Jump to content



i5 2500 non-k ο/c


Recommended Posts

Καλημέρα στην παρεα

Ηθελα να μάθω πως μπορω να υπερχρονίσω τον 2500 χωρις να ανεβουν οι μνημες και τα αλλα υποσυστηματα

Δεν θελω να δωσω ρευματα λιγο τσιμπημα προς τα πανω σε ολους τους cores.

Εχω την Asrock p67 pro3

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον ανεβάσεις μια χαρά στα 3800 για όλους τους πυρήνες. Είχα τον συγκεκριμέμο επεξεργαστή. Το πιθανότερο μάλλον είναι να φτάσεις εκεί και με το στοκ ρεύμα. Γιατί θες να τον ανεβάσεις;

ΥΓ. Οι μνήμες και τα άλλα υποσυστήματα δεν θα επηρεαστούν αν δεν τις ανεβάσεις ξεχωριστά ή αν δεν πειράξεις το bclk.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κάποιος λόγος μια χαρα είναι αλλα το παραπάνω όλοι το θέλουμε

Δηλαδη τι πρεπει να πειράξω στο βιος?Αλλάζει και το turbo?

Δοκίμασα απο 33 που ήταν και το πήγα 36 αλλα πρόσεξα οτι under στα1.6 παει,over(turbo) οχι,γιατί το κάνει αυτό?

Έγινε επεξεργασία από panagiotis13
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανέβουν οι μνήμες ,αυτά ειναι παλιά πράματα[emoji14]

Το multiplier πειράζεις μόνο.

Ενας 2600 που ειχα πηγαινε με λιγο undervolt στα 4200 που ηταν και το όριό του.

Και ο k που εχω τωρα ,για καλοκαιράκι με χοντρό underclock στα 4000.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κάποιος λόγος μια χαρα είναι αλλα το παραπάνω όλοι το θέλουμε

Δηλαδη τι πρεπει να πειράξω στο βιος?Αλλάζει και το turbo?

Δοκίμασα απο 33 που ήταν και το πήγα 36 αλλα πρόσεξα οτι under στα1.6 παει,over(turbo) οχι,γιατί το κάνει αυτό?

Τρέχεις κάτι απαιτητικό (stress test πχ) και ανοίγεις το cpu -z για να δεις τη stock max cpu voltage. Μετά στο bios βάζεις κάθε πυρήνα ξεχωριστά με πολλαπλασιαστή Χ 38, σώζεις και μπαίνεις win. Τρέχεις κάτι απαιτητικό με το cpu-z ανοιχτό για να δεις πόσο ρεύμα δίνει, θα δίνει σίγουρα παραπάνω αλλά δεν το χρειάζεται. Ξαναμπαίνεις bios και παίζεις με το offset του vcore μέχρι να πετύχεις την στοκ τάση ίσως και μικρότερη από τη στοκ αν είσαι τυχερός. Άλλες επιλογές όπως llc κτλ δεν θέλεις για τα 3800, εκεί που πάει ο cpu σου δλδ και για τους 4 πυρήνες.

Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με το bios της μητρικής σου ή αν δεν ξέρεις τι κάνει κάποια ρύθμιση, μην το πειράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω τωρα πια τον ειχα τοτε που είχε πρωτοβγει,μονο multiplier ,δεν ειχα πειράξει κάτι άλλο περα απο τάσεις , έγραφε μεχρι 42 ,αν θυμάμαι καλα δεν καθόταν εύκολα ,τον έβαζα στα 42 και κατέβαινε μονος του ,κατι ψιλοθεμα ειχα ,αλλα τον πούλησα καπάκια και πηρα τον k μετα ,τον ειχα βρει καλη τιμη τοτε και τον χτύπησα αλλα μετα μου ξυνιζε που δεν ηταν k [emoji14] ,άλλο που τον k σπάνια τον αφήνω στα 4300 και αμα δε χρειάζομαι κατι ιδιαίτερο τον εχω στα 4 underclocked...

Η γνωστή σε ολους μας φαγούρα και μαλακινση....

Τωρα με την κρίση ,εχω αναπτύξει φοβερό αυτοέλεγχο ,lol

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.