Jump to content



Υπερκοστολογησεις η ΟΧΙ?!?!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Δεν ξερω αν το ανοιξα στην σωστη ομαδα το thread.

Εχω εκνευριστει με μερικους χρηστες που 'κατηγορουν' οτι υπερκοστολογω καποια πραγματα που δινω.

Πια ειναι αυτα (???) :

- Μητρικη MSI B85-G43 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

- Cpu Intel G3420 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

- Ram Corsair DDR3 4G 1333 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

Τα πραγματα αυτα μου κοστησαν 185-190 ευρω (οσο εχουν και τωρα με βαση τις τιμες του σκρουτζ).

Τα δινω 130 , χωρις ram 100.

Κανω χρονια αγοραπωλησεις σε μουσικα , σε τεχνολογικα και σε μηχανων φορουμ. Ξερω τι γινεται με τις αγγελιες , τα μεταχειρισμενα και τις κοστολογησεις!!!

Πιστευω ακραδαντα στον 'χρυσο κανονα' αγοραπωλησειων , οτι ενα προιον χανει ενα 30% της αρχικης του αξιας αν ανοιχτει ποσο μαλλον αν χρησιμοποιηθει. Το τηρω παντα!!! Απο την στιγμη που υπαρχουν καινουρια και κοστιζουν τοσο (180-190) , μειον το 30% βγαινει οσο τα δινω. Ενταξει τωρα αν βαλεις κατω τις τιμες πχ μητρικη-cpu για την ακριβεια βγαινει 93 ευρω (αλλα σε μεταχειρισμενα χωρις εγγυησεις). Εγω τα δινω 100 με φουλ εγγυηση , και δεν εχω προβλημα να παω και στα 95 να ειμαστε ολοι κομπλε.

Να πω οτι δεν υπηρχαν καινουρια... τοτε θα κοιταζα ποσο εχουν μεταχειρισμενα και αναλογα θα εβαζα τις τιμες (αν χρειαζοταν και πιο κατω). Οι χρηστες που λενε οτι κοστολογω ακριβα... ισχυριζοντε οτι ειναι 'παλιας γεννιας' . Τι σχεση εχει με το τι γεννια ειναι οταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και κανουν 190 ευρω?!?!

Και φυσικα δεν μπορει να με κατηγορησει κανεις για κατι τετοιο ΟΤΑΝ : πριν καιρο εδινα σφραγισμενη Asus rampage 3 extreme , σφραγισμενο i7960 , σφραγισμενα 2 σετ Corsair dominator GT 12 giga .... τιμη : 350 , 400 με φουλ waterblock Μητρικης. Ολα με εγγυησεις. Σετ που μου ειχε κοστησει πανω απο 1000 ευρω και προσφατα ενας εδινε τα ιδια κομματια σε μεταχειρισμενα 500+ .

Δλδ ποσο θα επρεπε να τα δινω???!!!

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

129 ευρώ κάνουν φίλε μου, όχι 190. Η τιμή που αγόρασες εσύ είναι απολύτως αδιάφορη. Η τιμή που κοιστίζει το προϊόν καινούριο τη μέρα που πουλάς είναι το θέμα. Κατά τα άλλα στο πακετάκι σου τα πουλάς ουσιαστικά όσο τα καινούρια με μια μνήμη δώρο. Δεν θα πω ότι τα δίνεις ακριβά, αλλά επίσης δεν θα πω ότι είναι και κάτι το δελεαστικό. Έχεις βέβαια ένα point με την έννοια ότι σε φτηνά parts όντως δεν μπορείς να πέσεις πολύ.

