Jump to content



Που είναι ο ήχος; Help please…


Recommended Posts

Καλημέρα σας...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την M/B ASUS P6X58E-D:

Δεν είναι δυνατόν να έχω ήχο παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες εδώ και ένα διήμερο.

Να σημειώσω ότι τα ηχεία είναι απλά, αναλογικά (ALTEC LANCING 621) ενώ η M/B διαθέτει και ήχο High Definition (HD).

Στο BIOS έχω κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις ενεργοποίησης της ενσωματωμένης κάρτας ήχου και έχω περάσει το τελευταίο λογισμικό της Realtek.

Όταν βάζω να εκτελεσθεί ένα ηχητικό κομμάτι έχω αυτή την ένδειξη:

post1_zpsafc2d677.png

ΑΛΛΑ ΗΧΟΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΠΑΝΕΛ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΗΧΗΤΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ.

(Επίσης όπως φαίνεται στην εικόνα, ενώ έχω συνδέσει ηχεία στο πίσω αναλογικό πάνελ, η πράσινη υποδοχή σύνδεσης δεν έχει «φωτισθεί» με εντονότερο χρώμα, ώστε να δείξει ότι έχει ενεργοποιηθεί η έξοδος ήχου).

Δοκιμάζω ηχεία, ακουστικά σε όλες τις εξόδους αλλά τίποτα.

Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι που φταίει, κάποια ιδέα γιατί κοντεύω να σαλτάρω;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η Μ/Β αγοράσθηκε από κάποιον που την χρησιμοποιούσε σε HTPC. Υπάρχει περίπτωση να εξηγεί κάτι αυτό; Μήπως πειράχθηκαν κάποιες ρυθμίσεις που εγώ αγνοώ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις συνδέσει το καλώδιο του κουτιού για τις μπροστινές υποδοχές, σύνδεσέ το τώρα. Αν αυτό το καλώδιο δεν υπάρχει, ή δεν θέλεις να το συνδέσεις, εξέτασε μήπως λείπουν οι απαραίτητοι επάνω στον audio header jumpers.

imageview.php,qimage=222.pagespeed.ce.HxJ752zY80.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο μπροστινός πίνακας είναι συνδεδεμένος.

Όπως φαίνεται στο στην εικόνα, οι υποδοχές του μπροστινού πίνακα είναι "έντονα φωτισμένες" που σημαίνει ότι είναι ενεργές.

Ο πίσω πίνακας είναι συνέχεια "αμυδρά φωτισμένος", δηλαδή φαίνεται ότι είναι ανενεργός παρά το γεγονός ότι έχω συνδέσει ηχεία.

Τι audio jumpers μπορεί να απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω να παίξει ένα τραγούδι, έχω την κατωτέρω εικόνα:

attachment.php?attachmentid=142084&d=1405753928

Ήχο όμως δεν μπορώ να πάρω από πουθενά.

- Μάλλον κάτι γίνεται με την υποδοχή που έχω τα ηχεία (την σημειώνω στην εικόνα με "βέλος")

Κανονικά θα έπρεπε να ανάψει έντονο πράσινο αφού είναι συνδεδεμένη αλλά δεν...

- Απεναντίας οι μπροστινές υποδοχές φαίνονται ενεργές, ( με 'έντονο πράσινο και ροζ") ενώ δεν είναι τίποτα συνδεδεμένο σε αυτές. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ανεβαζε τις φωτο σου εδω στο lab με τη χρηση συνημμενων αρχειων, γιατι σε μενα τουλαχιστον δεν εμφανιζεται καμια για να δω τι εννοεις.

Ποια καρτα γραφικων εχεις και με τι καλωδιο την συνδεεις σε οθονη;

Ρωταω γιατι μπορει να ειναι σεταρισμενο ωστε ο ηχος να φευγει απο την εξοδο ηχου της καρτας γραφικων με hdmi/dvi .

Στα sound properties ελεγξε να ειναι επιλεγμενο ως default το realtek.

post-11813-1416078615,854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

- Η κάρτα γραφικών είναι η GIGABYTE GTX660 Ti - 2gb και συνδέεται στην οθόνη με DVI-DVI.

