Jump to content



Η δικαίωση ήλθε!


seismic

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σου λέω ότι χωρίς το σύστημα θα είχε την ίδια ζημιά αν γινόταν πρώτο δεύτερο ή τρίτο.

δηλαδή...

Όταν κατά τον σεισμό το κτίριο μετατοπίζεται ελαστικά αυτή η μετατόπιση δεν έχει καμία επίδραση, και μπορεί να επαναλαμβάνετε συνεχώς χωρίς να μειώνετε η αντοχή του.

Αν όμως η μετατόπιση περάσει στην πλαστική περιοχή δηλαδή εμφανίσει ρήγματα στις κολώνες τότε το κτίριο δεν ξεχνά ποτέ τι έχει πάθει. Δηλαδή στον επόμενο σεισμό θα θυμηθεί τα παλιά του ρήγματα, και αυτά θα αρχίσουν να μεγαλώνουν πιο πολύ.

Οπότε αφού στο πρώτο πείραμα δεν εμφάνισε ρωγμές, σημαίνει ότι δεν έχασε την αρχική του αντοχή, διότι μετατοπίστηκε μόνο ελαστικά.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

ελληνικα μιλαω φιλε μου ελληνικα μου μιλας..Αλλα φασκεις αντιφασκεις

Μου λες στο προηγουμενο ποστ πως ξεκινησαν οι βλαβες απο το 2ο πειραμα.

μου λες επισης πως το μπετο αν δε παθει ρωγμη δε διατρεχει κινδυνος.

Το δεχομαι..

πως να δεχτω ομως οτι μου λες θα παθαινε την ΙΔΙΑ ΖΗΜΙΑ αν δοκιμαζες το μπετο (brand new)χωρις τη βαση ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΛΑ οταν ηδη στο δευτερο σου πειραμα , εχει ρωγμες και εχει παθει ζημια;;;;;

Και εσυ το λες και εγω το βλεπω με τα ιδια μου τα ματια μου..

Μια απλη ερωτηση κανω και παλι θα παμε 67 σελιδες.Ευγε

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο πείραμα έκανε τις ρωγμές διότι δεν είχε το σύστημα.

Στο τρίτο σύστημα έδεσα τις κολόνες με σύρμα για να μην μου φύγει πάνω από την βάση όταν θα το κούναγα με μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι το κούνησα την δεύτερη φορά.

Βάλε να δουλέψει λίγο το μυαλό σου.

Το πρώτο με το σύστημα το κούνησα 10g και δεν έπαθε τίποτα.

Το δεύτερο ήταν βιδωμένη η βάση μπετού με την σεισμική βάση, και έσπασε εκεί που ήταν οι βίδες με κούνημα 0,5g

To τρίτο ήταν και δεμένο με σύρματα και έσπασε τελείως με 1g

Αν δεν το είχα βιδώσει με την βάση και δεν το είχα δέσει και με σύρματα, θα ψάχναμε να το βρούμε.

Οι σημερινές κατασκευές δεν είναι βιδωμένες καθόλου...σου λέει κάτι αυτό?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο καθηγητής ίδρυσε την σεισμική βάση στο Μετσόβιο και ήταν 20 χρόνια διευθυντής πάνω στα πειράματα που έγιναν εκεί.

Του έστειλα τα δικά μου πειράματα και πείρα αυτή την απάντηση.

Αγαπητέ Κε Λυμπέρη,

Παρακολουθώ τόσο απ’ ευθείας όσο και μέσω του Κου Μαρκάτου τα εξαίρετα αποτελέσματα των πειραματικών σας ερευνών για την επίτευξη μίας πραγματικά αντισεισμικής κατασκευής, και γι’ αυτό σας συγχαίρω. Βέβαια, δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες αλλά βλέπω το αποτέλεσμα.

Με εκτίμηση

Π.Καρύδης

Link to comment
Share on other sites

οχι και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη..

ρωταω σαν θεατης και ασχετος.Ουτε ξυπνιος το παιζω ουτε τπτ.Αυτα που βλεπω ΟΝΤΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ γενιουνται ερωτηματα και ρωταω εσενα που εισαι ειδικος.

αυτο που βλεπω ειναι οτι στο 3ο πειραμα , ειδα οτι το δοκιμασες με σπασμενο μπετο.

Σου λεει κατι αυτο εσενα ; οτι ειναι ΛΟΓΙΚΟ να εχουμε τετοιου ειδους αποριες ;

εσενα σου λεει ομως οτι για να συγκρινεις κατι πρεπει να ειναι υπο ΙΔΙΕΣ συνθηκες ΟΛΑ ?και αλλαζει μονο ενασ παραγοντας ;

Link to comment
Share on other sites

οχι και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη..

ρωταω σαν θεατης και ασχετος.Ουτε ξυπνιος το παιζω ουτε τπτ.Αυτα που βλεπω ΟΝΤΑΣ ΑΣΧΕΤΟΣ γενιουνται ερωτηματα και ρωταω εσενα που εισαι ειδικος.

