Jump to content



Αγορά κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Καλησπερα παιδιά σκεφτομαι να αγορασω μια καινουργια καρτα γραφικων γυρω στα 100 ευρω και χρειαζομαι την αποψη σας για το τι να αγορασω. Το συστημα μου ειναι motherboard asus p5p43td pro, 4gb ram ddr3,core 2 quad Q8400 2,66ghz,και καρτα γραφικων msi nvidia 9600gt.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά σκεφτομαι να αγορασω μια καινουργια καρτα γραφικων γυρω στα 100 ευρω και χρειαζομαι την αποψη σας για το τι να αγορασω. Το συστημα μου ειναι motherboard asus p5p43td pro, 4gb ram ddr3,core 2 quad Q8400 2,66ghz,και καρτα γραφικων msi nvidia 9600gt.

Στα 99€ παίζει η AMD 260Χ όπως αυτή

Asus Radeon R7 260X 1GB GDDR5 R7260X-DC2-1GD5

και 5€ ποιο πάνω η Nvidia 750 όπως αυτή

VGA PCX Gainward GTX750 1GB

Η 260Χ έχει σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις, η 750Ti από την άλλη σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση και τα PhysX που δεν ξέρω κατά πόσο σε απασχολούν προερχόμενος από Nvidia.

Το τροφοδοτικό σου δεν θα έχει θέμα εφόσον έπαιζε με την 9600GT.

Link to comment
Share on other sites

βασικα την ιδια καρτα βλεπω στο e-shop και λεει μνημη 2gb τι παιζει :o ...... http://www.e-shop.gr/asus-r7-260x-r7260x-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513639 ... Kai κατι τελευταιο με αυτη τη καρτα δε θα εχουμε θεματα με υψηλες θερμοκρασιες ε ; γιατι με την 9600 φτανει κατι 70αρια βαθμους :p

Έγινε επεξεργασία από peri1992
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION] σε αυτή την κατηγορία οι κάρτες δεν είναι αρκετά δυνατές ώστε να ευνοηθούν ουσιαστικά από το επιπλέον 1GB. Θα πρέπει να πας σε κάρτες των 160€ και πάνω (π.χ. R9 270) για να πεις ότι τα 2GB είναι σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] Βασικά στα 100€ η 650Ti πλέον δεν αξίζει ούτε καινούρια, όχι μεταχειρισμένη. Κάποτε την σκεφτόμουν και εγώ. Αλλά το κάποτε πάει πίσω 1-1,5 χρόνο. Με τις 750άρες και την μείωση τιμής των 260/260Χ, καινούρια την ψιλό σκέφτεσαι στα 85€, μεταχειρισμένη κάπου στα 70€. Ποιο πάνω δεν αξίζει.

Σε σύγκριση με την 260Χ για παράδειγμα, η 260Χ της κάνει πλάκα

AnandTech | Bench - GPU14

[MENTION=32870]peri1992[/MENTION] Βασικά δεν πιστεύουμε τίποτα. Μόνο να μαντέψουμε μπορούμε και πάλι λάθος θα κάνουμε. Τις ανάγκες σου και το τι ακριβώς ψάχνεις εσύ το ξέρεις στο 100%.

Λογικά ο Q8400 θα σου φρενάρει την κάρτα. Τώρα σε τι βαθμό θα στην φρενάρει, το αν δηλαδή θα σου ακυρώσει τα επιπλέον 50€ που θα έχεις δώσει σε σχέση με την 260Χ δεν ξέρω. Αλλά σίγουρα θα στην φρενάρει, όπως όμως θα φρενάρει και την 260Χ και οποιαδήποτε άλλη κάρτα.

Το καλό πάντως με το BF4 είναι ότι υποστηρίζει Mantle το οποίο βελτιώνει τις επιδόσεις σε παλιούς επεξεργαστές όπως ο δικός σου ή σε μικρούς διπύρηνους. Ίσως ένας λόγος παραπάνω να πας σε 260Χ ή 270 και όχι σε Nvidia, ανάλογα βέβαια το πόσα θα δώσεις τελικά.

Για να έχεις μια εικόνα του τι διαφορές έχουν η 260Χ με την 270 σε ένα σύγχρονο σύστημα δες το παρακάτω link

AnandTech | Bench - GPU14 (στο Link συγκρίνονται 260Χ με 270Χ. Η 270 είναι λίγο ποιο κάτω από την 270Χ)

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] Βασικά στα 100€ η 650Ti πλέον δεν αξίζει ούτε καινούρια, όχι μεταχειρισμένη. Κάποτε την σκεφτόμουν και εγώ. Αλλά το κάποτε πάει πίσω 1-1,5 χρόνο. Με τις 750άρες και την μείωση τιμής των 260/260Χ, καινούρια την ψιλό σκέφτεσαι στα 85€, μεταχειρισμένη κάπου στα 70€. Ποιο πάνω δεν αξίζει.

