Jump to content



Μητρώο Λίστας του Άρθρου 11, του Ν.3471/2006


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ τουλάχιστον όσον αφορά το κινητό, με μια εφαρμογή φιλτραρίσματος-μπλοκαρίσματος των αριθμών που θέλω , τους γειώνω και δεν τραγουδαει καθόλου το κινητό.

Τώρα όσον αφορά το σταθερό, ότι και να κάνετε, σε όποια λίστα και να γραφτείτε , ποσώς τους ενδιαφέρει μιας και αυτές οι υπηρεσίες προστασίας σας έχουν χεσμένους.Το ίδιο και οι διαφημιστικές.Ακόμα και καταγγελίες να κάνετε , αφενώς οτι πρέπει να είσαστε αργόσχολοι και να μην ασχολιόσαστε με τίποτε άλλο εκτός από αυτές τις εταιρίες και τους δικηγόρους , και αφετέρου τα 7000 ευρώ που διάβασα παραπάνω ΕΑΝ και ΟΠΟΤΕ τα πάρετε , θα σας έχουν σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα που στο τέλος θα τα έχετε χαλάσει σε ψυχοφάρμακα.

Συμβουλή μου: Μην ασχολείστε...Έτσι απλά

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καθολική λύση δεν υπάρχει.

Οι αρχές προστασίας ακόμη και αν ήθελαν να ασχοληθούν με μας δε γίνεται. Όλη η Αρχή Προστασίας Προσωπικών δεδομένων δεν έχει 10 άτομα. Με τι θα προλάβουν να ασχοληθούν; Εδώ υπάρχουν εταιρίες που πουλάνε προσωπικά δεδομένα 5+ εκατομμυρίων ατόμων (με ΑΦΜ, πλήρη στοιχεία κ.λπ.), θα ασχοληθούν με τους ενοχλητικούς πωλητές;

Όσο για τη νομική προστασία, το ποσό που θα λάβεις είναι ανάλογο της ζημιάς που σου έχει προκαλέσει η εταιρία που σε ενοχλεί με το τηλεφώνημα. Τι θα πεις στο δικαστήριο; Μου έφαγε 3 λεπτά από τη ζωή μου και θέλω 5.000€; Δεν υπάρχει περίπτωση να τεκμηριώσεις ζημιά πάνω από 50€, εκτός αν σε έβρισαν, απείλησαν κ.λπ.

Το δικαστήριο έχει τα εξής βήματα (οι χρόνοι παίζονται χονδρικά έτσι):

Ειρηνοδικείο, (6 μήνες αναμονή + 3-6 μήνες απόφαση)

Εφετείο (6-12 μήνες αναμονή, 6-8 μήνες απόφαση)

Άρειος Πάγος (12 μήνες αναμονή, 3-8 μήνες απόφαση)

Είναι προφανές ότι δεν παίρνεις λεφτά που να αξίζουν στο ελάχιστο τη διαδικασία.

Έχω μπει και στο μητρώο 13 της ΑΠΠΔ (Ν.2472, αφορά αλληλογραφία) και στο μητρώο 11 του Ν.3471 (αφορά ηλεκτρονική επικοινωνία). Δεν τους απασχολεί, τα τηλέφωνα συνεχίζουν να χτυπούν. Στο γραφείο έχουμε πάνω από 2 κλήσεις κάθε μέρα.

Στην αρχή τους έλεγα, "απαγορεύεται να καλείτε εδώ, μπλα μπλα", χαμένος κόπος.

Τώρα πλέον λέω "δε θέλουμε", κοφτά, παίρνει το μήνυμα, "ευχαριστώ, γειά σας"

Μερικοί είναι επιθετικοί, τους τα χώνω, ή τους ταλαιπωρώ με γραφειοκρατία. Πήρε ένας από τον ΟΤΕ και δεν τον έφτανε το "δε μας ενδιαφέρει", ήθελε να μάθει αν είμαι ο κάτοχος της γραμμής, τι εταιρία έχουμε και λοιπά. Ζήτησα λοιπόν από τον ΟΤΕ (εγγράφως) την τηλεφωνική συνομιλία μας, σύμφωνα με το Ν.2472, δικαίωμα πρόσβασης, με πήραν τηλέφωνο για διευκρινήσεις και τους έκραξα. Νομίζω δε θα με ξανακαλέσουν από εκεί. Μου έστειλαν απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας που σίγουρα τους κόστισε 2 ώρες να την ακούσουν και να την πληκτρολογήσουν.

