Jump to content



Ερωτηση περι partition


Recommended Posts

Καλησπερα ,εχω ενα laptop με 1Τb,και θελω να χωρισω το δισκο για να βαλω και δευτερο λειτουργικο.

Σκεφτηκα λοιπον ωραια,θα τον χωρισω στην αρχη σε 2 ,500 και 500Gb ,και μετα τα 500 του ενος σε 2 παλι.

Ετσι ωστε το καθε λειτουργικο να ειναι σε partition των 250gb,και να εχω και ενα partision 500gb για τα αρχεια μου.

Παω λοιπον στο C ,παταω συρικνωση τομου,εκει σου εχει ηδη προεπιλογη το μεγεθος ,ωστε να χωριστει σε ισα μερη(αν θες μικροτερο απο τη μεση το C πχ 250gb δεν σε αφηνει..τελωσπαντων)

Παταω τον χωριζει στα 2,(δεν κανω format στο νεο partition)και παταω παλι στο C που πλεον εγινε απο 1000gb σε 500gb να το χωρισω στα 2 (δηλ.250 και 250),πληκρολογο τα σωστα mb ομως δεν μου επιτρεπει κατι τετοιο.

Τι κανω λαθος?Και πως πρεπει να γινει αυτο που θελω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με το πρόγραμμα Acronis Disk Director ή με κάποια live διανομή linux, από την οποία θα χρησιμοποιήσεις το gparted, ή απευθείας με την live διανομή του gparted.

Google is your friend για τα παραπάνω, και αν θέλεις περισσότερη βοήθεια, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Παω λοιπον στο C ,παταω συρικνωση τομου,εκει σου εχει ηδη προεπιλογη το μεγεθος ,ωστε να χωριστει σε ισα μερη(αν θες μικροτερο απο τη μεση το C πχ 250gb δεν σε αφηνει..τελωσπαντων)

Τι μήνυμα σου πετάει; Κανονικά έπρεπε να σε αφήνει να το κόψεις εκεί που τελειώνει ο κατειλημμένος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.