Jump to content



Η δικαίωση ήλθε!


seismic

Recommended Posts

Αυτόν το καημένο το Mosalam και τα email του μας τα έχεις παρουσιάσει μήνες τώρα. Καμιά εξέλιξη θα δούμε ποτέ ή θα μας αναμασάς τις φιλικές τους παραινέσεις για να συνεχίσεις την ιδέα σου για ακόμα 2-3 χρόνια;

Προσωπικά σε βλέπω στάσιμο και δεν είσαι διατεθειμένος να το παλέψεις ή τουλάχιστον όχι όσο μεγαλεπήβολα μας το παρουσιάζεις. Αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο ξεχωριστό και ιδιοφυή και πιστεύεις οτι αυτό που έφτιαξες θα σώσει ζωές, τότε συγγνώμη που θα στο πω, αλλά κάθεσαι και αναλώνεις ώρες του πολύτιμου χρόνου σου εδώ μέσα και σε άλλα fora με τον οποίο χρόνο θα μπορούσες να είχες πετύχει περισσότερα.

Είτε λοιπόν αρέσκεσαι στην μεμονωμένη αναγνωρισιμότητα γιατί μέχρι εκεί φτάνει η ματιά σου και η φιλοδοξία σου, είτε πραγματικά δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα περισσότερο και είσαι ηττοπαθής που ρίχνεις το φταίξιμο πάντα στους άλλους.

Πάρτο χαμπάρι τι σου λέμε όσοι μπαίνουμε στο κόπο να συνεχίσουμε να συμμετέχουμε στο θέμα σου.

Με πορδές αυγά δε βάφεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τις πορδές τις ρίχνουν οι άλλοι φίλε μου. Εγώ λέω τα πράγματα όπως είναι ... τι άλλο μπορώ να κάνω?

Η ευθύνη της απραξίας είναι αποκλειστικά και μόνο του κράτους.

Το κράτος πρέπει να ντρέπεται που έναν άνθρωπο με ιδέες τον αφήνει ακόμα να πιάνει την ταβανόβουρτσα και να ασπρίζει σπίτια στην Ίο.

Θα μπορούσα να προσφέρω περισσότερα μέσα σε ένα ερευνητικό κέντρο.

Έχω χαζέψει όλη την επιστημονική κοινότητα, και ακόμα δουλεύω σαν μάστορας.

Με 3 και 60 και με οικογένεια και παιδί που σπουδάζει σε πανεπιστήμιο εσύ τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις από αυτά που έκανα εγώ?

Άλλα μου λέτε εσείς, άλλα οι καθηγητές.

Όλα αυτά θέλουν χρήματα.... εκατομμύρια..χρηματοδότησε την έρευνα εσύ, και θα δεις τι θα γίνει μετά...

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να κυνηγάς την αδικία προς το πρόσωπό σου και σε 5 χρόνια εδώ θα είμαστε να ξαναλέμε για τα email του Mosalam.

Δεν υπάρχει δε μπορώ. Υπάρχει δε θέλω. Και συ δε θες ξεκάθαρα. Αλλιώς αν είσαι τόσο σίγουρος για την επιτυχία μόνο ως βλακεία μπορώ να εκλάβω την απόφασή σου να μην θυσιάσεις την οικογένεια και το παιδί για να πετύχεις αυτό που θες.

Το να θυσιάσεις δεν εννοώ προφανώς να καταστρέψεις αλλά να μαζέψεις κάθε οικονομική και χρονική δυνατότητα να πας έξω εκεί που σε πιστεύουν και θα σε χρηματοδοτήσουν.

1-2 χρόνια λιτότητας στην οικογένεια (ας δουλέψει η γυναίκα και το παιδί παράλληλα με τις σπουδές) και θα τους βοηθήσεις πολλαπλάσια εφόσον πετύχεις και φύγεις από το τρεις και εξήντα.

Αν δε πιάνεις την εικόνα συνέχισε να βάφεις σπίτια για τρεις και εξήντα και να καταριέσαι το κράτος. Η ευρεσιτεχνία σου θα μείνει και θα στοιχειώσει εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γράφω εδώ μέσα αλλά και σε άλλα φόρουμ έφερε αποτέλεσμα.

