Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Ναι, παρακάτω η φωτογραφία (οι γραμμές που φαίνονται δεν είναι ραγίσματα). Τώρα όπως το τοποθέτησα έβαλα το τιμόνι στο κέντρο (γιατί το είδα να το λέει ένας σε βίντεο) και κάνει σωστό calibration μόλις την συνδέσω, όμως στον profiler ή μέσα στο AC είναι ακόμη χειρότερα τώρα (-30 μοίρες).

BmieeOb.jpg

Καμιά φορά κι εμενα δεν ειναι στο κεντρο... Βγάζω το usb και το ξαναβαζω και φτιάχνει. Αν αλλάξω όμως θύρα usb, νομίζω θελει ξανά να τρέξω το wizard μέσα από το AC, γιατι τρωει κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά κι εμενα δεν ειναι στο κεντρο... Βγάζω το usb και το ξαναβαζω και φτιάχνει. Αν αλλάξω όμως θύρα usb, νομίζω θελει ξανά να τρέξω το wizard μέσα από το AC, γιατι τρωει κολληματα.

 

Ναι το δοκίμασα αυτό, όπως και restart το pc, uninstall τον profiler κτλ. Τίποτα αν δεν κεντράρει στον profiler (στο controller settings που δείχνει το τιμόνι) πάει λάθος και ingame.

Edit: έκανα αυτό: http://forums.logitech.com/t5/Logitech-G-Controllers/G27-Racing-Wheel/m-p/402012#M3013 και τώρα την βλέπει σαν Formula Force EX (η παλιά μου τιμονιέρα)  :slap:

 

Edit2: τελικά όντως έχει ράγισμα το δισκάκι στην βάση του. Που μπορώ να βρω άλλο; είδα κάτι χάλκινα αν δεν κάνω λάθος αλλά έχουν 40€; έχει αγοράσει κανείς;

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω για το link.

 

Το βασικο προβλημα με το ebay ειναι πως αν κατι παει στραβα εχεις προβλημα με την Thrustmaster γιατι δεν αναγνωριζει την εγγυηση, ακομα και αν το προιον το παιρνεις ως καινουριο.

Διαβαζω εδω http://forums.forzamotorsport.net/turn10_postst5282_Thrustmaster-refusing-to-honor-warranty-on-TX.aspx για περιπτωσεις που ειχαν αυτο το προβλημα.

Απ'οτι φαινεται η Thrustmaster ζηταει την αποδειξη αγορας για να επιβεβαιωσει οτι εχεις κανει αγορα του προιοντος ως καινουριο και οτι εχει αγοραστει απο καποιο καταστημα που νομιμοποιειται να πουλαει τα προιοντα της TM.

Και ειδικα για το ebay:

"the product is not covered via Thrustmaster warranty program "IF THE PRODUCT WAS SOLD AT PUBLIC AUCTION". eBay is considered as an online public auction site, regardless of the "buy now" feature."

Στα ελληνικα αυτο σημαινει πως δεν καλυπτεσαι απο εγγυηση αν εχεις αγορασει απο δημοπρασια και το ebay θεωρειται ως τετοιο.

Βεβαια ισως καποιος μπορει να αγορασει απο ebay και να ζητησει απο τον πωλητη να του στειλει και την αποδειξη μαζι (η οποια πρεπει και παλι να ειναι "καταλληλη"), αν και φανταζομαι οτι οι πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο ειναι απειροελαχιστες.

 

Αυτο σε αντιθεση με το Amazon πχ που θεωρειται official reseller και δεν εχει θεμα.

 

Αναφερω τα παραπανω εδω ωστε και αλλοι που σκεφτονται πιθανες αγορες, να ξερουν τουλαχιστον το ρισκο που παιρνουν αναφορικα με το θεμα εγγυηση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του περι αγορας προιοντων Thrustmaster απο που/χωρις προβλημα με την εγγυηση μπλα, μπλα, μπλα,

τελικα το πιο απλο που μπορει να κανει κανεις (και που εγω δεν εκανα) ειναι να δεις τους πωλητες που σου προτεινει η ιδια η εταιρια αντι τυφλο ψαξιμο στο ιντερνετ, δηλαδη εδω:

http://www.thrustmaster.com/en_IN/where-to-buy

 

Φυσικα για Ελλαδα ειναι λιγα τα πραγματα που μπορεις να βρεις, τουλαχιστον βρισκεις ευκολα official reseller στο εξωτερικο.

Ηδη βρηκα καλη τιμη απο Γερμανια οποτε μαλλον θα χτυπησω απο κει.

