Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

καλημερα κυριοι,

παιζω το project cars σε ps4 και θελω να αγορασω ενα buttonbox και να το εφαρμοσω στο rs1 seat. Το μονο που εχω βρει και ειναι συμβατο με ps4 ειναι απο την εταιρεια ''ignition control''

http://www.ignitioncontrols.com/category-s/145.htm

το θεμα μου ειναι εαν ειναι συμβατο με το rs1 tablet and button box kit.

https://www.rseat-europe.com/rseat-rs1-buttonbox-tablet-black-mount-DSD

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα email στα παιδια στην Rseat και ρωτησε τους, θα απαντησουν αμεσα, λογικα δεν θα εχεις θεμα.

Παντως και τα 3 κουτια ειναι out of stock.

Ρε παιδια αυτο θα κανει για pc? http://www.fanatec.com/eu-en/steering-wheels/csl-steering-wheel-p1-for-xbox-one-eu.html

Απο τη μια λεει ναι και απο την αλλη λεει οτι οταν το βαζεις στο base μπαινει αυτοματα σε xbox one mode.

Λεω να το παρω γτ το hub ειναι βαρυ και εχει τα διπλασια λεφτα μαζι με το rim.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα email στα παιδια στην Rseat και ρωτησε τους, θα απαντησουν αμεσα, λογικα δεν θα εχεις θεμα.

Παντως και τα 3 κουτια ειναι out of stock.

Ρε παιδια αυτο θα κανει για pc? http://www.fanatec.com/eu-en/steering-wheels/csl-steering-wheel-p1-for-xbox-one-eu.html

Απο τη μια λεει ναι και απο την αλλη λεει οτι οταν το βαζεις στο base μπαινει αυτοματα σε xbox one mode.

Λεω να το παρω γτ το hub ειναι βαρυ και εχει τα διπλασια λεφτα μαζι με το rim.

Παίζει σίγουρα σε pc, το έχουν δοκιμάσει στο iRacing hardware forum με αρκετά καλά λόγια αλλά με σαφώς χαμηλότερη ποιότητα από τα ακριβότερα rims. Το σκέφτομαι και εγώ γιατί θέλω ένα full rim για το dirt rally και έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με το hub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα επιτέλους να φτιάχνω το επειγόντως αναγκαίο buttonbox.

Πολύ απλή κατασκευή, ένα κουτάκι με 12 (όμοιους) διακόπτες.

Αύριο θα πρέπει να αγοράσω ένα αφαιρούμενο βύσμα, για την περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο θέλω να το αφαιρέσω από το rig, να μην ξεκολλάω καλώδια.

Και να κάνω όλες τις  κολλήσεις...   :erm:

 

Λίγες φώτο από την πρόοδο μέχρι τώρα:

 post-44171-0-21654700-1448650894_thumb.j

post-44171-0-59909900-1448650933_thumb.j

post-44171-0-28617600-1448650970_thumb.j

post-44171-0-89297200-1448651000_thumb.j

post-44171-0-37440100-1448651031_thumb.j

post-44171-0-75650700-1448651062_thumb.j

post-44171-0-44578400-1448651094_thumb.j

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παίζει σίγουρα σε pc, το έχουν δοκιμάσει στο iRacing hardware forum με αρκετά καλά λόγια αλλά με σαφώς χαμηλότερη ποιότητα από τα ακριβότερα rims. Το σκέφτομαι και εγώ γιατί θέλω ένα full rim για το dirt rally και έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με το hub

Το παρηγγειλα... για να δουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα επιτέλους να φτιάχνω το επειγόντως αναγκαίο buttonbox.

Πολύ απλή κατασκευή, ένα κουτάκι με 12 (όμοιους) διακόπτες.

Αύριο θα πρέπει να αγοράσω ένα αφαιρούμενο βύσμα, για την περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο θέλω να το αφαιρέσω από το rig, να μην ξεκολλάω καλώδια.

Και να κάνω όλες τις  κολλήσεις...   :erm:

 

Λίγες φώτο από την πρόοδο μέχρι τώρα:

 attachicon.gif20151127_195119.jpg

attachicon.gif20151127_195143.jpg

attachicon.gif20151127_195311.jpg

attachicon.gif20151127_200918.jpg

attachicon.gif20151127_202515.jpg

attachicon.gif20151127_203349.jpg

attachicon.gif20151127_203408.jpg

 

Εχω καποιες παρατηρησεις....

