Jump to content



Η δικαίωση ήλθε!


seismic

Recommended Posts

Όχι τίποτα με πολιτικά ... απλά του έστειλα την ευρεσιτεχνία.

Το μεγάλο ενδιαφέρον όμως άρχισε όταν έκανα τα πειράματα χωρίς το σύστημά

και μπόρεσε να γίνει σύγκριση με το μοντέλο που έφερε το σύστημα.

Στο βίντεο ο Καθηγητής Παναγιώτης Καρύδης.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν δέχομαι αυτόν τον αντισεισμικό σχεδιασμό.

http://www.teeam.gr/teeam/images/stories/eishghseis/avramidis.pdf

Ο εξαίρετος καθηγητής Ι. Αβραμίδης έγραψε αυτό το άρθρο στο πάρα πάνω link

Σε αυτό το άρθρο φαίνεται η ανικανότητα του εφαρμοζόμενου αντισεισμικού σχεδιασμού να κατασκευάσει γερές και οικονομικές κατασκευές για όλους.

Η μη κατανόηση των αιτιών που δημιουργούν προβλήματα στην κατασκευή κατά τον σεισμό, έχει αυξήσει το κόστος, διότι δεν έχουμε καταλάβει κάτι πολύ απλό.

Για να μην υπάρχει η παραμικρή ρωγμή στον φέροντα οργανισμό πρέπει όλες οι πλάκες να μετατοπίζονται μαζί τον ίδιο χρόνο, και με το ίδιο πλάτος ταλάντωσης.

Δηλαδή αν ο σεισμός με την μέγιστη επιτάχυνση, και με όλους τους άλλους τυχηματικούς παράγοντες παραμορφώσει την κατασκευή, έχουμε χάσει τον έλεγχο.

Το ερώτημα είναι, τι πρέπει να κάνουμε για να σταματήσουμε την παραμόρφωση?

Απλά να σχεδιάζουμε άκαμπτες κατασκευές ...όχι ελαστικές ....

Άκαμπτη κατασκευή με πάρα πολλούς ορόφους μικρού εμβαδού, σημαίνει ανατροπή του κτηρίου λόγο γωνιακής επιτάχυνσης σε συνδυασμό με την ακαμψία των κόμβων.

Αυτή την ανατροπή στις άκαμπτες κατασκευές είναι που σταματά η ευρεσιτεχνία.

Η ένωση μιας άκαμπτης κατασκευής με το έδαφος εξασφαλίζει μικρή παραμόρφωση, και την αποφυγή ανατροπής του έργου.

Αυτό δεν θέλουμε όλοι μας?

Με αυτήν την μέθοδο, η κατασκευή διατηρεί μία και μοναδική μορφή χωρίς παραμόρφωση του κατακόρυφου και οριζόντιου άξονα της, σε οποιαδήποτε κατεύθυνση και αν την κουνήσει ο σεισμός.

Αυτό βλέπεται στο πείραμα αυτό που έκανα.

Βλέπετε την μετατόπιση του δώματος, της μεσαίας πλάκας και της βάσης να διατηρούν το ίδιο πλάτος ταλάντωσης χωρίς καμία διαφορά φάσης στις πλάκες και την βάση

Δηλαδή μηδέν παραμόρφωση καμία αστοχία, κανένας κίνδυνος ανατροπής.

Όλοι οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα μιας πραγματικά αντισεισμικής κατασκευής.

Δεν υπάρχουν πρωτεύοντες και δευτερεύοντες κατασκευές, διότι δεν υπάρχουν πρωτεύοντες και δευτερεύοντες ζωές.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο λινκ ειναι λαθος.

και μια ερωτηση, το σπιτι σου εσυ πως το εχεις θωρακισει?

Σε ευχαριστώ για την ειδοποίηση του άκυρου link.

Το σπίτι μου χτίστηκε πριν γεννηθώ.

Το θέμα δεν είναι όμως το σπίτι μου. Είναι ο λάθος σχεδιασμός που ακολουθούν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για υφιστάμενες κατασκευές που δεν είναι αντισεισμικές και θέλουμε να τις μετατρέψουμε με την μέθοδο που προτείνω, μπορούμε να ..

1) Σκάψουμε περιμετρικά του κτιρίου ένα χαντάκι ώστε μέσα σε αυτό να κατασκευάσουμε έναν περιμετρικό δοκό με εξέχοντα άκρα στις γωνίες του.

2) Πριν τοποθετήσουμε τον οπλισμό και το σκυρόδεμα της περιμετρικής δοκού, τοποθετούμε μέσα στο σκάμμα σε επιμέρους σημεία τις πακτώσεις του μηχανισμού αγκύρωσης της ευρεσιτεχνίας.

