Jump to content



Ιντερνέτ και τηλέφωνο χώρια


coolman

Recommended Posts

Δεν μπορείτε να συμφωνήσετε να πληρώνετε μισά μισά; Πιο πολλά θα σου βγουν αν βάλετε 2 γραμμές.

Πως θα μου βγουν πιο πολλα? Θα πληρωνω μονο για το ιντερνετ μου.

Ενω τωρα πληρωνω και για το τηλεφωνο αλλου. Διοτι σου λεει ο αλλος "πληρωσε κοροιδο αλλιως θα το κοψουν και θα μεινεις χωρις ιντερνετ" :haha:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, σου εχει διαθεσιμα τα 24 και 50 mbps :)

Οι τιμες τους παντως ειναι για κλαμματα, σου δινουν με 37€ αυτο που η wind σου δινει με 20.

Χωρίς τηλεφωνία μου δίνει μόνο τα 24 διαθέσιμα. Στα 23€ δε σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μου βγουν πιο πολλα? Θα πληρωνω μονο για το ιντερνετ μου.

Ενω τωρα πληρωνω και για το τηλεφωνο αλλου. Διοτι σου λεει ο αλλος "πληρωσε κοροιδο αλλιως θα το κοψουν και θα μεινεις χωρις ιντερνετ" :haha:

Καινούριο συγκάτοικο θέλεις, όχι αλλαγή στη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι πραγμα? Το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη πληρωνω και για τηλεφωνο που δε κανω.

Το πρόβλημα που έχεις δεν είναι τόσο τεχνολογικής φύσης αλλά πρόβλημα συγκατοίκησης/συνεννόησης.

Η τεχνολογική λύση θα ήταν να βάλεις δεύτερη γραμμή μόνο ίντερνετ και δεν σε νοιάζει μετά τι κάνει ο άλλος.

Βέβαια εσένα θα σου βγει ακριβότερα...

Από την άλλη όταν συγκατοικείς με κάποιον καλό είναι να κάνουν και οι δυο πλευρές παραχωρήσεις και να βάζουν λίγο κρασί στο νερό τους για το γενικότερο καλό....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τηλεφωνία μου δίνει μόνο τα 24 διαθέσιμα. Στα 23€ δε σε συμφέρει.

Και 50 σου δινει. Αλλα ειπαμε, ο οτε ειναι πολυ ακριβος σε σχεση με hol και wind.

Καινούριο συγκάτοικο θέλεις, όχι αλλαγή στη γραμμή.

Αυτος ο συγκατοικος εχει ιδιαιτεροτητα, ειναι η μανα μου :haha:

Η τεχνολογική λύση θα ήταν να βάλεις δεύτερη γραμμή μόνο ίντερνετ και δεν σε νοιάζει μετά τι κάνει ο άλλος.

Βέβαια εσένα θα σου βγει ακριβότερα...

Γιατι θα μου βγει ακριβοτερα? Μιλας για το κοστος του μαστορα?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

οκ αλλάζει το θέμα. Η μάνα σου σε κουβάλαγε 9 μήνες, μετά σε θήλαζε, άλλαζε, μεγάλωσε και σε σπούδασε. Μπορείς να δίνεις 7€ παραπάνω το μήνα για να έχει το τηλέφωνό της.

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισαμε στη παραφιλοσοφια...

Τα +7 πως προκυπτουν? ειναι περισσοτερα.

Επισης υπαρχουν εξτρα για τηλεφωνηματα προς κινητα.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο συγκατοικος εχει ιδιαιτεροτητα, ειναι η μανα μου :haha:

plot twist!

Πες της ότι δεν αντέχεις άλλο και αποφάσισες να μείνεις μόνος. Δωστης τη βαλίτσα με τα πράγματά της στο χέρι της

και πες της στο κάλο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισαμε στη παραφιλοσοφια...

Τα +7 πως προκυπτουν? ειναι περισσοτερα.

Επισης υπαρχουν εξτρα για τηλεφωνηματα προς κινητα.

Προκύπτουν από την αριθμητική.

Πληρώνεις 30 τώρα. Το πιο φτηνό σκέτο ίντερνετ που έχεις βρει είναι στα 23 και κάτι ψιλά.

