Jump to content



Benq 2720z


Recommended Posts

σε games όχι από όσο πρόσεξα δεν πιξελιάζει, λίγο το desktop θα σου φανεί κάπως αλλα όλα μια συνήθεια είναι, έχω παίξει στην 2720z και μια άσους 144hz 27 και οι 2 μια χαρά ήταν, και εγώ έτσι νόμιζα ότι 27 ίντσες πρέπει να είναι 2560 ανάλυση για να είναι top. προσωπικά και εγώ ψήνομε τώρα να πάρο monitor πολύ κράτησα την 24ρα.

27inc θα έπαιρνα με πολλά hz η 29 ultra wide ένα από αυτά τα 2 τα ψήνω

πάντως 2 μπαίνω με άσους σε monitor με πολλά hz δινω ένα προβάδισμα στην άσους έχει καλλυτερα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Μόλις παρέλαβα... :D

Όμως αν κρίνω από την ημερομηνία παραγωγής, Δεκέμβρης 2013, τότε έχω το V1.0 firmware.

Δεν πειράζει... αρκεί να ισχύουν όσα διάβασα και να μην υπάρχει πρόβλημα...

Περισσσότερες πληροφορίες όταν πάω σπίτι γιατί τώρα είμαι γραφείο και κάθομαι και κοιτάω το κουτί... (Να δω που θα βρω την όρεξη για δουλειά σήμερα...:o ):baby:

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] αν βγει τίποτε ελπίζω να ενημερώσεις...:D :D :D

Για πες εντυπωσεις απο monitor γιατι σκεφτομαι να το τσιμπησω....και αν επιτρεπεται απο που και ποσο την πηρες?

Τελικα τι firm εχει?

Αυτο που με νοιαζει ειναι αν εισαι ικανοποιημενος απο χρωμα και γωνιες θεασης

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπωσεις απο monitor γιατι σκεφτομαι να το τσιμπησω....και αν επιτρεπεται απο που και ποσο την πηρες?

Τελικα τι firm εχει?

Αυτο που με νοιαζει ειναι αν εισαι ικανοποιημενος απο χρωμα και γωνιες θεασης

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Εντυπώσεις... χμμμμ...

Είναι κάτι που δεν μπορώ να είμαι απόλυτος... το monitor που αντικατέστησα ήταν ένα Dell οκταετίας, οπότε σίγουρα βλέπω τεράστια διαφορά στα χρώματα και στην ποιότητα της εικόνας...

Είτε σε παιχνίδια, είτε σε ταινία είμαι πολύ ικανοποιημένος... αλλά όπως είπα το ένα monitor με το άλλο έχουν τεράστια διαφορά... Το σίγουρο είναι όμως ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω σύντομα και την κάρτα γραφικών μου για να μπορέσω να εκμεταλλευτώ στο έπακρο όλες τις δυνατότητες της οθόνης...

Όσο για το firmware έχει δυστυχώς το V1... όχι ότι μπορώ να καταλάβω την διαφορά βέβαια...

Η αγορά έγινε από vision studio και μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 494 ευρώ.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο...

Αν είσαι Αθήνα ίσως να μπορούσαμε να κανονίσουμε καμία επίσκεψη για να την δεις από κοντά :happy2: ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες...εγω θα ερχομαι απο dell u2711 και δεν ξερω αν θα με ικανοποιησουν τα χρωματα λογο tn πανελ.

Ψηνομαι οταν γυρισω απο διακοπες να σου περασω μια βολτα...τι περιοχη εισαι?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις... χμμμμ...

Είναι κάτι που δεν μπορώ να είμαι απόλυτος... το monitor που αντικατέστησα ήταν ένα Dell οκταετίας, οπότε σίγουρα βλέπω τεράστια διαφορά στα χρώματα και στην ποιότητα της εικόνας...