Σε σύγκριση με την 260Χ για παράδειγμα, η 260Χ της κάνει πλάκα

AnandTech | Bench - GPU14

Αυτό το review ισχύει ή είναι μάπα; AMD Radeon R7 260X Versus NVIDIA GeForce GTX 650 Ti Boost Video Card Review - Legit ReviewsAMD and NVIDIA Fight For The $139 Price Point

Όσο για την τιμή, δεν είπα ότι θα τα έδινα τα 100€. Με αυτό το budget κάτι τέτοιο θα κοίταγα. Αυτό εννοούσα. Μπορεί να έχεις δίκαιο και να αξίζει 80-90€ μεταχειρισμένη. ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Kai τι προτεινετε να κανω γιατι με την τωρινη καρτα γραφικων εχω θεματα ακομη και σε παιχνιδια οπως smite ακομη και hearthstone se high γραφικα παιζει να μου βγαλει error η να φριζαρει η οθονη. Τουλαχιστον στο LoL την παλευει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το review ισχύει ή είναι μάπα; AMD Radeon R7 260X Versus NVIDIA GeForce GTX 650 Ti Boost Video Card Review - Legit ReviewsAMD and NVIDIA Fight For The $139 Price Point

Όσο για την τιμή, δεν είπα ότι θα τα έδινα τα 100€. Με αυτό το budget κάτι τέτοιο θα κοίταγα. Αυτό εννοούσα. Μπορεί να έχεις δίκαιο και να αξίζει 80-90€ μεταχειρισμένη. ΟΚ.

Αυτή είναι η Boost, άλλη κατηγορία μιας και πρόκειται για κομμένη 660 και όχι 650. Όσο για αυτό που λες, αυτό σου έγραψα και εγώ. Όταν ακούω 100€ το μυαλό μου πάει σε 650Ti. Αλλά πλέον δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

τα 100 ευρω ηταν ενδεικτικη τιμη αλλα το θεμα ειναι οτι και παραπανω να δωσω να παρω καρτα γραφικων θα χρειαστει να αλλαξω και επεξεργαστη και τροφοδοτικο γιαυτο ελεγα μηπως την εβγαζα καπως πιο οικονομικα ...

Link to comment
Share on other sites

Kai τι προτεινετε να κανω γιατι με την τωρινη καρτα γραφικων εχω θεματα ακομη και σε παιχνιδια οπως smite ακομη και hearthstone se high γραφικα παιζει να μου βγαλει error η να φριζαρει η οθονη. Τουλαχιστον στο LoL την παλευει ακομα

Κοίτα, το safe bet - υποθέτω ότι το τροφοδοτικό δεν θα έχει θέμα - είναι να πας σε 270, διότι η 260Χ μπορεί να μην σε καλύψει πλήρως και να πεις "πέταξα τα λεφτά μου". Αν όμως τα χρήματα είναι θέμα ή αν το monitor σου είναι χαμηλότερης ανάλυσης, αν δεν είσαι με 1920Χ1080 οθόνη, αλλά για παράδειγμα με 1600Χ900, η 260Χ είναι καλύτερο value for money από την 270, δεδομένου ότι έχεις και παλιό σύστημα.

Αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη. Κάποιος άλλος θα μπορούσε να εκφράσει διαφορετική άποψη.

Είναι 65€ επιπλέον, όχι 50€ που είπα εκ παραδρομής ποιο πάνω

Asus Radeon R9 270 2GB DirectCU II OC R9270-DC2OC-2GD5

Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση της 265

Asus Radeon R7 265 2GB GDDR5 R7265-DC2-2GD5 στα 143€

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το safe bet - υποθέτω ότι το τροφοδοτικό δεν θα έχει θέμα - είναι να πας σε 270, διότι η 260Χ μπορεί να μην σε καλύψει πλήρως και να πεις "πέταξα τα λεφτά μου". Αν όμως τα χρήματα είναι θέμα ή αν το monitor σου είναι χαμηλότερης ανάλυσης, αν δεν είσαι με 1920Χ1080 οθόνη, αλλά για παράδειγμα με 1600Χ900, η 260Χ είναι καλύτερο value for money από την 270, δεδομένου ότι έχεις και παλιό σύστημα.

Αυτό βέβαια είναι προσωπική άποψη. Κάποιος άλλος θα μπορούσε να εκφράσει διαφορετική άποψη.

Είναι 65€ επιπλέον, όχι 50€ που είπα εκ παραδρομής ποιο πάνω

Asus Radeon R9 270 2GB DirectCU II OC R9270-DC2OC-2GD5

Υπάρχει και η ενδιάμεση λύση της 265

Asus Radeon R7 265 2GB GDDR5 R7265-DC2-2GD5 στα 143€

1280x1024 ειναι η αναλυση στο μονιτορ μου .. οποτε καλυτερα παμε για την 260;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τόσο χαμηλή ανάλυση μην δίνεις περισσότερα λεφτά.

βεβαια εχω και την επιλογη να συνδεσω 25αρα τηλεοραση με hdmi ,για οθονη που θα πιανει μεγαλυτερη αναλυση οποτε εκει αλλαζουν και παλι τα δεδομενα νομιζω :p ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον :D

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επαιρνα την 265 2GB να ειμαι ελαφρως futureproofed

δε θελω να σε μπλεξω αλλα με την οθονη εισαι εντάξει; εχει πολυ καλες 20-24-αρες full hd με πολυ καλες τιμες πλεον.

http://www.msystems.gr/index.php?category=2323&product=18253

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.