Jump to content



Αγορα SSD για λαπτοπ ?


Recommended Posts

Τσουκ. Τον συγκεκριμένο intel στην συγκεκριμένη τιμή "προωθούν" κάποιοι. Μιλάμε για πρώην premium προϊόν που δίνεται σε τιμή ξεστοκαρίσματος. Μόνο τα 3 vs 5 χρόνια εγγύηση θα έπρεπε να είναι end of discussion. Το γεγονός ότι το συζητάμε ακόμα μάλλον δείχνει προώθηση από την ανάποδη.

Όσο για τον controller, το θέμα είναι και πιο firmware τον οδηγεί....

Καλα και με OCZ αυτα ελεγαν με 5 χρονια εγγυηση και σε οσους εσκασαν προβληματα ακομα τρεχουν. Θελω να πω οτι ένα δοκιμασμένο προϊόν που δεν βγάζει βλάβες δεν το αλλάζεις. Ωραία αναγκάστηκε να δώσει 5 χρονια εγγύηση η intel για να βελτιώσει την φήμη της αλλα τι να το κάνω αν αύριο μου σκάσει βλάβη και χάσω χρόνο και δεδομένα μέχρι να μουρθει νέος δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ήδη έχω απαντήσει σε αυτό. Αυτά που είχαν γίνει με την ocz και ειδικά με τους πρώτους agility και vertex είχαν να κάνουν τόσο με τον προηγούμενο sandforce όσο και με το firmware της ocz. Μετά το πρόβλημα διορθώθηκε με νέο firmware. Στον 520 έχουμε και άλλο controller (επόμενη γενιά) και προφανώς intel custom firmware.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3556]iparout[/MENTION] τελικά ποιόν πήρες;

Δεν έχω πάρει ακόμη. Περιμένω να μου έρθει το caddy για να βάλω τον παλιό στη θέση του dvd μιας και τα 128 Gb δεν μου φτάνουν για τίποτα.

Ήμουν έτοιμος να πάρω τον ιντελ αλλά μου κέρδισε το ενδιαφέρον η συζήτηση που ακολούθησε και μιας και έχω καμιά 10ρια μέρες ακόμη, εξακολουθώ να ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις αν δίνεις το 50αρι επιπλέον για τη διπλάσια χωρητικότητα. Δεν είναι και καμιά προσφορά του πλαισίου πάντως, σε αυτήν την τιμή υπάρχουν κι άλλοι: HDD :: Crucial 256GB MX100 CT256MX100SSD1 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις αν δίνεις το 50αρι επιπλέον για τη διπλάσια χωρητικότητα. Δεν είναι και καμιά προσφορά του πλαισίου πάντως, σε αυτήν την τιμή υπάρχουν κι άλλοι: HDD :: Crucial 256GB MX100 CT256MX100SSD1 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Αναφέρει 300 MB/s write speed ο συγκεκριμένος ενώ του Πλαισίου 500 MB/s. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο πρακτικό ρόλο γι' αυτό ρώτησα. Να καταλάβω αν η συγκεκριμένη προσφορά στον συγκεκριμένο δίσκο αξίζει τον κόπο.

Επιπλέον έχω ακούσει καλά πράγματα για ADATA γενικά, δεν ξέρω αν ο Crucial είναι κι αυτός καλός και αξιόπιστος. Είμαι τελείως αδαής επί του θέματος, όπως καταλαβαίνεις... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για προσφορά βασικά. Ο συγκεκριμένος δίσκος μια χαρά είναι αλλά στο επόμενο μαγαζί έχει μόλις 10 ευρώ παραπανω. Στο write speed και γενικά στα specs μη δίνεις σημασία. Πέραν του ότι το write δεν μετρίεται με τον ίδιο τρόπο για όλους τους δίσκους, στην πράξη δεν σε αφορά αφού εσύ έτσι κι αλλιώς μέχρι 80 με 100 θα πετύχεις όποιον ssd και να έχεις. Εκτός αν γράφεις δεδομένα από ssd σε ssd. Προσωπικά θα έπαιρνα στα 120gb τoν intel χωρίς συζήτηση και στα 256 θα κοιτούσα τον crucial. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακός ή χειρότερος ο adata.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για προσφορά βασικά. Ο συγκεκριμένος δίσκος μια χαρά είναι αλλά στο επόμενο μαγαζί έχει μόλις 10 ευρώ παραπανω. Στο write speed και γενικά στα specs μη δίνεις σημασία. Πέραν του ότι το write δεν μετρίεται με τον ίδιο τρόπο για όλους τους δίσκους, στην πράξη δεν σε αφορά αφού εσύ έτσι κι αλλιώς μέχρι 80 με 100 θα πετύχεις όποιον ssd και να έχεις. Εκτός αν γράφεις δεδομένα από ssd σε ssd. Προσωπικά θα έπαιρνα στα 120gb τoν intel χωρίς συζήτηση και στα 256 θα κοιτούσα τον crucial. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακός ή χειρότερος ο adata.

Σαφέστατος. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Έχω εξάλλου λίγο καιρό να το σκεφτώ μέχρι να έρθει το caddy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις παρέλαβα και εγκατέστησα τον INTEL.

Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί, από αυτά που είχα ακούσει, περίμενα πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Άκουγα π.χ. για boot time λιγων seconds (<10), αλλά εμένα τα windows 7 μπουτάρουν σε ~45 sec. Με τον παλιό μου SATA δεν μπορώ να πω ότι έχει την τεράστια διαφορά που περίμενα. Το ίδιο συμβαίνει και με το άνοιγμα των προγραμμάτων π.χ. το GIMP κάνει ~15 sec να ανοίξει, όσο περίπου και στο παρελθόν.

Έτρεξα ένα γρήγορο bench με το h2testw, γράφοντας ~10 GB στον παλιό (SATA) και τον καινούριο (SSD). Ο SATA γράφει και διαβάζει με ταχύτητα ~103 ΜΒ/s ενώ ο SSD γράφει με ~135 και διαβάζει με ~168 ΜΒ/s (o SATA είναι άδειος ενώ ο SSD έχει 37% free space).

Παραθέτω ένα screenshot από το disk management για να μου πείτε αν κάτι πάει στραβά. Ο SSD είναι ο DISK 1 και ο παλιός SATA ο Disk 0.

Untitled.jpg

1) Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή κάτι που έχω κάνει λάθος, ή μήπως τελικά αυτές είναι οι επιδόσεις του SSD και απλώς ήμουν υπερβολικά αισιόδοξος.

2) Παίζει μήπως ρόλο το γεγονός ότι δεν έκανα clean install των windows στον SSD αλλά recover από ένα Acronis Backup του παλιού SATA ?

3) Σαν πολλά δεν έχουν μαζευτεί στο partition C του SSD ? (Boot, Page File, Crash Dump). Είναι αναμενόμενο ?

Thanks για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω εντός ολίγου. Κάνω ολα αυτά που γράφει στο SSD υπερστίκιον περί καλύτερο performance SSD. Επί του παρόντος περιμένω (πολύ) να απενεργοποιηθεί το Indexing !!

Θα επανέλθω soon !!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.