Είτε σε παιχνίδια, είτε σε ταινία είμαι πολύ ικανοποιημένος... αλλά όπως είπα το ένα monitor με το άλλο έχουν τεράστια διαφορά... Το σίγουρο είναι όμως ότι θα πρέπει να αναβαθμίσω σύντομα και την κάρτα γραφικών μου για να μπορέσω να εκμεταλλευτώ στο έπακρο όλες τις δυνατότητες της οθόνης...

Όσο για το firmware έχει δυστυχώς το V1... όχι ότι μπορώ να καταλάβω την διαφορά βέβαια...

Η αγορά έγινε από vision studio και μου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά 494 ευρώ.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο...

Αν είσαι Αθήνα ίσως να μπορούσαμε να κανονίσουμε καμία επίσκεψη για να την δεις από κοντά :happy2: ...

Ξεχασα να σε κανω quote...δες αο πανω...σορυ αλλα ειμαι απο κινητο και δυσκολευομαι στην επεξεργασια του μηνυματος.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναστένω το θέμα μιας και μου ηρθε πριν λίγες μέρες η 2720z απο amazon.it (στα 450 τελική) και v.2 :)

Ολα καλά ολα ανθηρα αλλα ρε παιδια τα μαύρα της μου φαίνονται ...γκρι...εχω αρχίσει να πιστεύω οτι εχει θέμα το μονιτορ

Ρυθμίσεις εχω πάρει απο εδω

https://pcmonitors.info/reviews/benq-xl2420z/#!prettyPhoto

Συγκεκριμένα

Picture Mode= Standard

Brightness= 37

Contrast= 50

Gamma= 5

Blur Reduction= Off

Color Temperature= User Mode

Red= 96

Green= 96

Blue= 100

ΑΜΑ=high

Instant mode=on

Αν και τα χρώματα ειναι μια χαρά το μαύρο δεν με ικανοποίει...παραθέτω και μερικές φωτο με full black/white/green Καθως και μια φωτο απο το tomb raider στο Ps4

oHN2co.jpg

BxNhqF.jpg

KWrCp0.jpg

4VpuCt.jpg

i3uuHZ.jpg

[MENTION=1109]ckbond[/MENTION]

Εσυ με τι ρυθμίσεις εισαι και πως ειναι το μαυρο

Αν και ξέρω οτι παιζει ρολο και η καμερα (εγω τις πηρα απο κινητο) μπορεις να βγαλεις καμια φωτο με φουλ μαυρο φοντο να δω πως συμπεριφερετε η δικια σου

Σου δινω και το λινκ LCD Dead Pixel Test Backgrounds

Γενικά μηπως υπερβάλω και ειναι θεμα tn? Σε σκοτεινα παιχνίδια πάντως ειναι λιγο εκνευριστικό γιατι νιωθω οτι εχει ενα "πεπλο" απο πάνω (δεν ξέρω πως να το περιγράψω)

Έγινε επεξεργασία από ison
Link to comment
Share on other sites

έχεις yellow tint και λίγο backlight bleeding απο τις κάτω γωνίες. Το amazon μπορει να στην αλλάξει γιαυτούς τους λόγους απεθευείας αλλά και το άλλο που θα πάρεις μπορεί να είναι χειρότερα. Άμα δεν είσαι ευχαριστημένος με το ποσοστό του bleed, άλλαξε την.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1146]ison[/MENTION] Βαζω εδω το μαυρο της δικιας μου απο το Link που παραθεσες για δειγμα.

IMG_0239.jpg

Wow ιδεα μου ειναι ή η διαφορα ειναι μεγάλη ...με τι ρυθμίσεις εισαι?

Ευχαριστω για το κοπο σου :)

Link to comment
Share on other sites

...με τι ρυθμίσεις εισαι?

Λοιπον να πουμε πρωτα οτι η οθονη ειναι συνδεδεμενη με το δικο της DVI καλωδιο, επισης οτι ειναι και καλιμπραρισμενη.

Οι ρυθμισεις μου ειναι:

Brightness= 10

Contrast= 57

Sharpnes= 7

Gamma= 1

Blur Reduction= (Δεν εχει τετοια ρυθμιση)

Color Temperature= User Mode

Red= 96

Green= 87

Blue= 93

ΑΜΑ=high

Instant mode=on

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πουμε πρωτα οτι η οθονη ειναι συνδεδεμενη με το δικο της DVI καλωδιο, επισης οτι ειναι και καλιμπραρισμενη.

