Jump to content



Μητρική με ενσωματωμένο επεξεργαστή


Recommended Posts

Θέλω να χτίσω ένα απλό PC κυρίως για διαδίκτυο και θέαση ταινιών. Επειδή έχω κουτί, DDR3 μνήμες (κανονικές και όχι SO-DIMM) και τροφοδοτικό, σκέφτηκα την λύση της ενσωματωμένης μητρικής-επεξεργαστή. Το κόστος θέλω να κρατηθεί χαμηλό (50-60 ευρώ) γιατί αλλιώς ξεφεύγω από τον αρχικό στόχο. Οι λύσεις που έχω δει είναι οι εξής:

Intel:

Διπύρηνος J1800 ή τετραπύρηνος J1900

AMD:

Διπύρηνος C70 ή E350

Υπάρχει κάτι καλύτερο που δεν έχω δει? Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον τομέα αυτό, οπότε κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλύτερα με ελάχιστα παραπάνω να πας σε κανονικό set cpu-mobo που πέραν του ότι θα υπερκαλύπτει αυτά που θες, δεν έχει και καμία σχέση με αυτά που κοιτάς;

https://www.skroutz.gr/s/4857134/Intel-Celeron-G1840-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/3777174/Asrock-H81M-HDS.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη 2 τετραπύρηνα συστήματα στο σπίτι, οπότε δεν με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις. Σίγουρα η λύση του G1840 επεξεργαστή + H81 μητρικής θα είναι κλάσεις ανώτερη επιλογή αλλά με αυτή την λογική πάντοτε θα βρίσκεις κάτι καλύτερο ανεβάζοντας λίγο το κόστος. Έχω βάλει όριο τα 60 ευρώ και δεν θα το ξεπεράσω.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση του [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] είναι πλήρης. Τα 20€ διαφορά αργότερα θα λες γιατί δεν τα έδινα.

Για τις ταινίες (φαντάζομαι θα αναφέρεσαι και προβολή μέσω internet) καλύτερα να πας στον g1840 όχι σε κάποια απ'τις

πλατφόρμες που σκέφτεσαι με τον ενσωματωμένο επεξεργαστή.

*Αργότερα να χρειαστείς κάτι πιο δυνατό θα μπορείς να το αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.