Jump to content



Κουτι micro atx


das

Recommended Posts

Φτιαχνω για την αδερφη μου ενα pc ,το οποίο πρεπει να ειναι σχετικά φορητό (να μπορει γυναίκα να το σηκώσει δλδ,αυτο).

Δε θέλουμε λαπτοπ ,θέλουμε πιο raw power.

Θα δουλεύει ταυτόχρονα AutoCAD ,3dmax και αλλα τέτοια ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Αυτή τη στιγμη ,εχει ενα pc ίδιο σχεδόν με αυτο της υπογραφής μου σε ολα,εκτος απο cpu που εχει i5 2500k.

Ολα καλα ,δεν εχει κανει κιχ,αλλα παρουσιάστηκε η ανάγκη για φορητοτητα και i7 ,που δεν είχε μπει εξαρχής καθαρά για οικονομικούς λόγους.

Ξαναλέω δε θέλουμε λαπτοπ ,εχουμε καεί.

Η cpu θα δουλεύει ,undervolted και ελαφρώς o.ced αν μας παίρνει ,όπως και η προηγούμενη ,μας νοιάζει η αντοχή σε ωρες εργασίες.

Εχουμε καταλήξει στο hardware ,εκτος απο το κουτι.

Θελω κατι σχετικά ευάερο,για το μέγεθος, η εμφάνιση παιζει σχεδόν μηδενικό ρόλο.

Μας νοιάζει να κουβαλιεται,να ειναι ποιοτικό,και οσο γινεται πιο καλο airflow.

Εχω καταλήξει ,πιο πολυ στο xigmatek agila καθώς φαίνεται να εχει τους λιγότερους συμβιβασμούς απο airflow ,θέσεις για hdd και cable management. ,με άλλους υποψηφίους τα corsair 350d και το silverstone Sp07.

Prodigy δε με ψήνει ,κακη διαχείριση χώρων το micro atx ,και μετριοτατο airflow (ετσι βλέπω ,κάθε άποψη δεκτη).

Aν εχει κάποιος να προτείνει καποιο άλλο,η να μου πει εμπειρίες σε σχέση με τα προαναφερθέντα ,θα βοηθήσει.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Οχι ,θέλουμε και gpu και άλλη μια pci lane για FireWire που χρησιμοποιεί ,και τα πραγματα εχουν αγοραστεί :p ,δεν τα εχω στα χέρια μου απλα ακόμη.

Edit

Για να καταλάβετε και τι παιζει ,εγω ο έξυπνος αρχικά της ειχα προτείνει laptop ,πήραμε ενα πανάκριβο ,την πατήσαμε γιατί σερνοταν.

Μετα σε άλλη μια κρίση εξυπνάδας ,της έφτιαξα ενα pc δίδυμο με το δικο μου ,εχει δλδ cosmos s με megahalems και τέτοια ,και απο τοτε με κράζει οποτε χρειαστεί να μετακινηθεί το pc (η ντουλάπα ,για την αδερφη μου) έστω και για σκούπισμα ,ειναι λιγο τερας το ατιμο.

Οποτε αποφασίσαμε δεδομένων των νέων απαιτήσεων να παμε στο άλλο ακρο απο άποψη μεγέθους.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω τρία PC όλα με mATX motherboards (και ταυτόχρονα πάω για αλλαγή σε όλα τα κουτιά τα οποία είναι mid tower για εξοικονόμηση χώρου) προσανατολίζομαι σε Aerocool DS Cube, Fractal Design Mini R2, Fractal Design Node 804 & Phanteks Enthoo Mini XL (όταν μετο καλό κυκλοφορήσει, αν και μόνο "φορητό" δεν το λές).

Link to comment
Share on other sites

Για ποιους λόγους προτείνετε αυτα που προτείνετε;

Ειναι σε κατι ανώτερα απο το Aqila? To ds cube ας πουμε δεν.εχει τοσο καλο airflow,ηταν το πρωτο που κοίταζα

Link to comment
Share on other sites

Aquila & DS Cube είναι πολύ παρόμοια κουτιά σε φιλοσοφία, οπότε είναι θέμα γούστου κυρίως. Στο Aquila με χαλάνε οι πλαϊνές USB και η ελαφριά ανάκλιση. Στο Cube με "φτιάχνει" η διαθεσιμότητα σε άλλα χρώματα εκτός μαύρου και λευκού.

