Jump to content



Αγορά e-book reader


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

1ον ευχαριστώ για τις απαντήσεις

2ον συγνώμη για το πολύ καθυστερημένο feedback, αλλά ήμουν φευγάτος.

Οπότε λέω να καταλήξω σε κάτι τύπου e-book reader σαν το kindle. Τώρα η αγορά θα δούμε πως θα γίνει. (αφήστε που ίσως να μη γίνει και άμεσα). Το θέμα είναι με τα pdf, που είναι η πλειονότητα των βιβλίων - σημειώσεων που έχω, θα έχω σοβαρά θέματα αναγνωσιμότητας; (όσοι έχουν εμπειρία ας μου πουν).

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!

1ον ευχαριστώ για τις απαντήσεις

2ον συγνώμη για το πολύ καθυστερημένο feedback, αλλά ήμουν φευγάτος.

Οπότε λέω να καταλήξω σε κάτι τύπου e-book reader σαν το kindle. Τώρα η αγορά θα δούμε πως θα γίνει. (αφήστε που ίσως να μη γίνει και άμεσα). Το θέμα είναι με τα pdf, που είναι η πλειονότητα των βιβλίων - σημειώσεων που έχω, θα έχω σοβαρά θέματα αναγνωσιμότητας; (όσοι έχουν εμπειρία ας μου πουν).

Ευχαριστώ και πάλι!

Σχετικά με τα pdf.

Τα ebooks που αγοράζεις και προορίζονται για ereader είναι ό,τι κανείς διαβάζει με άνεση σε ένα ereader. Τι εννοώ.

Θα μπορείς να δεις απευθείας τα περιεχόμενα και να πλοηγηθείς στα κεφάλαια, οι διαστάσεις θα είναι μια χαρά, οι σελίδες θα αλλάζουν ομοιόμορφα κλπ.

Τώρα, επειδή όλοι μας λίγο πολύ έχουμε συλλογές μεγάλες με ebooks. Αυτά δεν αχρηστεύονται σε καμία περίπτωση. Εγώ έχω περάσει δεκάδες στο kindle μου.

Το μόνο πρόβλημα είναι πάνω κάτω ό,τι σου περιέγραψα. Όμως μπορείς να κάνεις ένα μικρό zoom, να διαβάσεις σε landscape mode αν σου είναι κουραστικό το κάθετο διάβασμα ώστε να μεγαλώσεις τις σελίδες.

Και στα σκαναρισμένα pdf, όπου οι γραμματοσειρές μπορεί να μην είναι και τόσο "καθαρές" μπορείς να επιλέξεις κείμενο, να κρατήσεις σημειώσεις κλπ, δυνατότητες δηλαδή που δεν τις χάνεις.

Δεν θα μπορείς να πλοηγήσαι απευθείας στη σελίδα που θέλεις αφού ενδέχεται άλλη να είναι η σελίδα που έχει το kindle και άλλη (λίγο μπρος ή λίγο πίσω) η πραγματική του βιβλίου.

Δεν θα αχρηστευτούν τα pdf σου, όμως από δω και πέρα καλό θα είναι να αρχίσεις να φτιάχνεις μια συλλογή ειδικά για ereader και υπάρχουν και μετατροπείς (software) για pdf αρχεία για ereader, που να μπορείς να δοκιμασεις (δες εδώ: How to Convert PDF Files for Easy Ebook Reading).

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Είχα iPads αλλά και τωρα με το κινητό δε μπορω να κάτσω να διαβάσω, το φως μέσα στη μάπα σου είναι εκνευριστικο ακόμα και στη χαμηλότερη φωτεινοτητα.

Διαβάζω εδώ και 2-3 χρόνια σε οθόνη κινητού και μάλιστα για αρκετές ώρες στο σκοτάδι χωρίς την παραμικρή κούραση.

Η διαφορά είναι οτι διαβάζω σε amoled οθόνη και στην εφαρμογή που έχω για pdf και epub βιβλία επιλέγω διάβασμα σε μαύρο φόντο με κίτρινα ή άσπρα γράμματα.(Έχω περάσει από Galaxy S σε Galaxy Note I,μετά σε Galaxy S3 και τέλος σε Galaxy S4).Οι οθόνες όλων ήταν απίστευτες.

