Jump to content



FX 8350 ΑΠΟΡΊΑ


Recommended Posts

Γιατί ρε παιδιά διαφημίζουν τον επεξεργαστή ως οκταπύρηνο τη στιγμή που το λειτουργικό της Microsoft δεν αναγνωρίζει πάνω από τέσσερις πυρήνες ?Μήπως σε άλλα λειτουργικά τον αναγνωρίζει ως οκταπύρηνο? αυτό το μαρκετινκ τρυκ δεν πρέπει να πάψει να λέγεται τουλάχιστον για τα λειτουργικά της microsoft ? και κάτι ακόμα , όταν τον έφτιαχναν τον επεξεργαστή δεν το γνώριζαν ότι τα windows θα τους χρησιμοποιούν ως τετραπυρηνους ?

Link to comment
Share on other sites

Που το λέει οτι τα λειτουργικά της Microsoft (Windows) δεν αναγνωρίζουν πάνω από 4 πυρήνες; Φυσικά δεν μιλάμε για πριν τα Windows XP, έτσι;

Λες οι AMD και Intel να έχουν χάσει τα λογικά τους και παράγουν επεξεργαστές που δεν θα δουλεύουν σωστά σε πάνω από το 80% των χρηστών που χρησιμοποιούν Windows;

Link to comment
Share on other sites

το σύστημα μου δείχνει οτι έχω οκτώ πυρήνες αλλά δεν χρησιμοποιεί πάνω από τέσσερις. se windows 7 home premium 64 bit. αρα τι να τον κάνεις τον οκταπύρηνο αφού το λειτουργικό δεν χρησιμοποιεί πάνω από τέσσερις πυρήνες .

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows υποστηριζουν πολυ-πυρηνους επεξεργαστες. Απο εκει και περα, αλλες εκδοσεις των Windows εχουν περιορισμους σε πυρηνες/μνημη.

Τωρα για το ποσο CPU χρησιμοποιεις, εχει να κανει καθαρα με τι /ποσα προγραμματα εχεις ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβασει οτι σε περιβαλον windows για τους πιλεντριβερ δεν χρησιμοποιει πάνω απο τέσσερις πυρήνες και ασ έχεις τέσσερα modules. ρε παιδιά δεν έχετε διαβάσει αυτό το χαρακτηριστικό ?

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
γραμματικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

έχω διαβασει οτι σε περιβαλον windows για τους πιλεντριβερ δεν χρησιμοποιει πάνω απο τέσσερις πυρήνες και ασ έχεις οκτώ modules. ρε παιδιά δεν έχετε διαβάσει αυτό το χαρακτηριστικό ?

Το θέμα είναι εσύ που το διάβασες.

Ανάλογα τα προγράμματα που τρέχεις θα τραβάς και από το cpu.

Αν το πρόγραμμα υποστηρίζει 8cores, video encoding πχ, μπορείς να τα δεις και όλα στο 100%, αν πάλι προσπαθείς να δεις σοβαρό load στον επεξεργαστή τρέχοντας κάτι που είναι φτιαγμένο για 1-2 core θα σε απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Που το εχεις διαβασει αυτο?

"Starter, home basic, and home premium support 1 physical processor. professional, enterprise, and ultimate support 2 physical processors.

32 bit versions support up to 32 logical processors. 64 bit versions support up to 256 logical processors."

Link to comment
Share on other sites

σε ένα ρεβιου και μάλιστα λεγανε για ενα πατς που θα εβγαζε η μικροσοφτ για να υποστηρίζει και τους 8 πυρήνες. αλλα και με το πατς απέτυχε . χρησιμοποιούνται μόνο οι τεσερρις πυρήνες απο τα τεσσερα μοντουλς. έχει κανείς να δείξει φωτό με τους οκτώ πυρήνες σε χρήση ? εγω σε ότι και να έχω κανει πάνω απο τεσσερις πυρήνες δεν είδα να χρησιμοποιεί. οι αλλοι τέσσερις ήτανε φλατ.

Link to comment
Share on other sites

... έχει κανείς να δείξει φωτό με τους οκτώ πυρήνες σε χρήση ? εγω σε ότι και να έχω κανει πάνω απο τεσσερις πυρήνες δεν είδα να χρησιμοποιεί. οι αλλοι τέσσερις ήτανε φλατ.

Να ενα screenshot

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβασει οτι σε περιβαλον windows για τους πιλεντριβερ δεν χρησιμοποιει πάνω απο τέσσερις πυρήνες και ασ έχεις οκτώ modules. ρε παιδιά δεν έχετε διαβάσει αυτό το χαρακτηριστικό ?

Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα, ο 8350 έχει 4 module με 2 cores το καθένα , οπότε 8 πυρήνες. Τα windows δουλεύουν κανονικά και εκμεταλλεύονται όλους τους πυρήνες αρκεί να το απαιτεί η εφαρμογή ή το game που παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

κάνε encoding /transcoding κάποιο video που έχεις(πχ avi to mp4 με anyvideoconverter κτλ) ή τρέξε κάποιο Prime- Linx (το πρόγραμμα χρησιμοποιείται για να τεστάρουν oι overclockers ΄την σταθερότητα του συστήματός τους)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
σε ένα ρεβιου και μάλιστα λεγανε για ενα πατς που θα εβγαζε η μικροσοφτ για να υποστηρίζει και τους 8 πυρήνες. αλλα και με το πατς απέτυχε . χρησιμοποιούνται μόνο οι τεσερρις πυρήνες απο τα τεσσερα μοντουλς. έχει κανείς να δείξει φωτό με τους οκτώ πυρήνες σε χρήση ? εγω σε ότι και να έχω κανει πάνω απο τεσσερις πυρήνες δεν είδα να χρησιμοποιεί. οι αλλοι τέσσερις ήτανε φλατ.

Η Microsoft έβγαλε πράγματι ένα patch,και επειδή είχε πρόβλημα μετά έβγαλε δεύτερο patch για να φτιάξει ότι χάλασε το πρώτο...

Αν έχεις 8350 θα πρέπει να εγκαταστήσεις 2 patch σύνολο αλλά έχει σημασία να το κάνεις ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ. Έτσι και βάλεις πρώτο αυτό που πρέπει να μπει δεύτερο,και μετά αυτό που πρέπει να περαστεί πρώτο,κάτι κακό θα συμβεί!

Εγώ εγκατέστησα δύο διαφορετικά .exe φτιαγμένα από τη Microsoft για τον FX μου.

Btw,ορίστε ένα screenshot με 8 πυρήνες εν δράση:

29xznz9.png

Έχω ανοιχτά 4 tabs στο Chrome,στα οποία παίζουν βίντεο του Youtube σε HD ανάλυση.

(τα άλλα tabs απλά μνήμη καταναλώνουν όχι cpu)

Έγινε επεξεργασία από Alithinos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.