1.Με ποιο controller θα το οδηγησεις?Στο λεω γιατι αν ειναι καποιος απο τους γνωστους controller μπορεις να κολησεις ολα τα (-) απο τα κουμπια μεταξυ τους και να τα στειλεις σε μια "πορτα" (-) του controller και να εχεις να κολησεις μονο τα (+) στον controller.

2.Επρεπε να παρεις πιο μεγαλο κουτι για να μπορεις να εχεις καλες αποστασεις αναμεσα στα κουμπια και να μπορεις να βαλεις και ταμπελακια.

 

3.Μπορουσες να παρεις χρωματιστα push buttons γιατι οταν εισαι σε αγωνα πιο ευκολα ξεχωριζεις ενα κουμπι απο το χρωμα παρα να διαβασεις το ταμπελακι την ωρα που οδηγας.

 

οτι βοηθεια θελεις μπορεις να ρωτησεις και για υλικα και για κατασκευη.

Περιμενουμε φωτογραφιες απο την κατασκευη.

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Maximvs, Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, μπροστά στη δικιά σου επαγγελματική δουλειά ντρέπομαι λιγάκι που πόσταρα τη δικιά μου βλακεία...  :unsure:

 

1. Για την σύνδεση θα χρησιμοποιήσω 3x4 pins του 6x6 matrix του DSD controller που έχω. (3x3 πάνε ήδη στο shifter).

 

2. Προφανώς δεν μπορώ να διαφωνήσω με την τεράστια εμπειρία σου αλλά ... θα το κάνω!!  :tongueout:

    Ήθελα ένα minimal κουτάκι, να μην μου πιάνει πολύ χώρο. (διαστάσεις 154x84x42mm)

    Ταμπελάκια (του στύλ ESC,TC,ABS..) θα μπουν χειρόγραφα με χαρτοταινία, για να μην είναι και μόνιμα.

   Θα το τοποθετήσω κάθετα (όπως στην 5η φώτο με τους 3 διακόπτες). Δηλαδή προέβλεψα να υπάρχει χώρος, τώρα αν έκανα βλακεία και δεν άφησα αρκετό ... πάμε για V2 !!

 

3. Χαχα, για χρωματιστούς ξεκίνησα, αλλά με έπιασε τσιφουτιά τελευταία στιγμή και τους πήρα όλους ίδιους.

   Από 0,32 ο ένας, πέσανε στα 0,26 για 12, δηλαδή γλίτωσα 0,72 ΕΥΡΩ!!!!!

   Η σκέψη ήταν πως αφού έχω και αρκετά κουμπάκια πάνω στο τιμόνι, εκεί θα μπούν τα μη αμέσως απαραίτητα, τα οποία θα θα τα πατάω μόνο σταματημένος ή σε ευθείες,

   όπου θα μπορώ να κοιτάω τα labels ή να τα πηγαίνω ψηλαφιστά.

   Famous last words: σε 3 στήλες με 4 γραμμές πόσο δύσκολο να είναι να βρώ αυτό που θέλω?

 

Link to comment
Share on other sites

@Maximvs, Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, μπροστά στη δικιά σου επαγγελματική δουλειά ντρέπομαι λιγάκι που πόσταρα τη δικιά μου βλακεία... :unsure:

1. Για την σύνδεση θα χρησιμοποιήσω 3x4 pins του 6x6 matrix του DSD controller που έχω. (3x3 πάνε ήδη στο shifter).

2. Προφανώς δεν μπορώ να διαφωνήσω με την τεράστια εμπειρία σου αλλά ... θα το κάνω!! :tongueout:

Ήθελα ένα minimal κουτάκι, να μην μου πιάνει πολύ χώρο. (διαστάσεις 154x84x42mm)

Ταμπελάκια (του στύλ ESC,TC,ABS..) θα μπουν χειρόγραφα με χαρτοταινία, για να μην είναι και μόνιμα.

Θα το τοποθετήσω κάθετα (όπως στην 5η φώτο με τους 3 διακόπτες). Δηλαδή προέβλεψα να υπάρχει χώρος, τώρα αν έκανα βλακεία και δεν άφησα αρκετό ... πάμε για V2 !!

3. Χαχα, για χρωματιστούς ξεκίνησα, αλλά με έπιασε τσιφουτιά τελευταία στιγμή και τους πήρα όλους ίδιους.

Από 0,32 ο ένας, πέσανε στα 0,26 για 12, δηλαδή γλίτωσα 0,72 ΕΥΡΩ!!!!!

