Jump to content



Καλησπέρα, θέλω βοήθεια με επιλογή GPU gaming


Recommended Posts

καλησπέρα PanePane και καλώς όρισες στο TheLab.gr.

Πες μας τι παιχνίδια παίζεις στο pc (θεωρώ ότι για παιχνίδια ενδιαφέρεσαι μιας και οι κάρτες εκεί παραπέμπουν)

Επίσης οθόνη έχεις ή θα αγοράσεις; Αν έχεις ποια οθόνη έχεις για να δούμε την ανάλυσή της.

Στα υπόλοιπα κομμάτια έχεις καταλήξει; Επεξεργαστή και τροφοδοτικό για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για την καθυστέρηση , ναι για gaming ενδιαφέρομαι κυρίως για league of legends/ world of warcraft , counterstrike.. αν και fps δεν παίζω αρκετά..moba |+rpg/mmo ας πούμε με ενδιαφέρει κυρίως

για οθόνη είμαι ανάμμεσα στις asus vg248qe και benq-rl2455hm

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κάρτες που σκέφτεσαι είναι εντελώς overkill γι αυτά που παίζεις. Άνοιξε αν θες νέο θέμα όπου θα αναφέρεις το συνολικό ποσό για όλο το pc και λίγο αναλυτικότερα τις απαιτήσεις. Θα βοηθηθείς πληρέστερα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω λόγο να βάλω κάτι λιγότερο εφόσον σκοπεύω το μηχάνημα να κρατήσει 4-5 χρόνια.. το budget για όλο το σύστημα χωρίς οθόνη υπολογίζω στα 1000 ευρώ , δηλαδή εσύ τι θα μου πρότεινες? (την 770 την έχω βρει στα 270 παράδειγμα και την 290 στα 330..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος λογική αυτή.

Ποτέ δεν παίρνεις gpu με βάθος 4-5 ετών.

Καλύτερα να πάρεις κάτι φθηνότερο τώρα και να το αναβαθμίσεις σε 1-2 χρόνια πουλώντας το προηγούμενο,

παρά να πληρώσεις περισσότερο τώρα κάτι που δε χρειάζεσαι όπως η 290,

με βάση τις ανάγκες σου όπως εσύ τις περιέγραψες.

Το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32993]PanePane[/MENTION] γράψε μία την σύνθεση του PC σου.

Όσο για το ποιά κάρτα θα σου ταίριαζε γάντι αυτήν την στιγμή και για κανα 2 χρονάκια αυτό είναι εύκολο, πάνω κάτω έχει υποθεί ποιό πάνω.. 660GTX/270/270X/760GTX.. αυτές κάνουν την δουλεία που θές και με το παραπάνω! Ότι ακριβότερο είναι πεταμένα λεφτά...!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον παιζεις csgo πηγαινε στην asus vg248qe χωρις δευτερη σκεψη, και μην σκεφτεις καν για δευτερη 770 στο μελλον

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NpQPzg8yq4w&list=UUtWigCdIoSSVb87BHzftC6A]CSGO SLI INPUT LAG TEST | Stan's Tech Check | 1080p - YouTube[/ame]

edit : βαλε και αληθινη ημερομηνια γεννησης :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και εγώ μάλλον πάω προς gtx 760 ......ενώ είμαι ati fan επιλέγω nvidia γιατί ακούω διάφορα για δυσλειτουργεία των drivers - catalyst κτλπ με μπλε οθόνες. Έχουν διορθώσει τπτ? Και επίσης βλέπω πολλές εκδόσεις στην gtx 760 έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και εγώ μάλλον πάω προς gtx 760 ......ενώ είμαι ati fan επιλέγω nvidia γιατί ακούω διάφορα για δυσλειτουργεία των drivers - catalyst κτλπ με μπλε οθόνες. Έχουν διορθώσει τπτ? Και επίσης βλέπω πολλές εκδόσεις στην gtx 760 έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα επίπεδα?

Μην πας σε 760. Δεν αξίζει. Πήγαινε σε 270Χ αν θέλεις να γλυτώσεις κάποια χρήματα (είναι κοντά πλέον σε επιδόσεις με την 760, αλλά σαφέστατα πολύ ποιο οικονομική) ή δώσε κάτι παραπάνω για 770 ή 285/280Χ. Η 770 θα δει σε λίγες μέρες θέλω να πιστεύω και στην Ελλάδα μείωση τιμής. Η 285 να δούμε πότε θα έρθει και σε ποια τιμή. Αλλά 760 από ότι έχω καταλάβει πολύ απλά δεν αξίζει τα λεφτά της.

AMD Radeon R9 285 Review Verdict - Tom's Hardware

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε άλλα sites άλλα βλέπω

MSI GTX 760 Mini-ITX Gaming 2 GB Review | techPowerUp

ASUS GeForce GTX 760 Striker Platinum review - DX11: Battlefield 4

και σε όσα άλλα είδα, η 760 είναι μπροστά από την 270Χ. Ουσιαστικά, με την 280 ανταγωνίζεται σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο από που το έχεις καταλάβει;

Από το ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες επιλογές και ως προς τιμή και ως προς επιδόσεις σε σχέση με την 760. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν ισχύει αυτό, πολύ ευχαρίστως.

Εγώ σε άλλα sites άλλα βλέπω

MSI GTX 760 Mini-ITX Gaming 2 GB Review | techPowerUp

ASUS GeForce GTX 760 Striker Platinum review - DX11: Battlefield 4

και σε όσα άλλα είδα, η 760 είναι μπροστά από την 270Χ. Ουσιαστικά, με την 280 ανταγωνίζεται σε επιδόσεις.

Αν πέσει η τιμή της 760, τότε θα δικαιολογεί την διαφορά τιμής της με την 270Χ. Η 270X είναι πάνω από 40€ φτηνότερη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

To Verdict του Tom είναι εντελώς εσφαλμένο (ύποπτα εσφαλμένο, θα έλεγα), εξ όσων βλέπω και γνωρίζω. Κανείς δεν συγκρίνει την 270Χ με την gtx 760. H 280 που συγκρίνεται μαζί της σε απόδοση και σε κάποια είναι μπροστά, ξεκινάει από τα 200€ ενώ η 760 από τα 215€ πλέον. Άρα δεν καταλαβαίνω την σύγκριση με βάση τα 40€ διαφορά με την 270Χ. Τα 15€ με την 280 είναι το πραγματικό θέμα, αλλά εκεί η συζήτηση δεν έχει να κάνει μόνο με την απόδοση. Είναι πολλά που σκέφτεται και λογαριάζει κάποιος όταν αγοράζει μια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.