Τα κινητά μπορείς να τα φράξεις.

Πάντως αν η σχέσεις σας είναι του στυλ "πλήρωνε κορόιδο" και φτάνεις να ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο, μάλλον είναι καιρός να ανεξαρτητοποιηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτουν από την αριθμητική.

Πληρώνεις 30 τώρα. Το πιο φτηνό σκέτο ίντερνετ που έχεις βρει είναι στα 23 και κάτι ψιλά.

Τα κινητά μπορείς να τα φράξεις.

Πάντως αν η σχέσεις σας είναι του στυλ "πλήρωνε κορόιδο" και φτάνεις να ανοίγεις θέμα για κάτι τέτοιο, μάλλον είναι καιρός να ανεξαρτητοποιηθείς.

Φιλε μου...

Η wind για σκετο ιντερνετ και σταθερο τηλεφωνο (πληρωνεις μονο οτι καλεσεις) ζηταει 17€, καπου τοσο και η hol

Προσφορά WIND Double Play | WIND

Να φραξω τα κινητα? πλακα κανεις? Εχω 2 ωρες ελευθερα το μηνα, και πληρωνεις αναλογα αν περασεις το οριο. Επισης υπαρχουν τα πενταψηφια, 11880 και σια για πληροφοριες, αλλα και καποια αλλα που μπορει καποιος επισκεπτης να παρει για να συμμετασχει στο ταδε τηλεπαιχνιδι που δινει "πλουσια δωρα".

Το θεμα δεν ανοιχτηκε για τις σχεσεις μου(:haha:) αλλα για για τη δυνατοτητα να εχει κανεις τηλ. απο μια εταιρια και ιντερνετ απο αλλη εταιρια. Προσεξε τον τιτλο του θεματος, οχι την παραφιλοσοφια στην οποια επεκταθηκαν καποιοι πλακατζηδες φιλοι μας.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αν κ πλέον δεν καταλαβαίνω αν κάνεις πλάκα ή όχι...

Μπορείς να φράξεις ΟΛΕΣ τις εξερχόμενες κλήσεις και να τις το ξεκλειδώνεις μόνο αν έχει προπληρώσει τον μήνα :p

Επίσης, πενταψήφια και τηλέφωνα έξτρα χρέωσης, έχουν και αυτά τις φραγές τους.

Η λύση των δύο γραμμών πάντως στην προκειμένη, μόνο λύση δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να κανω πλακα? Αλλοι κανουν πλακα, εγω εκανα συγκεκριμενα ερωτηματα.

Εννοειται οτι μπορω να φραξω ολες τις εξερχομενες κλησεις.

Οσο αφορα τα 5ψηφια, υπαρχουν 2 κατηγοριες, μια τα 11880 και σια και αλλη μια τα υπολοιπα(που παιρνεις την audiotex να ψηφισεις να αποχωρησει η Κατινα κλπ). Αν φραγει η πρωτη κατηγορια τοτε φραζονται μαζι και τα υπεραστικα.

Γιατι δεν ειναι λυση η υπαρξη 2 γραμμων? Ο καθενας τη γραμμη του. Χανω κατι με 2 γραμμες?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ζητάς γίνεται. αρκεί να φτάνουν δύο ζεύγη καλωδίων στο σπίτι σου. Αν φτάνει μόνο ένα, ή θα πρέπει να περάσετε και δεύτερο, ή θα ακολουθήσεις κάποια από τις λύσεις που σου προτείνονται (π.χ. φραγή εξερχομένων)

απλά και κατανοητά

Link to comment
Share on other sites

Τι νοημα εχει ολη η συζητηση? Και να εχεις δυο γραμμες, παλι στο ιδιο ονομα θα ειναι και οι δυο λογαριασμοι. Εξοδα για τον ηλεκτρολογο, 50% πανω το συνολικο κοστος και παλι ενα ατομο θα πρεπει να τα πληρωσει και τα δυο λολ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και ιντερνετ μεσω προεπιλογης παροχου οπως το λενε. βαζεις σταθερο απεριοριστα οτε 19.90 το μηνα που μιλαει πολυ η μανα σου και συ κανεις αιτηση για internet μεσω ote σε μια αλλη εταιρεια. Σιγουρη εταιρεια που την εχω δοκιμασει πολλα χρονια πριν για κατι τετοιο ειναι η hol. η ταχυτητα ομως περιοριζεται στα 2 mbps. ενα 15 αρι θα σου βγει το net.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ζητάς γίνεται. αρκεί να φτάνουν δύο ζεύγη καλωδίων στο σπίτι σου. Αν φτάνει μόνο ένα, ή θα πρέπει να περάσετε και δεύτερο, ή θα ακολουθήσεις κάποια από τις λύσεις που σου προτείνονται (π.χ. φραγή εξερχομένων)

Oπως ειπα, φραγη εξερχομενων δε παιζει.

