλαδή τύπου 8-9-8-25, 9-10-9-28 κλπ) θα μπορούσε να σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις και εσύ ασυμμετρα timings και να ακολουθήσεις τη λογική του SPD, +1-2 κλικ για ασφάλεια αρχικά ( αναλόγως της συχνότητας) και μετά αν θές τις ρυθμίζεις πιο σφιχτά.

Ωραια ολα αυτα αλλα... φανταζουν ΒΟΥΝΑ! Ναι, Google is my best friend, αλλα δεν εχω τοσο χρονο τωρα... Αν θελεις αναλυσε/εξηγησε λιγο παραπανω, αν δεν θελεις, κανενα προβλημα :)

Σχετικα με το HWiNFO νομιζω οτι δειχνει περισσοτερες ενδειξεις απο οτι το HWMonitor. Το VIN4 θα πρεπει να ειναι το Dram Voltage. Οπως ειδες εγω το εχω ορισει το 1.6V αλλα...δεν ξερω γιατι μου το εχει στο 1.584 κατι...

Τελος, σχετικα με το O/C θα παραμεινω στα 4.6 για το καλοκαιρι, αλλα θα δοκιμασω και πιο σφιχτα timings αλλα και παραπανω συχνοτητα, περιστασιακα, και θα ποσταρω αποτελεσματα + αποριες - ερωτησεις. Δεν θα το ζορισω άλλο με το Prime ομως.

Να ειστε καλα, εδω ειμαι για την όποια συνεχεια, ειδαλλως χαρηκα που τα ειπαμε :)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=89]SkaL-[/MENTION]

Ενταξει Γιωργο, να 'σαι καλα, ευχαριστω για ολα, γεια σου - γεια σου!

ΑΝ δεν βαριεσαι ξεκαθαρισε μου: με το ιδιο Dram Voltage να δοκιμασω το 8-9-8 που προτεινεις?

ΑΝ παλι βαριεσαι, no worries, θα τη βρουμε την ακρη.

[MENTION=5217]felix[/MENTION]

@ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

Ετρεξα το Linx.

Πρωτα, μερικα screenshots απο το BIOS ωστε να φανουν οι ακριβεις ρυθμισεις:

Main (easy)

Main (advanced)

AI Tweaker 1

AI Tweaker 2

AI Tweaker 3

DIGI+ Power Control

Dram Timing Control

Power Saving settings

Τις παραπανω ρυθμισεις τις ποσταρω επειδη θα ειναι οι σταθερες μου απο 'δω και περα, αλλα και επειδη μπορει να βοηθησουν καποιον άλλο φιλο. :)

Με αυτες λοιπον, και θερμοκρασια δωματιου 27.5C, ετρεξα το Linx.

Νομιζω οτι ολα πηγαν καλα :)

Φιλε [MENTION=5217]felix[/MENTION]!

Ευχαριστω για ολους τους οδηγους! Τον ενα τον εχω ηδη διαβασει, τον οδηγο O/C (και οχι τα εκατονταδες σχολια). Ωραιοι οδηγοι! Ακομα ωραιοτερο ομως το να μοιραζεσαι και να μαθαινεις μιλωντας με ανθρωπους στη μητρικη σου γλωσσα! Οπως στα forums! ;)

Σχετικα με το HWiNFO νομιζω οτι δειχνει περισσοτερες ενδειξεις απο οτι το HWMonitor. Το VIN4 θα πρεπει να ειναι το Dram Voltage. Οπως ειδες εγω το εχω ορισει το 1.6V αλλα...δεν ξερω γιατι μου το εχει στο 1.584 κατι...

Τελος, σχετικα με το O/C θα παραμεινω στα 4.6 για το καλοκαιρι, αλλα θα δοκιμασω και πιο σφιχτα timings αλλα και παραπανω συχνοτητα, περιστασιακα. Δεν θα το ζορισω άλλο με το Prime ομως.

Να ειστε καλα, εδω ειμαι για την όποια συνεχεια, ειδαλλως χαρηκα που τα ειπαμε :)

Δες αυτό

post-89-1416078547,6335_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

Okay, το ειδα?

Ποια εκδοση HWMonitor ειναι αυτη? Το ειχε ετσι ή εχει μετονομαστει? Εμενα γιατι δεν το δειχνει? Ή μηπως υπαρχει και σε μενα (το Dram Voltage) και βρισκεται ακριβως κατω απο την ενδειξη CPU VCORE? Επισης, διαφορετικη μητρικη + Intel processor! Αυτο δεν λεει κατι?! Πολυ τηλεγραφικος εισαι παντως! :p

Τελικα, μαλλον οτι το VIN4 του HWiNFO64 απεικονιζει το Dram Voltage διοτι και το AIDA64 περιπου την ιδια ενδειξη δειχνει (οι ψιλο-διαφορες οφειλονται στη διαφορα scan interval).

Σημειωση: Βρε 'σεις!! Παρατηρησατε κατι στο screenshot του LinX που δινω παραπανω?!?! Ο επεξεργαστης εχει ανεβει στα 4.7 !!! Shit, going zboing right now!! :o

ΠΩΣ εξηγειται αυτο?! Αφου εγω τον εχω ορισει στα 4.6!

