Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Fail No1: ρε παλικαρακια εκει στη fanatec, 4 βιδες Μ6 εχουν 0,50 λεπτα δεν μπορουσατε να τις βαλετε μεσα στη συσκευασια? πρεπει να τρεχω για 4 βιδες εγω?

 

Fail No2: ρε παλικαρακια εκει στη Rseat, με δυο τρυπες παραπανω στο υπαρχων μπρατσο ειναι ετοιμο να παρει και την CSS πανω γτ δεν τις κανατε να τελιωναμε? υπαρχει καποιος που θα σας δωσει 120 ευρω και δεν θα κατσει να κανει τις τρυπες μονος του? Ελεος.

Link to comment
Share on other sites

αυτα κι αν ειναι κουλα

ειμαι μεσα στο ασσεττο και βγαζω μια την τιμονιερα και την ξαναβαζω γιατι κατι ηθελα να δω. συνεχιζω την πιστα, πρωτη στροφη κοκκαλωνουν οι ροδες με ελαχιστο φρενο. σημειωση: το χω στο 81% το τερμα του λογω nixim

καλα λεω ας βγω να ξαναμπω τιποτα. και τι βλεπω; το properties στα windows ξαφνικα εμαθε οτι εχω nixim και τερματιζει την κοκκινη μπαρα του φρενου με λιγοτερο πατημα, εκει που τερματιζει και με το νεο ελατηριο!!!

μη μπορωντας να λυσω το προβλημα με τις κλασικες μεθοδους κλπ, απλα πλεον εχω παλι 100% το οριο στο ασσεττο και παιζω....

ελεος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 1,5 ωρες με το καινουργιο μαραφετι εχω να πω τα εξης. Δεν ξερω γτ αλλα μπαινω καλυτερα στις στροφες η εξοδος βεβαια ειναι ενα αλλο θεμα, πρεπει να ειμαι πιο γρηγορος στο συμπλεκτη αλλα θα το βρω, ειναι πιο απολαυστικο γενικα και ας ειμαι 1 δευτερο πιο αργος στα χειροκινητα.

P.s Τα μακρονια μισκο πεταλιερα και shifter fanatec.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fact: οσοι δυσκολευεστε με g25-27 να κανετε throttle blip στα κατεβασματα με χειροκινητο κιβωτιο, το nixim ειναι η γιατρεια. το ποδι καθεται εκει που πρεπει στο φρενο στο υψος για να πατησεις γκαζια με τη φτερνα. με το που εβαλα το ελατηριο, κανω μονιμα και ευκολα blip χωρις καμια ιδιαιτερη εξασκηση. πριν μου ηταν αδυνατο τοσο μεσα που πηγαινε το ποδι στο φρενο, νααα οι κολιες στα κατεβασματα. οχι πια.

 

ασχετο: η μπαρα φρενου στα windows εξακολουθει να τερματιζει νωριτερα και με σκοτιζει. δε μπορει να ειναι βρωμικο ποτ γιατι ξεκιναει κανονικα απο το 0 η μπαρα αλλα ανεβαινει δυο φορες πιο γρηγορα τερματιζοντας στα μισα του πενταλ περιπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω γνωμες, θελω ενα αγορασω ενα στρογγυλο τιμονι, εκτος απο τις ετοιμες λυσεις της fanatec σκεφτομαι να παρω αυτο http://www.fanatec.com/eu-en/steering-wheels/clubsport-steering-wheel-universal-hub-eu.html και να βαλω πανω ενα τετοιο. http://i901.photobucket.com/albums/ac215/tradeworkz/TradeWorkz%20Store/5159BK-ZP-BKT-SP-SP-2G.jpg ξερει κανενας τι βαρος εχουν αυτα τα τιμονια γτ δεν μπορω να το βρω πουθενα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

fact: οσοι δυσκολευεστε με g25-27 να κανετε throttle blip στα κατεβασματα με χειροκινητο κιβωτιο, το nixim ειναι η γιατρεια. το ποδι καθεται εκει που πρεπει στο φρενο στο υψος για να πατησεις γκαζια με τη φτερνα. με το που εβαλα το ελατηριο, κανω μονιμα και ευκολα blip χωρις καμια ιδιαιτερη εξασκηση. πριν μου ηταν αδυνατο τοσο μεσα που πηγαινε το ποδι στο φρενο, νααα οι κολιες στα κατεβασματα. οχι πια.

