Jump to content



i7-4790k Θερμοκρασίες / Ρεύματα.


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σας.

...γράφω σε περίπτωση που παρακολουθεί κάποιος το thread, να έχει ολοκληρωμένη εικόνα.

Χτες και ανάμεσα σε renders για δουλειά, βρήκα λίγο χρόνο κι έτρεξα το inter burn test. Μου έβγαλε max 85 C στο standard τεστ. Πολύ χαμηλότερο από τους 90+ που χτυπούσε.

Οπότε ή τη δεύτερη φορά που έβαλα τη θερμοαγώγιμη πάστα έκατσε καλύτερα, ή απλά ήθελε...'στρώσιμο'. Ήταν και βράδυ μεν, ίσως και η ambient θερμοκρασία να ήταν λίγο χαμηλότερη, αλλά όχι τόση ώστε να δικαιολογεί 5+ βαθμούς στη cpu.

Παρόλα αυτά παρήγγειλα και 2 case fans, και, αφού έψαχνα όλη μέρα, κατέληξα σε 2 nanoxia, ένα 80mm για να ρουφάει δίπλα από τη cpu κι ένα 120mm γα να φυσάει ΠΡΟΣ τη cpu.

Τέλος καλό, όλα καλά, σιγά σιγά θα αρχίσω να πακετάρω το pc και να το βάζω στη θέση του...

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βάλω λίγο στην πρίζα τώρα που ηρέμησες με τις θερμοκρασίες, τρέξε ένα Prime95 v28.5 στην πρώτη επιλογή Small FFTs.

Μάλλον θα χτυπήσεις 100αρα...

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι δεν διαλύεται, απλά θα κάνει throttle στους 100 °C και θα πέσει η συχνότητα της CPU.

Μου συμβαίνει αμέσως με αυτό το πρόγραμμα, σε δευτερόλεπτα αφού το τρέξω.

Αλήθεια το δοκίμασες ;

Χτυπάει όντως 100αρι το δικό σου ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα, αλλά θα σου κάνω το χατήρι λίγο αργότερα. Έχω προθεσμία να παραδώσω renders (γιαυτό έκανα και την αναβάθμιση) και δεν ξέρω αν θα προλάβω σήμερα.

Αφού χτυπάει το δικό σου 100άρες, σημαίνει για μένα ότι δεν πρέπει να ανησυχώ! Τι cooler έχεις; Μαμά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαίνει, ότι ούτε καν η intel δεν προορίζει τη cpu για τέτοια benchmarks. Αρα είναι φυσιολογικό και για μενα να έχω μεγάλες θερμοκρασίες. Αυτό ήθελα να μάθω εξαρχής. :) θα σου πω όταν κάνω το τεστ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι benchmark.

Είναι ένα κανονικότατο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί optimised assembly και τις εντολές FMA3 για να ξεζουμίσει την FPU του επεξεργαστή.

Μακάρι να ήταν όλα τα προγράμματα έτσι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ναι, stock cooler αλλά θα του βάλω κάτι καλύτερο προσεχώς και με καλύτερη πάστα.

noob question(s) μιας και αποτι βλεπω εχεις την κλειδωμενη εκδοση.

1) απο κουτι - ροη πως πας ?

2) να υποθεσω εισαι με turbo mode ενεργοποιημενο αρα 4ghz σε load ?

3) η συχνοτητα καθολη την διαρκεια του stress test παραμενει στα 4ghz ? αν ναι, αυτο γινεται σε ολους πυρηνες ή μονο στους 2 απο τους 4 ?

Link to comment
Share on other sites

1) Θέλω και εκεί πρόσθετα fans γιατί δεν φτάνουν.

Θα προσθέσω εντός της εβδομάδας μαζί με αλλαγή ψύκτρας

2) Ναι και Turbo και Hyperthreading.

Για την συχνότητα δες από κάτω.

3) Η συχνότητα παρόλο που έχω βάλει στο BIOS και στο Ai Suite τον πολλαπλασιαστή x40 για όλους τους συνδυασμούς cores (από single core έως quad core ) είναι από την αρχή στο 3.6 GHz (nominal frequency) και πέφτει αμέσως σε 3.5, 3.4, 3.3 κ.ο.κ

Το Prime95, το Linx και το IBT είναι τα μόνα που ξεκινάω με 3.6GHz και πέφτω!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16174]NikosD[/MENTION]

Κανα νεο περι trottling ? για τα 4 ghz αποτι καταλαβα πρεπει η εφαρμογη να απασχολει 2 πυρηνες οχι 4 για να ενεργοποιηθει το turbo boost, εφοσον εχεις βεβαια και τις καταλληλες θερμοκρασιες :p

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μου είναι τα εξής:

Δεν είχε πατήσει καλά το ένα ποδαράκι από το stock cooler και για αυτό οι θερμοκρασίες ανέβαιναν στον θεό.