Άλλες μεθόδους προστασίας πρέπει να βρούμε, πιο μαζικές, ώστε να έχουν αντίκτυπο.

Π.χ. Αγοράζεις κάτι από κατάστημα και σου ζητάνε διεύθυνση και τηλέφωνο:

Αντί να τσακωθείς, δίνεις μια άσχετη διεύθυνση κι ένα άσχετο τηλέφωνο. Το τηλέφωνο δεν είναι τόσο άσχετο, είναι του προηγούμενου που σε πήρε για να σου πουλήσει συνδρομή double play!

Σε καλούν για να σου πουλήσουν τηλεφωνία; Λες επειδή είμαι στη δουλειά θα με καλέσετε σε ένα άλλο τηλέφωνο σε μισή ώρα; Δίνεις του προηγούμενο το τηλέφωνο... κ.ο.κ.:help1:

Βέβαια θα χάσεις την πλάκα που θα γίνει όταν μιλήσουν, αλλά ξεμπερδεύεις γρήγορα και διασκεδάζεις με την ιδέα. Αν σε πάρουν από κινητό, το κάνεις εγγραφή σε μια από τις εταιρίες που πουλάνε SMS, ringtones, κ.λπ. :whistling

Βέβαια, αν δεν σε ηχογραφούν, μπορείς όποτε είσαι φορτωμένος να τους βρίζεις, αλλά αν είναι ευγενικοί εμένα δε μου πάει...:o

Μέχρι να δημιουργηθούν ομάδες καταναλωτών που θα πιέζουν τις εταιρίες να είναι νόμιμες σε όφελος του καταναλωτή δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εξειδικευμένοι δικηγόροι για το θέμα.

Τα 7000€ που θυμόμουν είναι τα καθαρά. Η ελάχιστη αποζημίωση είναι 10.000€, μείον 700€ η αμοιβή, μείον τα παράβολα, μείον ένα 20% που συνήθως παίρνουν οι δικηγόροι όταν σου εκδικάζουν αποζημιώσεις. Η δε αποζημίωση μπορεί να είναι μεγαλύτερη, αν τα φουσκώσει ο δικηγόρος, όπως πχ πήραν 4 το μεσημέρι και ξύπνησαν το μωρό ή τη γυναίκα μου που δουλεύει νυχτερινή βάρδια, κλπ.

Δενκακό...

μην επιχειρήσεις να ξεκινήσεις δικαστική διαμάχη με αυτα τα επιχειρήματα γιατι μετα απο 2 χρονια το μονο που θα έχεις κερδίσει είναι ένα πιο ελαφρύ πορτοφόλι κατά 1000ευρω.

εκ πείρας.

ένταξη στο μητρώο και blacklist τους αριθμούς τους. Εμένα τουλάχιστον το 2ο με έχει γλυτώσει από πολλά τηλ τα πρωινά από κάτι αέρηδες (edit: αεριτζήδες καλύτερα) (wind) :)

Link to comment
Share on other sites

μην επιχειρήσεις να ξεκινήσεις δικαστική διαμάχη με αυτα τα επιχειρήματα γιατι μετα απο 2 χρονια το μονο που θα έχεις κερδίσει είναι ένα πιο ελαφρύ πορτοφόλι κατά 1000ευρω.

To έχω ΗΔΗ κάνει και πήρα τα χρήματα που αναφέρω. Μάλλον έμπλεξες με άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

To έχω ΗΔΗ κάνει και πήρα τα χρήματα που αναφέρω. Μάλλον έμπλεξες με άσχετο.

Δηλαδή ξεκίνησες δικαστική διαμάχη γιατί ήσουν στο άρθρο 11 και σε πήραν τηλ από διαφημιστική;

Σε πόσο καιρό τα πήρες πίσω;;; Πόσο κόστισε;;; Γιατί δε μας το λες τόσο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ξεκίνησες δικαστική διαμάχη γιατί ήσουν στο άρθρο 11 και σε πήραν τηλ από διαφημιστική;

Σε πόσο καιρό τα πήρες πίσω;;; Πόσο κόστισε;;; Γιατί δε μας το λες τόσο καιρό..

posts #9 & #11

http://www.thelab.gr/1063710283-post11.html

Link to comment
Share on other sites

Τα κόστη θα τα βρω, αδερφή δικηγόρο έχω.