Επιπλέον η εφαρμογή έχει δυνατότητα να μειώσεις τη φωτεινότητα σε σημείο να μην βλέπεις ούτε τα γράμματα πράγμα το οποίο το κάνει απίστευτα βολικό.

Είχα πάρει πριν ένα χρόνο ταμπλέτα με ips panel και δεν μπορούσα να κάτσω να διαβάσω ούτε ένα τέταρτο.

Παίζει τεράστιο ρόλο η οθόνη που επιλέγει κάποιος για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι με τα pdf, που είναι η πλειονότητα των βιβλίων - σημειώσεων που έχω, θα έχω σοβαρά θέματα αναγνωσιμότητας; (όσοι έχουν εμπειρία ας μου πουν).

Θα σε ξαναπροειδοποιησω, γιατι δεν πιστευω με τπτ να καταφερνεις να κανεις την δουλεια σου..

Θα φας ωρες προσπαθωντας να τα μετατρεψεις σωστα, μετα θα προσπαθησεις να τα διαβασεις ως pdf και τζαμπα θα χανεις τον χρονο σου και θα εξαντλησεις την υπομονη σου

ΜΗΝ το παρεις για οτιδηποτε μη-λογοτεχνικο!

Για βιβλια δεν υπαρχει συγκριση με tablet, οτι και να λενε οσοι χρησιμοποιουν tablet. Αλλα μεχρι εκει. Δεν κανει για τιποτα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Για βιβλια δεν υπαρχει συγκριση με tablet, οτι και να λενε οσοι χρησιμοποιουν tablet.

δηλαδη τι παραπανω εχει ενα απλο pdf reader απο ενα tablet που μπορει να γινει ΚΑΙ reader εκτος των αλλων?

Διαβαζω διαβαζω, και νοιωθω σα να διαβαζω αρθρα παλαβων ελιτιστων που γραφουν συγκρισεις σε καλωδια ηχειων... Ο υποκειμενισμος εχει βαρεσει κοκκινο και κανεις δεν τεκμηριωνει με τεχνικη ορολογια αυτο που υποστηριζει... Γιατι? μηπως επειδη φορτωθηκε μια περιττη συσκευη και θελει να πεισει τον εαυτο του πως ηταν η καλυτερη αγορα της ζωης του?

Τι καλυτερο εχει το reader απο ενα tablet με ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ προγραμμτα που κανουν αυτη τη δουλεια? και στην τελικη αν καποιου δεν του κανει κανενα απ ολα αυτα, μπορει να κατσει να γραψει το δικο του.

Τι δε σας αρεσει πια στο ταμπλετ? η οθονη? υπαρχουν απλα ολων των ειδων.

Στα readers τι επιλογες εχεις? μπορεις να επεμβεις σε οτιδηποτε? ΟΧΙ, μια απλη συσκευουλα ειναι που το μονο που μπορει να κανει ειναι να τρεχει ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (χωρις δικαιωμα επιλογης καποιου αλλου) το οποιο το μονο που ξερει να κανει ειναι να παρουσιαζει pdf η ισως και κανα δυο ακομα format βιβλιων (αμφιβαλλω βεβαια αν μπορει να δειξει cbr που ειναι το κλασσικο φορματ των κομιξ)

Ας πει επιτελους καποιος κατι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ, ΤΕΧΝΙΚΟ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ -u know specs? - (εχει τοσα λουξ φωτεινοτητα ενω τα ταμπλετς εχουν τοσα, η διαβαζει σε τοσες μοιρες γωνια ενω τα ταμπλετς σε τοσες... καποιο spec που να μπορεις να το βαλεις διπλα σε ενα ταμπλετ και να πεις ΑΥΤΟ VS ΑΥΤΟ) γιατι ειναι εντελως παραλογο σε τεχνικο φορουμ να βλεπουμε "αυτος ο reader ειναι καλυτερος για λογοτεχνια sci fi και αυτα τα καλωδια καταλληλα για συμφωνικο τζαζ μεταλ"

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

ο τροπος που μιλας ειναι εκνευριστικος...