UPDATE (29/06/2014)

Τελικα, προσπαθησα και με timings 8-9-8-28. Αποτελεσματα:

AIDA64 Cache & Memory Benchmark

OCCT 4.4.0 15 λεπτα (το ετρεξα επειδη χρησιμοποιει ολη τη μνημη)

AIDA64 - Stress System Memory - 15 λεπτα (το ξερω οτι ειναι λιγο αλλα δεν ειχα άλλο χρονο)

Φαινεται να τα δεχεται και αυτα τα timings -διοτι και στην χρηση που του κανω δεν βλεπω τιποτα κακο- αλλα βεβαια θελει παραπανω testing.

Ερωτησεις:

1) Ποσο πιο κατω μπορω να το παω? Τι timings να δοκιμασω την επομενη φορα?

2) Το Ras ACT Time που το εχουμε αφησει στο 28 μπορει να κατεβει παρακατω?

3) Χρειαζεται / γινεται να αυξησω το Dram Voltage στο BIOS ή δεν επιτρεπεται να το βαλω πανω απο 1.6V για τις μνημες μου? (παντως, και που το εχω στο 1.6 η μητρικη μου τα βαζει στο 1.584 κατι. Την εμπιστευομαι - ξερει τι κανει!)

Παιδια! :)

Δωστε, παρακαλω, τα φωτα σας για τις μνημες! Μπορει με το O/C να τελειωσα λογω εποχης/θερμοκρασιων αλλα οσον αφορα τις μνημες δεν με σταματαει κατι να βρω το max τους. :)

Update_2

Λοιπον, νομιζω οτι βρηκα το πιο σφιχτο στα timings των μνημων μου. Ειναι το 8-8-8-28. Προσπαθησα και το 7-8-7-28 αλλα δεν μπουταρε καν. Μη φανταστειτε τιποτα δραματα: το εκλεισα απο το κουμπι, μετα απο 5 λεπτα μπουταρα, OC failed κλπ, άλλαξα ρυθμισεις στο BIOS, reboot και ολα ΟΚ! Να πω εδω οτι ολον αυτον τον καιρο δεν εχω δει ποτε μου BSOD.

Αποτελεσματα timings: 8-8-8-28

AIDA Memory benchmark

CINEBENCH_R15 CPU - GPU test

Ετρεξα και το AIDA memory stress test για καμια ωρα (ναι, ισως θελει παραπανω), και δεν μου εμφανισε κανενα προβλημα.

Οποτε αφηνω εκει τους χρονισμους των μνημων μου! Απο 11-11-11-28 στο 8-8-8-28. Kingston Value ram ειναι το ονομα τους και VALUE ονομα-και-πραμα αποδυκνειονται! :) :)

Update_3

Τελικα, καταφερα το 8-8-8-25! Αφου πρωτα με τιμωρησε με ενα Clear RTC Ram καθως επαιζα με 7-αρια στα timings τα οποια και ειναι αδυνατο να δεχτει! Βεβαια, εκανα και εγω τη βλακεια να ΜΗΝ κλεινω το κουμπακι του τροφοδοτικου, μετα απο το failed O/C και ετσι δεν λειτουργησε το CPU parameter recall feature της μητρικης μου. Αυτο επιτρεπει να μπεις στο BIOS με F1 μετα απο failed Ο/C, χωρις να χρειαζεται καθαρισμος της RTC ram. Εγω το ξεχασα και παλευα σκυφτη με jumpers :S

Ευτυχως, μετα στο BIOS, μονο ωρα και ημερομηνια χρειαστηκε να βαλω, ολα τα O/C profiles μου ηταν εκει, αποθηκευμενα! :)

Τα τελευταια αποτελεσματα - με τις μνημουλες μου δεν ξαναπαιζω!

AIDA Memory benchmark

CINEBENCH_R15 CPU - GPU test

Μια τελευταια ερωτηση: οταν, αυριο-μεθαυριο, θελησω να ανεβασω συχνοτητα, ειτε μεσω FSB ειτε διαμεσω CPU Ratio, τα timings αυτα θελουν ξανα και ξανα ρυθμιση? Ή μπορω να τα αφησω οπως ειναι?

Και ενα σχολιο για τις θερμοκρασιες

Αντιλαμβανομαι και βλεπω και εγω τις ανεβασμενες θερμοκρασιες σε ολα τα stress tests που κανω τις τελευταιες μερες... Αυτο που με κραταει ακομη (αισιοδοξη) ειναι οτι για το socket δινουν max = 72C και επισης οτι ο επεξεργαστης εχει TJmax = 90C - και τον ειδα κι εγω να κλεινει μονος τους σε προσφατο τεστ μολις το CPU0 εφτασε τους 89,9C. Καταλαβαινω 100% βεβαια οτι οι 90 βαθμοι ειναι το MAXIMUM και οχι η θερμοκρασια συνεχους λειτουργιας! Και εμενα σε λιγοτερο απο 15 sec εφτασε εκει και εκλεισε. Και μετα (απο 5 λεπτα) μπουταρα χωρις κανενα προβλημα.

Ελεγα λοιπον οτι του επιτρεπω να ανεβαινει πανω απο 62 ή και 65C, εως τους 70 - 72C ας πουμε, διοτι για το socket δινουν max = 72 και σε αυτες τις θερμοκρασιες ειναι που λειτουργει με ακριβεια ο αλγοριθμος υπολογισμου θερμοκρασιων του 8350, οποτε γι' αυτο και "socket" με "core" εξισωνονται. Θεωρω οτι μεχρι εκει, γυρω στους 70-72C ειναι ασφαλες να τεσταρεις. Για ΛΙΓΟ χρονικο διαστημα!

Παντως, εγω βρηκα το ...Summer-Max :p οποτε δεν θα στρεσαρω για παραπανω GHz αυτη την εποχη.

:)

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.