Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Μην παρεις το RS1 για κανενα λογο μεχρι να δεις οτι οντως θα ασχοληθεις με το αθλημα. Επειδη το εχω στο λεω, μιλαμε για 50+ κιλα βαρος χωρις τα πραγματα πανω και αν τελικα δεν ασχοληθεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πουληθει.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις το RS1 για κανενα λογο μεχρι να δεις οτι οντως θα ασχοληθεις με το αθλημα. Επειδη το εχω στο λεω, μιλαμε για 50+ κιλα βαρος χωρις τα πραγματα πανω και αν τελικα δεν ασχοληθεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο να πουληθει.

 

Διαβασα οτι ειναι πολυ σταθερο και δεν θελω να παω σε λυσεις playseat γιατι ειδα κατι βιντεο στο you tube που στριβουν το τιμονι και κουνιετε ολο το καθισμα. Εκτος των αλλων ειναι και πανεμορφο.εψαξα και αλλα καθισματα, ολα παιζουν γυρω στα 400 ευρω και ετσι ειπα να δωσω κατι παραπανω να παρω αυτο που πραγματικα μου αρεσει. Τσεκαρε τα links :

http://www.playseat.com/shop/eu/wl/playseats-alcantara-2/playseat-alcantara.html

http://www.fanatec.com/eu-en/play-and-gaming-seats/csl-seat-eu.html

https://www.rseat-europe.com/rseat-rs1/rseat-rs1-black-red-for-fanatec-logitech-thrustmaster-wheel

http://www.gtomegaracing.com/gt-omega-art-racing-simulator-cockpit-rs6

http://www.raceroom.com/shop_int/gameseats-racesimulators-and-accessories/gameseats-home-simulators/game-seat-rr3033.html

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , την αισθητικη αναγκαστικα θα την πληρωσεις ειτε σε λεφτα ειτε σε γκρινια της γυναικας σου.

Απο εκει και περα ,αν βγαλουμε τον παραγοντα της αισθητικης , η κινηση σου μονο απλη και λογικη δεν ειναι.Πιστευω να το ξερεις :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , την αισθητικη αναγκαστικα θα την πληρωσεις ειτε σε λεφτα ειτε σε γκρινια της γυναικας σου.

Απο εκει και περα ,αν βγαλουμε τον παραγοντα της αισθητικης , η κινηση σου μονο απλη και λογικη δεν ειναι.Πιστευω να το ξερεις :p

ok  τι καθισμα μου προτεινεις ; καλοδεχουμενες ολες οι προτασεις, γι αυτο αλλωστε γραφτηκα και στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν καταλαβα καλα sim rig (καθισματα-λεβιεδες-πεταλια-τιμονια) μονο με pc και assettocorsa ;;; αρα εγω που εχω ps4 το dualshock ειμαι μια χαρα.

ok ειναι μια αποψη και αυτη...

Σοβαρα τωρα το project cars ας πουμε σε ps4 που δεν ειναι simulation τοσο χαλια και τοσο ψευτικο θα ειναι με μια καλη τιμονιερα ;;; σε σχεση με το assettocorsa που δεν εχω παιξει ποτε βεβαια ; (θα μου πειτε βεβαια οτι αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω το Wheel Stand Pro το οποίο και χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια. Μικρό κόστος, το μαζεύεις σε μία γωνία έυκολα και εάν θές να προχωρήσεις πιό πέρα το πουλάς. Μειονέκτημα ότι δεν έχει κάθισμα και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις άλλη λύση (εγώ χρησιμοποιώ μια "racing" καρέκλα γραφείου) και το ότι έχει μια μπάρα ανάμεσα στα πόδια η οποία προσωπικά δεν με ενοχλεί. Εάν δείς videos μπορεί να σου φαίνεται ότι κουνιέται αλλά εγώ με τη Fanatec που είναι σίγουρα αρκετά πιο δυνατή από τη Thrustmaster δεν έχω κανένα θέμα.

