Jump to content



Μητρώο Λίστας του Άρθρου 11, του Ν.3471/2006


Recommended Posts

Είχαν πολυ καιρό (μήνες) να με ενοχλήσουν από τότε που μπήκα στην παραπάνω λίστα. Όσοι δεν ξέρετε περί τίνος πρόκειται είναι μια λίστα που μοιράζετε σ'αυτούς που κάνουν "τηλεπωλήσεις" κτλ η οποία απαγορεύει να σε καλέσουν για να σε "ενημερώσουν" για προσφορές, για "έρευνες", και άλλα τέτοια όμορφα που σκαρφίζονται για να σου πουλήσουν το οτιδήποτε.

Σήμερα με ενόχλησαν και στο καπάκι έφυγε καταγγελία Ε.Ε.Τ.Τ :

ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ 210****7 (ΠΑΡΟΧΟΣ CYTA) ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 11, ΤΟΥ Ν. 3471/2006.

ΣΗΜΕΡΑ, 4-ΙΟΥΛ.-2014 ΣΤΙΣ 12:22 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΛΑΒΑ ΚΛΗΣΗ ΣΤΟ 210****7 ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 2130115200 ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ CYTA. Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣΕ ΑΠΟ CYTA. ΠΡΑΓΜΑ ΨΕΥΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ ΤΗΣ CYTA, Η CYTA ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 210*****7 ΑΝΗΚΕΙ Σ'ΑΥΤΗΝ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΕΙ ΑΠΟ CYTA ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, Η ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕΒΑΣΤΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩO ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 11, ΤΟΥ Ν. 3471/2006 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 2130115200 `H/ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ CYTA ΑΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΥΘΥΝΗ.

ΣΑΣ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ CYTA ΟΠΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩO.

Ελπίζω να πέσουν καμπάνες. btw αν 1 στους 10 που τον ενοχλούν με σπιρουλίνες, μαγικές μπάλες πλυντηρίου και τα σχετικά έκανε καταγγελία θα είχε γλυτώσει πολύς κόσμος.

:spam::TD:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σε αυτην την λιστα πως μπαινεις ?

Εισαγωγή

Προς ενημέρωση όλων, ο νόμος, σε περίπτωση που το κυνηγήσετε δικαστικά, ορίζει ελάχιστη αποζημίωση για ηθικές βλάβες, κάπου στα 7000€ αν θυμάμαι καλά, οπότε σκεφτείτε το "δεν έχω λεφτά να το κυνηγήσω". Δε χαλάει κανέναν να πάρει σε 4-5 χρόνια 7000€.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι περισσότερα μάλιστα:

Άρθρο 14

Αστική ευθύνη

1. Φυσικό ή νοµικό πρόσωπο που, κατά παράβαση του νόµου αυτού,

προκαλεί περιουσιακή βλάβη υποχρεούται σε πλήρη αποζηµίωση. Αν

προκάλεσε ηθική βλάβη, υποχρεούται σε χρηµατική ικανοποίηση.

17 Η παρ. 3 αναριθµήθηκε σε παρ. 11 ως άνω µε το άρθρο 173, παρ. 3 του Ν. 4070/2012 (ΦΕΚ Α

82/2012).

2. Η κατά το άρθρο 932 Α.Κ. χρηµατική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης

για παράβαση του παρόντος νόµου ορίζεται, κατ' ελάχιστο, στο ποσό των

δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000 ), εκτός αν ζητηθεί από τον ενάγοντα µικρότερο

ποσό. Η χρηµατική ικανοποίηση επιδικάζεται ανεξάρτητα από την αιτούµενη

αποζηµίωση για περιουσιακή βλάβη.

3. Οι απαιτήσεις του παρόντος άρθρου εκδικάζονται κατά τη διαδικασία των

άρθρων 664 έως 676 Κ.Πολ.∆,, ανεξάρτητα από την έκδοση ή µη απόφασης

της Αρχής Προστασίας ∆εδοµένων Προσωπικού Χαρακτήρα ή της Αρχής

∆ιασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών για τη διαπίστωση

παρανοµίας ή την άσκηση ποινικής δίωξης.

