Jump to content



Αγορά VGA


Recommended Posts

Καλημέρα.. θελω μια καρτα γραφικων το πολυ μεχρι 200 ευρω για παιχνιδια

τι λετε γι'αυτην? https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html

το συστημα που θα την βαλω ειναι αυτο:

CPU i5 4670k

M/B Z87

RAM 8GB

PSU 450W

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αλλάζεις το τροφοδοτικό και μετά αγοράζεις μια κάρτα σαν της 270Χ.

Απλά γνώμη μου.

Αν ήταν κανένα καλό Corsair, OK, αλλά Lamtech + 270X + i4670Κ + 30 και βάλε βαθμοί περιβάλλοντος = bad idea.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα σε αυτα τα λευτα ειναι η καλυτερη. Οπωσδηποτε να παρεις αλλο τροφοδοτικο πριν παρεις την καρτα. Εγω παντως δε ξανακανω το λαθος να παρω φθηνο τροφοδοτικο.

Απο 550watt και πανω θα προτεινα και να ειναι 80+ πιστοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

To νου σου από που και πόσο θα την πάρεις.

Έχε υπόψη σου πως στα 215€ ξεκινάει να παίζει η gtx760, που της ρίχνει ένα ~+12% στις επιδόσεις.

gtx 760 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Έχω ξεκινήσει απο 150 ευρώ και είμαι στα 200 τώρα για την κάρτα παραπάνω δεν πάω....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κρατάς πολύ τις κάρτες γραφικών, αν του χρόνου τέτοια εποχή σκοπεύεις να αλλάξεις ή θα έχεις ήδη αλλάξει, μια ιδέα θα ήταν να κάτσεις κάπου κοντά στα 150 όπου ξεκίνησες και ποιο συγκεκριμένα στα 158€ και να πάρεις αυτήν.

Asus Radeon R9 270 2GB DirectCU II OC | Skroutz.gr

Η κάρτα αυτή έχει και ταβάνι τα 150W σε κατανάλωση, οπότε το τροφοδοτικό σου ίσως με λίγη τύχη και μπόλικο ιδρώτα να την βγάλει καθαρή.

Η 270Χ που κοιτάς ναι μεν θα σου δώσει το κάτι παραπάνω στα παιχνίδια σε σχέση με την απλή 270, αλλά δεδομένου ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια overclocked 270, δεν θα σου δώσει κάτι το τραγικά καλύτερο. Επιπλέον ακριβώς επειδή είναι overclocked λογικά η κατανάλωσή της θα πρέπει να είναι κάπου στα 200W(υποθέτω), οπότε θα είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα για το τροφοδοτικό σου(θα πρότεινα πρώτα αλλαγή τροφοδοτικού και μετά αγορά της κάρτας).

Αν πάλι κρατάς τις κάρτες γραφικών σου θα έλεγα να πας 10€-25€ ποιο πάνω από την 270Χ για την 280 που είναι και διαφορετικός πυρήνας (Tahiti έναντι Pitcrain) με περισσότερους shaders (1792 έναντι 1280) και έχει και περισσότερη μνήμη (3GB vs 2GB).

Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X Boost OC (11230-00-20G) | Skroutz.gr

Asus Radeon R9 280 3GB DirectCU II (90YV0620-M0NA00) | Skroutz.gr

Βέβαια πάνω από τα 220€(δεν ξέρω αν θα την βρεις όντως με 214€ από vision studio) όπως αναφέρθηκε παίζει και η GTX 760 η οποία είναι εξίσου καλή επιλογή με τα συν της και τα πλην της ως Nvidia κάρτα, αλλά ξεφεύγει αρκετά(αν δεν την βρεις στα 214€ πιθανόν θα την βρεις κάπου στα 230€).

Εννοείται ότι η 280 και 760 δεν θα συμπαθήσουν το τροφοδοτικό σου και θα του βάλουν πολύ δύσκολα.

Απλές σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει απο 150 ευρώ και είμαι στα 200 τώρα για την κάρτα παραπάνω δεν πάω....

Αξίζει να πας, μην μπλέξεις μ αυτή τη φουρνιά της amd. 760 μέ ένα αξιοπρεπές τροφοδοτικό και είσαι κύριος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τι έχει αυτή η φουρνιά της AMD?

Σε μένα τουλάχιστον μόνο θέματα και δυστυχώς είμαστε πολλοί. Λογικό με τις full κλοκαρισμένες rebranded που πλασάρανε. 20, 30, 40 ευρώ παραπάνω έχει η αντίστοιχη πράσινη, τα δίνει κανείς και έχει το κεφάλι του ήσυχο. 3 χρονια, 3 κάρτες της ati άλλαξα, δεν λέω οι 2 με βγάλαν ασπροπρόσωπο (6870, 7950). Αλλά θες η μούφα η 280Χ, θες η μόνιμη υστέρηση σε βασικά ζητήματα (drivers, κατανάλωση) πλέον ώριμα μετανιωνω. Όχι πια ματζιριές.

Link to comment
Share on other sites

Trexx αν δεν θες την 280x σου με ενδιαφέρει :D πλάκα κάνω αλλα πραγματικά στα 150-200 ευρώ η amd έχει καλύτερες λύσεις αν μιλάμε για παραπάνω λεφτά τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τράμπα με την 670 σου; Αν έρθεις Σαλονίκη ή κατέβω εγώ και μένα με ενδιαφέρει. Σοβαρά τώρα. Κατά τα άλλα ήδη έβαλα νομίζω το θέμα της υπέρβασης. Αν δεν μπορεί ο φίλος, σεβαστό. Και γω κατέληξα στην 6870 τότε γιατί δεν ακουμπούσα την 560ti, συμβαίνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. θελω μια καρτα γραφικων το πολυ μεχρι 200 ευρω για παιχνιδια

τι λετε γι'αυτην? https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html

το συστημα που θα την βαλω ειναι αυτο:

CPU i5 4670k

M/B Z87

RAM 8GB

PSU 450W

Με 200€ βρίσκεις πολύ καλή μεταχειρισμένη. Οι gtx760 πωλούνται 170-180€, οι gtx670 180-190€ και έχω δεί gtx 770 στα 220€. Επίσης, με 200€ βρίσκεις και κάποιες 680.

Δες το σαν σκέψη. Ειδικά αν υπάρχει μπόλικη εγγύηση και μικρή χρήση συμφέρει.

Και εννοείται, αλλάζεις πρώτα τροφοδοτικό, όπως σου είπαν παραπάνω. Είναι η βάση όλου του συστήματος και ο κύριος ύποπτος αν κάτι πάει στραβά σε ένα σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά καλημέρα έδωσα 250 ευρώ και πήρα τροφοδοτικό και κάρτα

η κάρτα είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html

και το τροφοδοτικό: Τροφοδοτικό (PSU) Corsair Builder Series VS550 550W | www.you.gr

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.