Jump to content



Αγορά e-book reader


Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο e-book reader, κυρίως για την ανάγνωση βιβλίων προγραμματισμού / πληροφορικής που έχω σε μορφή PDF. Καθώς ήδη είμαι πολλές ώρες σε οθόνη και κουράζονται τα μάτια μου, η ανάγνωση από οθόνη υπολογιστή είναι απαγορευτική.

Φιλοι μου έχουν προτείνει το Kindle, ενώ άλλοι φίλοι μου είπαν ότι τα e-book readers δεν είναι κατάλληλα για ανάγνωση pdf. Επίσης διάβασα ότι τα tables, δεν είναι τόσο ξεκούραστα.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Θέλω να είναι όσο το δυνατόν ξεκούραστο για τα μάτια, και να είναι συμβατό με pdf.

Μπορώ να δώσω κάπου στα 100 ευρώ. Αν κάτι τέτοιο δεν υπάρχει, τότε οκ.. θα κοιτάξω τη λύση του χαρτιού :D

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σιγα μην παρεις και ipod..

Το 2014 η λυση λεγεται TABLET... και εχει εκατονταδες readers να διαλεξεις ποιος σου αρεσει (ποιος ειπε οτι δεν ειναι ξεκουραστο? Εχει δοκιμασει ΟΛΟΥΣ τους readers και δεν του εκανε κανεις, και ως δια μαγειας βρηκε καλυτερη μια "χαζη" συσκευη με ενα και μονο προεγκατεστημενο software στο οποιο δε μορεις να επεμβεις σε τιποτα?)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω τάμπλετ και διαβάζω E-book και κόμικ μέσω το τάμπλετ , δεν κουράζει καθόλου όταν διαβάζω με το τάμπλετ, ανάλογα πώς το βλέπει ο καθένας και πώς τον βολεύει, εμένα πάντως είναι μία χαρά και έχω κατεβάσει από Google play εφαρμογή Reader pdf αλλά και Comick rack για τα κόμικς. Είναι χρήσιμο σε πολλά αλλά είναι και ταυτόχρονα και κινητό τηλέφωνο γιατί το κινητό μου είχε χαλάσει και δεν φτιαχνόταν ,είχε καεί, Sony xperia X8 E15

και για να μην πάρω και τηλέφωνο και τάμπλετ πήρα ένα με δύο πράγματα και μου βγήκε πιο φτηνά από το να αγόραζα δύο συσκευές.

υπάρχουν πολλά τάμπλετ και πολύ φτηνότερα από 100 ευρώ , ψάξε και δοκίμασε τα πριν τα αγοράσεις σε κάποιο κατάστημα, να δείς ποιό σε βολεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1361]anonymous-root[/MENTION]

Για ριξε μια ματια στο kindle της αμαζον αν υποστιριζει αυτο που θες.

Βασικα σε ενοχλει αν είναι ασπρόμαυρο;

[ame=http://www.amazon.co.uk/kindle-ereader-ebook-reader/dp/B007HCCOD0/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1407521932&sr=8-8&keywords=kindle]απλο kindle με e-ink οθονη[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Kindle-Paperwhite-Resolution-Display-Next-Gen/dp/B00JG8GBDM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1407521932&sr=8-3&keywords=kindle]Kindle με paperwhite οθονη[/ame]

δεν υπάρχει κατι πιο ξεκούραστο απο το e-ink. το paperwhite δε το έχω δει αλλα ακουγεται οτι ειναι καλο και αυτό, ίσως και καλυτερο!

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Για πολύωρη ανάγνωση καλύτερα ebook. Το tablet έχει και μικρή αυτονομία και στον ήλιο θα έχεις πρόβλημα.

φανταζομαι ebook εννοεις κατι με τεχνολογια αντιστοιχη του kindle?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην παρεις και ipod..

Το 2014 η λυση λεγεται TABLET... και εχει εκατονταδες readers να διαλεξεις ποιος σου αρεσει (ποιος ειπε οτι δεν ειναι ξεκουραστο? Εχει δοκιμασει ΟΛΟΥΣ τους readers και δεν του εκανε κανεις, και ως δια μαγειας βρηκε καλυτερη μια "χαζη" συσκευη με ενα και μονο προεγκατεστημενο software στο οποιο δε μορεις να επεμβεις σε τιποτα?)

για το ipod μαλλον γυμναστηριο δεν πας :p

για το ταμπλετ μαλλον να διαβασεις με ipad σε ηλιο δεν εχεις δοκιμασει :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Kindle paperwhite. Το προηγούμενο από το fire. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Για ανάγνωση αποκλειστικά και για ένα στοιχειωδες browsing! Και φαντάζομαι ότι στο Kindle Fire θα έχουν βελτιώσει ακόμα περισσότερο τα πράγματα.

Πάντως για tablet δεν το συνιστώ. Αν θες ηλεκτρονική εφημερίδα τότε ereader. Είναι σα να διαβάζεις εφημερίδα. Απέχει πολύ απο τα tablet.