Άρθρο 15

Ποινικές κυρώσεις

1. Όποιος, κατά παράβαση του παρόντος νόµου, χρησιµοποιεί, συλλέγει,

αποθηκεύει, λαµβάνει γνώση, αφαιρεί, αλλοιώνει, καταστρέφει, µεταδίδει,

ανακοινώνει, δηµοσιοποιεί δεδοµένα προσωπικού χαρακτήρα συνδροµητών ή

χρηστών, ή τα καθιστά προσιτά σε µη δικαιούµενα πρόσωπα ή επιτρέπει στα

πρόσωπα αυτά να λάβουν γνώση των εν λόγω δεδοµένων ή τα

εκµεταλλεύεται µε οποιονδήποτε τρόπο, τιµωρείται µε φυλάκιση τουλάχιστον

ενός (1) έτους και χρηµατική ποινή τουλάχιστον δέκα χιλιάδων ευρώ

(10.000) µέχρι και εκατό χιλιάδων ευρώ (100.000), αν η πράξη δεν

τιµωρείται βαρύτερα από άλλες διατάξεις.

2. Υπεύθυνος επεξεργασίας και τυχόν εκπρόσωπός του που δεν

συµµορφώνεται µε τις πράξεις της Αρχής Προστασίας ∆εδοµένων

Προσωπικού Χαρακτήρα που επιβάλλουν τις διοικητικές κυρώσεις της

προσωρινής ανάκλησης αδείας, της οριστικής ανάκλησης αδείας και της

καταστροφής αρχείου ή διακοπής επεξεργασίας και καταστροφής των

σχετικών δεδοµένων, τιµωρείται µε φυλάκιση τουλάχιστον δύο (2) ετών και

µε χρηµατική ποινή τουλάχιστον δώδεκα χιλιάδων ευρώ (12.000) µέχρι και

εκατόν είκοσι χιλιάδων ευρώ (120.000).

3. Εφόσον ο δράστης των πράξεων των προηγούµενων παραγράφων είχε

σκοπό να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλον παράνοµο περιουσιακό

όφελος ή να βλάψει τρίτο, επιβάλλεται κάθειρξη µέχρι δέκα (10) ετών και

χρηµατική ποινή τουλάχιστον δεκαπέντε χιλιάδων ευρώ (15.000) µέχρι και

εκατόν πενήντα χιλιάδων ευρώ (150.000). Αν προκλήθηκε κίνδυνος για την

ελεύθερη λειτουργία του δηµοκρατικού πολιτεύµατος ή για την εθνική

ασφάλεια, επιβάλλεται κάθειρξη και χρηµατική ποινή πενήντα χιλιάδων ευρώ

(50.000) µέχρι και τριακοσίων πενήντα χιλιάδων ευρώ (350.000).

4. Εφόσον οι πράξεις των παραγράφων 1 και 2 του παρόντος άρθρου

τελεσθούν από αµέλεια, επιβάλλεται φυλάκιση µέχρι δεκαοκτώ (18) µηνών

και χρηµατική ποινή µέχρι και δέκα χιλιάδων ευρώ (10.000).

Linky.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξειδικευμένοι δικηγόροι για το θέμα.

Τα 7000€ που θυμόμουν είναι τα καθαρά. Η ελάχιστη αποζημίωση είναι 10.000€, μείον 700€ η αμοιβή, μείον τα παράβολα, μείον ένα 20% που συνήθως παίρνουν οι δικηγόροι όταν σου εκδικάζουν αποζημιώσεις. Η δε αποζημίωση μπορεί να είναι μεγαλύτερη, αν τα φουσκώσει ο δικηγόρος, όπως πχ πήραν 4 το μεσημέρι και ξύπνησαν το μωρό ή τη γυναίκα μου που δουλεύει νυχτερινή βάρδια, κλπ.

Δενκακό...

Link to comment
Share on other sites

καλά, περιμένω απάντηση απο Cyta & EETT και ανάλογα θα πράξω. btw το θέμα το κοινοποιήσα και σε άλλα φόρα που είμαι γραμμένος, πιο πολύ για να ψάξουν και άλλοι να δουν τι είναι αυτή η λίστα μπας και γλυτώσουμε από δαύτους.

Link to comment
Share on other sites

αίτηση στον πάροχο, καλύτερα γραπτά να έχει αντίγραφο.

Είναι υποχρεωμένοι οι πάροχοι να το κάνουν

γινεται και στα κινητα ετσι ;

αν δεν ειμαστε δηλωμενοι στην λιστα μητρωου , δεν μπορουμε να κανουμε τπτ ;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γραμμένος στη λίστα, από το 2007. ΔΕ γλιτώνεις, παρά μόνο αν τους κυνηγήσεις νομικά. Θεωρητικά, η κοπελίτσα που σε παίρνει τηλέφωνο, πρέπει να ελέγξει τον αριθμό σου πριν καλέσει (κι όχι 3 μέρες πριν), να δει αν είναι καταχωρημένος στην Αρχή. Αν είναι, όχι απλά δε σε καλεί, αλλά πρέπει να τον σβήσει από τη βάση της. Αυτό προφανώς δεν το κάνει καμία κοπελίτσα, συνήθως κατ'εντολή της εταιρίας κι έτσι σε ενοχλούν.

