Jump to content



Καλησπέρα, θέλω βοήθεια με επιλογή GPU gaming


Recommended Posts

To Verdict του Tom είναι εντελώς εσφαλμένο (ύποπτα εσφαλμένο, θα έλεγα), εξ όσων βλέπω και γνωρίζω. Κανείς δεν συγκρίνει την 270Χ με την gtx 760. H 280 που συγκρίνεται μαζί της σε απόδοση και σε κάποια είναι μπροστά, ξεκινάει από τα 200€ ενώ η 760 από τα 215€ πλέον. Άρα δεν καταλαβαίνω την σύγκριση με βάση τα 40€ διαφορά με την 270Χ. Τα 15€ με την 280 είναι το πραγματικό θέμα, αλλά εκεί η συζήτηση δεν έχει να κάνει μόνο με την απόδοση. Είναι πολλά που σκέφτεται και λογαριάζει κάποιος όταν αγοράζει μια κάρτα.

Δεν υπάρχει ποιο πράσινομπλε site από του Θωμά. Αν γίνει AMDας θα γκρεμιστούν όλοι οι φούρνοι στο βόρειο ημισφαίριο. Μια θεωρία που νομίζω ότι την γράφει, είναι ότι τα πράγματα έχουν κάπως ισορροπήσει από την στιγμή που η AMD πήρε τις κονσόλες και αυτές πουλήσανε τρελά (πάνω από 15 εκατομμύρια κομμάτια) με αποτέλεσμα τα games να είναι optimized και για το AMD hardware πλέον και όχι μόνο για τον συνδυασμό Intel+Nvidia όπως ίσχυε μέχρι τώρα. Με λίγα λόγια υπάρχει θεωρητικά η πιθανότητα να δούμε τις AMD κάρτες στα νέα games να σκοράρουν καλύτερα έναντι των Kepler στο μέλλον(το maxwell δεν θα πιάνεται λόγω efficiency).

Από εκεί και πέρα μπορείς να πεις ότι κακώς δεν ανέφερα την απλή 280 και έχεις δίκιο σε αυτό. Όσον αφορά το τελευταίο εξαρτάται. Άλλος κοιτάει μόνο τα fps, άλλος κοιτάει και τα φρου φρου και αρώματα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
typo
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ποιο πράσινομπλε site από του Θωμά. Αν γίνει AMDας θα γκρεμιστούν όλοι οι φούρνοι στο βόρειο ημισφαίριο. Μια θεωρεία που νομίζω ότι την γράφει, είναι ότι τα πράγματα έχουν κάπως ισορροπήσει από την στιγμή που η AMD πήρε τις κονσόλες και αυτές πουλήσανε τρελά (πάνω από 15 εκατομμύρια κομμάτια) με αποτέλεσμα τα games να είναι optimized και για το AMD hardware πλέον και όχι μόνο για τον συνδυασμό Intel+Nvidia όπως ίσχυε μέχρι τώρα. Με λίγα λόγια υπάρχει θεωρητικά η πιθανότητα να δούμε τις AMD κάρτες στα νέα games να σκοράρουν καλύτερα έναντι των Kepler στο μέλλον(το maxwell δεν θα πιάνεται λόγω efficiency).

Από εκεί και πέρα μπορείς να πεις ότι κακώς δεν ανέφερα την απλή 280 και έχεις δίκιο σε αυτό. Όσον αφορά το τελευταίο εξαρτάται. Άλλος κοιτάει μόνο τα fps, άλλος κοιτάει και τα φρου φρου και αρώματα.

Εγώ φρου-φρου και αρώματα θα έλεγα σε αυτήν την περίπτωση τα 3gb της 280 που είναι εντελώς μη αξιοποιήσιμα. Από την άλλη, πρέπει να μπαίνει στο παιχνίδι της σύγκρισης και το overclockability κάθε κάρτας. Γενικώς, οι τελευταίες R9 έχουν πολύ μικρά περιθώρια oc με βάση τα όσα διαβάζω. Οι αντίστοιχες GeForce έχουν πολύ μεγαλύτερα περιθώρια oc. Αυτό γενικώς δεν το βλέπω να επισημαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Από το ότι πλέον υπάρχουν καλύτερες επιλογές και ως προς τιμή και ως προς επιδόσεις σε σχέση με την 760. Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν ισχύει αυτό, πολύ ευχαρίστως.