Link to comment
Share on other sites

129 ευρώ κάνουν φίλε μου, όχι 190. Η τιμή που αγόρασες εσύ είναι απολύτως αδιάφορη. Η τιμή που κοιστίζει το προϊόν καινούριο τη μέρα που πουλάς είναι το θέμα. Κατά τα άλλα στο πακετάκι σου τα πουλάς ουσιαστικά όσο τα καινούρια με μια μνήμη δώρο. Δεν θα πω ότι τα δίνεις ακριβά, αλλά επίσης δεν θα πω ότι είναι και κάτι το δελεαστικό. Έχεις βέβαια ένα point με την έννοια ότι σε φτηνά parts όντως δεν μπορείς να πέσεις πολύ.

129 ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ - ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ???

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο απο πανω , τον πωλητη δεν τον νοιαζει ποσο τα πηρες αλλα ποσο θα του κοστισουν αμα παει αυτη την στιγμη να τα παρει καινουργια , απο εκει μειωνεις τιμη ....

παραδειγματακι , σε διπλανο σαιτ , ειναι ενας τυπος που δινει 640GB 2,5'' δισκο στα 60ευρο , του στελνω μυνημα και του λεω , πως ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ κανει ο 750GB , και οχι η σαπιλα που δινει αλλα ο scorpio black .....

οποτε του προτινα μια τιμια τιμη στα 35-40 , και φυσικα αρνηθηκε .

sir you deserve whats happening to you xD

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει και ο απο πανω , τον πωλητη δεν τον νοιαζει ποσο τα πηρες αλλα ποσο θα του κοστισουν αμα παει αυτη την στιγμη να τα παρει καινουργια , απο εκει μειωνεις τιμη ....

παραδειγματακι , σε διπλανο σαιτ , ειναι ενας τυπος που δινει 640GB 2,5'' δισκο στα 60ευρο , του στελνω μυνημα και του λεω , πως ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ κανει ο 750GB , και οχι η σαπιλα που δινει αλλα ο scorpio black .....

οποτε του προτινα μια τιμια τιμη στα 35-40 , και φυσικα αρνηθηκε .

sir you deserve whats happening to you xD

Ρε παιδες αυτο δεν εχετε καταλαβει ΤΟΣΗ ωρα:

( @Trexx )

ΤΩΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΚΡΟΥΤΖ:

- Μητρικη : 75 (80 αμεσα διαθεσιμη)

- CPU : 56 (57 αμεσα διαθεσιμος)

- Ram : 40 (42 αμεσα διαθεσιμο)

Συνολο 170-180 ευρω.

Μειον το 30% = 120-130 ευρω.

Καποιος μου ειπε να του πω τιμη του σετ χωρις ram και του λεω : 100 (αντε 95). Και ειπε οτι δινω ακριβα!!!

Αρα κοστολογω ακριβα οπως λενε καποιοι?!?!?!

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Το μεταχειρισμένο πάντα αξίζει αυτό που προτίθεται να πληρώσει κάποιος, το ακριβό/φθηνό είναι τελείως υποκειμενικό. Εσύ θέλεις να τα δώσεις 130, ο άλλος θέλει να τα πάρει 90. Αν εσύ δε τα δώσεις 90 υπάρχει περίπτωση να μη τα πουλήσεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κοιτάζω τώρα τιμές σε skroutz μου βγάζει τα παρακάτω:

- Μητρικη MSI B85-G43 65,71€

- Cpu Intel G3420 55,90€

- Ram Corsair DDR3 4G 1333 37,70€

Σύνολο 159,31€ x 0,7 = 111,5€

Προσωπικά , εαν μου ζητούσες 95 ευρώ για μεταχειρισμένα που δεν ξέρω τι χρήση τους είχες κάνει,και καινούρια έκαναν 110, θα προτιμούσα τα καινούρια , σφραγισμένα μέσα στο κουτί τους.

Πάντως μην το ψάχνεις.Από τη στιγμή που μπαίνεις στο τρυπάκι να πουλήσεις κάτι, βγαίνεις πολύ χαμένος.

Επίσης, ανάλογα την πλευρά που βρισκόμαστε (πωλητές, αγοραστές) λειτουργούμε ασυναίσθητα αναλόγως.

Εαν πουλάμε θέλουμε όσο το δυνατόν τη λιγότερη χασούρα για την τσέπη μας.