Οσο για τα pdf αν δεν ειναι για reader, τότε θα σε δυσκολεψουν στο διάβασμα. Θα τα διαβάζεις μεν αλλά θα πρέπει να παίζεις με το zoom.

Για τα κλειδωμένα PDF μπορείς πανεύκολα να τα σπάει με ένα Drm removal tool (googlarise το).

E-reader δαγκωτό, Kindle δαγκωτό. Αν θες κάτι εξίσου καλό και φθηνότερο δες και το kobo reader.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Η βελτίωση πήγαινε για browsing και λοιπές δυνατότητες. Το ασύγκριτο για μένα στο paperwhite είναι στο backlit. Στο φωτισμό δηλαδή που κάνει τόσο φυσικό και ξεκούραστο το διάβασμα. Γι' αυτό και λέω ereader για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα iPads αλλά και τωρα με το κινητό δε μπορω να κάτσω να διαβάσω, το φως μέσα στη μάπα σου είναι εκνευριστικο ακόμα και στη χαμηλότερη φωτεινοτητα. Είχα το απλό kindle και πρόσφατα πήρα το paper white. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά να διαβαζεις σε οτι πιο κοντινό σε βιβλιο τοτε κοιτας σε kindle/kobo. Το paperwhite ακόμα και σε μαύρα σκοτάδια δεν σε κουράζει, είναι σα να χει ενα glow η σελιδα του βιβλίου που διαβάζεις.

Στα συν οτι η μπαταρία κρατάει βδομάδες ολόκληρες κι είναι και παναλαφρο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα iPads αλλά και τωρα με το κινητό δε μπορω να κάτσω να διαβάσω, το φως μέσα στη μάπα σου είναι εκνευριστικο ακόμα και στη χαμηλότερη φωτεινοτητα. Είχα το απλό kindle και πρόσφατα πήρα το paper white. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά να διαβαζεις σε οτι πιο κοντινό σε βιβλιο τοτε κοιτας σε kindle/kobo. Το paperwhite ακόμα και σε μαύρα σκοτάδια δεν σε κουράζει, είναι σα να χει ενα glow η σελιδα του βιβλίου που διαβάζεις.

Στα συν οτι η μπαταρία κρατάει βδομάδες ολόκληρες κι είναι και παναλαφρο.

Yeap.

Η όλη κούραση με τις οθόνες προκύπτει από το backlight που εκπέμπει φως προς τα μάτια. Στα e-readers πέρα από το φυσικό του E-Ink, αντί για backlight έχουν βάλει LEDS στις άκρες της οθόνης που φωτίζουν προς την οθόνη.

To πρόβλημα είναι πως για να πάρεις paperwhite στην Ελλάδα μπορείς μόνο από το international kindle store του Amazon που είναι στις ΗΠΑ και άρα πληρώνεις τελωνείο και σου βγαίνει 155-160€. Πολύ περισσότερα απ' ότι θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Απο το αγγλικό amazon και ειναι μια χαρα η τιμή

Δεν στέλνει Ελλάδα λέμε. Κανένα Amazon δε στέλνει εκτός από το αμερικάνικο.

Αν θες να γλυτώσεις τελωνείο το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να παραγγείλεις από κάποιο Ευρωπαϊκό με κάποια εταιρεία προώθησης όπως πχ forward2me, mailboxde κτλ. Όμως το μόνο που θα καταφέρεις είναι απλά να έχεις μικρότερο καπέλο σε μια συσκευή που ανα τακτά χρονικά διαστήματα τη βλέπεις στα 99€ σε Γαλλικό και Γερμανικό amazon.

Οπότε κάπου εκεί η διαφορά από το αμερικάνικο+τελωνείο δεν είναι τόσο μεγάλη.

Από εκεί και μετά μονο λύσεις χωρίς amazon, πχ σκρουτζ κάποιο κάτω από 150€ ή ebay που ίσως να βρεις κανα καινούργιο με ~120-130€ shipped.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω σιγουρα, για δές εδώ

www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201337930

το δοκιμασες και δε στελνει Ελλαδα;

εντομεταξυ 140€ έχει Ελλαδα και 110£ [ame=http://www.amazon.co.uk/Kindle-Paperwhite-Resolution-Display-Next-Gen/dp/B00JG8GBDM/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1407683469&sr=8-3&keywords=kindle]Aγγλία[/ame].

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω δοκιμάσει σε όλα τα amazon και σε παραπέμπουν σε ειδικό international kindle shop λέμε. Διαλέγεις και χώρα και όλα. Σου λέει και πόσο πάει το τελωνείο για Ελλάδα. Βάλε ένα στο καλάθι και δες, το ίδιο θα σου έπαιρνε με το να βρεις το customer support άρθρο :p

Γερμανία 109

[ame]http://www.amazon.de/gp/product/B00CTUKFNQ/ref=s9_psimh_gw_p349_d0_i2?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1C2STT243AKA4YNPGH2Q&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455353687&pf_rd_i=301128[/ame]

λίγο πολύ και σε Γαλλία κτλ το 109 παίζει με μερικές περιόδους που το βάζουν και 99€

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.