Όταν λοιπόν ξεκινήσεις μια δικαστική διαμάχη, τότε και μόνον τότε, ασχολούνται μαζί σου.

Η διαδικασία είναι απλή. Βρίσκεις έναν εξειδικευμένο δικηγόρο. Καταθέτεις μήνυση και αγωγή (περίπου 400€). Θα εκδικαστούν μετά από 1-2 χρόνια. Για τη μήνυση πας στο δικαστήριο ως καταγγέλον και λες τι συνέβη. Στην αγωγή, δε χρειάζεται να πας καθόλου.

Στην πρώτη περίπτωση η απόφαση βγαίνει αμέσως, στη δεύτερη μετά από 6 μήνες περίπου.

"Ταλαιπωρία" δε βλέπω πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] ναι σε ΟΛΟΥΣ τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους υποχρεωτικά. Χαίρομαι που βλέπω κόσμο [MENTION=31456]kpetros[/MENTION] να ανακαλύπτει την "Λιστα" !!! Αντε μπας και μας αφήσουν ήσυχους !

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] πως όμως θα βρω εταιρία/κοπελίτσα για να κινηθώ ?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ...μπραβο

δηλαδη απλα στελνεις ενα εμαιλ στον παροχο , ζητωντας να μπεις σε αυτην την λιστα .. ?

εμενα με εχουν ταραξει στα τηλεφωνα , μου χει τυχει και 3 φορες την ιδια μερα (ευτυχος δεν σηκωνω το τηλεφωνο και πολυ )

στα κινητα δεν με εχουν παρει ποτε....

η αποζημιωση (ο θεος να την κανει , σαν προστημο που το παιρνεις εσυ μου φαινεται κυριος) δεν ειναι ασχημη .

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στη λιστα αυτη με τηλεφωνο στην κοσμοτε, και με ρωτησε η κοπελα αν θελω να μου ερχονται μονο απο την κοσμοτε επικοινωνιες.

Ειπα ουτε η κοσμοτε θελω.

Ναι καλα. Ειναι σαν τα unsubscribe που ποτε δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπηκα στη λιστα αυτη με τηλεφωνο στην κοσμοτε, και με ρωτησε η κοπελα αν θελω να μου ερχονται μονο απο την κοσμοτε επικοινωνιες.

Ειπα ουτε η κοσμοτε θελω.

Ναι καλα. Ειναι σαν τα unsubscribe που ποτε δεν γινεται.

αυτό το ναι καλά μην το λες. Αν τους τρέχουν 5-10 δεν γίνεται τίποτα, αν τους τρέξουν περισσότεροι κάτι θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] να σε ρωτησω.Αν ΔΕΝ ειμαι στην λιστα και με παρει στο κινητο μια τετοια κοπελιτσα για αντιστοιχες ενεργειες..μπορω να της κανω κατι ;;;

θελω να πω οτι ξερω (αν ειμαι λαθος διορθωστε με) πως ειναι παρανομο να σε παιρνει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ εταιρια τηλεφωνο εκτος απο τον παροχο σου στο προσωπικο σου νουμερο (κινητο) για προωθηση υπηρεσιας.

λεγοντας παρανομο εννοω πως απεκτησε την λιστα με συνδρομητες η εταιρια κατι που δεν επιτρεπεται απο τον ιδιο σου τον παροχο να δωσει την λιστα αλλου.Εχω αδικο ;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] να σε ρωτησω.Αν ΔΕΝ ειμαι στην λιστα και με παρει στο κινητο μια τετοια κοπελιτσα για αντιστοιχες ενεργειες..μπορω να της κανω κατι ;;;

θελω να πω οτι ξερω (αν ειμαι λαθος διορθωστε με) πως ειναι παρανομο να σε παιρνει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ εταιρια τηλεφωνο εκτος απο τον παροχο σου στο προσωπικο σου νουμερο (κινητο) για προωθηση υπηρεσιας.

λεγοντας παρανομο εννοω πως απεκτησε την λιστα με συνδρομητες η εταιρια κατι που δεν επιτρεπεται απο τον ιδιο σου τον παροχο να δωσει την λιστα αλλου.Εχω αδικο ;

Απο τι στιγμη που εισαι σε τηλεφωνικους καταλογους (αν εισαι) τοτε την πατησες.

Αν καταφερει καποιος που εχει forthnet και μπει στη λιστα, ας γραψει τι εκανε, εμενα η υπομονη μου εξαντληθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.