 

btw, πολυ καλο το thread σας, νομιζω δεν υπαρχουν και πολλα τοσο εξειδικευμενα σε αυτο το topic οποτε congrats σε ολους σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις αποφασίσει να δώσεις κοντά στο πεντακοσάρικο και αφού πολύ καλα θέλεις την εγγύηση εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το T300RS και για πετάλια να πάρεις τα ίδια που έχω και εγώ, Fanatec CSR Elite Pedals. Πηγαίνεις λίγο πιο πάνω από τα πεντακόσια αλλά έχεις ένα πολύ καλό τιμόνι και πετάλια με load cell που κάνουν και τη μεγαλύτερη διαφορά καθώς είναι γνωστό ότι το πιο σημαντικό αξεσουάρ για simracing είναι το pedal του φρένου. Από εκεί και πέρα μπορείς να προσθέσεις και ένα λεβιέ ταχυτήτων της Thrustmaster και είσαι κομπλέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Edit2: τελικά όντως έχει ράγισμα το δισκάκι στην βάση του. Που μπορώ να βρω άλλο; είδα κάτι χάλκινα αν δεν κάνω λάθος αλλά έχουν 40€; έχει αγοράσει κανείς;

 

Είχα αγοράσει εγώ για την G27 από εδω http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

38 δολάρια, τότε 30 και με την διαφορά του ευρώ ήταν κάτω από τα 30 ευρώ, κανένα πρόβλημα με την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει εγώ για την G27 από εδω http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

38 δολάρια, τότε 30 και με την διαφορά του ευρώ ήταν κάτω από τα 30 ευρώ, κανένα πρόβλημα με την αποστολή.

 

Ευχαριστώ το παρήγγειλα και εγώ. Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το T300RS και για πετάλια να πάρεις τα ίδια που έχω και εγώ, Fanatec CSR Elite Pedals.

 

Ναι εχεις δικιο για το loadcell. Φανταζομαι εννοεις αυτα στα €200?

http://www.fanatec.com/eu-en/pedals/csr-elite-pedals-eu.html

Πρεπει να ειναι η καινουρια version γιατι λεει "not released yet".

Εσυ προφανως εχεις την original version, ξερεις αν κυκλοφορουν ακομα/ που μπορω να τα βρω?

 

Ειναι καλη λυση, αν μπορει κανεις να τα βρει, το combo T300+Fanatec pedals.

Αν και για να πω την αμαρτια μου εχω κολλησει με το μικροτερο rim του Τ300. Ξερω ειναι 2cm η διαφορα αλλα και παλι..

Έγινε επεξεργασία από ZVR
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο για το loadcell. Φανταζομαι εννοεις αυτα στα €200?

http://www.fanatec.com/eu-en/pedals/csr-elite-pedals-eu.html

Πρεπει να ειναι η καινουρια version γιατι λεει "not released yet".

Εσυ προφανως εχεις την original version, ξερεις αν κυκλοφορουν ακομα/ που μπορω να τα βρω?

 

Ειναι καλη λυση, αν μπορει κανεις να τα βρει, το combo T300+Fanatec pedals.

Αν και για να πω την αμαρτια μου εχω κολλησει με το μικροτερο rim του Τ300. Ξερω ειναι 2cm η διαφορα αλλα και παλι..

 

Τα πετάλια είναι ακριβώς τα ίδια, λέει not released yet γιατί είναι out of stock, το περίεργο είναι που δεν λέει expected availability date όπως πχ στο CSW V2. Είσαι άτυχος γιατί πρίν λίγο καιρό η Fanatec έκανε σημαντικές αυξήσεις στις τιμές της λόγω ισοτιμίας Euro/USD, τα πετάλια τα πήρα λίγο πρίν τα χριστούγεννα για 150€ και το CSW V2 που τώρα το έχει για 700€ μου κόστισε 550€.

 

Για τα δύο εκατοστά της διαφοράς των thrustmaster δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, ίσως μάλιστα να προτιμούσα και το μικρότερο rim.

Έγινε επεξεργασία από geovas77
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το παρήγγειλα και εγώ. Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει;

το ειχα παραγγειλει και εγω...μολις μπηκε η τιμονιερα εγινε σαν καινουργια...εκανε να ερθει 10 μερες το πολυ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μολις ηρθε, δεν το εχω δοκιμασει γτ επρεπε να παω για δουλεια αλλα υπαρχει ενα θεμα. Το μπρατσο που σου δινει η Rseat στο Rs1 δεν ειναι φτιαγμενο εξαρχης για το CSS και πρεπει η να παρεις αυτο που δινει ως εξτρα (118+μεταφορικα) η να φτιαξω βαση πανω στο υπαρχων. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μετρησα και τελικα μπαινει μονο που θελω 3 τρυπες ακομα, πως τρυπαμε τωρα ατσαλι 4mm? τα δικα μου τρυπανια δεν το περνανε παντως.

 

Μια χαρά θα το τρυπήσουν, αλλά πρέπει να πας σταδιακά ξεκινώντας από μικρότερες διαμέτρους (που και που να βρέχεις - "βαπτίζεις" τα τρυπάνια, μη χαλάσουν από τη θερμότητα - Α! και όχι πολλές στροφές, αργά).

 

Για τη θέση που θα τρυπήσεις δεν υπάρχει καλύτερο κόλπο από χαρτί και μολύβι. Θα βάλεις ένα χαρτί από κάτω στη βάση και θα τρίψεις με το μολύβι από πάνω μέχρι να εμφανιστούν οι τρύπες (όπως κάναμε με τα νομίσματα όταν ήμασταν πιτσιρίκια).

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.