Jump to content



Xiaomi Mi4: The Journey of a Piece of Steel


FrOsT

Recommended Posts

Δεν μου φανηκε και πολυ αντικειμενικο το συγκριτικο αλλα λογικο αφου ειναι απο σελιδα που υποστηριζει το μι4

Προφανως ανωτερο το s5 σχεδον παντου με το μι4 να ακολουθει στις περισσοτερες περιπτωσεις

περιεργο παντως που το ζιαομι δεν τα παει καλυτερα στις νυχτερινες παρολο που εχει aperture 1,8

δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τη φωτογραφια γενικως ουτε με τα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα περιμενα περισσοτερα μονο απο αυτα που καταλαβαινω

για την τιμη του ,αν ειναι οσο λενε, μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φανηκε και πολυ αντικειμενικο το συγκριτικο αλλα λογικο αφου ειναι απο σελιδα που υποστηριζει το μι4

Προφανως ανωτερο το s5 σχεδον παντου με το μι4 να ακολουθει στις περισσοτερες περιπτωσεις

περιεργο παντως που το ζιαομι δεν τα παει καλυτερα στις νυχτερινες παρολο που εχει aperture 1,8

δεν ειμαι και πολυ σχετικος με τη φωτογραφια γενικως ουτε με τα τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα περιμενα περισσοτερα μονο απο αυτα που καταλαβαινω

για την τιμη του ,αν ειναι οσο λενε, μια χαρα

To software έχει πολύ μεγάλη σημασία στις ψηφιακές φωτογραφίες και εκεί η Samsung είναι πολύ μπροστά

Link to comment
Share on other sites

ποιο μαγαζί είναι αυτό ?

Μπορεί οι τιμές να αλλάξουν γρήγορα γιατί δεν βλέπω γνωστά μου καταστήματα να το έχουν διαθέσιμο, άρα η διαθεσιμότητα τώρα είναι πολύ μικρή και "ότι αρπάξουμε"

Link to comment
Share on other sites

sFopB0B.png

Αρκετά πάνω προς το παρόν από τις τιμές που μας παρουσίαζαν :confused:

Λογικο, οι τιμές που παρουσίασαν είναι η τιμή που πουλάει η Xiaomi, τόσο πούλησε την πρώτη παρτίδα από το site της ακολουθώντας το hunger marketing όπως κάνει εδώ και χρόνια.

Οοοολοι οι άλλοι που το πουλάν αγόρασαν λιανική από αυτή την παρτίδα και βγαζουν κέρδος πουλώντας το στο εξωτερικό, τώρα λόγο ζήτησης και του πολύ περιορισμένου αριθμού συσκευών βάζουν ακόμα μεγαλύτερο καπέλο από το συνηθισμένο...

Btw στην Ινδία έγινε η αρχή με το mi3 όπου πουλήθηκε η πρώτη παρτίδα μέσω 3ου (flipmarkt ή κάπως ετσι) και όχι από την ίδια την Xiaomi πάλι με hunger marketing, οοοολοι οι άλλοι ΔΕΝ είναι επίσημοι resellers και πουλάνε όσο παραπάνω μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

ποιο μαγαζί είναι αυτό ?

Μπορεί οι τιμές να αλλάξουν γρήγορα γιατί δεν βλέπω γνωστά μου καταστήματα να το έχουν διαθέσιμο, άρα η διαθεσιμότητα τώρα είναι πολύ μικρή και "ότι αρπάξουμε"

coolicool.com Κάτι πήρε το μάτι μου για μικρές ποσότητες, οπότε εκεί θα οφείλετε η τιμή του λογικά.

Link to comment
Share on other sites

coolicool.com Κάτι πήρε το μάτι μου για μικρές ποσότητες, οπότε εκεί θα οφείλετε η τιμή του λογικά.

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ακόμα mi4 μέχρι να πέσει η τιμή, να βγουν σοβαρές ποσότητες, να βγουν τα 4g (να πέσουν κι άλλο τα 3g) γιατί αυτά είναι WCDMA, μέχρι να δούμε miui v6 κλπ...

Βάλε ένα 3μηνο minimum για μένα που δεν καίγομαι κιόλας :p

Υπάρχει και η εναλλακτική του honor 6, που έχει και sd και dual sim.

Άρχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί οι Κινέζοι και δεν παίζουν μόνο με χαμηλές τιμές.

*έχεις δει κανένα μαύρο; όλοι άσπρο και 16g πουλάν, το μαύρο εξαφανίστηκε!

Επίσης σχετικά με το 1.8 aperture το οτι μπαίνει μέσα πιο πολύ φως δεν πάει να πει πως και ο φακός είναι "ξυράφι". Αυτό και το sw που λέει ο Τιφόζι αρκούν.

Ισχύουν και τα 2 και δυστυχώς αν κρίνω από τα mi2s-mi3 το sw της κάμερας δεν είναι το φόρτε τους, όχι ότι βγαζουν άσχημες - κακές φωτογραφίες, καλές είναι, αλλά θα μπορούσαν να είναι καλύτερες...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα αγόραζα ακόμα mi4 μέχρι να πέσει η τιμή, να βγουν σοβαρές ποσότητες, να βγουν τα 4g (να πέσουν κι άλλο τα 3g) γιατί αυτά είναι WCDMA, μέχρι να δούμε miui v6 κλπ...

