Jump to content



Βάση δεδομένων επιδόσεων Laptop


tristeno1416003162

Recommended Posts

  • Replies 533
  • Created
  • Last Reply

το mobo που εχω λεει οτι το chipset ειναι το i915GMS/i910GML. Παλευω να βρω ποιο προγραμμα θα με βοηθησει να ξεφυγω απο το 1.6 giga αλλα ματαια :weep: :weep: ....εχει να μου προτεινει καποιος κατι?σημειωτεον, το laptop ειναι της asus(A3500E)...:giveup: :giveup: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra [Σήμερα, στις 01:04]

το mobo που εχω λεει οτι το chipset ειναι το i915GMS/i910GML. Παλευω να βρω ποιο προγραμμα θα με βοηθησει να ξεφυγω απο το 1.6 giga αλλα ματαια :weep: :weep: ....εχει να μου προτεινει καποιος κατι?σημειωτεον, το laptop ειναι της asus(A3500E)...:giveup: :giveup: :help: :help: :help:

Για δοκίμασε κάνα clockgen.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Για δοκίμασε κάνα clockgen.....

πως θα δω ομως το ρημαδι το pll χωρις να το ανοιξω?

Αρχική απάντηση από ΝTG

η δοκιμασε να βρεις καποιον dothan με 100αρη διαυλο...

????καπου σ'εχασα....dothan εχω με 100 διαυλο...τι να τον κανω τον αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpcupra

πως θα δω ομως το ρημαδι το pll χωρις να το ανοιξω?

????καπου σ'εχασα....dothan εχω με 100 διαυλο...τι να τον κανω τον αλλον?

δοκιμαζεις 1-1 τα pll μεχρι να βρεθει καποιο να ταιριαζει...(να διαβασει σωστα νουμερα)

Για αυτο που λεω εγω...δες εδω...(αν οντως εχεις 100αρη και οχι 133αρη διαυλο)

η αρχη του κακου ..στο πρωτο ποστ θα βρεις μερικα λινκ που θα σε καθοδηγησουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ως συνέχεια αυτού του thread, παραθέτω κάποια benchmark/πληροφορίες συστήματος του νέου μου laptop. Τελικά επέλεξα τον F-S 1546L (Core Duo 1.66, 512Mb RAM, 80GB δίσκος, ATi X1800, 17'' monitor), στον οποίο αντικατέστησα τη μνήμη με 2GB και τον σκληρό με Seagate στις 7200rpm. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την επιλογή μου τόσο απο άποψη ποιότητας κατασκευής όσο και επιδόσεων. Το κόστος συνολικά ήταν κάτω απο 1600 ευρώ οπότε ο δείκτης value for money είναι αρκετά υψηλός για κάποιον που ζητάει ένα gaming laptop με λογικό budget. Πληροφοριακά αναφέρω ότι η συγκεκριμένη μητρική, με το τελευταίο BIOS 1.15, υποστηρίζει και Core2Duo επεξεργαστές.

Να σημειώσω ότι όλα τα benchmark είναι με το σύστημα σε default καταστάσεις (δεν προβλέπεται o/c προς το παρόν αν κ το cpu λογικά έχει κάμποσα mhz ακόμα με "μαμά" ρεύματα), κάμποσες εφαρμογές να τρέχουν στο background (antivirus, bluetooth etc.), notebook computer στο power profile και ρεύμα από το τροφοδοτικό. Επίσης η κάρτα γραφικών έχει λίγο χαμηλότερα ρολόγια από τη default mobility X1800 της ATi. Τα 3d Mark έτρεξαν με τις pre-set ρυθμίσεις επίσης. Το μόνο tuning που έκανα ήταν ένα defrag και έκλεισα και το msn messenger.. :D

CPUz:

post-616-1416072771,5704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.