διαβασες αυτο που εγραψα? μη μου λες για 100αδες εφαρμογες, δεν με νοιαζουν οι 100αδες εφαρμογες, δεν με νοιαζουν τα cbr, δεν με νοιαζουν τα pdf. Γραφω ξεκαθαρα οτι ειναι για λογοτεχνικα βιβλια, τι δεν καταλαβαινεις?

Το kindle 3 που χρησιμοποιω εχει 0 λουξ φωτεινοτητα. Δεν με νοιαζει σε ποσες μοιρες μπορεις να δεις, παρολο που δεν εχει τετοια προβληματα. Μπορω και διαβαζω 10ωρες συνεχομενες χωρις να με κουραζει. Συνεχομενα χωρις να παιρνω το βλεμα μου που και που οπως σε ενα forum ή γενικα στο ιντερνετ. Εσυ μπορει να εχεις τα ματια του τσακ νορις, ουτε αυτο με ενδιαφερει.Για τον μεσο ανθρωπο αυτη η οθονη ειναι πιο ξεκουραστη.

Δεν χρειαζεται φορτιση. Οσο μεγαλο και να ειναι το βιβλιο, δεν περναει ουτε καν απο το μυαλο μου το να το φορτισω.

Ειναι παναλαφρο και το κραταω με το ενα χερι για ωρες χωρις να κουραζομαι. Επειδη ειμαι τεμπελης, αλλαζω σελιδα με το κουμπακι στο πλαι χωρις να χρειαζεται να βαλω το δευτερο χερι.

Εχει και το λεξικο του αμα δεν ξερω καμια αγγλικη περιεργη λεξη, κατι που θα το κανεις πολυ ευκολα σε ταμπλετ, αλλα δεν το κανεις σε βιβλιο και η τιμη του ειναι οση ενος tablet με ψοφια specs, οθονη και μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος που μιλας ειναι εκνευριστικος...

διαβασες αυτο που εγραψα? μη μου λες για 100αδες εφαρμογες, δεν με νοιαζουν οι 100αδες εφαρμογες, δεν με νοιαζουν τα cbr, δεν με νοιαζουν τα pdf. Γραφω ξεκαθαρα οτι ειναι για λογοτεχνικα βιβλια, τι δεν καταλαβαινεις?

Το kindle 3 που χρησιμοποιω εχει 0 λουξ φωτεινοτητα. Δεν με νοιαζει σε ποσες μοιρες μπορεις να δεις, παρολο που δεν εχει τετοια προβληματα. Μπορω και διαβαζω 10ωρες συνεχομενες χωρις να με κουραζει. Συνεχομενα χωρις να παιρνω το βλεμα μου που και που οπως σε ενα forum ή γενικα στο ιντερνετ. Εσυ μπορει να εχεις τα ματια του τσακ νορις, ουτε αυτο με ενδιαφερει.Για τον μεσο ανθρωπο αυτη η οθονη ειναι πιο ξεκουραστη.

Δεν χρειαζεται φορτιση. Οσο μεγαλο και να ειναι το βιβλιο, δεν περναει ουτε καν απο το μυαλο μου το να το φορτισω.

Ειναι παναλαφρο και το κραταω με το ενα χερι για ωρες χωρις να κουραζομαι. Επειδη ειμαι τεμπελης, αλλαζω σελιδα με το κουμπακι στο πλαι χωρις να χρειαζεται να βαλω το δευτερο χερι.

Εχει και το λεξικο του αμα δεν ξερω καμια αγγλικη περιεργη λεξη, κατι που θα το κανεις πολυ ευκολα σε ταμπλετ, αλλα δεν το κανεις σε βιβλιο και η τιμη του ειναι οση ενος tablet με ψοφια specs, οθονη και μπαταρια.

παρομοιος εκνευριστικο μπορει να βρει καποιος ολα οσα υπωθηκαν σε ΟΛΑ τα προηγουμενα μυνηματα τα οποια ηταν ενας υμνος στον υποκειμενισμο.