 

ασχετο: η μπαρα φρενου στα windows εξακολουθει να τερματιζει νωριτερα και με σκοτιζει. δε μπορει να ειναι βρωμικο ποτ γιατι ξεκιναει κανονικα απο το 0 η μπαρα αλλα ανεβαινει δυο φορες πιο γρηγορα τερματιζοντας στα μισα του πενταλ περιπου.

Δοκιμασε να ρυθμισεις την καμπη του αξονα του φρενου μεσω του προγραμματος DXTWEAK. Αλλαζοντας την καμπη αλλαζει το που τερματιζει ο αξονας. Δοκιμασε την εκδοση 4.30 του DXTWEAK.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fatalara: Την ψάχνω και εγώ αυτή την λύση ιδιαίτερα για να τρέχω RBR (που είναι το αγαπημένο μου στο RBR-World mod) με αυτή την επιλογή http://www.ybracing.com/omp-od1951-od1951-omp-rally-suede-leather-steering-wheel-350mm-deep-dish-genuine-omp1.html.  που όπως μπορείς να δεις στα specs είναι 1kg.

Ένα αντίστοιχο με το δικό σου, με την μόνη διαφορά ότι έχει βάθος 95mm ενώ το δικό σου μάλλον έχει μικρότερο βάθος πχ 65mm, είναι αυτό http://www.ybracing.com/omp-od2034n-od2034n-omp-corsica-ov-superleggero-steering-wheel-with-special-oval-handgrip1.html με βάρος τα 800gr

 

Πάντως και επειδή ΔΕΝ θα το βάλεις σε πραγματικό αγωνιστικό αυτοκίνητο, υπάρχουν και οι λύσεις από Κίνα μεριά σε replica με βάρος εάν όχι μικρότερο, σίγουρα αντίστοιχο με τα παραπάνω που σου γράφω δηλαδή στα ~500gr - 800gr όπως αυτό για παράδειγμα http://www.ebay.com/itm/350mm-Suede-Deep-Dish-Steering-Wheel-Corsica-Style-14-BLACK-SPARCO/271865753896?_trksid=p2047675.c100011.m1850&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D30987%26meid%3Dfcb5910e028c47cf9ac1ad1aaf7106bc%26pid%3D100011%26rk%3D3%26rkt%3D10%26sd%3D171784077448    τα οποία είναι και αρκετά οικονομικά.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα φίλε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κυριοι,

Λοιπον θελω να κανω δωρο στον εαυτο μου ενα ολοκληρωμενο συστημα sim rig αποκλειστικα συμβατο με ps4 με μεγιστο budget 1500 euro. Ειμαι τελειως ασχετος με το αθλημα (παιζω racing games πολλα χρονια αλλα μονο με χειριστηριο) δεν εχω πιασει ποτε στην ζωη μου τιμονιερα παρα μονο πριν απο λιγους μηνες που πηγα στο Λονδινο σε ενα τεραστιο πολυ γνωστο εμπορικο κεντρο και επαιξα με ενα πραγματικο εξομοιωτη (VR X) και οπως καταλαβαινετε επαθα πλακα. Φυσικα δεν ειμαι αφελης αναζητωντας κατι τετοιο διοτι ξερω ποσο κοστιζει.

Διαβαζοντας αρκετο καιρο τωρα εχω καταληξει στα εξης και θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας και τις προτασεις σας.

SAMSUNG UE55'' (εχει αγοραστει)

ROISTER HT-4000 5,1 (εχει αγοραστει)

ΥΑΜΑΗΑ HI-FI RXV (εχει αγοραστει)

RS1 SEAT (799 euro στην πορτα μου)

thrustmaster T300RS (340 euro)

thrustmaster TH8RS (150 euro)

Να πω οτι μαλλον δεν με ενδιαφερει ο συμπλεκτης και το συγκεκριμενο shifter το θελω για σειριακες αλλαγες που απο οτι ειδα εχει ενα εξαρτημα η συσκευασια σαν καπακι που το κανει σειριακο το κιβωτιο και ισως στο μελλον παρω και μια πεταλιερα με συμπλεκτη για full χρηση. Ασε που θελω να γεμισω και την βαση του μοχλου του καθισματος. :D

θελω να ρωτησω πρωτον τι ακριβως κανει το butkicker και αν αξιζει τα λεφτα του με βαση τον ρεαλισμο που δινει στην αισθηση οδηγησης.