3) Τοποθετούμε ( κολλάμε )τα κατάλληλα ανθρακονήματα όπου υπάρχει περιμετρική κολόνα η τοιχίο επάνω τους, και αφήνουμε και λίγο από αυτό να εξέχει μέσα στην υπό κατασκευή περιμετρική δοκό.

4) Τοποθετούμε τον οπλισμό και το σκυρόδεμα στην περιμετρική δοκό, ώστε ο μηχανισμός πάκτωσης, και τα ανθρακονήματα μαζί με την δοκό να γίνουν ένα σώμα.

Έτσι έχουμε την δυνατότητα να μετατρέψουμε τα παλιά υφιστάμενα κτίρια σε πραγματικές αντισεισμικές κατασκευές.

Για καλύτερη ενίσχυση μπορούμε να τοποθετήσουμε στα άκρα των στοιχείων και λάμες οι οποίες να εκτείνονται από το δώμα μέχρι και την πακτωμένη περιμετρική δοκό. Οι λάμες θα είναι πακτωμένες στα άκρα του δώματος και της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεφωνική συνέντευξη του κυρίου Παναγιώτη Καρύδη για την ευρεσιτεχνία στο Zougla.gr

Και η δική μου συνέντευξη. http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παίδες?

Μούγκα οι διαφωνούντες..

:sarcastic: που είναι ο φίλος μου ο cna εξαφανίστηκε?

Τους ξεφτύλισες. Που να βγούνε τώρα από τα λαγούμια τους; Δεν τολμάνε.

PS. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί το λένε "ελπιδοφόρα αντισεισμική ευρεσιτεχνία" και όχι "το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα"; Να πάρεις τηλέφωνο να το αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την πρόθεση να ξεφτιλίσω κανένα.

Απλά μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που ενώ εγώ προσπαθώ για κάτι καλό

για όλους μας, ( σωστό ή λάθος δεν το εξετάζω ) πάρα πολλοί σε πολλά φόρουμ είχαν

αρνητική στάση.

Δεν μπόρεσα να το καταλάβω ποτέ μου αυτό?:(

Σαν να τους έκλεβα κάτι, ή σαν να τους έβριζα...

Ο Παναγιώτης Καρύδης είπε....

Δείτε τελευταία ανάρτηση εδώ.. http://www.emichanikos.gr/showthread.php?3439-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1&p=33378#post33378

Με το Ζούγκλα.gr θα υπάρξει συνέχεια.... αν το κράτος αδρανήσει.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του καλύτερου αντισεισμικού σχεδιασμού είναι θέμα γεωμετρικό...

Η ιδέα μου επιδέχεται πολλές παραλλαγές οι οποίες είναι πραγματικά εφαρμόσιμες.

Η καλύτερη εφαρμογή για εμένα είναι η κατακόρυφη προένταση σε επιμήκη υποστυλώματα ( - ) με προένταση στα δύο άκρα για να δουλεύει όλη η διατομή σε αμφίπλευρες καταπονήσεις.

Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα θα μπορούσαμε να κατασκευάζουμε γεωμετρικά επιμήκη σχήματα υποστυλωμάτων ώστε να μπορούμε να εφαρμόζουμε προένταση σε τρία ή τέσσερα άκρα.

Αυτό θα βοηθούσε σε πανταχόθεν σεισμικές καταπονήσεις, διότι κατ αυτόν τον τρόπο δουλεύει όλη η διατομή του γεωμετρικού σχήματος.

Συνιστώ …

α) Την κατασκευή ( Γ ) γωνιακών τοιχίων σε κάθε γωνία της κατασκευής με προένταση των τριών άκρων.

Π.χ σαν αυτήν

β) Την κατασκευή ( Τ ) τάφ τοιχίων, όπου μας επιτρέπεται σχεδιαστικά ( λόγο κάλυψης από την τοιχοποιία ) με προένταση στα τρία άκρα.

γ) Την κατασκευή ( + ) σταυροειδών τοιχίων όπου μας επιτρέπετε σχεδιαστικά ( λόγο κάλυψης από την τοιχοποιία ) με προένταση στα τέσσερα άκρα.

δ) Φυσικά μία κατασκευή εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη από σκυρόδεμα με προένταση σε όλα της τα άκρα, θα είναι πολύ πιο γερή από τις προαναφερθείσες κατασκευές.

Π.χ σαν αυτήν

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί γράφουν Μνημόνια, εδώ γράφουμε ιστορία, και άλλοι μας γράφουν ( στα @@@ τους ) κανονικά.