Βάλε ένα 3μηνο minimum για μένα που δεν καίγομαι κιόλας :p

Υπάρχει και η εναλλακτική του honor 6, που έχει και sd και dual sim.

Άρχισαν να γίνονται πιο επιθετικοί οι Κινέζοι και δεν παίζουν μόνο με χαμηλές τιμές.

*έχεις δει κανένα μαύρο; όλοι άσπρο και 16g πουλάν, το μαύρο εξαφανίστηκε!

Να σου πω δεν το έψαξα και πολύ. Ψάχνω να δω γενικά τι παίζει για να αντικαταστήσω το Galaxy S.

Αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή μου φαίνεται το Oneplus One από άποψη τιμής/απόδοσης αλλά με τις 5.5', κάπως δύσκολα θα ενταχθεί στην καθημερινότητα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν το έψαξα και πολύ. Ψάχνω να δω γενικά τι παίζει για να αντικαταστήσω το Galaxy S.

Αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή μου φαίνεται το Oneplus One από άποψη τιμής/απόδοσης αλλά με τις 5.5', κάπως δύσκολα θα ενταχθεί στην καθημερινότητα μου.

Μια συνηθεια ειναι, εγώ πηγα απο τις 3,5 στις 5 και επαθα ενα σοκ, αλλα τωρα δεν το αλλαζω με βολεψε απιστευτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφωνώ αλλά περιμένω καλύτερη τιμή που να ισορροπεί/αξίζει το ρίσκο της αγοράς από κίνα. Στην τιμή που το έχουν τώρα δεν αξίζει μιας και το 32άρι G2 έχει και αυτό τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία που το έχουν παρατήσει "επίσημα" σε 4.1.1. Υπάρχει 4.4.3/4 για το mi2s ανεπίσημες και πολύ καλές:

[4.4.4][ | WIUI | ][ 4.8.22 | AROMA ] - MULTiLanguage | v5 | - Xiaomi Mi 2/2S/2A - MIUI Official Community

[4.8.9 Update] Android 4.4.4 Based MIUI for Mi2/2S/2A by 秋叶随风 Ivan - Xiaomi Mi 2/2S/2A - MIUI Official Community

Link to comment
Share on other sites

Και aosp 4.4.4 και cyanogen official υπάρχει όπως και mokee.

Το θέμα είναι ότι :

1. Δεν έχει γίνει ποτέ update στο Android του mi2/s

2. Το Android 4.4.x είναι πόσο καιρό διαθέσιμο; αλλά μόνο το mi3 αναβάθμισαν, κάτι που δείχνει ότι για τον ένα ή τον άλλο λόγο χρειάζεται (μην μπούμε σε λεπτομέρειες) και μάλιστα δόσαν και 4.4.2 και 4.4.3 και πρόσφατα 4.4.4. Αν το miui ήταν τόσο ανεξάρτητο δεν νομίζω να έμπαιναν στον κόπο.

3. Αν υπήρχε official 4.4.χ και οι υπόλοιπες rom θα ήταν καλύτερες, αλλά ο kernel είναι κλειδωμένος και λύσεις σε θέματα όπως τα κουμπιά των hands-free δεν υπάρχουν στον ορίζοντα.

4. Έχει snapdragon 600 και 2g ram... Θα βγάλουν κανα 4.4.χ για τα mediatek redmi και θα γελάσει ακόμα και το παρδαλό κατσίκι.

Για μένα είναι εμφανές ότι μετά από 2/1.5 χρόνια βάζουν τα mi2/s πολύ στην άκρη χωρίς όμως πριν να έχουν ασχοληθεί καν μαζί του.

Βάλε και τα όσα έχουν αποκαλυφθεί τελευταία για το κλέψιμο κώδικα από το xposed.

Τέλος βάλε την σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι για μένα, το ότι αντί να καθησυχάσουν τον κόσμο του mi2/s για την 4.1.1 και να υποσχεθουν ότι όλα θα είναι οκ, πήγαν και έβαλαν περισσότερος mod να σβήνουν ποστ και να κόβουν την πρόσβαση σε όσους κάνανε παράπονα στο κινεζικό φόρουμ (το mi2/s είναι πολύ δημοφιλές εκεί) της εταιρίας.

Από εκεί και πέρα εμένα σαν πελάτη με χάσανε...

Edit:

Κάτι τελευταίο μιας και το θέμα είναι για το mi4 αλλα ας υπάρχει εδώ.

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] έχει ανοιχτεί petition για το θέμα http://xiaomi.eu/community/index.php?threads/25404/

Οποίος θέλει υπογράφει, επίσης υπάρχουν διάφορα ποστ για το θέμα ακόμα και από τους ανθρώπους που είναι υπεύθυνοι για το wiui και cm στο mi2/s.

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε ψηφοφορία που κάνει το αγγλικό επίσημο φόρουμ της xiaomi-miui για το πιο δημοφιλές επίσημο φόρουμ της ομώνυμης εταιρίας το xiaomi-miui.gr που είναι υπεύθυνο για την κατασκευή και υποστήριξη της ελληνικής rom των xiaomi συσκευών έρχεται 3ο στον κόσμο.

Παρακαλώ για την ψήφο σας. Όσοι ψηφίσουν συμμετέχουν σε κλήρωση για δώρα. Η ψηφοφορία λήγει αύριο Δεύτερα 22/12 ή 23/12 ημερομηνία Κίνας.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/7955-%CE%A8%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-MIUI-Fan-Site-Awards-2014/?pageNo=12

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.