Μια θεωρία που νομίζω ότι την γράφει, είναι ότι τα πράγματα έχουν κάπως ισορροπήσει από την στιγμή που η AMD πήρε τις κονσόλες και αυτές πουλήσανε τρελά (πάνω από 15 εκατομμύρια κομμάτια) με αποτέλεσμα τα games να είναι optimized και για το AMD hardware πλέον και όχι μόνο για τον συνδυασμό Intel+Nvidia όπως ίσχυε μέχρι τώρα. Με λίγα λόγια υπάρχει θεωρητικά η πιθανότητα να δούμε τις AMD κάρτες στα νέα games να σκοράρουν καλύτερα έναντι των Kepler στο μέλλον(το maxwell δεν θα πιάνεται λόγω efficiency).

Από εκεί και πέρα μπορείς να πεις ότι κακώς δεν ανέφερα την απλή 280 και έχεις δίκιο σε αυτό. Όσον αφορά το τελευταίο εξαρτάται. Άλλος κοιτάει μόνο τα fps, άλλος κοιτάει και τα φρου φρου και αρώματα.

Κανένα game δεν είναι optimized για amd ή intel hardware. Ακόμα και να ήταν όμως, αυτό προφανώς δεν θα συνέβαινε λόγω των κονσολών. Είναι δυο τελειώς διαφορετικά πράγματα. Όσοι περίμεναν το comeback της amd στους επεξεργαστές λόγω των κονσολών διαψεύστηκαν οικτρά. Tι σύστημα εχεις αν επιτρέπεται [MENTION=188]yanni[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Κανένα game δεν είναι optimized για amd ή intel hardware. Ακόμα και να ήταν όμως, αυτό προφανώς δεν θα συνέβαινε λόγω των κονσολών. Είναι δυο τελειώς διαφορετικά πράγματα. Όσοι περίμεναν το comeback της amd στους επεξεργαστές λόγω των κονσολών διαψεύστηκαν οικτρά. Tι σύστημα εχεις αν επιτρέπεται [MENTION=188]yanni[/MENTION]

Πως το ξέρεις ότι δεν είναι optimized σε έναν βαθμό τα games? Και πως το ξέρεις ότι games που φτιάχνονται για κονσόλες όπου το optimization εκεί είναι υποχρεωτικό, που πλέον είναι και PCs, δεν επηρεάζουν και τις τελικές εκδόσεις τους στα PC? Δεν είναι καθόλου διαφορετικά πράγματα λοιπόν και όταν μιλάμε για optimization δεν εννοούμε στο cpu κομμάτι αποκλειστικά όπως αφήνεις να εννοηθεί. Και βέβαια στο παρόν θέμα δεν ασχολούμαστε με το αν το comeback της AMD διαψεύστηκε ή όχι.

Τώρα καλό είναι να κρίνουμε τα γραπτά του άλλου και όχι το hardware του, διότι τότε δείχνουμε έλλειψη αντικειμενικότητας. Και όχι δεν κρύβω το hardware μου, απλά ή συζητάμε σοβαρά ή παίζουμε τις κουμπάρες. Δεν έχω όρεξη για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, όπως τα περίμενα. Εντάξει, εγώ την πήρα την απάντηση που ήθελα, μπορεί να συνεχιστεί η αναζήτηση της κάρτας.

ΥΓ. Για τα άλλα που λες για να μην μένουν και εντυπώσεις και τα διαβάσει κανείς και τα πάρει τοις μετρητοίς

-στις κονσόλες δεν γίνεται optimization. Τα παιχνίδια γράφονται πάνω σε δεδομένο hardware.