Οι ρυθμισεις μου ειναι:

Brightness= 10

Contrast= 57

Sharpnes= 7

Gamma= 1

Blur Reduction= (Δεν εχει τετοια ρυθμιση)

Color Temperature= User Mode

Red= 96

Green= 87

Blue= 93

ΑΜΑ=high

Instant mode=on

Brightness 10 βλεπω ...με τι εκανες το calibration?

Απο μαυρο πως εισαι...ικανοποιημένος?

Απο οτι βλεπω εχεις την Τ εσυ οχι την Z...

Link to comment
Share on other sites

έχεις yellow tint και λίγο backlight bleeding απο τις κάτω γωνίες. Το amazon μπορει να στην αλλάξει γιαυτούς τους λόγους απεθευείας αλλά και το άλλο που θα πάρεις μπορεί να είναι χειρότερα. Άμα δεν είσαι ευχαριστημένος με το ποσοστό του bleed, άλλαξε την.

Το yellow tint πως που το βλεπεις (στο λεω γιατι παιζει να ειναι και η ποιοτητα της φωτο)

Οτι εχει backlight bleed κατω ειναι προφανες και σε μενα

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι θες τα αποτελέσματα με φωτογραφία και όχι με print screen...:o

Με φωτογραφία έχω λίγο πολύ τα δικά σου αλλά με βεβαιότητα σου λέω ότι χάνει πολύ στην φωτογραφία...

Συγκρίνω την φωτογραφία με αυτό που βλέπω στην οθόνη και δεν έχει καμία απολύτως επαφή...

Παρ' όλα αυτά αν θες να τραβήξω φωτογραφίες πολύ ευχαρίστως να το κάνω...

οι ρυθμίσεις μου είναι...

Brightness= 50

Contrast= 54

Black Equaliser=12

Gamma= Δεν το βρήκα πουθενά...

Blur Reduction= Off

Color Temperature= User Mode

Red= 84

Green= 82

Blue= 85

ΑΜΑ=high

Instant mode=on

Για να είμαι ειλικρινείς δεν τις έχω πειράξει καθόλου... απλά πέρασα το ICC Profile και το άφησα έτσι... :o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι θες τα αποτελέσματα με φωτογραφία και όχι με print screen...:o

Με φωτογραφία έχω λίγο πολύ τα δικά σου αλλά με βεβαιότητα σου λέω ότι χάνει πολύ στην φωτογραφία...

Συγκρίνω την φωτογραφία με αυτό που βλέπω στην οθόνη και δεν έχει καμία απολύτως επαφή...

Παρ' όλα αυτά αν θες να τραβήξω φωτογραφίες πολύ ευχαρίστως να το κάνω...

οι ρυθμίσεις μου είναι...

Brightness= 50

Contrast= 54

Black Equaliser=12

Gamma= Δεν το βρήκα πουθενά...

Blur Reduction= Off

Color Temperature= User Mode

Red= 84

Green= 82

Blue= 85

ΑΜΑ=high

Instant mode=on

Για να είμαι ειλικρινείς δεν τις έχω πειράξει καθόλου... απλά πέρασα το ICC Profile και το άφησα έτσι... :o:o:o

[MENTION=1109]ckbond[/MENTION]

Αν δεν σου κάνει κοπο να βάλεις τις ρυθμισεις μου (επελεξε πρωτα profile standard και απενεργοποιησε το icc) και να βγαλεις κανα δυο φωτο (αν και ξερω οτι δεν μπορεις να κρινεις απο αυτες) θα ηταν καλό.

Τι να πω ...εχω μπει σε σκεψεις να την επιστρεψω...

Ξερει κανεις αν στο amazon μπορούν να σου στειλουν πρώτα αντικαταστάση και μέτα να στειλεις πισω την "ελλατωματική"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.