Jump to content



i7-4790k Θερμοκρασίες / Ρεύματα.


Recommended Posts

Από εχθές έχω κάνει εγκατάσταση τον 4790κ στην Gigabyte Z97X-UD5H-BK και παίρνω αυτά τα νούμερα.

CPU Status: 45° - 51°

CPU Core: 4390 mhz

CPU Vcore: 1.284V

CPU Vrin: 1.800V

CPU Vaxg: 0.012V

Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, έχει κανείς καμία πρόταση είναι καλά δεν είναι, χρειάζεται κάτι βασικά κοίταγα τις θερμοκρασίες και τις περίμενα ποιο κάτω.

Από την άλλη βλέπω τρέχει και στο Boost ?

Memory Status : DDR Frquency 1330

H μνήμες φαίνονται 1330 ενώ είναι 1600 έτσι πρέπει επειδή είναι dual ?

Edit: Να προσθέσω ότι όλα αυτά στο auto και bios το τελευταίο. f6

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/air-cooling/agora-psyktras-i-ydropsyksi-gia-4790k-137667.html δες και εδώ να πάρεις μια εικόνα.

Από την άλλη βλέπω τρέχει και στο Boost ?

Μπες προφύλαξη οθόνης-> στο σχέδιο που έχεις επιλέξει (υψηλές επιδόσεις...) αλλαγή ρυθμίσεων-> αλλαγή ρυθμίσεων

παροχής ενέργειας-> πας στο κουτάκι διαχείριση ενέργειας επεξεργαστή-> επιλέγεις κατάσταση ελάχιστων επιδόσεων

και βάλε το ποσοστό που θέλεις να λειτουργεί ο επεξεργαστής όταν δεν κάνεις κάτι.

Για το turbo mode αν δεν θέλεις να λειτουργεί το απενεργοποιείς μέσα από το bios.

Οι θερμοκρασίες που βλέπεις είναι λόγο και ζέστης (θερμοκρασία δωματίου), αλλά εξαρτάται και από τους ανεμιστήρες

που έχεις στο κουτί, την διάταξη τους και θερμό αγώγιμη που έχεις βάλει (και αν την έχεις βάλει σωστά).

Για την μνήμη θα μπεις στο bios θα τις ορίσεις χειροκίνητα στα 1600mhz.

Σ'εμένα σήμερα που έριξα λίγο τις στροφές στο fan του cpu το μεσημέρι είχα 39-40c.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, έκλεισα το Turbo Boost από τον επεξεργαστή και κατέβηκε στους 38° με ρεύμα 1,080V και στροφές του cooler 800-900.

Από κουτί έχουμε το ίδιο, απλά εγώ δεν έχω πρόσθεση εξτρά ανεμιστήρες. Έβαλα και τις μνήμες στα 1600. :banging:

Link to comment
Share on other sites

CPU Vcore: 1.284V

Δεν ήταν μόνο το δικό μου που έδωσε πολύ ρεύμα στο auto.

Εσένα σου έδωσε ακόμα παραπάνω!

Για stock (καλοκαιρινές) καταστάσεις τελικά δεν χρειάζεται τόσο ρεύμα που δίνουν τα motherboard. To δικό μου ξεκίνησε στα 1.26v. Ξεκίνησα να κατεβάζω, έφτασα στο 1.20v χωρίς να υπάρχει ούτε υποψία αστάθειας. Ίσως να μπορεί να πάει και παρακάτω.

Vcore + ρυθμίσεις παροχής ενέργειας από windows + λίγο μελέτη στην ροή αέρα

Θα δεις μια σχετική βελτίωση στην θερμοκρασία.

Η ψύκτρα του cpu είναι η stock που έρχεται μαζί στο κουτί του;

Για τις μνήμες θα έπρεπε το motherboard να τις πάει στα 1600 από μόνο του. Λογικά θα θέλει λίγο ψάξιμο στο bios και στα XMP profiles.

έκλεισα το Turbo Boost από τον επεξεργαστή και κατέβηκε στους 38° με ρεύμα 1,080V.

Γιατί να χάσεις τα 400Mhz του boost; κρίμα δεν είναι;

Έγινε επεξεργασία από carrion
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις μια εικόνα για το airflow, εδώ υπάρχει ένας οδηγός με εικόνες με τις περισσότερες

διατάξεις στα fan (με μπλε τι κερδίζεις και κόκκινο τι χάνεις) Der perfekte Airflow - Testergebnisse

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μόνο το δικό μου που έδωσε πολύ ρεύμα στο auto.

Εσένα σου έδωσε ακόμα παραπάνω!

Για stock (καλοκαιρινές) καταστάσεις τελικά δεν χρειάζεται τόσο ρεύμα που δίνουν τα motherboard. To δικό μου ξεκίνησε στα 1.26v. Ξεκίνησα να κατεβάζω, έφτασα στο 1.20v χωρίς να υπάρχει ούτε υποψία αστάθειας. Ίσως να μπορεί να πάει και παρακάτω.