-Oι κονσόλες δεν είναι pc επειδή τυχαίνει να ομοιάζουν στο hardware

-Στα pc χρειάζεται το optimization ακριβώς επειδή έχουμε port από την κονσόλα

-Καμιά εταιρεία δεν ευνοείται πρωτογενώς με μια τέτοια διαδικασία. Απλά αν το παιχνίδι είναι cpu bounded τότε είναι λογικό ο καλύτερος επεξεργαστής να πάει καλύτερα. Αυτό δεν καθιστά το παιχνίδι unoptimized. Καθιστά απλά τον χειρότερο επεξεργαστή, απλώς ...χειρότερο. Αν είναι gpu bounded ευνοείται η καλύτερη κάρτα.

-Το mantle, αν αναφέρεσαι σε αυτό, είναι api, δεν έχει σχέση ούτε με τις κονσόλες, ούτε με το optimization.

ΥΓ. 2 Τα γραπτά του άλλου κρίνουμε, απλά όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε από που μπορεί να πηγάζουν εμμονές ή ανακρίβειες, τότε καταφεύγουμε και στο hardware μπας και βρούμε την αιτία.

ΥΓ. 3 Τις κουμπάρες τις παίζει όποιος τον ρωτάνε κάτι ευθέως και αντί να απαντήσει επίσης ευθέως, το κλοθογυρίζει.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, όπως τα περίμενα.

Είναι αυτό που γράφεις ποιο κάτω, ότι δεν θέλεις να δημιουργηθούν εντυπώσεις.

Εντάξει, εγώ την πήρα την απάντηση που ήθελα, μπορεί να συνεχιστεί η αναζήτηση της κάρτας.

Εσύ δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα. Γιατί θεωρείς ότι η 760 στα λεφτά της πλέον αποτελεί καλή επιλογή.

ΥΓ. Για τα άλλα που λες για να μην μένουν και εντυπώσεις και τα διαβάσει κανείς και τα πάρει τοις μετρητοίς

ΟΚ, πάμε

-στις κονσόλες δεν γίνεται optimization. Τα παιχνίδια γράφονται πάνω σε δεδομένο hardware.

Έχω την υποψία ότι ΔΕΝ ξέρεις τι είναι το optimization. Ένας κώδικας μπορεί να γίνει optimized στο ίδιο hardware 15 φορές που λέει ο λόγος.

-Oι κονσόλες δεν είναι pc επειδή τυχαίνει να ομοιάζουν στο hardware

Αυτή η γενιά στο hardware είναι. Στο software διαφέρουν.

-Στα pc χρειάζεται το optimization ακριβώς επειδή έχουμε port από την κονσόλα

Καμία σχέση. Και σε παιχνίδι που κυκλοφορεί μόνο σε PC μπορείς να έχεις optimization. Απλά αγνοείς πλήρως την λέξη. Το να πάρω τα textures από την έκδοση της κονσόλας και να τους αυξήσω την λεπτομέρεια, δεν είναι optimization.

-Καμιά εταιρεία δεν ευνοείται πρωτογενώς με μια τέτοια διαδικασία. Απλά αν το παιχνίδι είναι cpu bounded τότε είναι λογικό ο καλύτερος επεξεργαστής να πάει καλύτερα. Αυτό δεν καθιστά το παιχνίδι unoptimized. Καθιστά απλά τον χειρότερο επεξεργαστή, απλώς ...χειρότερο. Αν είναι gpu bounded ευνοείται η καλύτερη κάρτα.

Άντε πάλι με τους επεξεργαστές. Στο μεταξύ ποιο κάτω μιλάς για εμμονές. Και επειδή όπως είπα δεν γνωρίζεις ΚΑΝ τι είναι το optimization, θα σου δώσω ένα hint. Nvidia GameWorks.

-Το mantle, αν αναφέρεσαι σε αυτό, είναι api, δεν έχει σχέση ούτε με τις κονσόλες, ούτε με το optimization.

Δεν ανέφερα το mantle βασικά. Το Mantle δεν ξέρω αν μπορείς να το πεις optimized διότι απλά είναι API και δεν ξέρω αν μπορείς να του προσδόσεις τέτοιο χαρακτηρισμό σε σχέση με το DirectX 11. Αλλά ένα game που τρέχει σε DirectX, OpenGL ή Mantle, σε βάθος χρόνου θα δεχτεί optimization για να τρέχει καλύτερα, όχι απλά να τρέχει χωρίς πρόβλημα, αλλά να τρέχει καλύτερα, ταχύτερα.