Εαν αγοράζουμε θέλουμε το οτιδήποτε κοψοχρονιά.

Έγινε επεξεργασία από tarantules
Link to comment
Share on other sites

Το μεταχειρισμένο πάντα αξίζει αυτό που προτίθεται να πληρώσει κάποιος, το ακριβό/φθηνό είναι τελείως υποκειμενικό. Εσύ θέλεις να τα δώσεις 130, ο άλλος θέλει να τα πάρει 90. Αν εσύ δε τα δώσεις 90 υπάρχει περίπτωση να μη τα πουλήσεις καθόλου.

Ουτε αυτη την αντιλειψη την θεωρω σωστη.

Διοτι σε μουσικο φορουμ πηρα ενα κομματι ηλεκτρονικου υπολογιστη που ο κυριος αυτος το 'ΣΚΟΤΩΝΕ' , και ακριβως επειδη παντα θελω να ειμαι σωστος του ειπα οτι το δινει υπερβολικα χαμηλα και οτι στα τεχνολογικα φορουμ το πουλανε 50 ευρω τουλαχιστον πιο πανω. Μου λεει 'εγω μουσικος ειμαι δεν το χρειαζομαι οποτε'. Και το πηρα... αν μου ελεγε εκανα λαθος και κτλ κτλ , θα πληρωνα και παραπανω. Αρα η τιμη του μεταχειρισμενου δεν οριζεται απο αυτα που δινει καποιος!!!

ΕΠΙΣΗΣ:

Δεν ειναι σωστη αυτο το σκεπτικο γιατι εχω δει πολλους (ειδικα στα μουσικα φορουμ) που αγοραζουν 'σκοτωμα' κατι επειδη θελουν να δωσουν τοσα και ο αλλος στην αναγκη το δεχεται ... και μετα αυτοι τα πουλανε παραπανω μιας και ξερουν οτι οι αγοραστες 'Διαθετουν τοσα' (τα παραπανω δλδ). Αρα δεν ειναι σωστο αυτο!!!

Εγώ που κοιτάζω τώρα τιμές σε skroutz μου βγάζει τα παρακάτω:

- Μητρικη MSI B85-G43 65,71€

- Cpu Intel G3420 55,90€

- Ram Corsair DDR3 4G 1333 37,70€

Σύνολο 159,31€ x 0,7 = 111,5€

Φιλε μου :

- Μητρικη κοιταζεις την Micro ATX ενω εγω δινω την FULL

- Cpu κανει 55,90 , το ειπα 56 για στρογγυλα

- Ram ειναι αυτη : https://www.skroutz.gr/s/292418/Corsair-XMS3-4GB-DDR3-Non-ECC-CL9-1333MHz.html , εσυ κοιταζες για λαπτοπ. :)

Σε καλυψα?

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πάντως με μια πρώτη ματιά και με βάση τα links από το skroutz είναι normal και δεν υπάρχει υπερκοστολόγηση. Η χρήση της λέξης εδώ είναι λάθος.

Απλά οι τιμές δεν είναι δελεαστικές ώστε να κάνουν κάποιον που δεν σκόπευε 100% να επιλέξει το συγκεκριμένο hardware, να το επιλέξει.

Προσωπικά αν έβαζα χαμηλότερη τιμή από τα 130€ θα το έκανα λόγω του ξεκλείδωτου Pentium που πήγε και κάθισε στα 60€ και κάνει τον 3420 να μοιάζει άκυρος στα 55€. Και νομίζω - χωρίς να ξέρω - ότι κάτι τέτοιο παίζει. Δεν είναι δηλαδή απλά η αξία του hardware σε ευρώ, αλλά και η σύγκριση με άλλο παραπλήσιου κόστους hardware που δημιουργεί αυτή την διαφορά απόψεων. Πρέπει και αυτό να το λαμβάνει κάποιος υπόψιν αν θέλει να πουλήσει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί τι λένε. Τόσα δε θες να τα δώσεις; Τόσα βάλε τα.

