Jump to content



Αγορά επαγγελματικού PC για Πολιτικό Μηχανικό (AutoCAD, ΤΕΚΤΩΝ, fespa)


Recommended Posts

Μία φίλη που δουλεύει σε αρχιτεκτονικό γραφείο θέλει να αλλάξει την τοστιέρα που έχει στο σπίτι. Από αυτά που κατάλαβα και στο σπίτι και στη δουλειά έχουν παλιά μηχανήματα οπότε ότι και να πάρει θα είναι πολύ καλύτερο από αυτά που έχει τώρα.

Στο ψητό, μου έχει πει δουλεύει κυρίως με το AutoCAD και λιγότερο με τα άλλα δυο (ΤΕΚΤΩΝ και fespa αν κατάλαβα καλά από το τηλέφωνο). Δουλεύει και 3D models αλλά κυρίως 2D.

Λέω να πάρει Dell μηχάνημα (από Msystems λογικά).

Επειδή δεν έχω ιδέα, πρέπει να πάει και quadro/firepro ή αρκεί η ondie της Intelas; Χρειάζεται 8threads ή αρκούν τα 4; Πόσο RAM χρειάζονται αυτά τα προγράμματα;

Εώς 1200€!! Για πείτε ρε παλουκάρια....

Msystems.gr - Κατηγορία - Υπολογιστές - Branded PCs

Msystems.gr - Κατηγορία - Υπολογιστές - Workstations

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοιτάει σε dell και θέλει και μια Quadro καλύτερα θα πρότεινα να κοίταγε εδώ.

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Precision T1700 MT Xeon E3-1240V3 - Win 7 Pro EN

Απλά αν έβαζε και έναν ssd θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Μην κοιτάξεις σε άλλο dell μηχάνημα γιατί δεν μπορείς να βάλεις έξτρα κάρτα quadro λόγο τροφοδιτκού.

Το autocad απο έκδοση 2008 και μετά υποστηρίζει directx και όχι μόνο opengl. Άρα μπορείς και με μια καλή vga να κάνεις την δουλειά σου. Απλά το θέμα στα DELL non workstation είναι το μικρό τροφοδοτικό που δίνουν και δεν μπορείς να προσθέσεις vga για gaming κλπ.

Το έψαχνα και εγώ για πελάτη πριν κανα 2 μηνο και τελικά πήγαμε σε αυτήν την λύση και ξεμπλέξαμε και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω ως εξής... στο PC της υπογραφής μου δουλεύω αεράτα το 2D Autocad 2006. Για μένα, εάν δεν ασχολείται με αρχιτεκτονικές καλλιτεχνίες και rendering ο υπολογιστής που προτάθηκε παραπάνω είναι overkill. Βέβαια θα τον έχει χαλαρά για μια ζωή (μια ζωή στους υπολογιστές των μηχανικών είναι 5-8 χρόνια).

Ό,τι και αν αποφασίσετε, οπωσδήποτε SSD, γιατί ο δικός μου θα φορτώνει το Autocad πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει και άλλο μηχάνημα να δουλέψει (π.χ. αν κρατήσει και το παλιό), τότε φτιάχνει πολύ καλό καινούργιο μηχάνημα κομμάτι-κομμάτι με αυτά τα χρήματα. Όπως σωστά είπε και ο [MENTION=10170]swatoner[/MENTION], το Autocad επιταχύνεται με DirectX και οποιαδήποτε οικονομική κάρτα θα έκανε μια χαρά την δουλειά. Δεν χρειάζεται Quadro κ.λπ. απαραίτητα.

Αν δεν κρατήσει άλλο μηχάνημα, τότε ένα επώνυμο branded με εγγύηση μάλλον είναι η καλύτερη λύση.

Το κακό με τα branded είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις τί ακριβώς βάζουν μέσα πέρα από κάποια βασικά κομμάτια όπως ο επεξεργαστής, π.χ. μνήμες, τροφοδοτικό κ.λπ. Το καλό είναι η εγγύηση, που νομίζω μπορεί να φτάσει τα 5 χρόνια και στην περίπτωση των dell είναι ένα πολύ θετικό και η άψογη υποστήριξη.

Αν πάτε σε dell, δείτε και στο outlet για κανένα refurbished.

Βάζω και ένα σύστημα φτιαγμένο κομμάτι-κομμάτι ενδεικτικά, για να γίνει η σύγκριση με ένα έτοιμο σε αυτά τα χρήματα. Μου βγήκε κάτω από 1000€ και είναι πολύ πιό πλούσιο σε hardware από ένα αντίστοιχο branded. Περισσεύουν λεφτά και για μια καλή 24άρα οθόνη.

post-31462-1416078596,7572_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό είναι η καλύτερη λύση; Μαζί με 4GB RAM ακόμη.

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Optiplex 9020 SF i7-4770 - 256GB SSD

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] Mόνο Dell. Για το support και μόνο.

το budget είναι με ΦΠΑ η χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Και για το σπίτι να είναι, θα μπορεί να εκπέσει τον ΦΠΑ. Το θέμα είναι εάν την ελέγξουν, θα μπορεί να πει κάποια δικαιολογία. Ας ρωτήσει και τον λογιστή της.

Στο θέμα μας, επειδή έχουμε και εδώ DELL SFF (optiplex 3020), να έχεις υπόψη σου ότι τα SFF συνήθως δεν επιδέχονται καμμία αναβάθμιση / προσθήκη (πχ δίσκου*). Είναι εντελώς compact. Έλεγξε το αυτό, εάν θα σε ενδιαφέρει κάποια προσθήκη αργότερα.

Στο θέμα μας, εάν δεν κάνει ιδιαίτερη χρήση 3d modeling, πιστεύω πως με έναν i5 θα είναι καλυμένη. Για τη ram, the more, the better θα πρότεινα 8 GB (στα SFF έχει 2 slots για μνήμη). Προτείνω και εγώ dell με 5 χρόνια εγγύηση.

*πχ έχουν μόνο 2 θύρες sata, μια για δίσκο και μία για HDD.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βλάκας ρε. Είχα βάλει link στην αρχή τους server και όχι τα workstations.

Επιλογή A, Workstation (quadro)

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Precision T1700 MT Xeon E3-1240V3 - Win 7 Pro EN

Επιλογή Β, Optiplex (AMD Raderon)

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Optiplex 9020 MT i7-4770 - Win 8.1 Pro - Radeon HD 8490 (με SSD)

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Optiplex 9020 MT i7-4770 - Win 7 Pro - 256GB SSD

Το crossfire έχει νόημα; Από αυτά τα 3 ποιό θα διαλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.