Jump to content



Μητρώο Λίστας του Άρθρου 11, του Ν.3471/2006


Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν είμαι στον κατάλογο της εταιρίας (μη ανακοινώσιμο) αλλά ακόμα ΚΑΙ να ήμουν από την στιγμή που είσαι στην ΛΙΣΤΑ δεν μπορεί να σε πάρει κανείς τηλέφωνο για να σου πουλήσει ή καλύτερα δεν έχει το δικαίωμα. Αν το κάνει μπορείς να τον τρέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρίσουμε.

Εγώ μπήκα στη λίστα με απευθείας αίτηση στην Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα : Αρχή

Αυτό για τους παρόχους δεν το γνωρίζω, αλλά σιγά μην κάτσω να τους παίρνω όλους έναν έναν και να δηλώνω ότι δε θέλω να με ενοχλούν. Έτσι κι αλλιώς η λίστα βρίσκεται στην ΑΠΔΠΧ και εκεί πρέπει να απευθύνεται η κοπελίτσα πριν σας καλέσει.

Η εγγραφή στη λίστα είναι για αριθμό τηλεφώνου και όχι άτομο, άρα αν βάλετε το σταθερό, δε μπορείτε να τους κυνηγήσετε επειδή σας πήραν στο κινητό.

Μετά την εγγραφή λαμβάνετε βεβαίωση ότι έχει γίνει με τα στοιχεία σας.

Το απόρρητο/μη ανακοινώσιμο ΔΕ βοηθάει, γιατί οι εταιρίες έχουν βρει workaround, λένε και καλά ότι παίρνουν τυχαία νούμερα.

Όταν σας καλέσουν, είστε ευγενικοί μαζί τους και παίρνετε όσο περισσότερα στοιχεία μπορείτε (όνομα, εταιρία, ΑΦΜ, τηλέφωνο, κλπ). Μάνθο και ένα τηλέφωνο αρκεί, αφού είναι εταιρικά και τους βρίσκεις εύκολα.

Δε σας καλύπτει κανείς, αν δίνετε το τηλέφωνό σας, δεξιά κι αριστερά. Πχ, για να πάρετε την LCD που δίνει το Πλαίσιο δώρο, ζητάει τηλέφωνο και το δίνετε, δε μπορείτε μετά να τους πείτε γιατί σας πήρε. Απλά ζητάτε να αφαιρεθεί πλέον το τηλέφωνό σας και να μη σας ενοχλήσουν ξανά.

Καταγγελίες στην ΑΠΔΠΧ γίνονται κατά χιλιάδες, οι εταιρίες συνεχίζουν το χαβά τους, μόνο όσοι το κυνηγήσαμε νομικά είδαμε φως και χρήμα.

Περισσότερες πληροφορίες, στο site τους ή επικοινωνείτε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση

Τηλεφωνικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση

Για τις τηλεφωνικές διαφημιστικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση στο άρθρο 11 του ν. 3471/2006, όπου ορίζονται τα σχετικά με τις μη ζητηθείσες επικοινωνίες, είχε αρχικά επιλεγεί ο κανόνας της προηγούμενης συγκατάθεσης. Ωστόσο, με τον ν. 3917/2011 ο κανόνας αυτός τροποποιήθηκε και πλέον οι τηλεφωνικές αυτές κλήσεις επιτρέπονται εκτός και αν ο καλούμενος έχει δηλώσει ότι δεν τις επιθυμεί (σύστημα «opt-out»). Το τελευταίο ισχύει τόσο για πελάτες του διαφημιζόμενου όσο και για κάθε πρόσωπο, του οποίου τα στοιχεία αντλούνται από το δημόσιο κατάλογο συνδρομητών