Τα άλλα που σου ανέφερα, προσφέρουν σαφώς μεγαλύτερη επεκτασιμότητα σε δίσκους κυρίως (που στην δική μου περίπτωση είναι ζητούμενο).

Link to comment
Share on other sites

Για micro λεω.

Να πω ξανα ,όπως και στο πρωτο ποστ ,πως το αισθητικό κομμάτι ειναι μηδενικής σημασίας .

Μιλάμε καθαρά για λειτουργικοτητα,airflow ,να χωραει 2 hdd ,1 ssd ,gpu ,α ,και airflow :p

Link to comment
Share on other sites

Συζητούσα πρόσφατα με κάποιον που πήρε το Aerocool DS Cube. Πολύ ευχαριστημένος νομίζω ήταν και χώρους για cable management έχει καλούς. Δεν χάνεις τίποτα να το δείς. Έχει, από όσο μπόρεσα να διακρίνω, και κάτι σαν εσοχή-χερούλι στο πίσω μέρος για μεταφορά ( ; ). Από βάρος είναι 7kg, αρκετά ελαφρύτερο από το 350D που προτάθηκε.

Επίσης, πολύ οικονομική επιλογή είναι το Cooler Master Ν200 με αρκετά έξυπνη διαρρύθμιση. Για 39€ είναι super, αν και το budget από ό,τι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητα μικρό. Αν έχεις μόνο έναν hdd αφαιρείται το κάτω hdd cage και το airflow γίνεται πολύ καλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Συζητούσα πρόσφατα με κάποιον που πήρε το Aerocool DS Cube. Πολύ ευχαριστημένος νομίζω ήταν και χώρους για cable management έχει καλούς. Δεν χάνεις τίποτα να το δείς. Έχει, από όσο μπόρεσα να διακρίνω, και κάτι σαν εσοχή-χερούλι στο πίσω μέρος για μεταφορά ( ; ). Από βάρος είναι 7kg, αρκετά ελαφρύτερο από το 350D που προτάθηκε.

Επίσης, πολύ οικονομική επιλογή είναι το Cooler Master Ν200 με αρκετά έξυπνη διαρρύθμιση. Για 39€ είναι super, αν και το budget από ό,τι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητα μικρό. Αν έχεις μόνο έναν hdd αφαιρείται το κάτω hdd cage και το airflow γίνεται πολύ καλύτερο.

αποτι λεει εδω http://www.msystems.gr/files/product/18207.pdf ειναι 7.16kg

Link to comment
Share on other sites

Τα fractal νομιζω τα ειχα κοιτάξει ,και δεν εχουν χώρο για cable management

Και το mini R2 και το node 804 έχουν πολύ καλό cable management.

Απ΄ότι βλέπω, το Aquila και το DS Cube στην ουσία ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι το ίδιο κουτί.

Επίσης, πολύ οικονομική επιλογή είναι το Cooler Master Ν200 με αρκετά έξυπνη διαρρύθμιση. Για 39€ είναι super, αν και το budget από ό,τι κατάλαβα δεν είναι απαραίτητα μικρό. Αν έχεις μόνο έναν hdd αφαιρείται το κάτω hdd cage και το airflow γίνεται πολύ καλύτερο.

Το χρησιμοποίησα πρόσφατα σε build πελάτη μου. Εξυπνη διαρύθμιση, καταπληκτική τιμή, αλλά δεν νομίζω ότι έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής με τα άλλα CM (τα βασικά μου κουτιά αυτή την στιγμή είναι ένα HAF-X και ένα Storm Scout 2)

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποίησα πρόσφατα σε build πελάτη μου. Εξυπνη διαρύθμιση, καταπληκτική τιμή, αλλά δεν νομίζω ότι έχει την ίδια ποιότητα κατασκευής με τα άλλα CM (τα βασικά μου κουτιά αυτή την στιγμή είναι ένα HAF-X και ένα Storm Scout 2)

Εννοείται. Απλά, άλλο 39€ άλλο 79€. Η ποιότητα δεν περιμένεις να είναι και κορυφαία.;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως το agila μοιάζει εντελώς το εσωτερικό του με το ds cube ,απλα με χαλάει λιγο που το cube ειναι μπροστά μονοκόμματο και οχι mesh,απο άποψη εισροής αερα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.