Είμαστε σοφός λαός...των γραμμάτων.

Αυτό κάνει την διαφορά γιατί ... άλλο είναι το S.O.S, άλλο το SMS και άλλο το ΗΜS...( Χέσεμεσ..)

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινες ρε παιδι μου μεχρι το Μυλοποτα να χαλαρωσεις λιγο.

Αντε και Μαγγαναρι μην ερθει ο Καραμανλης και κανεις κονε.

Έχω τον Μιχαλόπουλο τι να τον κάνω τον Καραμανλή..

Τι Μυλιπότα να πάω μου λες.... χα..χα..χα.. στον Μυλοπότα μένω και εργάζομαι.

Τα ξαδέλφια μου έχουν τα Farout κάμπινγκ...

Αυτή την θέα στην φωτογραφία....έχω από το σπίτι μου.

Αριστερά της είναι ο Μυλοπότας

Εγώ μένω δίπλα στο ξενοδοχείο Ερμής ανάμεσα στο χωριό και τον Μυλοπότα.

Εκεί έγιναν τα πειράματα.

Η ωραία Ίος

10402817_821089357904022_2061234901502100297_n.jpg

Μυλοπότας

10458876_934351093257320_2025255066091668677_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που επιτυγχάνει η ευρεσιτεχνία είναι τα εξής.

α) Όλοι οι όροφοι ενός φέροντα οργανισμού, από τον πρώτο όροφο μέχρι το δώμα, μετατοπίζονται όλοι μαζί τον ίδιο χρόνο με το ίδιο πλάτος ταλάντωσης.

Αυτό σημαίνει μηδενικές παραμορφώσεις στο κτήριο οπότε και αστοχίες κατά την μετατόπιση που επιβάλει ο σεισμός, και μικρότερη πιθανότητα δημιουργίας μαλακού ορόφου.

β) Εκτροπή των φορτίσεων του σεισμού πάνω σε ισχυρότερες διατομές.

Δηλαδή αύξηση της ικανότητας του φέροντα στην παραλαβή πλάγιων φορτίσεων.

γ) Αυξάνει την ικανότητα των μαλακών εδαφών στην παραλαβή φορτίων.

δ) Σταματά το ανασήκωμα των βάσεων και του δώματος των άκαμπτων κάθετων στοιχείων, καθώς και το ανασήκωμα ολόκληρων των κατασκευών.

Δηλαδή σταματά την καταπόνηση όλων των κόμβων με στροφές - στρέψεις, καθώς και την ολική ανατροπή των υψηλών κατασκευών, είτε το αίτιο είναι ο σεισμός, είτε είναι ο αέρας.

Σταματά την ταλάντωση των υψηλών κατασκευών, ( λόγο ριπών αέρα ) και δεν σε πιάνει ναυτία

ε) Αυξάνει την αντοχή των υποστυλωμάτων ως προς την τέμνουσα βάσης.

ζ) Οικονομία διότι επιτυγχάνει λιγότερες εκσκαφές και λιγότερα κυβικά σκυροδέματος βάσεων στα πολύ μεγάλα έργα.

η) Θέτει νέα στάνταρ στα προκατασκευασμένα για την ανέγερση περισσοτέρων ορόφων.

θ) Αυξάνει την αντισεισμικότητα των υφιστάμενων κατασκευών περισσότερο από κάθε άλλη μέθοδο.

ι) Αυξάνει την αντοχή των κατασκευών σε βομβαρδισμούς.

κ) Προστατεύει όλες τις ελαφριές κατασκευές από ανεμοστρόβιλους.

λ) Προστατεύει τους αυτοκινητόδρομους από την πτώση βράχων.

μ) Ενισχύει την αντοχή των τοιχίων αντιστήριξης.

ν) Δημιουργεί στα μαλακά εδάφη στοιχεία εγκιβωτισμού.

ξ) Προστατεύει από την πτώση των πρανών στην διάνοιξη σηράγγων.

Περισσότερα εδώ. Προεπιλογή

Δημοσίευση της ευρεσιτεχνίας σε τεχνικό επιστημονικό περιοδικό.

Όλο το περιοδικό στο pdf https://www.dropbox.com/s/2ruph6n752ntcre/MKT%201o%202014.pdf

και εδώ. http://www.zougla.gr/greece/article/ergodigos-epinoise-elpidofora-antisismiki-evresitexnia

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι spamming?

Δεν το έχω καταλάβει ποτέ μου?

Σπαμ (spam) ονομάζεται η μαζική αποστολή ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή άλλων, σε μια προσπάθεια προώθησης προϊόντων ή ιδεών

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.