Ο Καρύδης αφού κάνει μερικές προσομοιώσεις θα τις παρουσιάσει στο Τ.Ε.Ε και στο Μετσόβιο και θα εισηγηθεί να μπει στον κανονισμό. Αυτό έκανα...συν τα πειράματα, συν τις προσομοιώσεις, συν τα διεθνή διπλώματα μαζεύουν 60 με 70 χιλιάδες ευρώ....σε πέντε χρόνια. Δεν έχω άλλα χρήματα ...

Πάω τώρα γιατί έχω να βάψω ένα σπίτι..

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Και βασικα που θα βιδωσουν? στο χωμα? Σε βραχο? Σε πλακα?

Πιο σταθερο δεν θα ειναι να μπουν μερικες κωλονες με τα σιδερα μεσα και να πανε σε καποιο βαθος;

Και επισης στο πειραμα, τη μια φορα το κτηριο ειναι γερο και την αλλη σπασμενο και δεμενο με συρμα, αρα ακυρο, εφοσον δεν γινεται υπο τις ιδιες συνθηκες.

Ειναι πχ να κανεις ενα πειραμα που καποιος κλωτσαει μια μπαλα και προσπαθει να πετυχει κατι και τη μια φορα το κανει με κανονικη μπαλα και την αλλη με 80% ξεφουσκωτη.

Η κλωτσια θα ειναι η ιδια, αλλα το αντικειμενο που θα δεχτει την κλωτσια θα ειναι διαφορετικης καταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εχω καταλαβει πως και που θα βιδωσεις το κτηριο στο εδαφος...
Δες αυτό το βίντεο που δείχνει τον μηχανισμό.

και διάβασε αυτό πάρα κάτω.

Ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρας δομικών έργων της παρούσας εφεύρεσης καθώς και ο τρόπος κατασκευής των δομικών κατασκευών χρησιμοποιώντας τον υδραυλικό ελκυστήρα της παρούσας εφεύρεσης έχουν ως κύριο σκοπό την ελαχιστοποίηση των προβλημάτων που σχετίζονται με την ασφάλεια των δομικών κατασκευών στην περίπτωση αντιμετώπισης φυσικών φαινομένων όπως είναι ο σεισμός, οι ανεμοστρόβιλοι και οι πολύ ισχυροί πλευρικοί άνεμοι. Σύμφωνα με την εφεύρεση αυτό επιτυγχάνεται με μια συνεχή προένταση (έλξη) της δομικής κατασκευής προς το έδαφος και του εδάφους προς την κατασκευή, κάνοντας αυτά τα δύο μέρη ένα σώμα. Αυτή τη δύναμη προέντασης την εφαρμόζει ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα δομικών έργων. Αυτός αποτελείται από ένα συρματόσχοινο το οποίο διαπερνά ελεύθερο στο κέντρο τα κάθετα στοιχεία στήριξης της δομικής κατασκευής, καθώς και το μήκος μιας γεώτρησης, κάτω απ’ αυτά. Στο κάτω άκρο του είναι πακτωμένο με ένα μηχανισμό τύπου άγκυρας που πακτώνεται στο ύψος της θεμελίωσης και στο βάθος των πρανών μιας γεώτρησης και δεν μπορεί να ανέλθει. Στο επάνω μέρος το συρματόσχοινο είναι πάλι πακτωμένο με ένα υδραυλικό μηχανισμό έλξης ο οποίος το έλκει με μία συνεχή δύναμη ανόδου. Η ασκούμενη έλξη στο συρματόσχοινο από τον υδραυλικό μηχανισμό και η αντίδραση σ’ αυτήν την έλξη που προέρχεται από την πακτωμένη άγκυρα στο άλλο άκρο του γεννά την επιθυμητή προένταση στο δομικό έργο η οποία προσδίδει στα μεγάλα άκαμπτα κάθετα στοιχεία μεγαλύτερη φέρουσα ικανότητα και μικρή παραμόρφωση σε πλάγιες φορτίσεις.

Για περισσότερα διαβάστε το επιστημονικό άρθρο εδώ. Αντισεισμικό σύστημα.

Εχει μια λογικη σε "μικρες" οικιες. Σε πολυκατοικιες 4+ οροφων, τι μεγεθος θα εχουν οι βιδες και απο τι υλικο?
Οι διατομές είναι θέμα μελέτης. Το βάθος εξαρτάτε α) από το μέγεθος του έργου, β) από το που πακτώνουμε σε έδαφος ή βράχο. γ) Οι διατομή του συρματόσχοινου και του μηχανισμού εξαρτάτε από το μέγεθος του έργου.