Το «opt-out» σημαίνει ότι τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα μπορούν να απευθύνουν τις αντιρρήσεις τους, όσον αφορά την επεξεργασία των δεδομένων τους, απευθείας στον υπεύθυνο επεξεργασίας. Επιπρόσθετα, ο νόμος προβλέπει τη δημιουργία μητρώων «opt-out». Ο συνδρομητής μπορεί να δηλώσει ατελώς στον δικό του πάροχο τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών ότι δεν επιθυμεί να λαμβάνει τηλεφωνήματα για απευθείας εμπορική προώθηση. Ο πάροχος υποχρεούται να τηρεί μητρώο με αυτές τις δηλώσεις, στο οποίο έχει πρόσβαση όποιος ενδιαφέρεται να το χρησιμοποιήσει για απευθείας εμπορική προώθηση. Δυστυχώς, η διάταξη δεν προβλέπει την τήρηση ενός ενιαίου μητρώου από τους παρόχους ή άλλους φορείς, κι έτσι κάθε πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών μπορεί να τηρεί το δικό του μητρώο «opt-out», με συνέπεια οι ενδιαφερόμενοι για την απευθείας εμπορική προώθηση να πρέπει να συμβουλεύονται όλα τα υπάρχοντα μητρώα.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που βοηθά σχετικά:

Επειδή οι εταιρείες αυτές είναι αναγκασμένες πλέον να παίρνουν με νούμερο κι όχι με απόκρυψη... κάποιες συνεχίζουν κι επιμένουν, να καλούν με απόκρυψη, για να κρύβουν την ταυτότητά τους. Πάλι με αίτηση τηλεφωνικά στον πάροχό σας, μπορείτε να ενημερώσετε πως θέλετε να κάνετε φραγή εισερχομένων κλήσεων από αγνώστους αριθμούς.. εγώ έχω ηρεμήσει ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ βαθμό από τα τηλέφωνα, αφού παλιά με έπαιρναν τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα για μια διαφήμιση..

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που βοηθά σχετικά:

Επειδή οι εταιρείες αυτές είναι αναγκασμένες πλέον να παίρνουν με νούμερο κι όχι με απόκρυψη... κάποιες συνεχίζουν κι επιμένουν, να καλούν με απόκρυψη, για να κρύβουν την ταυτότητά τους. Πάλι με αίτηση τηλεφωνικά στον πάροχό σας, μπορείτε να ενημερώσετε πως θέλετε να κάνετε φραγή εισερχομένων κλήσεων από αγνώστους αριθμούς.. εγώ έχω ηρεμήσει ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ βαθμό από τα τηλέφωνα, αφού παλιά με έπαιρναν τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα για μια διαφήμιση..

Ναι με εχουν παρει και μενα με αποκρυψη, για συνεντευξη ομως. Οποτε ξανασκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με εχουν παρει και μενα με αποκρυψη, για συνεντευξη ομως. Οποτε ξανασκεψου το.

Tους βγάζει μήνυμα πως ο συγκεκριμένος συνδρομητής έχει φραγή εισερχομένων κλήσεων με απόκρυψη κ τέλος. Στην τελική, αν σε θέλουν για συνέντευξη, θα σε πάρουν κι αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

οταν με παιρναν απο την δουλεια μου τηλεφωνο (αποκρυψη) δε το σηκωνα γιατι ποτε δε σηκωνω με αποκρυψη νουμερα.(ειδικα στο κινητο)

οσες φορες με ρωταγαν γιατι και μου και σουξου μουξου , τους εξηγουσα οτι απλα δεν σηκωνω απο αποκρυψη..

το καναν 2-3-5-10 συναδελφοι αυτο το σκηνικο και πλεον μας παιρνουν με κανονικο νουμερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

+1 το έκανα και γω πριν κανά μισάωρο έχω την περιέργεια να δω αν θα σταματήσει το καθημερινό πρήξιμο. Έπαινοι στο συγγραφέα!

Edit: Εγγραφή στο site και ηλεκτρονικά παρακαλώ! Γειά σου Ελλαδάρα, τα μεγαλεία σου :p

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα τους δεν έχει ηλεκτρονική αίτηση για εγγραφή στη λίστα του άρθρου 11. Μόνο του άρθρου 13 (για διαφημιστικές επιστολές).

