Jump to content



Benq 2720z


Recommended Posts

Παιδες εκτος απο εξωτερικο ξερει κανένας κανα μαγαζί αθήνα που να φέρνει την 2720z benq? Στο skroutz τα 2 που την εχουν ειναι θεσσαλονικη/κρητη.

Απο εγγυηση τι παιζει μετα? Απευθύνομαι benq hellas ή εκει παμε μονο για προβολικα κλπ?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eχώ την xl2411z αγορασμένη από Γερμανία , είχα καλέσει CPI (αντιπροσωπεία benq - hellas) πριν κάτι μέρες να τους ρωτήσω αν αναλαμβάνουν την αναβάθμιση του firmware για το γνωστό θέμα με το motion blur και μου είπαν πως θα την παραλάβουν και θα τη στείλουν αυτοί εξωτερικό όταν τους ρώτησα για οιποιδήποτε άλλο πρόβλημα αναλαμβάνετε εσείς ή πρέπει να τη στείλω Γερμανία μου είπαν οτι αναλαμβάνουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μονο απο amazon βλεπω φως...μου κανει εντυπωση η χαμηλη παρουσια benq στην ελλαδα...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Η Benq Ηellas δεν τα φερνει αυτα. Μονο παραεισαγωγη απο εξω. Που δεν κανουν ολα τα μαγαζια....

Παντως θετικο που αναλαμβανει την μανουρα η BenQ Ηellas σε περιπτωση προβληματος...

Αν και δεν το περιμενα!

Link to comment
Share on other sites

τα μεταφορικά είναι που το κάνουν ασύμφορο πλέον απο amazon συγκεκριμένα. Επειδή είναι βαριά σε χρεώνουν αρκετά. Εγώ την είχα πάρει 428 ευρώ απο το ισπανικό amazon πριν 4 μήνες, ήταν το φθηνότερο απο τα amazon και είχε 9 ευρώ μεταφορικά ενώ το αγγλικό είχε 47... Τώρα δεν ξέρω αν και αυτό αύξησε τις τιμές του. ;) Γενικά οθόνη πάλι θα έπερνα απο amazon έστω και με αυτά τα μεταφορικά γιατί σε περίπτωση bleeding ή 1-2 καμένων pixels στην αλλάζουν τις πρώτες 30 μέρες χωρίς πολλά πολλά, ενώ απο Ελλάδα δεν το κάνουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι και εγω σε αναζήτησή του συγκεκριμένου μόνιτορ εχω κάνει μια επαφή με ένα κατάστημα και περιμένω να μου βγάλει τιμη.

Μόλις εχω νεα θα ειδοποίηση για το θέμα τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Eχώ την xl2411z αγορασμένη από Γερμανία , είχα καλέσει CPI (αντιπροσωπεία benq - hellas) πριν κάτι μέρες να τους ρωτήσω αν αναλαμβάνουν την αναβάθμιση του firmware για το γνωστό θέμα με το motion blur και μου είπαν πως θα την παραλάβουν και θα τη στείλουν αυτοί εξωτερικό όταν τους ρώτησα για οιποιδήποτε άλλο πρόβλημα αναλαμβάνετε εσείς ή πρέπει να τη στείλω Γερμανία μου είπαν οτι αναλαμβάνουν αυτοι.

Τελικά τους την έστειλες ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά την παράγγειλα σ' ένα από τα δύο που βγάζει το Skroutz...

Δυστυχώς δεν θα ξέρω τι firmware έχει πάνω μέχρι να την παραλάβω... (απλά ελπίζω ότι μιας και δεν κρατάνε στοκ ίσως έρθει με το V2.0)...

Σκεφτόμουν να πάρω την 2720Τ αλλά για κάποιο περίεργο λόγο την έβρισκα ακριβότερη οπότε κατέληξα στο Ζ μοντέλο...

όμως από αυτά που διάβασα γύρω - γύρω ακόμα και το V1.0 να έχει δεν αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα στην χρήση του...

Μάλιστα κάποιος έγραψε ότι στο σπίτι είχαν 2 2720Ζ μια με V1.0 και μια με V2.0 αλλά και οι δύο έπαιζαν απροβλημάτιστα...

Σε αυτό που συμφωνούν όλοι όμως είναι ότι θα χρειαστεί calibration για να δουλέψει σωστά τα χρώματα... Το αν θα μπω στην διαδικασία δεν το ξέρω... Όταν με το καλό την παραλάβω θα δω πως είναι και τότε θα αποφασίσω πως θα πράξω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα... :D

Όμως αν κρίνω από την ημερομηνία παραγωγής, Δεκέμβρης 2013, τότε έχω το V1.0 firmware.

Δεν πειράζει... αρκεί να ισχύουν όσα διάβασα και να μην υπάρχει πρόβλημα...

Περισσσότερες πληροφορίες όταν πάω σπίτι γιατί τώρα είμαι γραφείο και κάθομαι και κοιτάω το κουτί... (Να δω που θα βρω την όρεξη για δουλειά σήμερα...:o ):baby:

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] αν βγει τίποτε ελπίζω να ενημερώσεις...:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα... :D

Όμως αν κρίνω από την ημερομηνία παραγωγής, Δεκέμβρης 2013, τότε έχω το V1.0 firmware.

Δεν πειράζει... αρκεί να ισχύουν όσα διάβασα και να μην υπάρχει πρόβλημα...

Περισσσότερες πληροφορίες όταν πάω σπίτι γιατί τώρα είμαι γραφείο και κάθομαι και κοιτάω το κουτί... (Να δω που θα βρω την όρεξη για δουλειά σήμερα...:o ):baby:

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] αν βγει τίποτε ελπίζω να ενημερώσεις...:D :D :D

Καλορίζικος !:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα... :D

Όμως αν κρίνω από την ημερομηνία παραγωγής, Δεκέμβρης 2013, τότε έχω το V1.0 firmware.

Δεν πειράζει... αρκεί να ισχύουν όσα διάβασα και να μην υπάρχει πρόβλημα...

Περισσσότερες πληροφορίες όταν πάω σπίτι γιατί τώρα είμαι γραφείο και κάθομαι και κοιτάω το κουτί... (Να δω που θα βρω την όρεξη για δουλειά σήμερα...:o ):baby:

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] αν βγει τίποτε ελπίζω να ενημερώσεις...:D :D :D

Μην αγχώνεσε και μόνο που θα παίζεις σε 120hz-144hz αυτό σου φτάνει...όσο για το blur reduction περισσότερες πληροφορίες και εδώ welcome to the club!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δώστε μου λίγο τα φώτα σας.

Είμαι ανάμεσα στην xl2420z και στην xl2729z, αλλά το θέμα είναι οτι απο την μία η απόσταση που κάθομαι-διαβάζω-παίζω είναι 70cm και απο την άλλη, αναφέρουν, οτι η 27" δεν έχει την ίδια απόδοση εικόνας που έχει η 24" λόγο μεγέθους (δλδ πιξελιάζει)

Δεν έχω κάτσει ποτέ σε 27" (εκτός απο μια φορά που είχα πάει στο πλάισιο να δω διαστάσεις σε μόνιτορ) και πολύ φοβάμαι οτι μπορεί να με κουράσει στην πολύωρη χρήση.

...τι λέτε για αυτά ?:baby:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.