αυτο που βλεπω ειναι οτι στο 3ο πειραμα , ειδα οτι το δοκιμασες με σπασμενο μπετο.

Σου λεει κατι αυτο εσενα ; οτι ειναι ΛΟΓΙΚΟ να εχουμε τετοιου ειδους αποριες ;

εσενα σου λεει ομως οτι για να συγκρινεις κατι πρεπει να ειναι υπο ΙΔΙΕΣ συνθηκες ΟΛΑ ?και αλλαζει μονο ενασ παραγοντας ;

Παίζει μεγάλο ρόλο η επιτάχυνση που κουνάω το μοντέλο.

Κανονικά το πείραμα έπρεπε να τελειώσει όταν έσπασε στο δεύτερο πείραμα.

Στο τρίτο πείραμα ήταν σπασμένο στην βάση από το δεύτερο πείραμα.

Εγώ όμως ήθελα να κουνήσω στο τρίτο πείραμα το μοντέλο με την ίδια ταχύτητα που κούνησα το πρώτο για να δω τι θα πάθει.

Οπότε το δεύτερο και το τρίτο πείραμα στην ουσία είναι ένα πείραμα με διαφορετικές ταχύτητες.

Το πρώτο με 10g δεν έπαθε τίποτα.

Μετά άρχισε να σπάει στα 0,5 g και κατέρρευσε στο 1g

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Ο αξιότιμος καθηγητής κύριος Παναγιώτης Καρύδης ίδρυσε την καλύτερη σεισμική βάση στην Ελλάδα, και διετέλεσε και διευθυντής στα πειράματα για πολλές δεκαετίες.

Τώρα είναι επίτιμος καθηγητής στην σεισμική βάση.

Τόσο ο κύριος Π. Καρύδης όσο και ο Khalid M. Mosalam, PhD, PE Professor of Structural Engineering, Mechanics and Materials Civil and Environmental Engineering University of California Berkeley, ανεγνώρισαν τα πειράματα που έκανα σαν εξαίρετα αποτελέσματα πειραματικών ερευνών.

Μετά την πείρα τόσων ετών που έχουν αυτοί οι εξαίρετοι και ειδικευμένοι καθηγητές πάνω σε πειράματα στις καλύτερες σεισμικές βάσεις των πανεπιστημίων.... πρέπει να τους πιστέψουμε ... πρέπει να πιστέψουμε αυτό που λένε...για τα πειράματα που έκανα?

Τελικά ποιους πρέπει να πιστέψουμε τους επώνυμους καθηγητές ή τους ανώνυμους αντιρρησίες του michanikos.gr οι οποίοι με διέργαψαν από το φόρουμ γιατί ......δεν ξέρω ακόμα και τώρα ??????????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιους πρέπει να πιστέψουμε τους επώνυμους καθηγητές ή τους ανώνυμους αντιρρησίες του michanikos.gr οι οποίοι με διέργαψαν από το φόρουμ γιατί ......δεν ξέρω ακόμα και τώρα ??????????

Σε διέγραψαν γιατί δεν είχε φιλίες με τον admin. Έτσι πάει συνήθως...

Και 'δω κάποτε ένα παιδί είχε ποστάρει κάτι πειράματα με έναν pentium που τον είχε πάει 10GHz. Κάποιοι αμφισβητούσαν τα αποτελέσματα και επειδή δεν ήταν φίλος με τους admin τον διέγραψαν.

Link to comment
Share on other sites

Την επίσημη υπογραφή τους και το όνομα τους το βάζουν σε δημοσιεύσεις που θα παρουσιαστούν σε συνέδρια και σε journals του χώρου π.χ.

American Society of Civil Engineers

International Association for Bridge and Structural Engineering

ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;

Εκεί είναι το θέμα. :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Πως να έχει ο admin του michanikos.gr φιλίες μαζί μου, όταν ένας μη μηχανικός κάνει τον μηχανικό?

Τελικά έχουν μπερδέψει την επιστήμη με την εφεύρεση.

Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο εφευρέτης είναι ο άνθρωπος που βλέπει προβλήματα εκεί που δεν τα βλέπουν οι άλλοι και βρίσκει την λύση.

Επιστήμονας είναι ο ερευνητής ο οποίος ερευνά και αυτός.

Ερευνητής είναι όμως και ο εφευρέτης ο οποίος έστω και ερασιτεχνικά ερευνά την ιδέα του για να εμπεδώσει την λογική της.

Link to comment
Share on other sites

Την επίσημη υπογραφή τους και το όνομα τους το βάζουν σε δημοσιεύσεις που θα παρουσιαστούν σε συνέδρια και σε journals του χώρου π.χ.

American Society of Civil Engineers

International Association for Bridge and Structural Engineering

ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;

Εκεί είναι το θέμα. :nuke:

Ναι έχουν σκοπό να το κάνουν μαζί μου.

Dear Giannis,

These are very nice tests and very useful. I am not suer at what stage you are in the patent process. However, these tests can be published if you would liek to write a paper or report about the tests as I think many can benefit from your effort. I will be glad to help you in the writing, if you want, and have this effort published in a journal.