ΥΓ. 2 Τα γραπτά του άλλου κρίνουμε, απλά όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε από που μπορεί να πηγάζουν εμμονές ή ανακρίβειες, τότε καταφεύγουμε και στο hardware μπας και βρούμε την αιτία.

Δεν κρίνεις γραπτά. Για αυτό και ζήτησες το hardware που έχω. Αν δεν σου έγραφα 4770Κ και 780 τουλάχιστον, θα πιανόσουν από εκεί και προσωπικά τις έχω βαρεθεί αυτές τις ντρίπλες.

ΥΓ. 3 Τις κουμπάρες τις παίζει όποιος τον ρωτάνε κάτι ευθέως και αντί να απαντήσει επίσης ευθέως, το κλοθογυρίζει.

Ωραία, πες μας γιατί η 760 αποτελεί καλή αγορά σε σχέση με άλλο hardware σε παραπλήσιες τιμές. Γιατί να μην δώσω λιγότερα και να πάω σε 270Χ, τα ίδια και να πάω σε 280, λίγο περισσότερα και να πάω σε 285, 770 ή 280Χ?

Κάθεσαι τώρα και κατηγορείς εμένα για αυτά που εσύ κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

1) Πλέον το καλύτερο VFM δεν είναι η 270Χ, είναι η 280 σκέτη χωρίς ζάχαρη και αυτό τον τίτλο τον κερδίζει απο την 270Χ οριακά!

2) Τι είναι καλή ή κακή επιλογή στην mainstream κατηγορία καρτών είναι λίγο διφορουμενο θέμα! Ο καθένας μπορεί εύκολα να αναφέρει κόκκινες ή πράσινες επιλογές... το θέμα είναι απλά να δεί τον δείκτη απόδοση/τιμή και δεν χρειάζεται να μπλέκει με στρατόπεδα!

3) Το optimization είναι η διαδικασία βελτιστοποίησης ενός κώδικα στο να τρέχει σε συγκεκριμένο hardware και να αξιοποιει τους πόρους του στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Αυτό το λέω χοντρά χοντρά.

Τα APIs δεν είναι ακριβώς optimization.. απλά δίνουν την δυνατότητα να έχεις καλύτερο access στο hardware. Απο κει και πέρα η GameEngine και οι drivers κάθε game καθορίζουν το βαθμό του optimization! Είναι σαν τα συγκινονούντα δοχεία ένα πράγμα.. πρέπει και στα 2 να υπάρχει σωστό balance για να υπάρχει βέλτιστο αποτέλεσμα(Όλα αυτά πολύ γενικά και θεωρητικά)!

Και 4) Αυτό με τις Consoles είναι ένα τελείος διαφορετικό πράγμα όπως είπε και ο φίλος [MENTION=23268]Trexx[/MENTION]. Εκει τα πράγματα είναι κοινός κάθε φορά σε κάθε consola στάνταρ! Το ότι έχουνε μεταβεί πλεόν οι κονσόλες σε αρχιτεκτονική Χ86 είναι κάτι αλλά το πράγμα δεν είναι ακριβώς έτσι... ώστε να μπαίνουμε στην λογική συσχέτισης του με το PC.

Απο κεί και πέρα όσον αφορά το topic, του φίλου [MENTION=1960]bibis[/MENTION] του προτείνω μία 280 αλλιώς να περιμένει την 285!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12545]Dj_ALeX[/MENTION]

Στο κομμάτι με τις κονσόλες έχω διαφορετική άποψη. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε κώδικας γράφεται στις κονσόλες πλέον είναι ποιο εύκολο να μεταφερθεί στο PC και το είδος του hardware, 8 core cpu, GCN gpus, επηρεάζει το αποτέλεσμα και στην έκδοση για PC. Εννοείται ότι βέβαια δεν μεταφέρεται αυτούσιος ο κώδικας και ότι υπάρχουν πολλές επεμβάσεις αλλαγές τροποποιήσεις ώστε να δουλέψει σωστά στο PC με όσο το δυνατόν περισσότερο και διαφορετικό hardware, αλλά τόσο η αφετηρία όσο και το τελικό αποτέλεσμα που παίρνεις δημιουργώντας ένα παιχνίδι για κονσόλες, πλέον είναι πολύ ποιο κοντά στην PC έκδοση και πιθανόν ποιο κοντά στην GCN αρχιτεκτονική σε σχέση με το παρελθόν.