Η σκέψη ήταν πως αφού έχω και αρκετά κουμπάκια πάνω στο τιμόνι, εκεί θα μπούν τα μη αμέσως απαραίτητα, τα οποία θα θα τα πατάω μόνο σταματημένος ή σε ευθείες,

όπου θα μπορώ να κοιτάω τα labels ή να τα πηγαίνω ψηλαφιστά.

Famous last words: σε 3 στήλες με 4 γραμμές πόσο δύσκολο να είναι να βρώ αυτό που θέλω?

Δεν είναι θέμα επαγγελματικής δουλειάς και εμπειρίας...Δεν τα ξέραμε όλα όταν ξεκινησαμε να κάνουμε τέτοιες κατασκευές.

Στείλε μου το mail σου να σου στείλω το αρχείο που έχω τα δικά μου αυτοκόλλητα.Αν ξέρεις από Illustrator είναι πανευκολο να αλλάξει τις ονομασίες και να γράψεις ότι θέλεις....σε ένα φύλο μπορείς να βάλεις πολλά αυτοκολλητα...το πας σε ένα μαγαζί που κάνει εκτυπώσεις και τους λες να στο τυπώσουν..το κόστος 3-4 euro και θα στα κόψει ακριβώς και το μαχαίρι του μηχανήματος.....γιατί ή χαρτοτανια....ε είναι κάπως...[emoji12]

Έγινε επεξεργασία από Maximvs
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, έγιναν οι κολλήσεις και τοποθετήθηκε στο rig.

 

Φώτο της υπόλοιπης διαδικασίας, μόνο με την πλήρη καλωδίωση ξέχασα να βγάλω μια.

Για αρχή θα κάνω δουλειά με χειρόγραφες λευκές ταμπελίτσες και βλέπουμε.

Συνολικό κόστος: <20€ (πανάκριβα τα μπαγάσικα τα βυσματάκια)

 

post-44171-0-55269500-1448729473_thumb.j

post-44171-0-20089100-1448729511_thumb.j

post-44171-0-49383800-1448729551_thumb.j

post-44171-0-14156300-1448729591_thumb.j

post-44171-0-69741800-1448729623_thumb.j

post-44171-0-95835900-1448729635_thumb.j

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να πω για οσους φτιαχνουν μονοι τους το δικο τους εξοπλισμο η βελτιωνουν αυτο που ηδη εχουν ειναι ενα μπραβο μαγκες σας ζηλευω. Ειναι ωραια η αισθηση του να δουλευεις με κατι που εφτιαξες εσυ ειτε αυτο ειναι τα κοκπιτ του Αρη η τα πενταλ του Κωστα η οι μοντιφες και τα button box του Μαξιμους ασχετα απο την αισθητικη πλευρα. Ωραιοι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολυγουστάρω τη Fanatec.. τελικά υπέκυψα στον πειρασμό και έκανα την παραγγελία. :)

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η δοκιμή που έκανα χθες με το thrustmaster shifter. :TD: 

 

ZL9CAcu.png

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με το shifter δεν θα το μετανιώσεις, είναι άλλη αίσθηση να καρφώνεις τις ταχύτητες μέ όλη σου τη δύναμη στο H-Mode και σκέτη πόρωση το σειριακό είτε σε GT είτε στο Dirt Rally :D

 

Αναμένω εντυπώσεις από τα πετάλια αν και με τα CSR Elites είμαι απολύτως ικανοποιημένος και εάν ποτέ πάω για αναβάθμιση θα πάω σε πιο ακριβά set τύπου Heusinkveld Engineering.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολυγουστάρω τη Fanatec.. τελικά υπέκυψα στον πειρασμό και έκανα την παραγγελία. :)

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η δοκιμή που έκανα χθες με το thrustmaster shifter. :TD:

 

ZL9CAcu.png

Τα ειχα παραγγειλει και εγω τα CSP V3 αλλα λογο capital control τα ακυρωσαν, μια μερα νωριτερα και θα ειχαν ερθει. Με ψηνεις ομως τωρα.  

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σίγουρα σε pc, το έχουν δοκιμάσει στο iRacing hardware forum με αρκετά καλά λόγια αλλά με σαφώς χαμηλότερη ποιότητα από τα ακριβότερα rims. Το σκέφτομαι και εγώ γιατί θέλω ένα full rim για το dirt rally και έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή με το hub

 

Eίπες Dirt Rally...δες τον δάσκαλο...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.