Jump to content



Κορεάτικο 27ρι 2560x1440 ή 29ρι από Ελλάδα 2560x1080


Κορεάτικο 27ρι 2560x1440 16:9 ή ΑΟC 21:9 2560x1080  

11 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είμαι σε δίλημμα.

QNIX QX2710 PLS 2560x1440 27, 16:9

€230 που μπορεί να γίνει ~€360 άμα περάσει τελωνείο

Μπορεί να έχει καμένα pixel.

Μπορεί να έχει (και τραγικό) bleeding.

vs

AOC q2963Pm IPS 2560x1080 29, 21:9

€330

Δύσκολο να έχει καμένα pixel/τραγικό bleed

Εγγύηση από ελλαδιστάν.

Τι λένε οι λαμπίτες;

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Qnix και δεν θα την αγόραζα δεύτερη φορά. Δεν είναι κακή, αλλά μπροστά στις Nec s-ips που είχα μοιάζει της πλάκας σε σχέση με τα χρώματα και το μαύρο της.

Δες και τις νέες 30" yamakasi, είναι πολύ καλά χρήματα και διαβάζω πολύ καλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Qnix και δεν θα την αγόραζα δεύτερη φορά. Δεν είναι κακή, αλλά μπροστά στις Nec s-ips που είχα μοιάζει της πλάκας σε σχέση με τα χρώματα και το μαύρο της.

Δες και τις νέες 30" yamakasi, είναι πολύ καλά χρήματα και διαβάζω πολύ καλά πράγματα.

Τις sparta λες, διαβάζω ότι είναι πολύ αργές και είναι και CCFL. Άσε που άμα κάτσει λαχείο στο τελωνείο θα πάει πάνω από 4 κατοστάρικα :(.

edit:

Με TN 7ετίας έπαιζε, όπως και να'χει πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τα 1440 σου χρειάζονται για productivity, τα 1080p είναι μια χαρά για gaming. Οπότε το θέμα είναι και τι σκοπεύεις να κάνεις με την οθόνη.

Παίγνια μόνο. Productivity 0.

Για τον bro μου είναι βασικά, ούτε καν web browsing, με τη ταμπλέτα σερφάρει.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν πέρνει κανά 144άρι 1080p;

Μπα, δε παίζει πολλά fps. Το κορεάτικο νταξ θα του το κάνω (άμα καταλήξω εκεί) o/c αλλά δε πιστεύω να κάνει διαφορά. Σε IPS/PLS θα πάμε στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

για 21:9 κι εγω ψηνομουν, αλλα εχει ασυμβατοτητες με αρκετα games (και crop να κανεις δε δειχνει κανονικα) οποτε καλυτερα αστο το 2560χ1080, εκτος αν θες για συγκεκριμενα που υποστηριζονται...

Τωρα για Κορεα μερια, ειναι μαλλον λαχειο... η Yamakasi στα reviews του youtube δειχνει πολυ καλη, και εχει και 30ρα 1600p παμφθηνα, ΑΛΛΑ, θα παρεις ενα μικρο (η μεγαλο... ποιος ξερει?) ρισκο, γιατι μπορει να τη δινουν με ολες τις εγγυησεις του πλανητη (και zero dead pixel) αλλα αν τυχει rma ειναι λιγακι χρονοβορο και σπαστικο να πηγαινοερχεται στην Κορεα.

Αν παλι την αγορασεις απο ευρωπαιο πωλητη μαλλον δειχνει πιο λογικο, ομως υπαρχει ενα σχετικο "καπελο" (λογικο ειναι).

Την Qnix την ειδα απο κοντα και δε θα την επελεγα γιατι μοιαζει λιγο προχειρο-πλαστικουρα που βγηκε beta για testing ωστε να βγει κατι αλλο πιο ολοκληρωμενο αργοτερα ...κατι σαν τα προχειρα κυκλωματα που φτιαχνουμε σε breadboard για δοκιμες (οχι δεν εννωω τα κυκλωματα της, δεν την εχω δει μεσα αλλωστε για να κρινω, αλλα το πως δειχνει ) ...δεν ξερω αν αποδιδω σωστα την εντυπωση που μου εκανε, αλλα αν τη δεις απο κοντα (μπρος και πισω) θα καταλαβεις τι θελω να πω...

Αν θες ντε και καλα οικονομικο, μηπως ειναι καλυτερα να στραφεις σε 1080p ?

Link to comment
Share on other sites

για 21:9 κι εγω ψηνομουν, αλλα εχει ασυμβατοτητες με αρκετα games (και crop να κανεις δε δειχνει κανονικα) οποτε καλυτερα αστο το 2560χ1080, εκτος αν θες για συγκεκριμενα που υποστηριζονται...

