Jump to content



Noctua D14 και θερμοκρασίες


artyom

Recommended Posts

Λοιπόν [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] κάποιες ερωτησεις πανω στην D14.

Την εβαλα πριν καμια βδομαδα που αναβαθμισα το pc μου σε 8320 & 990fx sabertooth.

idle ειναι 39c με fan rpm 1200 o μεγαλος, ~900 ο μικρος.

Δοκιμασα prime95 για κανα τεταρτο, εφτασε 54c χωρις αλλαγες στις στροφες.Παραγγειλα εναν NF A15 PWM ωστέ να αλλαξω τον μεγαλο απο 3pin σε 4pin.

Θα δω διαφορες?

Θα παρω και ενα fan controller και θα τους συνδεσω εκει και θα τους φουλαρω να δω τι θα δω.

Γενικα ειμαι καλα απο Celsius?

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι μια χαρα εισαι νομιζω η amd το μαξ 62 ανα πυρηνα λεει οτι ειναι safe δεν ειμαι κ σιγουρος 100% κομπλε εισαι

Έγινε επεξεργασία από AstraLgr
Link to comment
Share on other sites

Max safe core temp recommended by AMD is 62 degrees celsius. μήπως καταλάβεις στα αγγλικά :p

για prime95 54 βαθμούς που έπιασε πολύ καλή θερμοκρασία μου φαίνεται αφού λέει η εταιρία max 62 είναι super

Link to comment
Share on other sites

γράφω μέσο greeklish το greek γιατί δεν έχω συνηθίσει να γράφω ελληνικά και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ. τώρα κρίνε με όπως θέλεις, τουλάχιστον προσπαθώ να βοηθήσω σε κάτι που ζητάει ένας φίλος.

εάν θέλεις να σχολιάσεις υπάρχουν και τα μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν [MENTION=1199]Volrath[/MENTION] κάποιες ερωτησεις πανω στην D14.

Την εβαλα πριν καμια βδομαδα που αναβαθμισα το pc μου σε 8320 & 990fx sabertooth.

idle ειναι 39c με fan rpm 1200 o μεγαλος, ~900 ο μικρος.

Δοκιμασα prime95 για κανα τεταρτο, εφτασε 54c χωρις αλλαγες στις στροφες.Παραγγειλα εναν NF A15 PWM ωστέ να αλλαξω τον μεγαλο απο 3pin σε 4pin.

Θα δω διαφορες?

Θα παρω και ενα fan controller και θα τους συνδεσω εκει και θα τους φουλαρω να δω τι θα δω.

Γενικα ειμαι καλα απο Celsius?

Μπα, δε πιστεύω να δεις διαφορά. Ωστόσο πόσο σίγουρος είσαι ότι θα χωρέσει 14ρης με τις μνήμες σου;

Από θερμοκρασίες τις ίδιες έχουμε πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω την ίδια ψύκτρα με τον ίδιο επεξεργαστή και στο 10 λεπτο απλά πήγε στο 42....σε low πλαισια έχει 13 το pc μου... μήπως απλά το παλικάρι δεν έχει κάνει σωστό κύκλομα ψύξεις του κουτιού γενικά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχω την ίδια ψύκτρα με τον ίδιο επεξεργαστή και στο 10 λεπτο απλά πήγε στο 42....σε low πλαισια έχει 13 το pc μου... μήπως απλά το παλικάρι δεν έχει κάνει σωστό κύκλομα ψύξεις του κουτιού γενικά.

13 έχεις το χειμώνα στο Νοβοροσίσκ ? ή είσαι εδώ Ελλλάδα με τους 32 έξω ? :p

Ρύθμισε το offset του προγράμματος που σου δείχνει τη θερμοκρασία, γιατί είναι εκτός...

Link to comment
Share on other sites

13 βαθμοι σε αντικειμενο που δεν παραγει θερμοτητα ειναι θερμοδυναμικα αδυνατο με θερμοκρασια περιβαλλοντος > 13, φαντασου σε αντικειμενο που παραγει θερμοτητα οπως μια cpu. Αν οντως δειχνει 13 βαθμους σε ilde τοτε μαλλον εχεις προβληματικο σενσορα.

Link to comment
Share on other sites

ή απλά στο πρόγραμμα δεν βλέπω σωστά.... μέχρι τώρα έβλεπα το value ενώ το min και το max όχι ....το max μου έλεγε 42 και το min 19.... ή απλά έχω κάνει καλό κύκλωμα αερισμού του κουτιού..και έχει τώρα χαμηλή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Thumbs up στην Νoctua.

Αγοράσα τους ανεμιστήρες της D15 για να τους βάλω στην D14 αλλά μετά καθώς προσπαθούσα να τους βάλω, κατάλαβα οτι δε μπαινουν με τα κλιπσακια της d14, τα fans της d15.

Mπαίνω στο site της noctua και λεει οντως οτι είναι έτσι, και εποικινωνήστε μαζί μας για νας στειλουτα τα Clips.

Στελνω mail, στέλνω και τα ''δικαιολογητικά'' για του λόγου το αληθές.Και μου λένε θα στα στείλουμε Free of charge.

Σε 3 μέρες είχαν έρθει.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.