Στα υπόλοιπα νομίζω συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

αν σε μεινει η ρετσινια δυσκολα φευγει!!! χααχαχαχαχαχαχχα

πωσ γινετε ολοι να φοβαστε τα προβληματα με τουσ οδηγουσ τησ amd και εγω να μην εχω συναντησει ποτε, μα ποτε προβλημα... εδω και 2,5 χρονια που ειμαι με amd καρτα..

τοσο με την 6870 , οσο και μεχρι στιγμησ το καινουριο παιχνιδι που εχω , 6950flash 6970..

μηπωσ ειμαι τοσο τυχεροσ????

θα προτιμουσα το τζοκερ.. αχαχαχαααχ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12545]Dj_ALeX[/MENTION]

Στο κομμάτι με τις κονσόλες έχω διαφορετική άποψη. Θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε κώδικας γράφεται στις κονσόλες πλέον είναι ποιο εύκολο να μεταφερθεί στο PC και το είδος του hardware, 8 core cpu, GCN gpus, επηρεάζει το αποτέλεσμα και στην έκδοση για PC. Εννοείται ότι βέβαια δεν μεταφέρεται αυτούσιος ο κώδικας και ότι υπάρχουν πολλές επεμβάσεις αλλαγές τροποποιήσεις ώστε να δουλέψει σωστά στο PC με όσο το δυνατόν περισσότερο και διαφορετικό hardware, αλλά τόσο η αφετηρία όσο και το τελικό αποτέλεσμα που παίρνεις δημιουργώντας ένα παιχνίδι για κονσόλες, πλέον είναι πολύ ποιο κοντά στην PC έκδοση και πιθανόν ποιο κοντά στην GCN αρχιτεκτονική σε σχέση με το παρελθόν.

Στα υπόλοιπα νομίζω συμφωνώ.

Η λογική σου έχει βάση! Απο την στιγμή που το hardware στις consoles όμως ΔΕΝ είναι "μεταβλητό" και στην ουσία είναι καλουπιασμένο (Με τον τρόπο που είναι κάθε φορά), δεν μπορούμε να μιλάμε για optimization... Ο κώδικας εκεί για άλλη μία φορά έχει ΕΝΑΝ μπούσουλα και όλες οι Game Engines προσαρμόζονται σε αυτόν και τέλος! ΑΝ μπορείς να πείς ότι γίνεται κάποιο optimization γίνεται καθαρά για την μέγιστη αξιοποιήση των πόρων ΑΥΤΟΥ του συστήματος! Αυτό δεν πάει να πει οτι σώνει και ντε εγώ με την 270Χ θα παίζω καλύτερα το Χ παιχνίδι που παίζει στην GCN του PS4/XBOX ONE!

Το μόνο που με προβληματίζει με τις ατι είναι τα διάφορα προβλήματα με τους drivers που προκαλούν αστάθεια σε πολλές περιπτώσεις..κατα τα άλλα προτιμώ 280 κτλπ

Μην τρελένεσαι με τους drivers... και ξέχνα την ATi! Το περελθόν είναι παρελθόν.. είχε τα καλά του και τα στραβά του! Τα πράγματα έχουν φτιάξει πολύ απο τότε! Επίσης και η Nvidia στους drivers της μην έχεις την λανθασμένη εντύπωση ότι τα έχει όλα στην πένα... Και οι 2 παλεύουν για το καλύτερο απλά μπορείς να πείς ότι πρός το παρόν η σουίτα οδηγών της Nvidia είναι λίγο ποιό ολοκληρωμένη λόγο κάποιον πραγμάτων που έχουν προστεθεί όπως πχ. το GeForce Experience και φυσικά το ShadowPlay! Η επιλογή είναι δική σου! Αν θές να πάρεις πράσινη πάρε πράσινη αλλιώς κοκκινοσκουφίτσα! :haha:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.