Vcore + ρυθμίσεις παροχής ενέργειας από windows + λίγο μελέτη στην ροή αέρα

Θα δεις μια σχετική βελτίωση στην θερμοκρασία.

Η ψύκτρα του cpu είναι η stock που έρχεται μαζί στο κουτί του;

Για τις μνήμες θα έπρεπε το motherboard να τις πάει στα 1600 από μόνο του. Λογικά θα θέλει λίγο ψάξιμο στο bios και στα XMP profiles.

Γιατί να χάσεις τα 400Mhz του boost; κρίμα δεν είναι;

Σαν ψήκτρα έχω βάλει την BQ Shadow Rock Slim ( στην υπογραφή είναι όλο το σύστημα ).

Δεν έχω σκοπό να κάνω OC τουλάχιστον για τώρα ( δεν έχω ιδέα από τέτοια πράγματα )και φαντάζομαι τα 4,00 που είναι στάνταρ του επεξεργαστεί μου αρκούν. Αν δω ότι μπορώ να κατεβάσω το ρεύμα και τις θερμοκρασίες χωρίς πρόβλημα και το Turbo θα το κάνω.

Τις μνήμες από το XMP τις άλλαξα στα 1600.

Παροχή αέρα εχω οτι ειχε το κουτί και θερμοκρασίες σπιτιού σχετικά χαμηλές (δουλεύει a/c 24/7).

@idonthave : Ευχαριστώ θα το κοιτάξω το link.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή σε Κ είναι πολλοί, τον βρήκα κάτω από 300€ καινούργιο, η διάφορα τιμής με τον απλό ι7 που ήθελα ήταν πάνω κάτω 30€, άξια μεταπώλησης αν ποτέ, και κάποια στιγμή ήθελα ένα Κ επεξεργαστής μήπως και αποφασίσω να ασχοληθώ με OC.

Link to comment
Share on other sites

4790k2.png

Εγω παντως με 4790k και noctua nh-d15 χωρίς να έχω προλαβει ακομα να ασχοληθώ ιδιαίτερα (δηλ στο auto ακομα ολα) ειμαι σε normal χρηση σταθερα στους 29C.

:dance3:

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

4790k2.png

Εγω παντως με 4790k και noctua nh-d15 χωρίς να έχω προλαβει ακομα να ασχοληθώ ιδιαίτερα (δηλ στο auto ακομα ολα) ειμαι σε normal χρηση σταθερα στους 29C.

:dance3:

:o

Στους πόσους έχεις δηλαδή το aircondition;

Link to comment
Share on other sites

Eχει 26 βαθμους το δωματιο με air condition παντα (εχω ενα daikin ftxs25k 9000btu που ανοιχτο πλεον το καλοκαιρι ολο το μηνα ρυθμισμένο στο silent σταθερα στους 26C δεν καει πανω απο 25 ευρω).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με 4790k και noctua nh-d15 χωρίς να έχω προλαβει ακομα να ασχοληθώ ιδιαίτερα (δηλ στο auto ακομα ολα) ειμαι σε normal χρηση σταθερα στους 29C.

:dance3:

Φαντάζομαι ότι αν πέσω και εγώ τόσο σε ρεύμα από 1,080V σε 0,752V και ανεβάσω τις στροφές του cooler όσο πάει ( τώρα δουλεύει στης 800-900 ) θα κατεβεί και άλλο από θερμοκρασία.

Μπορεί όχι τόσο όσο εσένα λόγο ψήκτρας.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα λιγο χρονο χθες και εκανα καποιες αλλαγες στις διατάξεις των ανεμιστηρων στον επεξεργαστη και το κουτι.

Συγκεκριμένα οσων αφορα τους ανεμιστηρες ειναι ολοι PWM και τους διαχειριζομαι απο το Αl Suite 3 οπου στην ενδειξη CPU FAN εχω συνδέσει 2 x noctua nf-a15 pwm σε Υ συνδεσμολογια (που ερχονται μαζι με την noctua nh-d15 ψυκτρα για τον επεξεργαστη σε push pull), στην ενδειξη CΗASSIS FAN 1 εχω συνδεσει 2 x noctua nf-a14 pwm σε Υ συνδεσμολογια (μπροστα στο κουτι να βαζουν αερα), στην ενδειξη CΗASSIS FAN 2 εχω συνδέσει 1 x noctua nf-s12a pwm (πισω στο κουτι να βγαζει αερα) και πλεον στην CHASSIS FAN 3 εχω συνδεσει 2 x noctua nf-r8 pwm σε Υ συνδεσμολογια (πισω και κατω στο κουτι να βγαζουν αερα για τους σκληρους κλπ).

