Jump to content



SSD σε Laptop, δεν επανέρχεται από sleep mode.


Recommended Posts

Γεια σας!

Eχω το(σχετικα παλιο) λαπτοπ Aspire 5920G(chipset intel pm965),πρόσφατα αγόρασα τον ssd intel 520(120gb) Product Details for 221-10-ITD520120 στον οποίο εκανα καινουρια εγκατάσταση(σε IDE mode) win7.

Oλα δουλευουν μια χαρα(και πολυ γρήγορα) εκτος απο την αναστολή. Συγκεκριμένα μπαινει κανονικα σε sleep mode, στην επαναφορά ανοίγει η οθονη αλλα παγωνει το background ενώ κινείτε ο κερσορας και μερικες φορες μετα απο καποια δευτερόλεπτα πεταει μπλε οθονη και κανει επανεκκίνηση.

Ξανα εκανα εγκατάσταση σε ΑHCI mode μιας και διαβασα οτι αυτο ειναι το προτεινόμενο για ssd αλλα τίποτα .

Συγκεκριμένα εχω κανει...

ολες τις ενημερώσεις των win

τον πιο πρόσφατο οδηγό του chipset

τον πιο πρόσφατο οδηγό της καρτας γραφικων

full scan με το εργαλείο της intel για τους ssd, δειχνει οτι ολα λειτουργούν κανονικά

εχω βαλει(δεν ξερω αν ειναι ο σωστός) τον Rapid Storage Technology Driver https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=15251&keyword=9.6&DownloadType=Drivers〈=eng (δεν τον δοκίμασα σε ide mode)

ο δίσκος εχει το τελευταίο firmware

Δοκίμασα διάφορες "λύσεις" που βρήκα σε ξενα site αλλα τιποτα , τελος εβαλα linux (dual boot με win) αλλα και εκει δυστυχώς δεν επιστρέφει απο sleep οποτε φοβαμαι οτι επεσα σε καποια ασυμβατότητα μητρικής-δίσκου(?) , δεν γνωρίζω και πολλα.

Υπάρχει καποια ιδεα για το πως μπορει να διορθωθεί αυτο,η θα πρεπει να συμβιβαστώ με την αδρανοποίηση?

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Βγαζει σφαλμα οτι το σύστημα δεν καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για την εγκατάσταση του λογισμικού.

Εχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω αρκετους απο αυτους τους οδηγούς αλλα μονο αυτοι που ποσταρα παραπανω εγκατασταθηκαν με επιτυχία.

Νομίζω οτι πάνω απο έκδοση v9.6 δεν ειναι συμβατό με το hardware μου https://communities.intel.com/thread/28544

Έγινε επεξεργασία από Hillmaster
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και νεότερο(v3813 -2008/12/08) bios απο αυτο πoυ εχει(v3811 -2008/03/14)

εδώ New BIOS Update for 5920G v1.3813 αναφέρει τι διορθώνει.

Ναι , με ms drivers είχε αρχικά το πρόβλημα και γι'αυτο δοκίμασα της intel .

Μιντ 17 kde εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Ίσος κανω την αναβάθμιση στο bios , απλα ηθελα να δοκιμάσω πρωτα αν υπαρχει καποια λύση ποιο ασφαλής γιατι το λαπτοπ αν και παλιό λειτουργεί αψογα και δεν θελω να μου μεινει στο χερι.

Εχω πει σε ενα φιλο μου να του δώσω τον ssd να κανει εγκατάσταση σε δικό του μηχάνημα να δούμε αν παιζει σωστα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.