Αν δε καίγεσαι μπορεις να περιμένεις. Αν θες να φύγουν τα ρίχνεις σε ένα επόμενο bump και τέλος η υπόθεση.

Αρκετές φορές πράγματα ολοκαίνουρια δε φεύγουν με τίποτα είτε επειδή ο κόσμος δεν έχει λεφτά, είτε επειδή είναι ιδιαίτερο το προϊόν και πρέπει να περιμένεις τον κατάλληλο να το μυριστεί, είτε επειδή τους φαίνεται άγνωστη η μάρκα κλπ κλπ κλπ.

Το θέμα είναι θες να φύγουν γρήγορα; Καίγεσαι; Αν ναι ρίξε τα να φύγουν να σου αδειάσουν τη γωνιά αν βλέπεις ότι δε τσουλάει το πράμα.

Δε σε καίει; Περίμενε εκεί και αν φύγουν έφυγαν.

Το τι λέει ο ένας και ο άλλος sorry αλλά σαν πωλητή δε σε νοιάζει. Σε εκνευρίζει το σχόλιο στην αγγελία σου; Report αρκεί να μη γίνεται κατάχρησή του και όλο και κάποιος θα πεταχτεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου :

- Μητρικη κοιταζεις την Micro ATX ενω εγω δινω την FULL

- Cpu κανει 55,90 , το ειπα 56 για στρογγυλα

- Ram ειναι αυτη : https://www.skroutz.gr/s/292418/Corsair-XMS3-4GB-DDR3-Non-ECC-CL9-1333MHz.html , εσυ κοιταζες για λαπτοπ. :)

Σε καλυψα?

Ε καλά, δεν μπορώ να μυρίσω και τα νύχια μου εαν δίνεις μητρική full και όχι micro.Δεν το ανέφερες πουθενά.

Για τη RAM πάσο.

Γενικότερα πάντως να ξέρεις οτι η αγορά μεταχειρισμένου είναι δύσκολη υπόθεση.Ειδικά τώρα στις μέρες μας που δεν παίζει σάλιο.(όλοι τώρα μαζεύουν για τον ΕΝΦΙΑ :wall: )

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί τι λένε. Τόσα δε θες να τα δώσεις; Τόσα βάλε τα.

Το τι λέει ο ένας και ο άλλος sorry αλλά σαν πωλητή δε σε νοιάζει. Σε εκνευρίζει το σχόλιο στην αγγελία σου; Report αρκεί να μη γίνεται κατάχρησή του και όλο και κάποιος θα πεταχτεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Με εκνευριζει και με απασχολει γιατι ειναι η πρωτη φορα στα ΤΟΣΑ χρονια αγοραπωλησειων που δυο ατομα απανοτα μου ειπαν το ιδιο πραγμα.

ΚΑΙ ναι με απασχολει , γιατι ειμαι της αποψης οτι οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους. Και επειδη εχω κανει παρα πολλες φιλιες μεσα απο αγοραπωλησειες θελω να τα εχω καλα με ολους. Οποτε αν οντως ημουν υπερβολικος στις τιμες μου απλα θα ηθελα να το ξερω.

ΚΑΙ ΟΧΙ δεν ειμαι καθολου της αποψης οτι τοσο θελεις να τα δωσεις , τοσα δωσε τα. Γιατι καποτε ειχα πετυχει μια αγγελια με ενα πολυεφφε κιθαρας που ενας το εδινε 400 ευρω με το σκεπτικο οτι 'καποτε στο Τεξας το ειχα παρει 680 , μ@λ@κ@ς ειμαι να το σκοτωσω?!?!?!'.

Το προιον αυτο δεν υπαρχει πια καινουριο χρονια τωρα. Και οι τιμη που το δινουν ολοι στα μεταχειρισμενα ειναι 100 με 150 ευρω. Αρα το σκεπτικο οτι τοσα θες να το δωσεις τοσα δωστο... δικαιωμα σου ειναι .... ενθαρυνει τετοιους πωλητες!!!