Τι νοημα εχει ολη η συζητηση? Και να εχεις δυο γραμμες, παλι στο ιδιο ονομα θα ειναι και οι δυο λογαριασμοι. Εξοδα για τον ηλεκτρολογο, 50% πανω το συνολικο κοστος και παλι ενα ατομο θα πρεπει να τα πληρωσει και τα δυο λολ

Ειναι υποχρεωτικο να ειναι στο ονομα μου και οι δυο λογ/σμοι?

Αν ομως δε πληρωθει ο δευτερος και κοπει, δε θα ειναι δικο μου προβλημα:haha:

Πόσα ειναι τα εξοδα του ηλεκτρολογου?

υπάρχει και ιντερνετ μεσω προεπιλογης παροχου οπως το λενε. βαζεις σταθερο απεριοριστα οτε 19.90 το μηνα και συ κανεις αιτηση για internet μεσω ote σε μια αλλη εταιρεια. Σιγουρη εταιρεια που την εχω δοκιμασει πολλα χρονια πριν για κατι τετοιο ειναι η hol. η ταχυτητα ομως περιοριζεται στα 2 mbps. ενα 15 αρι θα σου βγει το net.

2mbps ειναι πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,αν δεν υπάρχει δεύτερο ζεύγος καλωδίων (την εποχή που γράφεις οτι χτίστηκε το σπιτι βάζανε, αλλα οχι παντού ,50/50 εισαι ) πολυ δύσκολα κάνεις αυτο που θες,μάλλον ανέφικτο.

Αν εχει δευτερο ζεύγος ,προφανως οτι θες γίνεται ,σε διαφορετικά ονόματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικώς γίνεται να έχεις μία γραμμή και να παίρνεις τηλέφωνο από έναν πάροχο (τον ΟΤΕ ουσιαστικά) πληρώνοντας το Διαδίκτυο σε άλλον. Λέγεται "μεριζόμενη πρόσβαση", στο αρχικό στάδιο το έδιναν, μάλιστα ήταν ένα από τα σημεία που ούρλιαζαν αρχικώς οι εναλλακτικοί πάροχοι κι αγωνίζονταν να το επιβάλλουν, όταν ακόμη δεν είχαν αναπτύξει εκτεταμένα το τηλεφωνικό τους σκέλος. Όσοι το είχαν από τότε το έχουν και σήμερα.

Όμως αν πας σήμερα και το ζητήσεις ατύχησες:

1) αφενός δεν έχει οικονομικό νόημα στο παρόν στάδιο γιατί βγαίνει ακριβότερα.

2) αφετέρου δεν το πουλάνε εμπορικά κι αρνούνται να το κάνουν, επιδιώκοντας με τη σειρά τους να σε κλειδώσουν στο τηλεφωνικό τους πακέτο.

Οπότε το καλύτερο είναι imho να κάνεις αυτό που σου προτείνει ο trendy, αγοράστε ένα συνολικό πακέτο που περιλαμβάνει απεριόριστα σταθερά/ίντερνετ, όσα περισσότερα λεπτά κινητών μπορείτε και διεθνή αν το χρειάζεστε συμφωνόντας να το πληρώνετε μισά μισά. Μόνο πρόβλημα εκεί είναι αν ξεσκίζεστε σε ανόμοιο βαθμό στις κλήσεις που δεν καλύπτονται από τέτοια πακέτα (π.χ. ο ένας από τους δύο τηλεφωνεί διαρκώς σε 090) αλλά και πάλι λύνεται αυτό το θέμα με καλή θέληση.

Αν δεν το θέλετε έτσι καλύτερα να πάρετε ξεχωριστά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.