 

Για το τιμόνι και το shifter συμφωνώ με την πρόταση σου, τα πετάλια είναι δικό σου θέμα αλλά έχε υπόψη σου ότι το πιο σημαντικό κομμάτι hardware στο simracing είναι το pedal του φρένου, δεν ξέρω τί λύσεις υπάρχουν για το PS4 αλλά τα Fanatec CSR Elite μαζί με το υπόλοιπο σύστημα που έχω υποτίθεται ότι υποστηρίζονται στο project cars για το PS4 αλλά για full σύστημα fanatec πάς για 1500 Euro οπότε μη το κοιτάς. Νομίζω ότι το Driveclub υποστηρίζει κανονικά το Thrustmaster.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο θα παρεις http://www.rseat-europe.com/rseat-wstand-wheel-stand/rseat-wstand      

 

http://wheelstandpro.com/products/wheel-stand-pro-for-thrustmaster-tx-racing-wheel-deluxe-v2

 

οκ αρα το καθισμα ειναι η υπερβολη.

ευχαριστω πολυ για τα links, θα τα τσεκαρω και ισως το σκεφτω καλυτερα. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν καταλαβα καλα sim rig (καθισματα-λεβιεδες-πεταλια-τιμονια) μονο με pc και assettocorsa ;;; αρα εγω που εχω ps4 το dualshock ειμαι μια χαρα.

ok ειναι μια αποψη και αυτη...

Σοβαρα τωρα το project cars ας πουμε σε ps4 που δεν ειναι simulation τοσο χαλια και τοσο ψευτικο θα ειναι με μια καλη τιμονιερα ;;; σε σχεση με το assettocorsa που δεν εχω παιξει ποτε βεβαια ; (θα μου πειτε βεβαια οτι αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις)

Δεν ειναι θεμα καλης τιμονιερας ειναι θεμα τι δεδομενα δινει το παιχνιδι στην τιμονιερα ακομα και με fanatec το pcars δεν παιζεται. Μπορεις να βελτιωσεις το feedback που και παλι κακο θα ειναι αλλα δεν ξερω αν εχει αντιστοιχες ρυθμισεις η εκδοση του ps4. Δεν σου λεμε μην το παρεις απλα μην το κανεις μεχρι να δεις οτι θα ασχοληθεις οντως με το θεμα, εγω π.χ ειχα μια Logitech momo πανω στο γραφειο και αφου ειδα οτι μου αρεσει το σκηνικο τοτε πηγα σε RS1 και Fanatec.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

τι δεδομενα δινει το παιχνιδι στην τιμονιερα

 

αυτο πραγματικα δεν το ηξερα και αν καταλαβα καλα οι δυνατοτητες της καλης τιμονιερας δεν μπορουν να αξιοποιηθουν σε παιχνιδια τυπου project cars και gt για ps4.  

Απορια : το project cars στο pc ειναι simulation και αρα αξιοποιει τις δυνατοτητες της τιμονιερας η δεν παιζει ρολο που παιζεις το παιχνιδι αλλα πιο παιχνιδι παιζεις. (ζαλιστηκα)  :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υπερβάλετε και μπερδεύετε τον άνθρωπο!

 

Το pCars και to Gran turismo μια χαρά racing games είναι και μπορούν να προσφέρουν άπλετη διασκέδαση, με φτηνά ή με ακριβά χειριστήρια...

 

Ο @Dinossim ξεκαθάρισε ότι τον ενδιαφέρει το "στυλ" και η στιβαρότητα και ότι έχει ένα συγκεκριμένο budget γι' αυτό το σκοπό. Δεν έχει νόημα να του προτείνετε φθηνότερες και υποδεέστερες λύσεις.