Και οχι δεν καιγομαι να τα δωσω καθολου.... ακομα μαζευω τα κομματια για το καλο project , οποτε αν το εδινα τοτε που ειχα και αλλα λεφτα για εκανα μια σουμα και ισως το project εφτανε κοντα στο τελος επιτελους.

Τωρα που περασε καποιος καιρος απο την αρχικη αγγελια... αν τα δωσω θα μεινω χωρις pc , πραγμα αδιανοητο. :)

Και φυσικα : Γι αυτο και θα ηταν προτιμοτερο να φυγει πακετο ωστε να εχω τα λεφτα για το project. Αλλιως σκετο το σετ , δεν εχει νοημα!!!

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπεις εντελώς λάθος το πράμα.

Μάθημα 1ο: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.

Μάθημα 2ο: Φυσικά και τόσα θες να το βάλεις τόσα βάλτο (αρκεί να μην είναι πάνω απο τη τιμή αγοράς). Ποιος θα ενθαρρύνει εσένα σαν πωλητή όταν δε θα βρεθεί κανείς να το αγοράσει και τελικά κάθε τρεις μέρες εσύ θα λες bump? Θα μοιάζεις ο μακακας της υπόθεσης. Αυτό είναι δικαίωμά σου και καμία ενθάρρυνση απο το αγοραστικό κοινό.

Μάθημα 3ο: Κακώς χαλάς τη ζαχαρένια σου για αγγελίες και σπαταλάς χρόνο καλοκαιριάτικα. Είσαι χρόνια στο χώρο. Πιστεύεις ότι πουλάς σωστά. Κάποιος σου σπαμάρει την αγγελία -> report και αν έχεις δίκιο θα φανεί.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δεν μπορώ να μυρίσω και τα νύχια μου εαν δίνεις μητρική full και όχι micro.Δεν το ανέφερες πουθενά.

Φαίνεται από τον κωδικό μοντέλου. Δεν είναι θέμα νυχιών.

Γενικότερα πάντως να ξέρεις οτι η αγορά μεταχειρισμένου είναι δύσκολη υπόθεση.Ειδικά τώρα στις μέρες μας που δεν παίζει σάλιο.(όλοι τώρα μαζεύουν για τον ΕΝΦΙΑ :wall: )

Ας μην αγοράζει ο κόσμος αν δεν έχει λεφτά. Γιατί να θέλει να αγοράσει με ζημιά του πωλητή; Ή όποιος πουλάει, πουλάει διότι έχει λεφτά; Ή μήπως ο πωλητής ζει σε άλλη χώρα και δεν πληρώνει ΕΝΦΙΑ?

Αυτό το πράγμα που όλοι θεωρούν ότι αυτός που πουλάει στις αγγελίες, "του τρέχουν από τα μπατζάκια", άλλες φορές είναι απλά λάθος νοοτροπία, άλλες φορές όμως είναι και εσκεμμένο. Δώσε τα μπάρμπα 30 ευρώ ποιο φτηνά να βγάλω κέρδος όταν θα τα πουλήσω 30 ευρώ ποιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω δεν υπάρχει σάλιο και οποιοσδήποτε σπαμαρει αγγελίες το κάνει για δύο λόγους.. Η δεν έχει τι να κάνει και κράζει η θέλει να πάρει το εκάστοτε προϊόν αλλά και να πάει διακοπές με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται. Η τιμή που έχεις βάλει θεωρείται νορμάλ για κάποιον που ψάχνεται να στήσει τέτοιο μηχάνημα αυτές τις μέρες και τον ενδιαφέρει μόνο πόσο θα έδινε σε ένα κατάστημα για να τα πάρει. Για Όλους τους πωλητές αντιστοιχεί και ένας αγοραστής. Είναι νόμος.. Είτε πουλάς τσάμπα είτε νορμάλ είτε τσιμπημένα για τους δικούς σου λόγους πάντα. Από κει και πέρα δεν βρίσκω λόγο να τσαντίζεσαι μιας και επειδή είσαι τόσα χρόνια στους χώρους αυτούς έχεις και πέντε έξι παραδείγματα αυτών που ανέφερα.