Best regards,

Khalid

-----------------------------------------------------------------

Khalid M. Mosalam, PhD, PE

Professor

733 Davis Hall

Structural Engineering, Mechanics and Materials

Civil and Environmental Engineering

University of California

Berkeley, CA 94720-1710

Tel 510-643-4805

Fax 510-643-8928

e-mail: mosalam@berkeley.edu

http://www.ce.berkeley.edu/~mosalam

Link to comment
Share on other sites

suer?

liek ?

απο που ειναι ?

Από το Μαρόκο η καταγωγή του. Αλλά είναι ένας από τους τρεις καλύτερους καθηγητές της Αμερικής.

δες εδώ..... http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/GRAFEIO_TYPOY/TEXNOGRAFHMA_2011/TEXNOGRAFHMA_427/427%2012_13.pdf Σε πρόσφατο Scientific Report (PEER-NEES Report)

(2009) του καθηγητή του Πανεπιστημίου της Καλιφόρ-

νιας στο Μπέρκλεϋ Κ. Μ. Mosalam (Vice Chair for

Research and Technical Services of the University of

California, Berkeley), αναδεικνύεται διεθνώς το μοντέ-

λο του υπογράφοντα ως ένα από τα δύο πιο αξιόπιστα

μοντέλα σχεδιασμού κόμβων δοκού – υποστυλώματος

κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα. Επιπλέον το

Report αυτό έτυχε των θετικών κριτικών σχολίων και

παρεμβάσεων του παγκοσμίου φήμης Αμερικανού Κα-

θηγητή J.P. Moehle (University of California, Berkeley)

και βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://peer.

berkeley.edu/publications/peer reports/reports_2009/

web_PEER9106_PARK_Mosalam.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα λίγο αυτό με τα υπόγεια στις πολυκατοικίες. Δηλαδή με 3 υπόγεια έχουμε καλύτερη στατικότητα; Επίσης στην αντισεισμική σου κατασκευή είναι δυνατόν να συνδέονται η τσιμεντένια βάση και το κτίσμα με αποσβεστήρες ή μεγάλα ρουλεμάν; Κατά πόσο είναι η εφικτή η τοποθέτηση αισθητήρων για την παρακολούθουση διαφόρων παραμέτρων όπως της άσκησης των δυνάμεων του φέροντα της καταπόνησης των υποστηλωμάτων κτλ. Επίσης ποιό το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής και που μπορεί κάποιος να απευθυνθεί αν ενδιαφέρεται να σηκώσει πολυκατοικία με την αντισεισμική σου πατέντα;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Tsoureki
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22691]Tsoureki[/MENTION] Εγώ δεν κατάλαβα λίγο αυτό με τα υπόγεια στις πολυκατοικίες. Δηλαδή με 3 υπόγεια έχουμε καλύτερη στατικότητα;

seismic

Ναι έχουμε καλύτερη στατικότητα....

Φαντάσου ότι σε μία οικοδομή δεν υπάρχουν οι πλάκες και τα δοκάρια, παρά μόνο οι κολώνες.

Αν τώρα από τις κολώνες αυτές η μία κολόνα είναι χωμένη μέσα στο έδαφος ( όπως τα υπόγεια )

μία άλλη απλά πατάει πάνω στο έδαφος, και μία άλλη είναι βιδωμένη πάνω στο έδαφος.

Αν τώρα εφαρμόσουμε στο άνω άκρο τους μία ίδιου μεγέθους πλάγια δύναμη σε αυτές τις τρεις κολόνες, αυτές θα αντιδράσουν διαφορετικά.

Η πρώτη κολόνα που είναι χωμένη μέσα στο έδαφος θα φέρει μία αντίδραση πριν ανατραπεί η οποία θα είναι τόσο μεγάλη όσο μεγάλο είναι το βάθος που είναι χωμένη.

Ακόμα εξαρτάτε και που είναι χωμένη...σε βράχο ή σε χώμα...σε βράχο είναι καλύτερα....λογικό είναι.

Η δεύτερη θα τουμπάρει αμέσως διότι δεν υπάρχει καμία σύνδεση με το έδαφος.

Η τρίτη που είναι βιδωμένη με το έδαφος θα αντέξει μεγαλύτερη πλάγια δύναμη από τις άλλες δύο κολόνες.

Ακόμα η τρίτη εξαρτάτε πως θα αντιδράσει και από άλλους παράγοντες όπως το γεωμετρικό σχήμα της κολόνας, και από το πως είναι βιδωμένη....δηλαδή άλλο είναι το βίδωμα να είναι στην βάση με το έδαφος, και άλλο η βίδα να διαπερνά κατακόρυφα όλη την κολόνα και να βιδώνει στο έδαφος.

Αυτό κάνει η ευρεσιτεχνία. Βιδώνει την κάθε κολόνα της οικοδομής με το έδαφος, ώστε όλες μαζί να μπορούν να παραλάβουν μεγαλύτερα πλάγια φορτία στον σεισμό από ότι παίρνουν οι άλλες κολόνες.

Για τα άλλα ερωτήματα θα απαντήσω το απόγευμα...

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.