Τωρα για Κορεα μερια, ειναι μαλλον λαχειο... η Yamakasi στα reviews του youtube δειχνει πολυ καλη, και εχει και 30ρα 1600p παμφθηνα, ΑΛΛΑ, θα παρεις ενα μικρο (η μεγαλο... ποιος ξερει?) ρισκο, γιατι μπορει να τη δινουν με ολες τις εγγυησεις του πλανητη (και zero dead pixel) αλλα αν τυχει rma ειναι λιγακι χρονοβορο και σπαστικο να πηγαινοερχεται στην Κορεα.

Αν παλι την αγορασεις απο ευρωπαιο πωλητη μαλλον δειχνει πιο λογικο, ομως υπαρχει ενα σχετικο "καπελο" (λογικο ειναι).

Την Qnix την ειδα απο κοντα και δε θα την επελεγα γιατι μοιαζει λιγο προχειρο-πλαστικουρα που βγηκε beta για testing ωστε να βγει κατι αλλο πιο ολοκληρωμενο αργοτερα ...κατι σαν τα προχειρα κυκλωματα που φτιαχνουμε σε breadboard για δοκιμες (οχι δεν εννωω τα κυκλωματα της, δεν την εχω δει μεσα αλλωστε για να κρινω, αλλα το πως δειχνει ) ...δεν ξερω αν αποδιδω σωστα την εντυπωση που μου εκανε, αλλα αν τη δεις απο κοντα (μπρος και πισω) θα καταλαβεις τι θελω να πω...

Αν θες ντε και καλα οικονομικο, μηπως ειναι καλυτερα να στραφεις σε 1080p ?

Βάστα να εξηγήσω λίγο την κατάσταση: Το δικό μου (24", 1920x1200) παρέδωσε πνεύμα. O bro παίζει σε ένα 24ρι 1920x1080 τώρα. Θα καβατζώσω το δικό του και θα πάρουμε ένα νέο για αυτόν. Τουτέστιν, 24/1080p δε λέει - ο σκοπός είναι να πάρει κάτι τοις καλύτερο από τις 24ρες ίντσες σε αυτή την ανάλυση. Και από τη στιγμή που τα 330 που παίζουν φτάνουν για κάποιο >1080p τίμιο μόνιτορ, δε βρίσκω λόγο να πάμε σε 1080p. Ακόμα και 120/144Hz να είναι μιας και διαφορά δε θα καταλάβει με τα παίγνια που παίζει.

Τουτέστιν είτε κορέα είτε 21:9.

Μπορούμε να στριμώξουμε για το 30ρι - αλλά άμα είναι ίδιο με το sparta 300 είναι αργό πολύ (ghosting κτλ) και δε ψήνομαι. Άσε που λόγω μεγέθους, φαντάζομαι ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για τελωνείο και θα φτάσουν 4+ κατοσταρικα - που παίρνεις "σοβαρό" 27 2560x1440 από ελλαδιστάν.

Ωστόσο, από Ευρώπη που δίνουν Κορεάτικα;

το benq 2411z γιατί δε το κοιτάς;

Δες απο πάνω ή TL: DR 1080p δεν παίζει και >Ηz δε θα καταλάβει διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Για ένα περιφερειακό που σκοπεύεις να κρατήσεις 3-4 χρόνια και κοστίζει 300€+, νομίζω είναι μεγάλο ρίσκο να πάρεις κάτι (Κορέα) που ό,τι πρόβλημα παρουσιάσει είσαι ξεκρέμαστος. Ακόμα και αν δέχονται επιστροφές κ.λπ. το κόστος του τελωνείου μπορεί να το κάνει απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

To λοιπόν, πήραμε το ΑΟC τελικά.

Το aspect ratio είναι καλή φάση στα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει. Σε RPG που τα βλέπεις από πίσω (skyrim/2worlds2), racing και στα fps σπέρνει - πολύ ατμόσφαιρα. Δεν έχω βρει κανένα παιχνίδι που να μη παίζει - στο diablo3 μόνο θέλει full screen windowed mode (όχι απλό full screen). Κατά τα άλλα σε καμιά 20ρια παιχνίδια - ακόμα και παλαιά (titan quest π.χ.) παίζει μια χαρά.

Καλά χρώματα - το μαύρο είναι μέτριο μόνο, η βάση είναι μια χαρά αλλά χωρίς να μπορείς να επιλέξεις ύψος, κλασσικά λίγο ips glow αλλά ΜΗΔΕΝ leak/bleed κανένα pixel καμένο/κολλημένο, καλή ομοιομορφία με το μάτι κτλ κτλ.

Πολυ ευχαριστημένος. Για ~€320 είναι πολύ καλό value.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.