επισης θα ηθελα να μαθω ολο αυτο το sim rig μεχρι την τηλεοραση τι καλωδια απαιτει (ισως μονο ενα usb φευγει απο την τιμονιερα και παει στο ps4 ;;;)

Τελος θα ηθελα να ρωτησω το πιο βασικο, υπαρχει καπου καποιο μαγαζι που να μπορω να δοκιμασω μια τιμονιερα σε αυτην την κατηγορια για να καταλαβω την αισθηση (φοβαμαι μην δωσω τοσα λεφτα και βαρεθω σε καμια εβδομαδα)

ευχαριστω πολυ και sorry για το μεγαλο post.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ασχετοσύνης δεν μπορω να φέρω άποψη για τα υποσυστήματα απλά να πω ότι είναι κρίμα τόσα χρήματα να πάνε για εξομοίωση σε PS4...

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@troffeo Ειναι τοσο ελαφρια οντως? Καλη η φαση με τον κινεζο αλλα δεν θελω τοσο βαθυ, μεχρι ~60μμ παραπανω οχι.

 

@Dinossim Πολλα λεφτα για ps4, δεν υπαρχει παιχνιδι που θα το ευχαριστηθεις με αυτα στο ps4. Αυτο https://www.rseat-europe.com/rseat-wstand-wheel-stand/rseat-wstand με μια τ300 και πολυ του ειναι. Το buttkicker ειναι παρα πολυ καλο αλλα μονο αν το συνδυασεις με καποιο προγραμμα οπως το simvibe δηλαδη παλι μονο σε σοβαρα sim τυπου assetto corsa, raceroom, iracing. Για μενα παρε την τ300 ενα σταντ για να την βαλεις πανω και πολλα ειναι.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ασχετοσύνης δεν μπορω να φέρω άποψη για τα υποσυστήματα απλά να πω ότι είναι κρίμα τόσα χρήματα να πάνε για εξομοίωση σε PS4...

Γιατι το λες αυτο πια ειναι η διαφορα ;;; γραφικα ας πουμε εχει μια χαρα το ps4 (για τα δικα μου δεδομενα), τιτλους εχει παρομοιους με το pc (το project cars με ενδιαφερει αυτη την περιοδο και αργοτερα το gt6) και συμβατοτητα με τιμονιερες και περιφεριακα υποστηριζει σχεδον τα παντα. Τι μου ξεφευγει ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο πια ειναι η διαφορα ;;; γραφικα ας πουμε εχει μια χαρα το ps4 (για τα δικα μου δεδομενα), τιτλους εχει παρομοιους με το pc (το project cars με ενδιαφερει αυτη την περιοδο και αργοτερα το gt6) και συμβατοτητα με τιμονιερες και περιφεριακα υποστηριζει σχεδον τα παντα. Τι μου ξεφευγει ;;;;;

 

To Assetto Corsa πχ. είναι πολύ ποιο μπροστά στο θέμα physics (όπως και άλλοι PC τίτλοι) αλλά δεν πάει πίσω και στο θέμα - γραφικά. Εξάλλου στο PC υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία χάρη σε εκατοντάδες mods και apps αλλά και πλήρη συμβατότητα με όλες τις τιμονιέρες ή συστήματα όπως motion simulators.

 

Αν πάλι ικανοποιήσαι με ποιο arcade racing τίτλους, οι κονσόλες αποτελούν φυσικά ποιο βολικές και αρκετά φτηνότερες λύσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Assetto Corsa πχ. είναι πολύ ποιο μπροστά στο θέμα physics (όπως και άλλοι PC τίτλοι) αλλά δεν πάει πίσω και στο θέμα - γραφικά. Εξάλλου στο PC υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία χάρη σε εκατοντάδες mods και apps αλλά και πλήρη συμβατότητα με όλες τις τιμονιέρες ή συστήματα όπως motion simulators.