Αυτό που κάνει η ευρεσιτεχνία είναι να ελέγχει το πλάτος ταλάντωσης της κατασκευής.

Οπότε απαραίτητο το σύστημα από την μονοκατοικία μέχρι και τον ουρανοξύστη.

Και βασικα που θα βιδωσουν? στο χωμα? Σε βραχο? Σε πλακα?

Πιο σταθερο δεν θα ειναι να μπουν μερικες κωλονες με τα σιδερα μεσα και να πανε σε καποιο βαθος;

Και επισης στο πειραμα, τη μια φορα το κτηριο ειναι γερο και την αλλη σπασμενο και δεμενο με συρμα, αρα ακυρο, εφοσον δεν γινεται υπο τις ιδιες συνθηκες.

Ειναι πχ να κανεις ενα πειραμα που καποιος κλωτσαει μια μπαλα και προσπαθει να πετυχει κατι και τη μια φορα το κανει με κανονικη μπαλα και την αλλη με 80% ξεφουσκωτη.

Η κλωτσια θα ειναι η ιδια, αλλα το αντικειμενο που θα δεχτει την κλωτσια θα ειναι διαφορετικης καταστασης.

Παίζει μεγάλο ρόλο η επιτάχυνση που κουνάω το μοντέλο.

Κανονικά το πείραμα έπρεπε να τελειώσει όταν έσπασε στο δεύτερο πείραμα.

Στο τρίτο πείραμα ήταν σπασμένο στην βάση από το δεύτερο πείραμα.

Εγώ όμως ήθελα να κουνήσω στο τρίτο πείραμα το μοντέλο με την ίδια ταχύτητα που κούνησα το πρώτο για να δω τι θα πάθει.

Οπότε το δεύτερο και το τρίτο πείραμα στην ουσία είναι ένα πείραμα με διαφορετικές ταχύτητες.

Το πρώτο με 10g δεν έπαθε τίποτα. Αυτό έφερε το σύστημα.

Μετά στο δεύτερο άρχισε να σπάει στα 0,5 g και στο τρίτο κατέρρευσε στο 1g Το δεύτερο και το τρίτο δεν έφεραν το σύστημα, και φάνηκε η διαφορά.

Οι οικοδομές σήμερα δεν είναι βιδωμένες στην βάση, και δεν έχουν ούτε σύρματα.

Βασικά όταν βιδώσουμε ένα αντικείμενο με μία βίδα, αυτό το κάνουμε για να είναι πιο γερό και στερεωμένο καλά. Αυτό κάνει και το σύστημα στην κατασκευή και την ενώνει με το έδαφος. Σήμερα οι κατασκευές απλός εδράζονται στο έδαφος.

Ακόμα και ο πόντιος βίδωσε το μουσικό συγκρότημα στο πάτωμα για να γίνει ( στέρεο )

Και να θυμάστε πάντα ότι την κιβωτό την έφτιαξε ερασιτέχνης, ενώ τον Τιτανικό επαγγελματίας!

Πρώτο φόρουμ σε επισκέπτες για την ευρεσιτεχνία Η Αλήθεια που κρύβουν επιμελώς • View forum - Θέλουμε να δημοσιεύσουμε την έρευνά μας

Δεύτερο φόρουμ Συζητήσεις

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Στον αντισεισμικό σχεδιασμό το παγόβουνο ονομάζεται ( αστάθμητοι παράγοντες )

Ναι αλλα η κιβωτος δεν τρακαρε με τιποτα. Η συγκριση δεν ειναι δικαιη, αν και πιστευω οτι εννοεις αλληγορικα.

Άλλωστε την κιβωτό την έφτιαξε ερασιτέχνης, ενώ τον Τιτανικό επαγγελματίας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου έχει να κάνει με το μέγεθος και την αναλογικότητα.

Στην αεροδυναμική πχ, δοκιμάζουν μία αεροτομή / ένα αυτοκίνητο / ένα αεροπλάνο σε μία αεροσήραγγα υπό κλίμακα με σωστές αναλογίες και το αποτέλεσμα έχει εφαρμογή πάντα.

