Jump to content



Powerline connector ή access point?


Recommended Posts

Καλησπέρα και σε όλους τους φίλους.

Μιας και ήρθε το καλοκαίρι και σφίξαν οι ζέστες, πήρα το λάπτοπ και το πήγα στο μπαλκόνι γιατί μέσα το σπίτι είναι φούρνος και στο μπαλκόνι το βράδυ είναι απλά υπέροχα όσο ζέστη και αν έχει.

Το παίρνω, το στήνω, και με το που πάω να συνδεθώ στο wifi κοιτάω και βλέπω χαμηλό σήμα. Το ρουτερ ZTE που δίνει η wind είναι σε απόσταση 10 μέτρων από το τραπέζι στο μπαλκόνι που έχω το λάπτοπ με 4-5 τοίχους να παρεμβάλονται ενδιάμεσα.

Για ενίσχυση του σήματος τι μπορώ να κάνω? Να πάρω ένα access point ή ένα Powerline adapter? Ποια η διαφορά τους? Η τοποθέτηση ethernet καλώδιου δεν είναι εφικτή δυστυχώς άρα οδηγούμε σε κάτι που θα τοποθετηθεί σε πρίζα κάτω από το τραπέζι στο μπαλκόνι.

Έχω δει αυτά εδώ για κάθε περίπτωση:

Access point: https://www.skroutz.gr/s/2750956/TP-LINK-TL-WA850RE.html

Και Powerline adapter : D-Link DHP-308AV 500Mbps Powerline Adapter

Βάζω ταβάνι 30 με 40 ευρώ περίπου.

Καμία συμβουλή? :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι 10 μέτρα και παρεμβάλλονται 4-5 τοίχοι; Μου φαίνεται κάπως περίεργο το νούμερο.

Το powerline θα σου μεταφέρει το δίκτυο μέσω των καλωδίων του ρεύματος. Οπότε από την πρίζα θα πρέπει να συνδέσεις με καλώδιο το λαπτοπ από τη μία άκρη και το ΖΤΕ από την άλλη.

Το access point θα το βάλεις σε λειτουργία repeater να υποθέσω, οπότε θα το βάλεις σε μία πρίζα κάπου στα μισά της απόστασης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.