Όταν το είδα υπέβαλα ερώτημα, μέσω της φόρμας που υπάρχει στη σελίδα γι αυτό το σκοπό, σχετικά με το πως μπορώ να εγγράψω 2 τηλεφωνικούς μου αριθμούς, σταθερό και κινητό, στη λίστα του άρθρου 11. Πήρα και αριθμό πρωτοκόλου και περιμένω υπομονετικά κάποια επίσημη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστοσελίδα τους δεν έχει ηλεκτρονική αίτηση για εγγραφή στη λίστα του άρθρου 11. Μόνο του άρθρου 13 (για διαφημιστικές επιστολές).

Όταν το είδα υπέβαλα ερώτημα, μέσω της φόρμας που υπάρχει στη σελίδα γι αυτό το σκοπό, σχετικά με το πως μπορώ να εγγράψω 2 τηλεφωνικούς μου αριθμούς, σταθερό και κινητό, στη λίστα του άρθρου 11. Πήρα και αριθμό πρωτοκόλου και περιμένω υπομονετικά κάποια επίσημη απάντηση.

Από εδώ: Τηλεφωνικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση

αν καταλαβαίνω καλά απευθύνεσε στον πάροχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ: Τηλεφωνικές κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση

αν καταλαβαίνω καλά απευθύνεσε στον πάροχο σου.

Έτσι είναι, θεωρητικά, αλλά με την αδιαφορία της forthnet αποφεύγω να μπλέκω γιατί μου χαλάει την ψυχολογία...

Αν δε γίνει κάτι, θα δοκιμάσω και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, θεωρητικά, αλλά με την αδιαφορία της forthnet αποφεύγω να μπλέκω γιατί μου χαλάει την ψυχολογία...

Αν δε γίνει κάτι, θα δοκιμάσω και εκεί...

Κατέβασε το συνημένο, Forth_Mitr11.pdf συμπλήρωσέ το και πήγαινέ το σε ένα κατάστημα forthnet.

www.thelab.gr/attachment.php?attachmentid=63100&stc=1&d=1405441635

Αφού στο υπογράψουν ζητάς αντίγραφο με σφραγίδα υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κάνει αίτηση τηλεφωνικά να μπω στη λίστα του άρθρου από τον Ιούλιο και σε κινητό ΚΑΙ σε σταθερό, στη WIND.

1) Σήμερα το πρωί, με κάλεσαν από το 2130115200 και προσπαθούσα επίμονα μια τύπισσα να με πείσει πως πρέπει να βάλω CYTA. Λέω μία δεν ενδιαφέρομαι, λέω δύο δεν ενδιαφέρομαι και την τρίτη της το έκλεισα στη μάπα.. (πήρα στη wind κι επιβεβαίωσα πως είμαι σε αυτή τη λίστα και πως προφανώς εκείνη είχαν άλλη πιο παλιά λίστα, μη ενημερωμένη)

Είμαι στο τσακ να το κυνηγήσω.. απλά αναρωτιέμαι αν είναι εύκολο ή όχι..

2) Ενώ έχω φραγή εισερχομένων με απόκρυψη και φραγή για ΟΛΑ τα 5 ψήφια, σκάει 10 αυγούστου στο κινητό, sms από το 54122 :whip::angry::whip:

NeKSIpm.png

Μιλάω λοιπόν τώρα με τη wind, τους το αναφέρω κ αφού είδαν ότι όντως έχω φραγή στα 5ψήφια, μου είπαν ότι από εδώ κ πέρα θα το αναλάβουν οι ίδιοι κ πως δεν θα με ενοχλήσουν ξανά. :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και οι κλήσεις στο σπίτι συνεχίζονται κανονικά.. σα να μη συμβαίνει τίποτα.

Cyta, nova (ξανάρχισε!!!), New day (2104224326) μόλις πήραν.. :wall:

ειναι η περιοδος , καθε μερα εδω το τηλεφωνο χτυπαει σαν τρελλο , (δεν εχω κανει τπτ για να μπω στην λιστα ) αλλα τωρα σκεφτομουν να κανω , βεβαια φαινεται πως δεν εχει και μεγαλη σημασια.

θα γουσταρα περνουν και να τους αρχιζω στο βρισιδι , αλλα ειναι και αυτοι ανθρωποι που ψαχνουν για ενα μεροκαματο :s

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.