 

Αν πάλι ικανοποιήσαι με ποιο arcade racing τίτλους, οι κονσόλες αποτελούν φυσικά ποιο βολικές και αρκετά φτηνότερες λύσεις!

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. PC δυστηχως δεν εχω και οπως καταλαβαινεις αν ξεκινησω απο την αρχη το budget θα φτασει πολυ ψηλα. Αλλωστε δεν εχω και καποια σχετικη εμπειρια οπως ειπα και πριν (Ας αρχισω απο τα απλα και αν μου αρεσει το αθλημα θα εξελιχθω σιγα σιγα. ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο πια ειναι η διαφορα ;;; γραφικα ας πουμε εχει μια χαρα το ps4 (για τα δικα μου δεδομενα), τιτλους εχει παρομοιους με το pc (το project cars με ενδιαφερει αυτη την περιοδο και αργοτερα το gt6) και συμβατοτητα με τιμονιερες και περιφεριακα υποστηριζει σχεδον τα παντα. Τι μου ξεφευγει ;;;;;

ξεκινας απο το βασικο.το Project cars ΔΕΝ ειναι sim game.

Απο εκει και περα επιλογη σου αν θα σκασεις τοσα λεφτα για κατι που δεν θα σου προσφερει το παιχνιδι.

Επισης ρωτα τον εαυτο σου.Θες να ασχοληθεις σοβαρα κια να κυνηγας χρονους η απλα να καθεσαι και να "χαιρεσαι" ?

Αν εισαι στην πρωτη κατηγορια μια απλη DFGT κανεις χρονους και μια G25(λογω σειριακου) θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Ξεκινα απο αυτα και μετα ανεβαινεις επιπεδο βασει των αναγκων σου.

Παντως χωρις να μιλησω προσωπικα , η ιστορια σου μου θυμισε φωτογραφους με full εξοπλισμο , τερατα φακους , πανακριβες μηχανες και δεν ξερουν να βγαζουν μια σωστη φωτογραφια.

 

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. PC δυστηχως δεν εχω και οπως καταλαβαινεις αν ξεκινησω απο την αρχη το budget θα φτασει πολυ ψηλα. Αλλωστε δεν εχω και καποια σχετικη εμπειρια οπως ειπα και πριν (Ας αρχισω απο τα απλα και αν μου αρεσει το αθλημα θα εξελιχθω σιγα σιγα. ;) )

απλα ειναι ολα τα παραπανω ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ξεκινας απο το βασικο.το Project cars ΔΕΝ ειναι sim game.

Απο εκει και περα επιλογη σου αν θα σκασεις τοσα λεφτα για κατι που δεν θα σου προσφερει το παιχνιδι.

Επισης ρωτα τον εαυτο σου.Θες να ασχοληθεις σοβαρα κια να κυνηγας χρονους η απλα να καθεσαι και να "χαιρεσαι" ?

Αν εισαι στην πρωτη κατηγορια μια απλη DFGT κανεις χρονους και μια G25(λογω σειριακου) θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Ξεκινα απο αυτα και μετα ανεβαινεις επιπεδο βασει των αναγκων σου.

Παντως χωρις να μιλησω προσωπικα , η ιστορια σου μου θυμισε φωτογραφους με full εξοπλισμο , τερατα φακους , πανακριβες μηχανες και δεν ξερουν να βγαζουν μια σωστη φωτογραφια.

 

απλα ειναι ολα τα παραπανω ;

 

συμφωνω 100% μαζι σου και το παραδειγμα που φερνεις ειναι πολυ ευστοχο γι αυτο ειπα οτι θα ηθελα πρωτα να κανω μια δοκιμη...Οσο αφορα τους χρονους, μου ειναι τουλαχιστον αυτη την στιγμη αδιαφορο αυτο που με ενδιαφερει ειναι απλα να διασκεδαζω αλλα με ωραιο και κομψο τροπο (και οχι να κοτσαρο την τιμονιερα στο γραφειο μου) η αισθητικη μετραει για εμενα (και για την γυναικα μου :p  :p  :p .

Αν ειναι απλα τα παραπανω πραγματα ; θεωρω πως ναι διαβαζοντας εδω μεσα οτι ενα τιμονι fanatec μπορει να φτασει οσο θα δωσω εγω για ολα τα πραγματα (1300 euro)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.