Στην κόπωση των υλικών από όσο θυμάμαι από τα μαθήματα της σχολής (πάνε και 10+ χρόνια) ΔΕΝ υπάρχει η αρχή της αναλογικότητας. Δλδ το ότι άντεξε το κατασκεύασμά σου 14g δεν σημαίνει ότι ένα διπλάσιο θα αντέξει τα ίδια. Μπορεί να πέσει και στα 4 (ΔΕΝ ξέρω αλλά πιστεύω ότι μπορεί). Οπότε εσύ πώς είσαι σίγουρος και υποστηρίζεις ότι θα έχει τόσο ευρεία εφαρμογή???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου έχει να κάνει με το μέγεθος και την αναλογικότητα.

Στην αεροδυναμική πχ, δοκιμάζουν μία αεροτομή / ένα αυτοκίνητο / ένα αεροπλάνο σε μία αεροσήραγγα υπό κλίμακα με σωστές αναλογίες και το αποτέλεσμα έχει εφαρμογή πάντα.

Στην κόπωση των υλικών από όσο θυμάμαι από τα μαθήματα της σχολής (πάνε και 10+ χρόνια) ΔΕΝ υπάρχει η αρχή της αναλογικότητας. Δλδ το ότι άντεξε το κατασκεύασμά σου 14g δεν σημαίνει ότι ένα διπλάσιο θα αντέξει τα ίδια. Μπορεί να πέσει και στα 4 (ΔΕΝ ξέρω αλλά πιστεύω ότι μπορεί). Οπότε εσύ πώς είσαι σίγουρος και υποστηρίζεις ότι θα έχει τόσο ευρεία εφαρμογή???

Η εφεύρεση που έχω κάνει είναι πολύ μεγάλη διότι έχει να κάνει με όλες τις υφιστάμενες και με όλες τις κατασκευές του μέλλοντος. Σώζει ζωές και περιουσίες, στον σεισμό στον ανεμοστρόβιλο και στον πόλεμο.

Για την κόπωση των υλικών μιας κατασκευής συμβαίνουν τα εξής.

Όλα τα υλικά έχουν μία ελαστικότητα. Την ίδια ελαστικότητα έχουν και οι κατασκευές. Αν ο σεισμός είναι μικρός και η οικοδομή κουνιέται μέσα σε αυτήν την περιοχή της ελαστικότητας, η κατασκευή δεν παθαίνει τίποτα όσο και να κουνηθεί, και όσες φορές και να κάνει σεισμό. Αν περάσει τα όρια της ελαστικότητας και αρχίζει να κάνει ρωγμές, αυτές οι ρωγμές στον επόμενο σεισμό θα μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο. Δηλαδή τα υλικά ξεχνούν την καταπόνηση όταν αυτή γίνεται εντός της ελαστικής περιοχής.

Δεν ξεχνούν ποτέ το σπάσιμο, ρωγμή, κρακ.

Η ευρεσιτεχνία αυτό που κάνει είναι να μην αφήνει την κατασκευή να περάσει έξω από την ελαστική περιοχή, διότι έχει την δυνατότητα να ελέγχει το πλάτος της ταλάντωσης ολόκληρης της κατασκευής. Δηλαδή λέει στην κατασκευή ... κουνήσου λίγο, αλλά ως εδώ και μη παρέχει.

Όπως είναι τα αμορτισέρ που μπορείς να τα κάνεις μαλακά ή σκληρά.

Όταν δεν πέσει μία κατασκευή σε έναν σεισμό μεγάλο, αλλά πέσει μετά σε έναν μικρότερο σεισμό, αυτό πάει να πει ότι...

α) Είχε πάθει ζημιές από τον μεγάλο σεισμό, και έπεσε με τον μικρό διότι μεγάλωσαν τα κρακ. Τα κρακ πάνω στον σκελετό. Όχι τα κρακ των τοίχων αυτά δεν εμπνέουν καμία ανυσηχεία.

β)Δεν έχει σχέση αν ο σεισμός είναι μεγάλος ή μικρός.

Αυτό που κάνει την ζημιά είναι η ενέργεια που φθάνει στην κατασκευή. Ένας σεισμός 8 Ρίχτερ στην Αθήνα, δεν θα επηρεάσει πολύ τα σπίτια στην Κρήτη.

Ένας σεισμός 6 Ρίχτερ κάτω από την πόλη, με μικρό βάθος θα κάνει καταστροφές.

Για τον λόγο αυτό οι μηχανικοί δεν παίρνουν υπόψιν τους τα Ρίχτερ, αλλά την επιτάχυνση ( g ) που φτάνει κάτω από την κατασκευή.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Το ότι στην κατασκευή που έφτιαξες δεν χωράνε να μείνουν άνθρωποι.