Στο λέω από προσωπική άποψη πάντα γιατί έχουν διαβάσει πολλά τα ματάκια μου σε πμ αλλά δεν υπάρχει πλέον λόγος να δίνεις βάση στον κάθε άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπεις εντελώς λάθος το πράμα.

Μάθημα 1ο: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.

Μάθημα 2ο: Φυσικά και τόσα θες να το βάλεις τόσα βάλτο (αρκεί να μην είναι πάνω απο τη τιμή αγοράς). Ποιος θα ενθαρρύνει εσένα σαν πωλητή όταν δε θα βρεθεί κανείς να το αγοράσει και τελικά κάθε τρεις μέρες εσύ θα λες bump? Θα μοιάζεις ο μακακας της υπόθεσης. Αυτό είναι δικαίωμά σου και καμία ενθάρρυνση απο το αγοραστικό κοινό.

Μάθημα 3ο: Κακώς χαλάς τη ζαχαρένια σου για αγγελίες και σπαταλάς χρόνο καλοκαιριάτικα. Είσαι χρόνια στο χώρο. Πιστεύεις ότι πουλάς σωστά. Κάποιος σου σπαμάρει την αγγελία -> report και αν έχεις δίκιο θα φανεί.

Θα σου πω ενα σημερινο παραδειγμα.

Ενας 'βλαχος' λαικο-σκυλας δινει:

- ενα πεταλακι κιθαρας 'Α' 35 ευρω οταν καινουριο εχει 43.

- μια κιθαρα 'Α' 150 ευρω οταν καινουρια εχει 162 και με την απιστευτη ατακα του στην αγγελια 'ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ'.

Οταν του εστειλα για το πεταλακι μου απαντησε με υφος οτι 'φιλε παρτο καινουριο ... γιατι και το δικο μου καινουριο ειναι με εγγυηση'. Ναι αλλα απο ενα αλλο παληκαρι ειχα παρει δυο πεταλακια της ιδιας εταιρειας/ιδιας τιμης (43) στην τιμη των 25 ευρω το καθενα με φουλ εγγυησεις και αυτος.

Αρα το σκεπτικο 'οτι εχεις δικαιωμα να πουλας οσο θελεις' ενθαρυνει τον πρωτο πωλητη να πουλαει 'μεσω κοροιδιας' και με τιμες 'οσα του λειπουν'... με σκεπτικο οτι τα δινει ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!

Η δεν έχει τι να κάνει και κράζει η θέλει να πάρει το εκάστοτε προϊόν αλλά και να πάει διακοπές με όσο λιγότερα λεφτά γίνεται.

Οπως ειπα και πιο πανω ... επειδη οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους οταν θελω καλυτερη τιμη Π Α Ν Τ Α το ζηταω ευγενικα η με επιχειρηματα αλλα παντα με ευγενικο τροπο.

Αλλα ναι ... ειδικα στα μουσικα φορουμ εγω στελνω ... ΑΛΛΑ οχι για να κραξω (οταν δεν με ενδιαφερει κατι) , αλλα επειδη εχει τυχει να κανω ερευνα αγορας πανω στο συγκεκριμενο επειδη καποια στιγμη με ενδιαφερε ή επειδη το εχω ηδη στην κατοχη μου.