- Όπως φαίνεται στην εικόνα (ελπίζω να φαίνεται τώρα), ο ήχος φαίνεται να βγαίνει κανονικά, αλλά....

post-16435-1416078616,0591_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από dpasinis
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται να τα εχεις ολα σεταρισμενα σωστα.

Ενα τελευταιο που μου ερχεται, αν και χλωμο να μην το εχεις τσεκαρει, ειναι μην τυχον κατα λαθος εχει γινει καποια πηγη mute στον mixer.

Ριξε και εκει μια ματια (δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του ηχειου διπλα στην ωρα)

post-11813-1416078616,2442_thumb.jpg

Η επομενη προταση ειναι να δανειστεις ενα ζευγαρι ηχεια ή ακουστικα και να τα συνδεσεις στην εξοδο της μητρικης, να αποκλεισεις τουλαχιστον οτι φταινε τα ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ο μίκτης είναι ΟΚ.

Επίσης τα ηχεία είναι τσεκαρισμένα σε άλλη συσκευή και λειτουργούν άψογα.

Επίσης τοποθέτησα και ακουστικά στην υποδοχή line out, στην θέση των ηχείων.

Ενώ οι ενδείξεις είναι ΟΚ (οι μπάρες έντασης ανεβοκατεβαίνουν κανονικά, δηλαδή φαίνεται ότι παράγεται ήχος), εγώ ήχο δεν μπορώ να πάρω.

Δεν γνωρίζω με ποιο τρόπο μπορώ να διαπιστώσω εάν είναι χαλασμένη η έξοδος line out (η πράσινη, στο πίσω πάνελ).

Anyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

δεν φαινονται οι εικόνες που έχεις βάλει, τα μηνυματα ποια είναι?

έπαιζε και σταμάτησε ξαφνικά? δεν επαιζε ηχος απο την αρχή που την αγόρασες?

αν θέλεις κάνε

κάτω δεξιά στα speakers δεξι κλικ, playback devices, speakers, properties,advanced, test....

τι σου γράφει? χρησιμοποιείται απο άλλη μονάδα? Αν ναι...έχεις κανει προσφατα update τα windows? Μήπως υπάρχουν πιο προσφατοι drivers για την κάρτα ήχου?

Δοκίμασε να φορτώσεις μονο τον windows hd driver για τον ήχο δηλαδή, αν θέλεις

Κάνε uninstall τους drivers της realtek στο device manager κάτω από το sound, video and game controllers. Κάνε τικ στο delete drivers/sw from this computer ( ή κατι τέτοιο) και κανε restart, μετά λογικά θα φορτώσει μονο τον windows hd driver για τον ήχο μονο του.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ενημέρωσέ με τι είναι το ubuntu live;

Από που το κατεβάζω;

Τι θα μου δείξει;

(Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι βασικό να διαπιστώσω εάν το πρόβλημα είναι hardware...)

To ubuntu είναι ένα εναλλακτικό OS βασισμένο στο linux. Μπορείς να το τρέξεις κατεβάζοντας το iso, καίγοντάς το σε ένα dvd και μπουτάροντας με αυτό, χωρίς να πειράξεις καθόλου τον δίσκο σου ή να αλλάξεις κάτι σε αυτόν. Αν και στο ubuntu ο ήχος δεν λειτουργεί, τότε το πιθανότερο είναι ότι έχεις hardware πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Dem,

δοκίμασα αυτό που είπες (απεγκατέστησα τους drivers της Realtek) και μετά το restart φόρτωσε αυτούς των windows.

Τώρα έχω την κατωτέρω εικόνα (έχουν εξαφανισθεί τα ηχεία, δεν τα βλέπει καθόλου πλέον, και τα ακουστικά που δείχνει ότι λειτουργούν δεν έχουν πάλι ήχο)

post-16435-1416078617,0055_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν φταίει κάποιο conflict Realtek windows.

Κανε ένα cd κάποια διανομή λινουξ όπως σου είπαν restart boot from cd κτλ.

,δεν χρειάζεται να κάνεις install τίποτα, πατά live στην αρχή θα φορτώνει από το cd, να δούμε πως παει και εκεί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.