Πως ξέρεις ότι θα ανέξει ολόκληρο σπίτι?

Ή ολόκληρη πολυκατοικία?

Ή αλόκληρο ξενοδοχείο?

Εσύ λές ότι έχει εφαρμογή παντού.

Αν κάνεις τη δοκιμή σε μεγαλύτερη κατασκευή δε σημαίνει ότι επειδή άντεξε στο μικρό ότι θα αντέξει και στο μεγάλο.

Δλδ με ακόμα απλούστερα λόγια:

Έστω ότι φτιάχνεις όπως εσύ ένα κτίριο υπο κλίμακα και εφαρμόζεις πάνω του τη δύναμη που εφάρμοσες εσύ. Αν φτιάξεις μετά ένα μεγαλύτερο με ίδιες αναλογίες παντού (όχι μόνο σε υψος / πλάτος, αλλά ακόμα και σε διάμετρο οπλισμού στα σίδερα κλπ) ΔΕΝ σου εγγυάται κανείς ότι θα αντέξει την ίδια δύναμη.

Δεν ξέρω πως να στο περιγράψω. Με τις γνώσεις που λες ότι έχεις θα έπρεπε - κατα τη γνώμη μου - να καταλαβαίνεις τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μία βάρκα την δένεις με ένα σκοινί μικρό...ένα καράβι με ένα μεγαλύτερο.

Το χειρότερο είναι να μην έχεις καν σκοινί.

Οι κατασκευές σήμερα απλά πατάνε πάνω στο έδαφος αν τους προσθέσουμε και το σύστημα δεν θα είναι καλύτερα?

Αν τους διορθώσουμε και την αιτία που προκαλεί την ζημιά δεν είναι καλύτερα?

Ακόμα όταν κατασκευάζεις μοντέλα, όλα είναι υπό κλίμακα.

Ακόμα και η αντοχή του σκυροδέματος ...ακόμα και η ελαστικότητα της κατασκευής.

Στο μοντέλο αυτό σκόπιμα δεν χρησιμοποιήθηκαν τα σωστά υλικά και ο πλήρης οπλισμό που τοποθετούν στις κατασκευές, διότι τα μοντέλα πρέπει να έχουν την κλίμακα εντός της δομής τους (στο μέτρο ελαστικότητας) ώστε η υπό κλίμακα ένταση του σεισμού να προκαλεί αντίστοιχες υπό κλίμακα μετακινήσεις που να συμφωνούν με την ελαστική θεωρία.

Εγώ τα έκανα όλα υπό κλίμακα, εκτός ένα...τον σεισμό ...τον έκανα πραγματικό χωρίς κλίμακα με επιτάχυνση 1,77 g και πλάτος ταλάντωσης 11 cm

Κανονικά έπρεπε να πολλαπλασιάσω την κλίμακα του μοντέλου μου 1 προς 7,14 με τα 1,77 g που το κούνησα για να βρω την πραγματική επιτάχυνση που θα είχε μία κανονική κατασκευή. Δηλαδή 7,14 x 1,77 = 12,64 g

Τα σπίτια στην Ελλάδα κατασκευάζονται να αντέχουν 0,36 g

Εγώ αντί να το δοκιμάσω στο 0,36 g το δοκίμασα στα 12,64 g και δεν έπαθε τίποτα δηλαδή δεν ξέρουμε πότε αστοχεί ....και έχετε ακόμα αμφιβολίες?

Στο Μετσόβιο τα μοντέλα τα δοκιμάζουν με επιτάχυνση μέχρι 1 g όχι πάρα πάνω, διότι ποτέ δεν έχει γίνει μεγαλύτερος σεισμός στην Ελλάδα από 1 g

Ο μεγαλύτερος σεισμός που έγινε ποτέ σε όλο τον κόσμο έφθασε τα 2,99 g

Και κάτι άλλο

Αν κάνεις σε μεγάλη κλίμακα μία οικοδομή με και χωρίς το σύστημα τα αποτελέσματα θα είναι ακριβώς τα ίδια όπως και στα μικρά μοντέλα διότι απλά η κατασκευή συγκρίνετε με και χωρίς το σύστημα.

Πάντως με την λογική που λες, καμία σεισμική βάση στον κόσμο όλο δεν είναι αξιόπιστη.

Τώρα αν ξέρω ή δεν ξέρω αυτό θα το δεις εδώ. http://www.green-e.gr/m/listing/view/-Antiseismiko-systhma

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.