Μόλις το έσφιξα καλύτερα, έπιασα 3.8GHz στο Prime (για λίγο) και μετά κρατιοταν για ώρα στο 3.6 πριν πέσει πιο κάτω με throttle στους 100° C.

Στο Cinebench R15 είχα 77° C με δωμάτιο 29°.

Είχα παραγγείλει όμως την Hyper 212 EVO και την έβαλα επάνω και έπεσα κι άλλο στους 57° C στο Cinebench που είναι πολύ καλά.

Στο Prime95 μου κάνει throttle από το 3.8GHz στο 3.7 και 3.6 στην περιοχή των 80° και δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Αυτό θέλει κοίταγμα.

Για το Turbo, προσπαθώ να εμφανίσω την επιλογή MultiCore Enhancement στο BIΟS, αλλά ακόμα τίποτα.

Αν το καταφέρω, θα πάει 4.0GHz παντού και πάντα (ακόμα και με 8 threads) - να δούμε όμως το throttling

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αξιζει τα λεφτα του. τον διαφημιζουν για καλυτερη θερμικη συμπεριφορα αλλα δεν ισχυει με στοκ ψυκτρα που εχει και την παστα ετοιμη χτυπαει 90 ανετα απλα ειναι στα 4,4 ηδη και αρκετα γρηγορος. Μικρο περιθωριο για οc εκτος και αν δωσεις και αλλα λεφτα για καλυτερη ψυξη. η στοκ θελει αλλαγη οπωσδηποτε για να κατεβει καμια 15 βαθμους. Εγω εβαλα μια μικρη υδροψυξη και παει το πολυ 80 84. Αλλα για να τον κανω oc με τιποτα δεν το βλεπω να μεινει σταθερος. Απτην αλλη ο g3258 60 ευρω και μια μητρικη 70 ευρω με ψυκτρα 30 ευρω παει ανετα στα 4,4ghz.Και τον δοκιμαζω με μια παλια Gtx 275 και παιζει τα παντα σχεδον. 160 ευρω εναντιον 500 και αυτο που κερδιζω ειναι ενα 15%

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αξιζει τα λεφτα του. τον διαφημιζουν για καλυτερη θερμικη συμπεριφορα αλλα δεν ισχυει με στοκ ψυκτρα που εχει και την παστα ετοιμη χτυπαει 90 ανετα απλα ειναι στα 4,4 ηδη και αρκετα γρηγορος. Μικρο περιθωριο για οc εκτος και αν δωσεις και αλλα λεφτα για καλυτερη ψυξη. η στοκ θελει αλλαγη οπωσδηποτε για να κατεβει καμια 15 βαθμους. Εγω εβαλα μια μικρη υδροψυξη και παει το πολυ 80 84. Αλλα για να τον κανω oc με τιποτα δεν το βλεπω να μεινει σταθερος. Απτην αλλη ο g3258 60 ευρω και μια μητρικη 70 ευρω με ψυκτρα 30 ευρω παει ανετα στα 4,4ghz.Και τον δοκιμαζω με μια παλια Gtx 275 και παιζει τα παντα σχεδον. 160 ευρω εναντιον 500 και αυτο που κερδιζω ειναι ενα 15%

Γιατί δε βάζεις Και στην σύγκριση έναν xeon να βγεις παραπάνω κερδισμένος; LOL

Link to comment
Share on other sites

οτι συγκρινεις πορτοκαλια με μπανανες, υπαρχουν καμποσα games που χωρις dx11 καρτα δεν ξεκινανε καν - αλλα τοσα που τρεχουν πολυ καλυτερα αν εχεις 4 γρηγορους πυρηνες αντι για 8 της πλακας

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι τελικα δεν ωρίμασαν αρκετά ώστε να μάθουν να ξεχωρίζουν την ποιότητα από την ποσότητα. Το Ο/C είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα και με καμια δύναμη δεν μπορείς να χορτασεις από αυτο!

Link to comment
Share on other sites

οτι συγκρινεις πορτοκαλια με μπανανες, υπαρχουν καμποσα games που χωρις dx11 καρτα δεν ξεκινανε καν - αλλα τοσα που τρεχουν πολυ καλυτερα αν εχεις 4 γρηγορους πυρηνες αντι για 8 της πλακας

αυτα που εγραψα τα εχω μπροστα μου, ουτε μπανανες ουτε πορτοκαλια, ουτε 4 ουτε 8 πυρηνες, 2 ειναι και 4.

και καρτα γραφικων βαζεις οτι θες δεν σου ειπα να βαλεις παλια οπωσδηποτε. Ψαξε και you tube και θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.