Εγώ ρώτησα αν όντως το έκανε, γιατί δεν είδα να λέει κάτι τέτοιο, όπως επίσης και πόσο καιρό πήρε όλο αυτό... και προφανώς ρωτάω πόσα πήρε τελικά πίσω, με τον δικηγόρο που έβαλε εκείνος. Του πήρε π.χ. το 20%; Έδωσε τα 400€ μπροστά ή ο δικηγόρος κράτησε την αμοιβή του όταν βγήκε η απόφαση; Γιατί αν πήρε τα λεφτά 2 χρόνια μετά, δε νομίζω ο δικηγόρος να είχε μείνει απλήρωτος. Τέσπα..

Link to comment
Share on other sites

Τα κόστη θα τα βρω, αδερφή δικηγόρο έχω.

Εγώ ρώτησα αν όντως το έκανε, γιατί δεν είδα να λέει κάτι τέτοιο, όπως επίσης και πόσο καιρό πήρε όλο αυτό... και προφανώς ρωτάω πόσα πήρε τελικά πίσω, με τον δικηγόρο που έβαλε εκείνος. Του πήρε π.χ. το 20%; Έδωσε τα 400€ μπροστά ή ο δικηγόρος κράτησε την αμοιβή του όταν βγήκε η απόφαση; Γιατί αν πήρε τα λεφτά 2 χρόνια μετά, δε νομίζω ο δικηγόρος να είχε μείνει απλήρωτος. Τέσπα..

Ναι, το έκανα και έχω και 2ο στην αναμονή.

Έγιναν όπως τα γράφω και ο δικηγόρος πληρώθηκε όταν πληρώθηκα κι εγώ, εκτός από τα παράβολα και την αμοιβή που θα έπαιρνε αν δε μου εκδίκαζαν αποζημίωση. Με την αποζημίωση, πήρε και ότι είχε συμφωνηθεί.

Υπόψη, εμένα δε μου έκαναν έφεση, θα μπορούσαν όμως και θα πήγαινε άλλα 2-3-4 χρόνια πίσω, ανάλογα με αναβολές κλπ, όπου θα έπρεπε να δώσω κι άλλο παράβολο για το εφετείο.

[MENTION=3193]CmoS[/MENTION] Διακρίνω ειρωνεία στο post σου; Γιατί αν απλά δεν πιστεύεις ότι γράφω, πρόβλημά σου, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να πείσω κανένα. Δικηγόροι υπάρχουν, ρωτήστε τους για δεδικάσμένα. Αν δε θέλετε να ρωτήσετε, καθίστε να σας παρενοχλεί ο καθένας και να βρίσκουν τα προσωπικά σας στοιχεία με παράνομο τρόπο, παραμένοντας ατιμώρητοι.

Link to comment
Share on other sites

Μια που είναι σχετικό:

Ποινές σε δύο εταιρείες για παράνομη κατοχή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων 5 εκατ. φορολογουμένων

Έτσι για να ξέρετε τι πρόστιμα πέφτουν.

Αν κάποιους από εσάς σας έχουν ενοχλήσει οι εν λόγο εταιρίες, ευκαιρία να βγάλετε μεροκάματο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/10/2014 at 0:18 PM, Wizard! said:

Αν κάποιους από εσάς σας έχουν ενοχλήσει οι εν λόγο εταιρίες, ευκαιρία να βγάλετε μεροκάματο.

επαναφέρω το thread, καθώς βρήκα και εγώ υποψήφιο θύμα.

Ο αριθμός μου υπάγεται στο άρθρο 11 και προστατεύεται από προωθητικές ενέργειες, είναι όμως ορατός στον τηλ κατάλογο.

Σήμερα έλαβα κλήση με απόκρυψη, από την Wind.

Κατέγραψα από το τηλ : την διεύθυνση (ψευδή, το τσέκαρα στο χάρτη), το όνομα του καλούντα, τον αριθμό ταυτότητάς του.

Τον ενημέρωσα ότι θα υποβληθεί μήνυση καθώς ο αριθμός μου προστατεύεται από το άρθρο 11.

Στη περίπτωση δε που τα υπόλοιπα στοιχεία του είναι ψευδή, μάλλον ούτε τον υπάλληλο τον βλέπω καλά.

 

Αν γνωρίζεις δικηγόρο που μπορώ να απευθυνθώ στείλε μου σε pm.

Δεν πρόκειται να τους λυπηθώ, γιατί εκείνη την ώρα διαταράχτηκε και ο ύπνος μου :TD:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.