Δηλαδη επρεπε να σε εκνευρισω για να γραφτουν δυο τρια αντικειμενικα κριτηρια :D ετσι για να καταλαβουμε κι εμεις που δεν εχουμε ποιασει ποτε reader στα χερια μας τι τους βρισκετε και δεν αγοραζετε tablets οπως ολος ο κοσμος...

Τεσπα, σε ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες...

Οπως και να χει παντως δεν εχουν ολα τα ταμπλετ ουτε την ιδια οθονη, ουτε την ιδια αυτονομια και η φωτεινοτητα καλλιμπραρεται σε ολα

Link to comment
Share on other sites

κανένα τάμπλετ δεν είναι τόσο ξεκούραστο στο διάβασμα. Βρες/δανείσου ένα kindle-nook-kobo, και θα καταλάβεις τη διαφορά.

υγ με Kindle 3ετίας οι σημειώσεις της σχολής (pdf, χειρόγραφες σκαναρισμένες) άνοιγαν κανονικά χωρίς κανέναν κόπο-μετατροπή, και χωρίς ζόρι για το τάμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

κανένα τάμπλετ δεν είναι τόσο ξεκούραστο στο διάβασμα. Βρες/δανείσου ένα kindle-nook-kobo, και θα καταλάβεις τη διαφορά.

υγ με Kindle 3ετίας οι σημειώσεις της σχολής (pdf, χειρόγραφες σκαναρισμένες) άνοιγαν κανονικά χωρίς κανέναν κόπο-μετατροπή, και χωρίς ζόρι για το τάμπλετ.

Βασικα κανεις γνωστος μου δεν εχει ebook reader, ολοι ταμπλετ και κινητα, αλλα ολο και σε κανα καταστημα θα μπορεσω να δω καποιο...

Το θεμα της μετατροπης παντως δε το βλεπω κοπο

Link to comment
Share on other sites

παρομοιος εκνευριστικο μπορει να βρει καποιος ολα οσα υπωθηκαν σε ΟΛΑ τα προηγουμενα μυνηματα τα οποια ηταν ενας υμνος στον υποκειμενισμο.

Όχι, μην λεμε ότι θέλουμε. Και ο DJD τα είπε σωστά και στο δικό μου ποστ ανέφερα και για e-ink και για το πως το backlight τους δε προκαλεί κούραση. Τα hints είναι εκεί, αν τώρα εσύ θες να γράψουμε και διατριβή για το πως η πολύωρη χρήση συμβατικής οθόνης αλλάζει την έκκριση μελατονίνης που προκαλεί κούραση/αυπνίες, ε τι να κάνουμε.

Πάντως από τα λεγόμενα σου καταλήγω πως δεν έχεις καταλάβει ότι οι E-ink οθόνες δεν έχουν καμία σχέση με τις γνωστές συμβατικές οθόνες που βρίσκουμε σε οποιαδηποτε συσκευή. Δεν είναι μια άλλη τεχνολογία του τυπικού συμβατικού panel όπως είναι πχ ips. Είναι ένα εντελώς διαφορετικό panel με διαφορετική χρήση. Μιμείται το μελάνι στο χαρτί, δεν εκπέμπει φως αλλά το αντανακλά όπως ένα βιβλίο κτλ.

Γι αυτό δεν είναι συγκρίσιμες τεχνολογίες, τουλάχιστον όπως θα ήθελες εσυ. Ότι συμβατική οθόνη και να πάρεις και όσο και να την καλιμπράρεις, δε θα είναι τόσο ξεκούραστη όσο μια e-ink.-

Πέρι galaxy που αναφέρθηκε πιο πάνω: Η amoled δεν έχει backlight οπότε κι εκεί ισχύουν τα θετικά της πιο ξεκούραστης ανάγνωσης από τυχαία οθόνη/ips panel. Παρόλα αυτά παραμένει μια τεχνολογία που εκπέμπει (πολύ λιγότερο) φως οπότε και δεν φτάνει το e-ink στο θέμα ξεκούρασης.