Πχ:

- Ενας πουλουσε μια κιθαρα Α , 600 οταν 660 κανει καινουρια ... και του εστειλα μια τελειως φιλικη επισημανση οτι την κιθαρα αυτη την εχω και την ειχα παρει 470 γιατι τοσο κοστολογουντε στα μεταχειρισμενα. Και οτι εκεινη την εποχη που την πηρα υπηρχαν αλλες 3-4 ιδιες με τιμες απο 370 μεχρι 450. Δεν θα παω να στειλω για ντραμς η μπουζουκια η μικροφωνα η μπασα!!! Με ολες τις αγγελιες ασχολουντε αυτοι που πραγματικα δεν εχουν τι να κανουν.

- Εχει τυχει να κανω φιλικη επισυμανση σε παληκαρι με εναν ενισχυτη ... με βασιμα παντα επιχειρηματα και οχι μονο αλλαξε την τιμη του , για να μπορεσει να πουλησει... αλλα μου ελεγε και ευχαριστω.

Φιλικες επισημανσεις δεχομαι και γω αλλωστε. :)

Έγινε επεξεργασία από Dark Oblivion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...

Δεν ξερω αν το ανοιξα στην σωστη ομαδα το thread.

Εχω εκνευριστει με μερικους χρηστες που 'κατηγορουν' οτι υπερκοστολογω καποια πραγματα που δινω.

Πια ειναι αυτα (???) :

- Μητρικη MSI B85-G43 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

- Cpu Intel G3420 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

- Ram Corsair DDR3 4G 1333 (δεν εχει κλεισει μηνα αγορας)

Τα πραγματα αυτα μου κοστησαν 185-190 ευρω (οσο εχουν και τωρα με βαση τις τιμες του σκρουτζ).

Τα δινω 130 , χωρις ram 100.

Κανω χρονια αγοραπωλησεις σε μουσικα , σε τεχνολογικα και σε μηχανων φορουμ. Ξερω τι γινεται με τις αγγελιες , τα μεταχειρισμενα και τις κοστολογησεις!!!

Πιστευω ακραδαντα στον 'χρυσο κανονα' αγοραπωλησειων , οτι ενα προιον χανει ενα 30% της αρχικης του αξιας αν ανοιχτει ποσο μαλλον αν χρησιμοποιηθει. Το τηρω παντα!!! Απο την στιγμη που υπαρχουν καινουρια και κοστιζουν τοσο (180-190) , μειον το 30% βγαινει οσο τα δινω. Ενταξει τωρα αν βαλεις κατω τις τιμες πχ μητρικη-cpu για την ακριβεια βγαινει 93 ευρω (αλλα σε μεταχειρισμενα χωρις εγγυησεις). Εγω τα δινω 100 με φουλ εγγυηση , και δεν εχω προβλημα να παω και στα 95 να ειμαστε ολοι κομπλε.

Να πω οτι δεν υπηρχαν καινουρια... τοτε θα κοιταζα ποσο εχουν μεταχειρισμενα και αναλογα θα εβαζα τις τιμες (αν χρειαζοταν και πιο κατω). Οι χρηστες που λενε οτι κοστολογω ακριβα... ισχυριζοντε οτι ειναι 'παλιας γεννιας' . Τι σχεση εχει με το τι γεννια ειναι οταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και κανουν 190 ευρω?!?!

Και φυσικα δεν μπορει να με κατηγορησει κανεις για κατι τετοιο ΟΤΑΝ : πριν καιρο εδινα σφραγισμενη Asus rampage 3 extreme , σφραγισμενο i7960 , σφραγισμενα 2 σετ Corsair dominator GT 12 giga .... τιμη : 350 , 400 με φουλ waterblock Μητρικης. Ολα με εγγυησεις. Σετ που μου ειχε κοστησει πανω απο 1000 ευρω και προσφατα ενας εδινε τα ιδια κομματια σε μεταχειρισμενα 500+ .

Δλδ ποσο θα επρεπε να τα δινω???!!!

Bάλε τα αγγελία εδώ και μην χολοσκάς, αν είναι υπερκοστολογημένα δεν θα κουνηθεί ''φύλλο'' αν όχι θα δεχθείς βροχή απο πμ:smoke:

Έγινε επεξεργασία από exploi7ed
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.