 

Αυτό, στο οποίο πρέπει να βοηθήσουμε εμείς είναι να τον συμβουλέψουμε πως να ξοδέψει τα υπόλοιπα λεφτά του, σοφότερα, σεβόμενοι όμως τις προτεραιότητες (και προτιμήσεις) που έχει θέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να του πω να δωσει 800 ευρω να παρει το RS1 να βαλει πανω την τ300 και αν γινει καμια στραβη και ξενερωσει τι θα το κανει μετα το RS1? Μια χαρα του τα ειπαμε, ας παρει ενα Stand η δειξτου εσυ κατι απο τα δικα σου, μια χαρα θα την κανει την βολτα του και αν δει οτι γουσταρει ας δωσει αλλα τοσα και να παρει οτι θελει. 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μας έχει πει ο φίλος, πόσο SIM θέλει ένα παιχνίδι. Για να καταλάβει ο φίλος, αν σε κλίμακα 0-10 και με αποκλειστικά αυτό το κριτήριο, θα έλεγα πως το Grid είναι στο 1, το Assetto στο 10 και το PCars στο 5.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μας έχει πει ο φίλος, πόσο SIM θέλει ένα παιχνίδι. Για να καταλάβει ο φίλος, αν σε κλίμακα 0-10 και με αποκλειστικά αυτό το κριτήριο, θα έλεγα πως το Grid είναι στο 1, το Assetto στο 10 και το PCars στο 5.

Δυστυχως δεν εχω παιξει ποτε το assetto και οπως καταλαβαινεις δεν εχω μετρο συγκρισης ARCADE-SIM. Παντως το pcars που παιζω στο ps4 μου αρεσει παρα πολυ ακομα και με το χειριστηριο. Παντως παιχνιδια τυπου need4speed και grid δεν μου αρεσουν.

εχθες καθισα και ειδα καποια βιντεακια με το buttkicker 2 και εντυπωσιαστηκα.Μου αρεσε που δουλευει εκτος απο racing games και σε πολλα αλλα οπως το cod αλλα και σε ταινιες και σε μουσικη. Αν καποιος το εχει στην κατοχη του ας πει μια γνωμη αν πιστευει οτι αξιζει τα λεφτα του (το βρηκα προσφορα μαζι με rs1) και αν προσθετει ρεαλισμο στα racing games.  

Έγινε επεξεργασία από Dinossim
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην παρει κανενας τπτ απο κινεζο. Παλι καλα που μου ανοιξε τα ματια ο ακης.

Μου το έχει δείξει και εμένα - αλλά κάτι δεν κολλάει εκεί, το μέταλλο λυγάει ποιο εύκολα και από πλαστικό :huh: .

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει και μενα αντιστοιχο ο θεος να το κανει μεταλλο ειναι πολυ ελαφρυ και μοιαζει με πλαστικο αλλα ειναι μεταλλο, τουλαχιστον ετσι δειχνει και λυγιζει για πλακα. Ειχα αγορασει σταντ για το ποδηλατο απο ιδιο υλικο και μολις ακουμπουσε στο εδαφος λυγιζε σιγα σιγα στο σημειο που επιανε η βιδα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλασε ο λεβιες της G27 και αφου ηθελα ουτως η αλλος να αναβαθμισω το setup μου,ας ξεκινησω απο τον shifter.

Μου αρεσε ο TH8A της thrustmaster,τον εχει κανεις απο εδω να μου πει γνωμη.

Ισως της fanatec ειναι λιγο καλύτερος,αλλα ειναι διαθεσιμος απο Αυγουστο,θελει 80 € παραπανω (χωρις την βαση για ρυθμιση,που μαλλον θα χρειαστω),και ειναι λιγο κουμουτσα και δεν ξερω πως θα τον βολεψω πανω στο wheel stand pro.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τον νέο encoder αλλά η DFGT ακόμη δεν κάνει σωστό calibration, τι άλλο μπορώ να κοιτάξω μπας και διορθωθεί το πρόβλημα; (Δοκίμασα και άλλο τροφοδοτικό).

 

Την δοκίμασα σε άλλο PC με Windows 7 και κεντράρει κανονικά άρα κάτι παίζει με τους drivers/software...

 

 

c7c8d441dc2207293931c636d98e2e1d.png

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.