Link to comment
Share on other sites

Πέρι galaxy που αναφέρθηκε πιο πάνω: Η amoled δεν έχει backlight οπότε κι εκεί ισχύουν τα θετικά της πιο ξεκούραστης ανάγνωσης από τυχαία οθόνη/ips panel. Παρόλα αυτά παραμένει μια τεχνολογία που εκπέμπει (πολύ λιγότερο) φως οπότε και δεν φτάνει το e-ink στο θέμα ξεκούρασης.

Μπορεί να μην φτάνει το e-ink στο θέμα ξεκούρασης όπως λες αλλά το κέρδος που έχεις συνδυάζοντας τα καλά των smartphones υπερκαλύπτει την όποια αδυναμία.

Η μόνη περίπτωση να έπαιρνα ένα e-reader θα ήταν εαν διάβαζα έξω σε δυνατό φως όπου οι amoled υστερούν.

Πάντως, όπως και να έχει, ο καθένας ανάλογα τις ανάγκες του και τις ιδιαίτερότητές του επιλέγει το ένα ή το άλλο προϊόν.

Δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε ατέρμονες συζητήσεις για ποια τεχνολογία είναι καλύτερη.Κάθε τεχνολογία είναι καλύτερη γι'αυτόν που τη χρειάζεται και καλύπτει τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολύς ντόρος...

Άλλη δουλειά κάνει το ereader και άλλη το tablet. Εξαρτάται όπως σε όλες τις αγορές τι θέλεις να κάνεις.

Διάβασμα κειμένου βιβλίων κλπ πας σε ereader για τους λόγους που ήδη τονιστηκαν. Αν θέλεις να κάνεις άλλα 99 πράγματα και λίγο να διαβάζεις, παίρνεις tablet.

Εφαρμογές για διάβασμα στο tablet... σωρός. Όμως δεν κρατάς στα χέρια σου μια τύπου εφημερίδα ηλεκτρονική (οθόνη, ξεκούραστο διάβασμα, αυτονομία κλπ που ειπώθηκαν). Τελεία.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα τελικα, το e-ink ειναι κατι σαν τις οθονες υγρων κρυσταλων που ειχαν τα παλια κινητα σε μεγαλο μεγεθος?

Οκ, ισως ειναι λιγο πιο ξεκουραστο το διαβασμα, αλλα οταν δεν εχει καλο φωτισμο θα ειναι πολυ πιο κουραστικο εως ακατορθωτο να διαβασει καποιος

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα τελικα, το e-ink ειναι κατι σαν τις οθονες υγρων κρυσταλων που ειχαν τα παλια κινητα σε μεγαλο μεγεθος?

δεν κατάλαβες τελικά :p Το μόνο κοινό είναι ότι αμφότερα είναι μονόχρωμα

πράγματι, πάντως, θέλει καλό φωτισμό για να διαβάσεις -όπως και ένα κανονικό βιβλίο-

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες τελικά :p Το μόνο κοινό είναι ότι αμφότερα είναι μονόχρωμα

πράγματι, πάντως, θέλει καλό φωτισμό για να διαβάσεις -όπως και ένα κανονικό βιβλίο-

Παιδιά στο paperwhite με το backlight δεν έχει καμία σημασία σε τι συνθήκες φωτισμού βρίσκεσαι.

Ισχύει σε παλιότερα που έλειπε αυτή η τεχνολογία και αγόραζες και ένα φωτάκι ως αξεσουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος , το e-ink κάθε εταιρία το έχει αναπτύξει με το δικό της τρόπο και υπάρχουν διαφορές από εταιρία σε εταιρία.

Επίσης , αν δεν κάνω λάθος λένε για τη Mirasol οτι έχει την καλύτερη e-ink τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατέληξα τελικά σε κάποιο kindle. Θα το πάρω από Γερμανικό αμαζον (με κάποιο τρόπο).

kindle paperwhite (wifi) 105 euro

Kindle καινούριο με / χωρίς τα offers 56 / 75 euro.

Το ερώτημα είναι, αξίζει ο φωτισμός στο paperwhite; ή θα μου αρκεί και το απλό kindle;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.