Πλεον ειμαι εως και 27C κατω απο φυσιολογικη χρηση και τους ανεμιστηρες ρυθμισμένους μεσω PWM σε Silent και θερμοκρασια δωματιου στους 26C σταθερα. Το εντυπωσιακό είναι πως το αφήνω έτσι το βραδυ πχ για να κατεβάσει πράγμα και είναι εντελώς αθόρυβο δεν ακουγεται ΚΙΧ! Στο silent όπως παρατηρεί από κάτω κάποιος οι CHASSIS FAN 1 και 2 σταματάνε να λειτουργούν (εως οτου ανεβει η θερμοκρασια, δες διαγραμμα) και οι CPU FAN δουλεύουν στις 250 στροφές. Βεβαια φαντάζομαι πως χωρίς air condition ανοιχτό θα πρέπει να υπολογίζω σιγουρα τουλαχιστον 5C επιπλέον κάτι που όμως πάλι μου φαίνεται ικανοποιητικό.

silent.png

Eπειτα ρυθμιζοντας το ΟC αυτοματα μεσω του Al Suite στα 4600ΜΗz και βαζοντας να τρεξει το HeavyLoad v3.31 μετα απο 20 λεπτα που το αφησα με ανεμιστηρες σε full speed η θερμοκρασια ηταν σταθερη στους 64C.

image.png

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από κάποια αποτυχημένα reboot εχθές, παίζοντας με τα ρεύματα έμεινε έτσι σταθερο.

post-20080-1416078670,8795_thumb.png

post-20080-1416078671,0852_thumb.png

Για πες τε μου πως τα βλέπετε.

Έχω ένα θέμα όταν ανοίγω το turbo του επεξεργαστεί, ανεβαίνει 45°-51°. Ίσως που έχω χαμηλά τις στροφές του cooler ?

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ειμαι εως και 27C κατω απο φυσιολογικη χρηση και τους ανεμιστηρες ρυθμισμένους μεσω PWM σε Silent και θερμοκρασια δωματιου στους 26C σταθερα.

Η διαφορά θερμοκρασίας του cpu σε λειτουργία, από την θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 1 βαθμός;! :blink:

Μωρέ μπράβο κομμάτι...!

Έχω ένα θέμα όταν ανοίγω το turbo του επεξεργαστεί, ανεβαίνει 45°-51°. Ίσως που έχω χαμηλά τις στροφές του cooler ?

Δεν είναι θέμα τα 45-51 πάνω στο boost. Άσε τις στροφές του cooler στο auto και θα τις ανεβάζει αυτό όταν θεωρεί ότι πρέπει.

Γενικά μας βγήκε λίγο παραπάνω "καυτό" το καμάρι μας... γενικό φαινόμενο αν διαβάσεις αντίστοιχα thread.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συν-επεξεργαστές!

Εγκατέστησα κι εγώ το δικό μου 4790k χτες με cooler noctua dh-12p se14 σε χαμηλές στροφές (800) για να είναι αθόρυβο και έχω το εξής πρόβλημα, αν με βοηθήσετε θα το εκτιμήσω πολύ.

Έχω:

Idle temp - κοντά στους 40C

Load temp σε rendering - 74C (κάνει render εδώ και 8 ώρες με turbo enabled)

..όταν όμως πάω να τρέξω το intel burn stress test, ενώ ολοκληρώνεται, μου γονατίζει τη cpu... φτάνει ΜΕΧΡΙ και 100 C.

Αν δε σας κάνει κόπο, θα μπορούσατε να το τρέξετε ρε παιδιά κι εσείς, να ξέρω ότι είναι γενικό το κακό και ότι δεν πάει κάτι στραβά με το δικό μου σύστημα; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας!

Ανυπομονώ να κλείσω το pc και να το βάλω στη θέση του να ησυχάσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συν-επεξεργαστές!

Εγκατέστησα κι εγώ το δικό μου 4790k χτες με cooler noctua dh-12p se14 σε χαμηλές στροφές (800) για να είναι αθόρυβο και έχω το εξής πρόβλημα, αν με βοηθήσετε θα το εκτιμήσω πολύ.

Έχω:

Idle temp - κοντά στους 40C

Load temp σε rendering - 74C (κάνει render εδώ και 8 ώρες με turbo enabled)

..όταν όμως πάω να τρέξω το intel burn stress test, ενώ ολοκληρώνεται, μου γονατίζει τη cpu... φτάνει ΜΕΧΡΙ και 100 C.

Αν δε σας κάνει κόπο, θα μπορούσατε να το τρέξετε ρε παιδιά κι εσείς, να ξέρω ότι είναι γενικό το κακό και ότι δεν πάει κάτι στραβά με το δικό μου σύστημα; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας!

Ανυπομονώ να κλείσω το pc και να το βάλω στη θέση του να ησυχάσω!

ποια μητρική έχεις? τσέκαρε με το CPUZ κατά την διάρκεια του στρες τεστ να δεις πόσα βολτ δίνει στον cpu σου

για αρχή, μετά ίσως χρειαστεί κάνα bios update

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.